Լուսանկարը` Ա. Պապոյանի արխիվից
Ուղեղների արտահոսք Հայաստանից եւ ապա բումերանգի էֆեկտով վերադարձող ներդրում հայրենի գիտության մեջ. ԱՄՆ-ում բնակվող Աշոտ Պապոյանն այդ փորձի լավագույն օրինակներից է:
Գիտնականը նկատում է, որ «Հայաստանից ուղեղների արտահոսքը ցավալի ճշմարտություն է, բայց մյուս կողմից արտասահմանյան առաջատար գիտական հաստատություններում հայերի ներկայությունը մեծ առավելություն է Հայաստանի համար»:
Արտերկրում գիտական հաջողությունների հասած Աշոտ Պապոյանը կենսաբանի մասնագիտությունը ստացել է Երեւանի պետական համալսարանում: ԱՄՆ-ում ամառային դասընթացի մասնակցելու ընթացքում ծանոթացել է այդ երկրում ասպիրանտուրայում սովորելու եւ գիտական աստիճան ստանալու հնարավորություններին, իսկ 1999թ.-ին կնոջ՝ Ելենա Բիշարյանի հետ, ով նույն մասնագիտությունն ունի, տեղափոխվել է ԱՄՆ:
Ասպիրանտուրան ավարտելիս Կոռնելի համալսարանի պրոֆեսորներից մեկը նրան եւ կնոջն առաջարկել է աշխատել նորաստեղծ spin-off ընկերությունում: Աշոտ Պապոյանը դարձել է դեղագործական TetraGenetics ընկերության առաջին աշխատողը, հետագայում ընկերությունն ընդլայնվել է, իսկ հայ գիտնականն այժմ դրա փոխտնօրենն է:
Աշոտ Պապոյանը Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) հովանու ներքո 2001թ. հիմնադրված Գիտության և կրթության հայկական ազգային հիմնադրամի (ANSEF)-ի՝ պրոֆեսոր Երվանդ Թերզյանի նախագահած հետազոտական խորհրդի անդամներից մեկն է: Արտասահմանում գիտական հաջողությունների հասնելուց հետո երիտասարդը բաց չի թողել հայրենիքի գիտությանն աջակցելու առաջին իսկ հնարավորությունը:
«ANSEF-ի գաղափարը ծնվեց Կոռնելի համալսարանի տաղանդավոր հայ պրոֆեսորի՝ Երվանդ Թերզյանի շնորհիվ եւ կյանքի կոչվեց 2001թ.-ին: Այդ տարիների գիտության համար ներդրումը քիչ էր եւ հայ, հատկապես՝ երիտասարդ գիտականներին գիտության մեջ մնալու համար աջակցություն էր հարկավոր: Այդ տարիներից միացա հիմնադրամին, որը համախմբում էր արտերկրում աշխատող հայ էնտուզիաստ գիտնականների: Հայ օգնության ֆոնդի գործադիր տնօրեն Գառնիկ Նանագուլյանի շնորհիվ հիմնադրամը գործում է տարիներ շարունակ, իսկ մենք ապահովում ենք գիտական մասը: Կարեւորում ենք, որ դրամաշնորհների հատկացումը լինի արդար, միջազգային գրանտային հիմնադրամների սկզբունքներով»,- ասում է Աշոտ Պապոյանը:
Հիմնադրամի ադմինիստրատիվ խումբը ստանում է Հայաստանի երիտասարդ գիտնականների աշխատանքները, ծանոթանում դրանց եւ ուղարկում աշխարհի լավագույն մասնագետներին, որոնք իրենց գնահատականն են տալիս, ինչից հետո որոշվում է դրամաշնորհի տրամադրումը: Նրանք օգնում ենք նաեւ դոնորներ գտնել, ընդհանուր առմամբ տարեկան մոտ 125 հազար դոլար են տրամադրվում ֆոնդին:
Աշոտ Պապոյանը Աշոտ Պապոյանը
Հիմնադրամի ստեղծումից ի վեր ավելի քան 3 հազար դիմում են ստացել եւ տրամադրել են մոտ 430 դրամաշնորհ՝ ավելի քան 2 մլն դոլար ընդհանուր գումարով: Յուրաքանչյուր դրամաշնորհի չափը 5000 ԱՄՆ դոլար է: Վերջին մի քանի տարիներին համագործակցում են ՀՀ նախագահի հովանու ներքո գործող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի (ԵԳԱԾ) հետ: Մրցույթի շրջանակներում տրամադրվում է 30 դրամաշնորհ, որից հինգը սահմանված է ԵԳԱԾ-ի կողմից:
Աշոտ Պապոյանի նման Հայաստանին օգնելու պատրաստակամություն ունի արտասահմանում աշխատող հայ մասնագետների 90%-ը: Գիտնականն ասում է, որ արտասահմանյան գիտական հաստատություններում աշխատող հայ գիտնականները հսկայական ներուժ են Հայաստանի գիտությանն աջակցելու համար, սակայն այս ռեսուրսը չի օգտագործվում ինչպես հարկն է.
«Մենք ունենք արտակարգ լավ մասնագետներ, պրոֆեսորներ շատ համալսարաններում, բոլոր ոլորտներից: Այդ ներուժը պետք է օգտագործվի: Եթե ուրիշ երկրներում մեծ գումարներ է հարկավոր ծախսել նման ինտելեկտ ու փորձ յուրացնելու համար, այս մարդիկ բոլորը պատրաստ են անվճար անել դա Հայաստանի համար»:
Արտերկրում գործող հայ գիտնականների հետ կենսաբանը մեկ այլ նախաձեռնություն էլ է պատրաստվում կյանքի կոչել: Կենսատեխնոլոգիաների մայրաքաղաք Բոստոնում հաստատվելուն պես նա սկսել է գտնել բոլոր այն հայերին, որոնք զբաղվում են գիտությամբ: Այժմ մոտ 100-հոգանոց հայերի խումբ ունեն՝ լավագույն ընկերություններում աշխատող գիտնականներ, տնօրեններ, մասնագետներ, ովքեր պարբերաբար քննարկումներ են ունենում եւ առաջիկա տարիներին նախատեսում են անցնել Հայաստանին աջակցելու գործնական քայլերի:
«Այս մարդկանց համար պետք է ճանապարհ բացել եւ հնարավորություն տալ մասնակցել Հայաստանի զարգացմանը: Գիտնականների մի խումբ կա, որն ավելի էնտուզիաստ է, սեփական նախաձեռնությամբ է փորձում հասկանալ՝ ինչ կարող է անել իր երկրին աջակցելու համար: Մի մասն էլ պատրաստ է օգնել, բայց չգիտի ինչ ուղիներով դա անել: Արտասահմանի եւ Հայաստանի գիտնականների ու կառավարության անելիքը պիտի լինի այդ մեխանիզմների ստեղծումը»,- ասում է նա:
Ինչպես նկատում է Հայաստանի գիտնականների աշխատանքներին քաջ ծանոթ Աշոտը, երիտասարդների շրջանում պոտենցիալը շատ մեծ է, բայց չպետք է մոռանալ, որ Հայաստանը փոքր երկիր է, ինչի հետեւանքով գիտնականների քանակը համաշխարհային մասշտաբների համեմատ քիչ է:
Հայաստանում գիտության ապագայի վերաբերյալ, Աշոտ Պապոյանի խոսքով, արտերկրում ապրող գիտնականները երկու փիլիսոփայական մոտեցում ունեն. «Հայաստանի փոքրությունն ու ֆինանսական խնդիրները հաշվի առնելով՝ գուցե հարկավոր չէ, որ գիտության բոլոր ոլորտները ծաղկեն եւ զարգանան, պետք է ընտրել այն ուղղությունները, որոնցում ավելի մեծ հնարավորություններ ու հեռանկարներ ունենք, զարգացնել դրանք: Մյուս մոտեցումն էլ այն է, որ պետք է փորձենք բոլոր ուղղություններն էլ զարգացնել: Այս երկու մոտեցումներն էլ հետաքրքիր են եւ պետք է հասկանալ՝ որն ընտրել: Կարող եմ ասել, որ ընդհանուր որակը բարձր է եւ առաջընթացը շատ լավ զգացվում է, ANSEF-ի սկզբնավորման տարիների եւ այժմ ստացվող գիտական աշխատանքների միջեւ որակական շատ մեծ տարբերություն կա»:

Photo: from A. Papoyan’s archive
The brain drain from Armenia, then contribution to Armenian science coming as the boomerang effect - USA-based Ashot Papoyan is one of the brightest examples of that experience.
The scientist notes that “the brain drain from Armenia is a painful fact, but on the other hand, presence of Armenians in leading international scientific institutions is a great advantage for Armenia”.
Ashot Papoyan is a successful biologist outside of his native Armenia. He was first educated in Yerevan State University. During a summer course in the U.S., he learned about the opportunities to take postgraduate courses and receive scientific degree. In 1999, he moved to the U.S. with wife Yelena Bisharyan, also a biologist.
A Cornell University Professor offered Ashot and Yelena jobs at a newly-founded spin-off company after they completed their postgraduate courses. Ashot Papoyan became the first staffer at TetraGenetics pharmaceutical, which later expanded, and now he works as the company’s Associate Director.
Ashot Papoyan is a member of the research group under Prof. Yervand Terzoyan at the Armenian National Science and Education Fund (ANSEF), founded in 2001 under the auspices of the Fund for Armenian Relief (FAR). After all the achievements in the foreign land the young scientist seized his very first opportunity to support science back in his native country.
“The idea of ANSEF belongs to talented Cornell Professor Yervand Terzyan, who helped to implement it in 2001. Investments in science were sparse in that time and young scientists especially needed support to stay in the field. Since then I’ve been involved in the fund that unites enthusiastic emigrant Armenian scientists. The fund has operated for years thanks to FAR Executive Director Garnik Nanagoulian, and we provide the scientific part. We attach importance to fair distribution of grants and work by the principles of international grant funds,” Ashot Papoyan said.
The fund’s administrative group receives works from young Armenian scientists, studies them and sends to the best experts worldwide for their assessment. After that, the fund decides if a grant should we awarded. They also help to find donors. The fund gets around USD 125 000 in total annually.
Ashot Papoyan Ashot Papoyan
They got more than 3000 submissions and awarded more than 430 grants of over USD 2m in total since the fund was created. Each grant made USD 5000. In recent years they started cooperating with the Support program for young scientists under the auspices of the Armenian President.
90% of emigrant Armenian specialists have the same desire to support Armenia as Ashot Papoyan. The scientist says that Armenian experts in foreign scientific institutions have huge potential for helping Armenia, but that resource hasn’t found proper application.
“We have brilliant specialists and professors of all fields in many universities. We should use that resource. While acquiring knowledge and experience abroad is expensive, those people are ready to do it for free for Armenia.”
The biologist is preparing another initiative together with Armenian scientists working abroad. He started searching for Armenians in science right after settling in Boston, the capital of biotechnologies. He gathered a group of around 100 Armenians: scientists, CEOs, experts working in the best companies. They hold various discussions and intend to take practical steps in supporting Armenia in the next few years.
“We need to open a way for those people and give them the opportunity to participate in Armenia’s development. There’s a group of more active scientists who try to figure out how to support their country through their own initiatives. Some are ready to help but don’t know how. Creating such mechanisms is a job for foreign and Armenian scientists and the government of the republic,” he said.
According to Ashot, who’s familiar with the works of Armenian scientists, the youth has huge potential, but we shouldn’t forget that Armenia is a small country and so the percentage of scientists is relatively low on the global scale.
Ashot Papoyan told that emigrant Armenian scientists have two approaches to Armenia’s scientific future: “Considering the small size and financial problems of Armenia, perhaps what we need is not to develop all fields, but to choose the scientific directions that offer more opportunities and perspective and work on developing those only. The other approach is that we need to try and develop all fields. Both are interesting and we have to figure out which one to choose. I’d like to note that the increasing quality and progress are very tangible in the program. There is substantial difference between the scientific works we received in ANSEF’s early years and those we get now.”