Հայաստանն արձանագրել է “շատ լավ առաջընթաց”, ասել է ԵՄ-ի գլխավոր բանակցողը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ-ի գլխավոր բանակցող Գունար Վիգանդը Մեդիամաքս-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել է, որ "Հայաստանն իսկապես շատ լավ առաջընթացի է հասել ԵՄ-ի հետ ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու վերաբերյալ բանակցությունների գործընթացում` Եվրոպական հանձնաժողովի առանցքային առաջարկների հիման վրա”:
“Բանակցությունները սկսելու համար անհրաժեշտ պահանջներից շատերն արդեն իրագործված են”, - հայտարարել է ԵՄ-ի գլխավոր բանակցողը:
Նրա խոսքերով, չնայած ընդհանուր դրական պատկերի առկայությանը, անհրաժեշտ է կատարել որոշակի աշխատանք, հատկապես առեւտրում տեխնիկական խոչընդոտների (Technical Barriers to Trade) եւ մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության ոլորտներում, որտեղ ազգային օրենսդրությունը պետք է փոփոխության ենթարկվի` ԵՄ-ի օրենսդրությանը համապատասխան:
“ՀՀ վարչապետի օգոստոսի 10-ի հրամանով մինչեւ տարեվերջ պետք է իրագործվեն մնացած պահանջները: Այս հանգամանքի լույսի ներքո, ես ակնկալում եմ համապատասխան հաստատում ստանալ մեր փորձագետներից”, - հայտարարել է Գունար Վիգանդը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում:
“Թույլ տվեք ընդգծել, որ բանակցությունների սկիզբը միայն մեկ քայլ է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ: Նոր տնտեսական հնարավորություններն ամբողջությամբ կիրառելու համար Հայաստանը պետք է ամբողջական բարեփոխումներ իրականացնի”, - եզրափակել է Գունարդ Վիգանդը:
Դեկտեմբերի 16-ին պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հույս էր հայտնել, որ ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրային գոտի ստեղծելու վերաբերյալ բանակցությունները կսկսվեն 2012-ի առաջին կեսին: “Մենք իրականացրել ենք լայնածավալ աշխատանք եւ կարծում եմ, որ աշխատանքները նույն կերպ շարունակելու դեպքում կկարողանանք 2-3 տարվա ընթացքում բարեհաջող ավարտել բանակցությունները, որոնք սովորաբար տեւում են 5 տարի”, - ասել էր նախարարը:

Ереван/Медиамакс/. Главный переговорщик ЕС Гунар Виганд (Gunnar Wiegand) заявил в эксклюзивном интервью Медиамакс, что «Армения действительно добилась очень хорошего прогресса в процессе подготовки к переговорам о зоне свободной торговли с ЕС на основании ключевых рекомендаций Европейской Комиссии».
«Многие из требований, необходимых для начала переговоров, уже выполнены», - заявил главный переговорщик ЕС.
По его словам, несмотря на общую очень позитивную картину, еще предстоит проделать определенную работу, особенно, в области технических барьеров в торговле (Technical Barriers to Trade) и защиты прав интеллектуальной собственности, где национальное законодательство должно быть изменено в соответствии с законодательством Евросоюза.
«Согласно приказу премьер-министра Армении от 10 августа, остающиеся требования должны быть выполнены к концу этого года. В свете этого обязательства, я ожидаю получить соответствующее подтверждение от наших экспертов», - заявил Гунард Виганд в интервью Медиамакс.
«Позвольте также подчеркнуть, что начало переговоров - только один шаг на пути заключения соглашения о создании зоны свободной торговли. Чтобы новые торговые возможности использовались в полной мере, Армения должна полностью реализовать реформы», - заключил Гунард Виганд.
16 декабря, отвечая на вопрос Медиамакс, министр экономики Армении Тигран Давтян выразил надежду, что переговоры о создании зоны свободной торговли с ЕС начнутся в первой половине 2012 года. «Мы выполнили широкомасштабную работу, и думаю, если продолжим работать в том же духе, то сможем успешно завершить в течение 2-3 лет переговоры, которые обычно длятся 5 лет»,- сказал министр.