Զոհրաբ Մնացականյան. մինչեւ վերջին պահը մեզ հավաստիացնում էին, որ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել Հունգարիայում - Mediamax.am
9629 դիտում
Զոհրաբ Մնացականյան. մինչեւ վերջին պահը մեզ հավաստիացնում էին, որ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել Հունգարիայում
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոտ երկու շաբաթ առաջ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ազդակ էր ստացել այն մասին, որ Հունգարիայի իշխանությունները մտադիր են Ադրբեջան տեղափոխման ենթարկել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա ասել է, որ տեղեկատվությունը ստանալուց անմիջապես հետո եւ այս ամբողջ ժամանակահատվածում ԱԳՆ-ն քայլեր է ձեռնարկել պաշտոնական եւ այլ մակարդակներով այն ճշտելու համար` հանդիպումներ անցկացնելով ամենատարբեր մակարդակներում: Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ այդ հանդիպումների արդյունքում եւ մինչեւ վերջին պահը հայկական կողմը հավաստիացումներ է ստացել այն մասին, որ Ռամիլ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել Հունգարիայում:
«Հունգարիայի իշխանությունների գործելաոճը հատկապես անընդունելի է, երբ Հայաստանի իշխանությունները, խորը մտահոգություն արտահայտելով առկա տեղեկության վերաբերյալ, փորձում էին հստակություն ստանալ Հունգարիայի իշխանություններից եւ մինչեւ վերջին պահը հավաստիացումներ էին լսում այն մասին, որ նման հարց օրակարգում չկա», - Մեդիամաքս-ին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր պաշտոնապես հայտարարել է, որ «մենք կասեցնում ենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները եւ բոլոր պաշտոնական կապերը»:
«Հունգարիայի Նախագահի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի նախարարի, դեսպանի հետ մեր յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ այս հարցն արծարծվել է, եւ մենք բազում անգամ ստացել ենք հավաստիացումներ, որ հանցագործի վերադարձը Ադրբեջան կամ փոխանցումը բացառվում է: Նույնն են ասել մեր հարցումներին ի պատասխան Հունգարիայի արտաքին գերատեսչությունում եւ խորհրդարանում վերջին օրերի շփումների ընթացքում: Տեղի ունեցած ուխտադրուժ զարգացումների արդյունքում մարդասպանը հայտնվեց Բաքվում եւ ազատության մեջ», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Armenian Foreign Ministry: Until most recent, we have been assured that Safarov will continue to serve his sentence in Hungary - Mediamax.am
10690 views
Armenian Foreign Ministry: Until most recent, we have been assured that Safarov will continue to serve his sentence in Hungary
Yerevan, August 31. /Mediamax/. About two weeks ago, the Armenian Foreign Ministry received reports about Hungarian authorities’ decision to extradite Ramil Safarov, who was serving a life sentence in Budapest for killing Armenian officer Gurgen Margaryan, to Azerbaijan.
Armenian Deputy Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told this Mediamax today.
He noted that that immediately after receiving the information, the Foreign Ministry took steps through official and other channels to confirm it, holding meetings at various levels. Zohrab Mnatsakanyan said that following these meetings and until most recent the Armenian side was assured that Ramil Safarov will continue to serve his sentence in Hungary.
“The behavior of Hungarian authorities is especially unacceptable given the fact that the Armenian authorities, expressing extreme concern over this information, tried to get clarifications from the authorities of Hungary, and until most recent we’ve heard assurances that this issue is not on the agenda,” Deputy Foreign Minister told Mediamax.
Armenian President Serzh Sargsyan declared today that “we suspend diplomatic relations and all official ties with Hungary”.
“This issue has been discussed during each and every meeting with the President of Hungary, Speaker of the Parliament, Foreign Minister and Ambassador of Hungary, and we have been assured on numerous occasions that such a transfer or a return of a criminal to Azerbaijan was excluded. We have received that same response to our requests during our contacts just a few days ago with the representatives of the Hungarian Foreign Ministry and Parliament. But as a result of perfidious developments the murderer has turned up in Baku and got released”, President said.