Exit Poll-ի ընթացքին փորձել են խոչընդոտել Գյումրիի, Մասիսի եւ Երեւանի մի քանի ընտրատեղամասերում - Mediamax.am
3861 դիտում
Exit Poll-ի ընթացքին փորձել են խոչընդոտել Գյումրիի, Մասիսի եւ Երեւանի մի քանի ընտրատեղամասերում
Լուսանկարը` www.politis-news.com
Երեւան: Մեդիամաքս: The Gallup Organization-ը եւ Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիան այսօր Հայաստանի ողջ տարածքում`122 ընտրատեղամասերում, անցկացնում են տեղամասերից դուրս եկող քաղաքացիների հարցում` Exit poll:
Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գեւորգ Պողոսյանը այսօր Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է, որ խնդիրներ են առաջացել Գյումրիի, Մասիսի եւ Երեւանի մի քանի ընտրատեղամասերում, երբ հարցազրուցավարներին արգելել են շարունակել իրենց աշխատանքը:
«Մեզ հաջողվեց օրենքի շրջանակներում կարգավորել այս խնդիրը, եւ հիմա հարցազրուցավարները շարունակում են բնականոն աշխատանքը», - ասել է Գեւորգ Պողոսյանը:
Ասոցիացիայի մոտ 300 աշխատակիցներ` հարցազրուցավարները, փորձագետները եւ հսկիչները աշխատում են ընտրատեղամասերից մոտավորապես 10 մետր հեռավորության վրա:
Մեթոդաբանության համաձայն, հարցազրուցավարները հարցաթերթն առաջարկում են լրացնել ընտրատեղամասից դուրս եկող յուրաքանչյուր 7-րդ ընտրողին: Այնուհետեւ, ինֆորմացիան կենտրոն են ուղարկում են հեռախոսների եւ պլանշետների օգնությամբ:
«Հարցաթերթը պարունակում է 4 հարց` սեռ, տարիք, ե՞րբ է ընտրողը կայացրել իր որոշումը եւ ու՞մ է ընտրել: Ընտրողներն իրենք են լրացնում հարցաթերթը եւ գցում արկղի մեջ», - Մեդիամաքս-ին ասել է Գեւորգ Պողոսյանը:
Գեւորգ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ մինչեւ այս պահը հարցաթերթը լրացնելուց հրաժարվել է հարցված ընտրողների 25-30%-ը:
Ասոցիացիայի նախագահը նշել է, որ իրենք մտադիր են ընդհանուր առմամբ հարցման ենթարկել մոտ 13 000 քաղաքացիների: Exit Poll-ը կդադարեցվի ընտրությունների ավարտից մոտ 30 րոպե առաջ. արդյունքները կհրապարակվեն ժամը 20:00-ին` ArmNews հեռուստաընկերության եթերում:

В Гюмри, Масисе и на нескольких избирательных участках Еревана пытались препятствовать проведению Exit poll - Mediamax.am
3864 просмотров
В Гюмри, Масисе и на нескольких избирательных участках Еревана пытались препятствовать проведению Exit poll
Фото: www.politis-news.com
Ереван/Медиамакс/. На 122 избирательных участках по всей территории Армении The Gallup Organization и Армянская социологическая ассоциация проводят опрос избирателей на выходе с избирательных участков (Exit poll).
Председатель Армянской социологической ассоциации Геворг Погосян сказал сегодня в беседе с Медиамакс, что интервьюерам запретили продолжать работу, в результате чего возникли некоторые проблемы в Гюмри, Масисе и на некоторых избирательных участках Еревана.
«Нам удалось разрешить эти проблемы в рамках закона, сейчас интервьюеры продолжают свою работу в нормальном режиме»,- сказал Геворг Погосян.
300 сотрудников Ассоциации – интервьюеры, эксперты и наблюдатели работают на расстоянии 10 метров от избирательных участков.
Согласно методологии, интервьюеры предлагают заполнить опросник каждому седьмому избирателю, выходящему с избирательного участка. Затем отправляют информацию в центр посредством мобильных телефонов и планшетов.
«Опросник содержит 4 вопроса: пол, возраст, когда избиратель принял решение о выборе кандидата и за кого проголосовал. Избиратели сами заполняют опросник и бросают в ящик»,- сказал Медиамакс Геворг Погосян.
Он проинформировал, что на данный момент заполнять опросник отказались 25-30% опрошенных избирателей.
Председатель Ассоциации отметил, что организация намерена опросить около 13 тысяч граждан. Проведение Exit poll будет приостановлено за 30 минут до окончания выборов, результаты будут опубликованы в 20:00 в эфире телекомпании ArmNews.—0--