Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ)
ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) ու Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կազմակերպած «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը, օտարերկրացի առաջատար գիտնականներից բացի, Հայաստան էր բերել նաեւ արտերկրում իրենց գիտական ուղին շարունակող հայ երիտասարդների:
Մեդիամաքսն արտերկրից ժամանած հայ երիտասարդ գիտնականների հետ զրուցել է FAST հիմնադրամի ստեղծած հնարավորությունների, Հայաստանում առկա գիտական խնդիրների, հեռանկարների եւ հայկական գիտության զարգացման մեջ նրանց հնարավոր ներդրումների շուրջ:
FAST-ն իսկապես փորձում է օգտագործել ամբողջ ներուժը
Էրիկ Ազնաուրյան, Ցյուրիխի գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի համալսարանի գիտաշխատող
Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում FAST-ի նման հիմնադրամ է ստեղծվել: Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել կազմակերպության Հաջորդ սերնդի խորհուրդը (FAST NextGen Council), որն այժմ ղեկավարում եմ: Մենք հավաքել ենք 15 երիտասարդ գիտնականների ամբողջ աշխարհից, որոնք կօգնեն հիմնադրամի գործունեությանը:
Հայաստանում FAST-ի նման կազմակերպության առկայությունը շատ մեծ հաջողություն է: Այս խորհրդաժողովի ընթացքում, բացի մասնագիտական քննարկումներից, մենք ծանոթացանք նաեւ հիմնադրամի աշխատանքներին: Հայաստանում գիտության եւ երիտասարդներին ֆինանսավորելու ծրագրերը, լայնամասշտաբ գիտական հանդիպումների կազմակերպումը, միջազգային մասնագետների ներգրավվումը մեծ դեր կխաղա Հայաստանի գիտության զարգացման գործում: Հիմնադրամի գործունեությունը տարիների ընթացքում կընդլայնվի՝ ներառելով Հայաստանում գիտության տարբեր ճյուղեր:
Առնակ Դալալյան, Փարիզի տնտեսագիտության, վիճակագրության եւ ֆինանսների բարձրագույն դպրոցի պրոֆեսոր (ENSAE/CREST)
Շատ կարեւոր է, որ ոչ կառավարական կազմակերպությունը ցանկություն է հայտնում Հայաստանում զարգացնել գիտությունն ու տեխնոլոգիան: Այդ առումով ես մեծ հույսեր եմ կապում FAST-ի հետ:
Տեխնոլոգիաների զարգացումը կարեւոր ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա, բայց ինձ հատկապես ուրախացնում է այն, որ Հիմնադրամում տեխնոլոգիայի զարգացումն անմիջապես կապում են գիտության զարգացման հետ: Կարեւոր է, որ գիտություն-տեխնոլոգիա-տնտեսություն շղթան գոյություն ունենա: Եթե օղակներից մեկը կամ դրանց միջեւ կապը բացակայում է, համակարգը չի կարող գործել:
Առնակ Դալալյանը Առնակ Դալալյանը
Ողջունելի է, որ FAST-ը իսկապես փորձում է օգտագործել ամբողջ ներուժը՝ ինչպես ներսում, այնպես էլ՝ դրսում: Արտերկրում շատ մարդիկ կան, եւ ես իմ ընկերների, կոլեգաների մեջ շատ մարդկանց գիտեմ, ովքեր կապված են Հայաստանի հետ եւ շատ կուզենան ներգրավվել գիտության զարգացման գործում:
Դավիթ Բունիաթյան, Փրինսթոնի համալսարանի Համակարգչային գիտությունների ամբիոնի ասպիրանտ
Գիտնականներին արտասահմանում գրավում է այն, որ ֆինանսավորման եւ ռեսուրսների խնդիր չկա, կարող են զբաղվել իրենց հետաքրքրություններով՝ չմտածելով, թե ինչպես կարող են այդ ամենը գտնել: Իմ կարծիքով՝ FAST-ը կարող է հիմնարար դեր ունենալ այդ մարդկանց Հայաստանում պահելու հարցում, հնարավորություն տալու նրանց կենտրոնանալ այն ուղղությունների վրա, որոնց հանդեպ հետաքրքրություն ունեն եւ հետագայում արդյունքները կիրառել արտադրությունում: Ինձ թվում է՝ երկրորդ կետը շատ ավելի կարեւոր է: Եթե գիտության արդյունքներն առեւտրայնացվեն, այդ գումարները դարձյալ կվերադառնան եւ կֆինանսավորեն գիտությունը, եւ շատ ավելի մեծ թվով մարդկանց ներգրավվելու հնարավորություն կլինի:
Մեքենայական ուսուցման համար շատ մեծ ռեսուրսներ պետք չեն
Էրիկ Ազնաուրյան
Հաճախ եմ այցելում Հայաստան եւ փորձում եմ մասնակցել տեղի գիտական կյանքին, ծանոթ եմ նաեւ խնդիրներին: Ամենամեծ խնդիրը, գոնե այն ոլորտում, որով ես եմ զբաղվում (կենսաբժշկություն, կենսատեխնոլոգիա), ռեսուրսների եւ սարքավորումների սակավությունն է, ինչի հետեւանքով էլ՝ ուղեղների արտահոսքը:
Էրիկ Ազնաուրյանը Էրիկ Ազնաուրյանը
Մյուս ուղղությունները, որոնք մեծ քանակով ենթակառուցվածքների կարիք չունեն, օրինակ՝ համակարգչային գիտությունները, մեքենայական ուսուցումը, նեյրոնային ցանցերը, մաթեմատիկան եւ այլն, Հայաստանում միշտ ակտիվ զարգացել են:
Մեքենայական ուսուցման համար շատ մեծ ռեսուրսներ պետք չեն, մարդիկ նույնիսկ թղթի վրա կարող են հետեւություններ անել եւ թեորեմներ ապացուցել: Այժմ Հայաստանում այս ոլորտում հիմնական խնդիրն առկա տվյալները թվայնացնելն է: Պետք է բոլոր ոլորտներում սկզբնական ինֆորմացիա հավաքել եւ այն տրամադրել համակարգչային գիտնականներին, որոնք կկարողանան այդ ինֆորմացիան ճիշտ կիրառել եւ վերլուծություններ անել: Եթե առաջիկա 5 տարում ապահովվեն ինֆորմացիոն ռեսուրսները, ապա մենք մեծ քայլերով առաջ կգնանք:
Երիտասարդները պետք է կարողանան լիովին իրացնել իրենց ներուժը
Արտասահմանում գործունեություն ծավալող երիտասարդ գիտնականներին դեպի Հայաստան գրավելու համար պետք է այստեղ ստեղծել նախագծեր, որոնցում երիտասարդները կկարողանան լիովին իրացնել իրենց ներուժը: Պետք է ստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ, եւ դրանք ոչ միշտ ֆինանսական բնույթ կրում:
Դավիթ Բունիաթյան
Արտասահմանում գիտությամբ զբաղվող հայ երիտասարդները Հայաստանի գիտությանը կարող են աջակցել երկու եղանակով: Առաջինը՝ իրենց փորձն ու գիտելիքները տեղի մասնագետներին փոխանցելն է՝ տարբեր աշխատաժողովների եւ հանդիպումների, համագործակցության միջոցով: Մյուսը՝ փորձել տեղում հաստատել կապեր եւ հետագայում այդ ռեսուրսներն ուղղել Հայաստան:
Դավիթ Բունիաթյանը Դավիթ Բունիաթյանը
Ես զբաղվում եմ մարդու ուղեղի նեյրոնային համակարգերով: Երեք տարի Անգլիայում եմ սովորել, հիմա ԱՄՆ-ում եմ սովորում, բայց միակ հոգեհարազատ տեղը Հայաստանն է: Այստեղ էնտուզիազմով շատ մարդ կա, նրանց պարզապես մոտիվացում է հարկավոր: Եթե այդ բոլոր հնարավորությունները կարողանանք այստեղ ստեղծել, անկասկած, մեծ հաջողություններ կունենանք:
Գիտության հունը գլոբալ շուկան է որոշում
Համաշխարհային մակարդակի հաջողությունների հասնելու համար հարկավոր է, որ հայ գիտնականների տեսական արդյունքները գործնական կիրառություն գտնեն: Մաթեմատիկայի եւ ֆիզիկայի ոլորտներում մեծ տեսական հետազոտություններ են արվում, որոնք այդպես էլ տեսություն են մնում, եւ հազվադեպ են բերվում կիրառական դաշտ:
FAST-ի նպատակներից մեկն էլ դա է՝ ապահովել ֆինանսավորում այնպիսի գիտական աշխատանքների համար, որոնք կկարողանան գոյություն ունեցող տեսությունից վերածվել վաճառքի ենթակա ապրանքի:
Առնակ Դալալյան
Այն հունը, որով Հայաստանը պետք է աշխարհին համընթաց շարժվի, ինքն իրեն կստեղծվի: Հայաստանում բոլոր տեխնոլոգիական ընկերությունները տեսնում են՝ ինչի պահանջարկն ունի աշխարհը: Հունը գլոբալ շուկան է որոշում, եւ մենք պետք է մրցունակ լինենք այդ միջազգային գիտական միջավայրում:
Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ) Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ)
Հայաստանում մեքենայական ուսուցման ոլորտում լավ մասնագետներ կան եւ մենք համաշխարհային տիրույթում մեծ հաջողություններ կարող ենք ունենալ, եթե առկա ներուժն ապահովվի համապատասխան միջավայրով:

Арнак Далалян, Эрик Азнаурян и Давид Буниатян (слева направо)
Международный семинар «Машинное обучение как стимул для научных открытий», организованный Национальным фондом науки США (US National Science Foundation – NSF) и Научно-технологическим фондом Армении (FAST), кроме ведущих иностранных ученых, собрал в Армении молодых армянских спецалистов, работающих за рубежом.
Медиамакс побеседовал с некоторыми из них.
FAST пытается использовать весь потенциал
Эрик Азнаурян, научный сотрудник Высшей технической школы Цюриха
Я очень рад, что в Армении создан фонд FAST. Для меня большая честь представлять Совет следующего поколения фонда (FAST NextGen Council). Мы собрали 15 молодых ученых со всего мира, которые будут поддерживать деятельность фонда.
Наличие такой организации в Армении, как FAST, – большой успех. Кроме профессиональных обсуждений, на семинаре мы также познакомились с деятельностью фонда. Программы по финансированию науки и молодых ученых в Армении, организация широкомасштабных научных встреч, вовлечение международных специалистов сыграют большую роль в развитии армянской науки.
Арнак Далалян, профессор Высшей школы экономики, статистики и финансов Парижа (ENSAE/CREST)
Очень важно, что неправительственная организация изъявила желание развивать в Армении науку и технологию. Я связываю большие надежды с FAST.
Развитие технологий серьезно повлияет на экономику, но меня особо радует то, что в Фонде развитие технологий непосредственно связывают с развитием науки. Важно наличие цепочки наука-технология-экономика. Если одно из этих звеньев или связь между ними отсутствуют, система не может функционировать.
Арнак Далалян Арнак Далалян
Давид Буниатян, аспирант кафедры компьютерных наук Принстонского университета
За границей ученых привлекает отсутствие проблем с финансированием и ресурсами. Можно заниматься тем, что интересно, не задумываясь о том, как найти средства. На мой взгляд, FAST может сыграть основополагающую роль в удерживании этих людей в Армении, дать им возможность сосредоточиться над теми направлениями, которые им интересны, и в дальнейшем применять результаты в производстве. Мне кажется, второй пункт намного важнее. Если результаты науки будут коммерциализированы, эти суммы будут окупаться и финансировать науку. Появится возможность финансирования большего числа людей.
Для машинного обучения огромные ресурсы не нужны
Эрик Азнаурян
Я часто приезжаю в Армению. Стараюсь принимать участие в местной научной жизни, знаком с ее проблемами. Самая большая проблема, по крайней мере, в той сфере, которой я занимаюсь (биомедицина, биотехнологии),  – недостаток ресурсов и оборудования, вследствие чего происходит «утечка мозгов».
Эрик Азнаурян Эрик Азнаурян
Другие направления, которые не нуждаются в большом количестве инфраструктур, (например: компьютерные науки, машинное обучение, нейронные сети, математика), всегда активно развивались в Армении.
Для машинного обучения огромные ресурсы не нужны. Люди могут даже на бумаге делать выводы и доказывать теоремы. На данный момент в Армении основной проблемой в данной сфере является оцифровка данных. Необходимо собрать предварительную информацию во всех сферах и предоставить ее тем компьютерным ученым, которые смогут эту информацию правильно использовать и провести анализ. Если в ближайшие 5 лет будут обеспечены информационные ресурсы, мы будем двигаться вперед большими шагами.
Молодежь должна полностью реализовать свой потенциал
Для того чтобы привлечь молодых ученых, работающих за границей, необходимо создавать здесь проекты, в которых молодые люди смогут полностью реализовать свой потенциал. Должны быть созданы необходимые условия, которые не всегда обусловлены финансами.
Давид Буниатян
Армянская молодежь, которая занимается наукой за границей, может помочь армянской науке двумя способами. Во-первых, передачей собственного опыта и знаний местным специалистам посредством различных семинаров и встреч, а также сотрудничества. Второй способ предполагает установление связей на месте и дальнейшее перенаправление этих ресурсов в Армению.
Давид Буниатян Давид Буниатян
Глобальный рынок определяет русло науки
Для достижения успехов глобального уровня необходимо, чтобы теоретические результаты армянских ученых имели практическое применение.
Одна из целей FAST – это обеспечение финансирования для таких научных работ, которые могут превратиться из существующей теории в продукт, подлежащий продаже.
Арнак Далалян
Русло, по которому Армения должна двигаться, появится само собой. Все технологические предприятия в Армении знают, в чем нуждается мир. Именно глобальный рынок определяет русло, и мы должны быть конкурентоспособными в этой глобальной научной среде.
Арнак Далалян, Эрик Азнаурян и Давид Буниатян (слева направо) Арнак Далалян, Эрик Азнаурян и Давид Буниатян (слева направо)
В Армении есть хорошие специалисты в сфере машинного обучения, и мы можем достичь больших успехов, если для имеющегося потенциала будет обеспечена соответствующая среда.