Մոսկվայում քննարկել են «ռուսական շահերի առաջմղումը» Հարավային Կովկասում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՌԴ ԱԳՆ կոլեգիայի նիստ՝ «Հարավային Կովկասում ռուսական շահերի առաջմղման մասին» թեմայով։
ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ընդգծվել է, որ Ռուսաստանին «ռազմավարական պարտություն պատճառելու» համար «հավաքական Արեւմուտքը»՝ Ուկրաինայից հետո, ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը հետխորհրդային տարածքի այլ հատվածներում, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում, խարխլել տարածաշրջանի երկրների հետ Ռուսաստանին կապող դաշնակցային եւ գործընկերային հարաբերությունները, ավերել հավաքական անվտանգության եւ տնտեսական գործընկերության գործող մեխանիզմները։
Նշվել է, որ, ի տարբերություն Արեւմուտքի, Ռուսաստանի համար առաջնահերթությունը միշտ եղել եւ մնում է Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության եւ բարգավաճման ապահովումը։ Ռուսաստանը զարգացնելու է փոխադարձ հարգալից եւ փոխշահավետ համագործակցությունը տարածաշրջանի բոլոր պետությունների հետ, որոնց հետ մեզ միավորում է ընդհանուր դարավոր պատմությունը, աշխարհագրական մերձությունը եւ սերտ մարդկային շփումները։
Անհրաժեշտ է ճանաչվել շարունակել ձգտել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի եռակողմ պայմանավորվածությունների ամբողջական իրականացմանը, ներառյալ Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի հաստատումը, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը եւ հայ-ադրբեջանական սահմանիսահմանազատումը։
Դիտարկվել են տարածաշրջանի փոխկապվածության եւ ինքնաբավության ամրապնդման խնդիրները՝ առաջին հերթին հենց տարածաշրջանի երկրների ուժերով՝ առանց արտաքին միջամտության։ Այս համատեքստում ընդգծվել է «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային պլատֆորմի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան գումարած Իրան, Ռուսաստան, Թուրքիա) ներուժի օգտագործման առանձնահատուկ նշանակությունը։ Այս ուղղությամբ գործնական քայլեր են նախանշվել»։

Ереван /Медиамакс/. Сегодня под председательством министра иностранных дел России Сергея Лаврова состоялось заседание коллегии МИД РФ на тему «О продвижении российских интересов на Южном Кавказе».
В сообщении МИД России говорится:
«Акцентировано, что ради «нанесения России стратегического поражения» «коллективный Запад» – вслед за Украиной – стремится дестабилизировать ситуацию в других частях постсоветского пространства, включая Южный Кавказ, подорвать отношения союзничества и партнерства, связывающие Россию со странами региона, разрушить действующие механизмы коллективной безопасности и экономического партнерства.
Отмечено, что в отличие от западников, движимых исключительно логикой «игр с нулевой суммой», приоритетом для России всегда было и остается обеспечение стабильности, безопасности и благополучия на Южном Кавказе. Россия будет развивать взаимоуважительное и взаимовыгодное сотрудничество со всеми государствами региона, с которыми нас объединяют общая многовековая история, географическая близость и тесные людские контакты.
Признано необходимым продолжать добиваться полной реализации комплекса трехсторонних договоренностей между Азербайджаном, Арменией и Россией, включая согласование мирного договора между Баку и Ереваном, разблокирование транспортных коммуникаций в регионе и делимитацию армяно-азербайджанской границы.
Рассмотрены задачи укрепления связанности и самодостаточности региона в интересах решения стоящих перед ним проблем, в первую очередь силами самих регионалов без вмешательства извне. В этом контексте подчеркнуто особое значение использования потенциала Консультативной региональной платформы «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия плюс Иран, Россия, Турция). Намечены практические шаги на этом направлении».