1989 թվականի ամռանը Լոնդոնի Metropolis Studios ստուդիայում ձայնագրվեց Deep Purple խմբի «Smoke on the water» հիթի «աստղային» տարբերակը՝ 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով: Rock Aid Armenia-ի 30-ամյակին նվիրված հատուկ նախագիծը բացահայտում է ծրագրի մանրամասները:
Pink Floyd-ի կիթառահար եւ երգիչ Դէվիդ Գիլմորը 1989 թվականին Rock Aid Armenia նախագծի առանցքային անդամներից էր: Նա ոչ միայն անձամբ մասնակցեց նախագծին, այլեւ օգնեց այլ աստղերի նույնպես բերել Rock Aid Armenia:
Rock Aid Armenia-ի հեղինակ Ջոն Դին պատմում է Մեդիամաքսին.
«YES խմբի հետ նախկինում իմ կատարած աշխատանքների շնորհիվ երաժշտական աշխարհի շատ մարդկանց էի ճանաչում: Որոշեցի, որ ցանկանում եմ «Smoke on the Water» երգի ռիմեյքն անել: Սա այն երգն է, որ ցանկացած կիթառահար փորձում է նվագել, երբ նոր է սովորում:
Դէվիդ Գիլմորը՝ Metropolis Studios-ումԼուսանկարը` Michael Putland/Rock Aid Armenia
Ես ճանաչում էի Դէվիդ Գիլմորի կնոջը, եւ նա ինձ տվեց Դէվիդի հեռախոսահամարը: Մտածում էի, որ եթե Դէվիդը մասնակցի նախագծին, ավելի հեշտ կլինի այլ խոշոր աստղերի ներգրավել: Զանգեցի Դէվիդին, եւ նա շատ դրական էր տրամադրված: Հարցրեցի՝ արդյո՞ք կարող եմ այլ մարդկանց ասել, որ նա ընդգրկված է լինելու նախագծում, ու նա տվեց իր համաձայնությունը: Ինչպես եւ ենթադրում էի՝ Դէվիդ Գիլմորի մասնակցությունը զգալիորեն հեշտացրեց այլ մարդկանց՝ նախագծում ներառելու գործընթացը»:
Այս տեսանյութում Դէվիդ Գիլմորը պատմում է ձայնագրության ընթացքի եւ Բրայան Մեյի հետ համատեղ աշխատանքի մասին.
2009 թվականին Դէվիդ Գիլմորը՝ Իէն Գիլանի, Թոնի Այոմիի, Ջոն Դիի, Ջեֆ Դաունսի եւ Բրայան Մեյի հետ միասին ՀՀ նախագահի կողմից պարգեւատրվեց Պատվո շքանշանով:

David Gilmour and Brian May at Metropolis Studios in 1989
Pink Floyd's David Gilmour was one of the key contributors to Rock Aid Armenia in 1989. Not only did he personally participate in the project, but he also helped bring in other stars.
Creator of Rock Aid Armenia Jon Dee has told Mediamax:
“From my work with the band YES, I knew a lot of people in the music industry. I decided that I wanted to do a remake of “Smoke on the Water” as that was a song that every guitar player tries to play when they first start learning guitar. Plus it's a really good song!
David Gilmour at Metropolis Studios in 1989 David Gilmour at Metropolis Studios in 1989
I knew David Gilmour’s wife and she gave me a phone number to call David. I figured that if David was on board, it would be a lot easier to get other major stars involved. So I called David and he was very open to the idea. I asked him if I could tell other people that he was going to be involved. He very kindly said yes to that. As you can imagine, that made it a lot easier to get other people involved.”
In this video David Gilmour tells about recording “Smoke on the Water” and working with Brian May:
In 2009, Gilmour was awarded the Order of Honor by the Armenian President along with Ian Gillan, Tony Iommi, Jon Dee, Geoff Downes and Brian May.