Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթի Լիչը որոշակի կապ է տեսնում Վարդան Օսկանյանի դեմ հարուցված քրեական գործի եւ ԲՀԿ-ի`կոալիցիայի մեջ չմտնելու որոշման միջեւ:
Բրիտանացի դիվանագետն այդ մասին այսօր գրել է իր բլոգում:
«Հայաստանի վերջին մի քանի դեպքերը զարմանք ու հարցեր են առաջացրել ոչ միայն եվրոպացի եւ ամերիկացի պաշտոնյաների, այլեւ հասարակության մեջ (օրինակ՝ Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների հետ կապված գործը): Իսկ ամենաթարմը՝ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի դեպքն է: Սովորական մարդկանց համար դժվար է ասել, թե Վարդան Օսկանյանը մեղավոր է կամ անմեղ: Բայց մի բան ակնհայտ է, որ երբ մայիսի 24-ին Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը հայտարարեց, որ չի լինելու կոալիցիայի մեջ հաջորդ օրը՝ մայիսի 25-ին Վարդան Օսկանյանի ֆինանսական գործի հետաքննությունը ընթացքի մեջ մտավ:
Իհարկե, այս տվյալները պարզապես կարող են համընկած լինել, սակայն փաստն այն է, որ եթե մարդիկ հարցնում են խնդրի քաղաքական լինելու մասին, ապա համապատասխան պետական կառույցները պետք է կարողանան ապացուցել, որ իրենք գործում են հանրային եւ ոչ թե կառավարության շահի համար», - գրել է Քեթի Լիչը:

Посол Великобритании видит связь между «делом Осканяна» и решением ППА не вступать в коалицию - Mediamax.am
4429 просмотров
Посол Великобритании видит связь между «делом Осканяна» и решением ППА не вступать в коалицию
Посол Великобритании в Армении Кэти Лич
Ереван/Медиамакс/. Посол Великобритании в Армении Кэти Лич видит определенную связь между уголовным делом, возбужденным против Вардана Осканяна и решением «Процветающей Армении» не вступать в коалицию.
Британский дипломат написала об этом сегодня в своем блоге.
«Последние развития в Армении вызывают удивление и вопросы не только у европейских и американских официальных лиц, но и среди общественности (например, дело молодых активистов Армянского национального конгресса). А самое последнее дело - случай экс-министра иностранных дел Вардана Осканяна. Обычным людям сложно сказать, виновен Вардан Осканян или нет? Но одно очевидно: 24-го мая партия «Процветающая Армения» заявила о том, что не собирается входить в коалицию, а на следующий день - 25-го мая начато расследование в отношении Вардана Осканяна.
Конечно, это может быть простым совпадением, но факт в том, что когда люди спрашивают о том, является ли это дело политическим, то соответствующие государственные структуры должны суметь доказать, что они действуют в интересах общества, а не правительства», - написала Кэти Лич.