ԵԽԽՎ համազեկուցողը մտահոգված է Օսկանյանին ներկայացված «վիճելի մեղադրանքների» առիթով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ակսել Ֆիշերը մտահոգություն է հայտնել ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ նրան «վիճելի քրեական մեղադրանքներ» առաջադրելու առիթով:
«Սա խորը մտահոգություն է առաջացնում հատկապես այն պնդումների լույսի ներքո, թե մեղադրանքն առաջադրելու գործում դեր են խաղացել քաղաքական շարժառիթները»,-  ընդգծել է Ակսել Ֆիշերը:
«Այս մեղադրանքները կարող են նահանջ նշանակել քաղաքական կարգավորմանն ուղղված այն դրական միտումներից, որոնք նկատում էինք Հայաստանում մեկ ու կես տարվա ընթացքում: Ես նամակ եմ ուղարկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ խնդրելով նրան հստակեցնել մեղադրանքները, ինչպես նաեւ Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու ԱԺ որոշման հիմնավորումները»,- հայտարարել է Ակսել Ֆիշերը:

Содокладчик ПАСЕ обеспокоен «спорными обвинениями» в адрес Вардана Осканяна
Ереван/Медиамакс/. Содокладчик Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Армении Аксель Фишер выразил беспокойство в связи с лишением экс-главы МИД Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности в связи со «спорными уголовными обвинениями».
«Это вызывает особое беспокойство в свете утверждений о том, что в деле выдвижения обвинений против него свою роль сыграли политические мотивы», - подчеркнул Аксель Фишер.
«Эти обвинения могут означать отступление от позитивных тенденций по политической нормализации, которые мы наблюдали в Армении в течение последних полутора лет. Я направил письмо спикеру Национального Собрания Армении, попросив его прояснить обвинения, а также основания, на которых парламент дал свое согласие на лишение Осканяна неприкосновенности», - заявил Аксель Фишер.