Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ)
ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) ու Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կազմակերպած «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը, օտարերկրացի առաջատար գիտնականներից բացի, Հայաստան էր բերել նաեւ արտերկրում իրենց գիտական ուղին շարունակող հայ երիտասարդների:
Մեդիամաքսն արտերկրից ժամանած հայ երիտասարդ գիտնականների հետ զրուցել է FAST հիմնադրամի ստեղծած հնարավորությունների, Հայաստանում առկա գիտական խնդիրների, հեռանկարների եւ հայկական գիտության զարգացման մեջ նրանց հնարավոր ներդրումների շուրջ:
FAST-ն իսկապես փորձում է օգտագործել ամբողջ ներուժը
Էրիկ Ազնաուրյան, Ցյուրիխի գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության եւ մաթեմատիկայի համալսարանի գիտաշխատող
Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում FAST-ի նման հիմնադրամ է ստեղծվել: Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկայացնել կազմակերպության Հաջորդ սերնդի խորհուրդը (FAST NextGen Council), որն այժմ ղեկավարում եմ: Մենք հավաքել ենք 15 երիտասարդ գիտնականների ամբողջ աշխարհից, որոնք կօգնեն հիմնադրամի գործունեությանը:
Հայաստանում FAST-ի նման կազմակերպության առկայությունը շատ մեծ հաջողություն է: Այս խորհրդաժողովի ընթացքում, բացի մասնագիտական քննարկումներից, մենք ծանոթացանք նաեւ հիմնադրամի աշխատանքներին: Հայաստանում գիտության եւ երիտասարդներին ֆինանսավորելու ծրագրերը, լայնամասշտաբ գիտական հանդիպումների կազմակերպումը, միջազգային մասնագետների ներգրավվումը մեծ դեր կխաղա Հայաստանի գիտության զարգացման գործում: Հիմնադրամի գործունեությունը տարիների ընթացքում կընդլայնվի՝ ներառելով Հայաստանում գիտության տարբեր ճյուղեր:
Առնակ Դալալյան, Փարիզի տնտեսագիտության, վիճակագրության եւ ֆինանսների բարձրագույն դպրոցի պրոֆեսոր (ENSAE/CREST)
Շատ կարեւոր է, որ ոչ կառավարական կազմակերպությունը ցանկություն է հայտնում Հայաստանում զարգացնել գիտությունն ու տեխնոլոգիան: Այդ առումով ես մեծ հույսեր եմ կապում FAST-ի հետ:
Տեխնոլոգիաների զարգացումը կարեւոր ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա, բայց ինձ հատկապես ուրախացնում է այն, որ Հիմնադրամում տեխնոլոգիայի զարգացումն անմիջապես կապում են գիտության զարգացման հետ: Կարեւոր է, որ գիտություն-տեխնոլոգիա-տնտեսություն շղթան գոյություն ունենա: Եթե օղակներից մեկը կամ դրանց միջեւ կապը բացակայում է, համակարգը չի կարող գործել:
Առնակ Դալալյանը Առնակ Դալալյանը
Ողջունելի է, որ FAST-ը իսկապես փորձում է օգտագործել ամբողջ ներուժը՝ ինչպես ներսում, այնպես էլ՝ դրսում: Արտերկրում շատ մարդիկ կան, եւ ես իմ ընկերների, կոլեգաների մեջ շատ մարդկանց գիտեմ, ովքեր կապված են Հայաստանի հետ եւ շատ կուզենան ներգրավվել գիտության զարգացման գործում:
Դավիթ Բունիաթյան, Փրինսթոնի համալսարանի Համակարգչային գիտությունների ամբիոնի ասպիրանտ
Գիտնականներին արտասահմանում գրավում է այն, որ ֆինանսավորման եւ ռեսուրսների խնդիր չկա, կարող են զբաղվել իրենց հետաքրքրություններով՝ չմտածելով, թե ինչպես կարող են այդ ամենը գտնել: Իմ կարծիքով՝ FAST-ը կարող է հիմնարար դեր ունենալ այդ մարդկանց Հայաստանում պահելու հարցում, հնարավորություն տալու նրանց կենտրոնանալ այն ուղղությունների վրա, որոնց հանդեպ հետաքրքրություն ունեն եւ հետագայում արդյունքները կիրառել արտադրությունում: Ինձ թվում է՝ երկրորդ կետը շատ ավելի կարեւոր է: Եթե գիտության արդյունքներն առեւտրայնացվեն, այդ գումարները դարձյալ կվերադառնան եւ կֆինանսավորեն գիտությունը, եւ շատ ավելի մեծ թվով մարդկանց ներգրավվելու հնարավորություն կլինի:
Մեքենայական ուսուցման համար շատ մեծ ռեսուրսներ պետք չեն
Էրիկ Ազնաուրյան
Հաճախ եմ այցելում Հայաստան եւ փորձում եմ մասնակցել տեղի գիտական կյանքին, ծանոթ եմ նաեւ խնդիրներին: Ամենամեծ խնդիրը, գոնե այն ոլորտում, որով ես եմ զբաղվում (կենսաբժշկություն, կենսատեխնոլոգիա), ռեսուրսների եւ սարքավորումների սակավությունն է, ինչի հետեւանքով էլ՝ ուղեղների արտահոսքը:
Էրիկ Ազնաուրյանը Էրիկ Ազնաուրյանը
Մյուս ուղղությունները, որոնք մեծ քանակով ենթակառուցվածքների կարիք չունեն, օրինակ՝ համակարգչային գիտությունները, մեքենայական ուսուցումը, նեյրոնային ցանցերը, մաթեմատիկան եւ այլն, Հայաստանում միշտ ակտիվ զարգացել են:
Մեքենայական ուսուցման համար շատ մեծ ռեսուրսներ պետք չեն, մարդիկ նույնիսկ թղթի վրա կարող են հետեւություններ անել եւ թեորեմներ ապացուցել: Այժմ Հայաստանում այս ոլորտում հիմնական խնդիրն առկա տվյալները թվայնացնելն է: Պետք է բոլոր ոլորտներում սկզբնական ինֆորմացիա հավաքել եւ այն տրամադրել համակարգչային գիտնականներին, որոնք կկարողանան այդ ինֆորմացիան ճիշտ կիրառել եւ վերլուծություններ անել: Եթե առաջիկա 5 տարում ապահովվեն ինֆորմացիոն ռեսուրսները, ապա մենք մեծ քայլերով առաջ կգնանք:
Երիտասարդները պետք է կարողանան լիովին իրացնել իրենց ներուժը
Արտասահմանում գործունեություն ծավալող երիտասարդ գիտնականներին դեպի Հայաստան գրավելու համար պետք է այստեղ ստեղծել նախագծեր, որոնցում երիտասարդները կկարողանան լիովին իրացնել իրենց ներուժը: Պետք է ստեղծվեն անհրաժեշտ պայմաններ, եւ դրանք ոչ միշտ ֆինանսական բնույթ կրում:
Դավիթ Բունիաթյան
Արտասահմանում գիտությամբ զբաղվող հայ երիտասարդները Հայաստանի գիտությանը կարող են աջակցել երկու եղանակով: Առաջինը՝ իրենց փորձն ու գիտելիքները տեղի մասնագետներին փոխանցելն է՝ տարբեր աշխատաժողովների եւ հանդիպումների, համագործակցության միջոցով: Մյուսը՝ փորձել տեղում հաստատել կապեր եւ հետագայում այդ ռեսուրսներն ուղղել Հայաստան:
Դավիթ Բունիաթյանը Դավիթ Բունիաթյանը
Ես զբաղվում եմ մարդու ուղեղի նեյրոնային համակարգերով: Երեք տարի Անգլիայում եմ սովորել, հիմա ԱՄՆ-ում եմ սովորում, բայց միակ հոգեհարազատ տեղը Հայաստանն է: Այստեղ էնտուզիազմով շատ մարդ կա, նրանց պարզապես մոտիվացում է հարկավոր: Եթե այդ բոլոր հնարավորությունները կարողանանք այստեղ ստեղծել, անկասկած, մեծ հաջողություններ կունենանք:
Գիտության հունը գլոբալ շուկան է որոշում
Համաշխարհային մակարդակի հաջողությունների հասնելու համար հարկավոր է, որ հայ գիտնականների տեսական արդյունքները գործնական կիրառություն գտնեն: Մաթեմատիկայի եւ ֆիզիկայի ոլորտներում մեծ տեսական հետազոտություններ են արվում, որոնք այդպես էլ տեսություն են մնում, եւ հազվադեպ են բերվում կիրառական դաշտ:
FAST-ի նպատակներից մեկն էլ դա է՝ ապահովել ֆինանսավորում այնպիսի գիտական աշխատանքների համար, որոնք կկարողանան գոյություն ունեցող տեսությունից վերածվել վաճառքի ենթակա ապրանքի:
Առնակ Դալալյան
Այն հունը, որով Հայաստանը պետք է աշխարհին համընթաց շարժվի, ինքն իրեն կստեղծվի: Հայաստանում բոլոր տեխնոլոգիական ընկերությունները տեսնում են՝ ինչի պահանջարկն ունի աշխարհը: Հունը գլոբալ շուկան է որոշում, եւ մենք պետք է մրցունակ լինենք այդ միջազգային գիտական միջավայրում:
Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ) Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ)
Հայաստանում մեքենայական ուսուցման ոլորտում լավ մասնագետներ կան եւ մենք համաշխարհային տիրույթում մեծ հաջողություններ կարող ենք ունենալ, եթե առկա ներուժն ապահովվի համապատասխան միջավայրով:

From left to right: Arnak Dalalyan, Erik Aznauryan and Davit Buniatyan
Apart from leading foreign scientists, “Machine Learning for Discovery Sciences” workshop hosted by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and the US National Science Foundation (NSF) also brought to Armenia young Armenian specialists, who continue their scientific career abroad.
Mediamax talked with these young scientists about the opportunities the foundation created so far, as well as the problems and prospects of Armenian science and their potential place in its advancement.
FAST is really trying to use the potential fully
Erik Aznauryan, PhD Candidate, ETH Zurich
I’m very happy to see a foundation such as FAST in Armenia. It’s an honor for me to represent the FAST NextGen Council, where I am currently the Chairperson. We brought together 15 young scientists from all over the world to assist the foundation in its activities.
The fact that Armenia now has an agency like FAST is a big success. Apart from professional discussions, we also had an introduction to the foundation’s efforts during this workshop. Financing for science and young specialists, organization of large-scale scientific meetings and engagement of international experts will play a significant role in advancement of Armenian science.
Professor Arnak Dalalyan, ENSAE/CREST
It’s very important that a non-governmental organization wants to develop science and technology in Armenia. In that regard, I have big hopes for FAST.
Advancement of technologies will have an important impact on the economy, but I’m especially happy to see that the foundation ties technological development to advancement of science. It’s important for the science-technology-economy chain to exist. If one of the elements or the connection between them isn’t there, no system can operate.
Arnak Dalalyan Arnak Dalalyan
Davit Buniatyan, PhD Candidate, Computer Science Department at Princeton University
What attracts scientists to other countries is that there’s no issue of financing and resources there and they can do their research without thinking how to find means for it. FAST can play a key role in keeping researchers in Armenia by allowing them to focus on their work, the results of which can later be used in manufacturing. I think the second part is more important. If we direct results of scientific researches to industries, the profits will become a funding source for the science, and it will be possible to involve much more people.
Machine learning doesn’t require big resources
Erik Aznauryan
I often visit Armenia and try to become involved in local scientific life, so I know the current problems. The biggest problem, at least in my field (biomedicine, biotechnology) is scarcity of resources and equipment, which leads to brain drain.
Erik Aznauryan Erik Aznauryan
Other fields that don’t need much infrastructure, such as computer science, machine learning, neural network, mathematics, etc, always developed actively in Armenia.
Machine learning doesn’t require big resources, people can make conclusions and prove theorems on paper. Currently, Armenia’s main problem in that field is digitizing the data. Initial data has to be gathered and provided to computer scientists, who will be able to apply and analyze that information correctly. If the data resources are provided in the next 5 years, we’ll make big steps forward.
Young people should be able to realize their full potential
In order to attract young scientists that work abroad to Armenia, we need to create programs where they can realize their full potential. We need to create conditions for them, and it’s not only about financing.
Davit Buniatyan
Young Armenian scientists that work abroad can help Armenian science in two ways. The first way is to exchange their experience and knowledge with local specialists through various workshops and meetings, cooperation. The other way is to establish ties abroad and then allocate resources to Armenia.
Davit Buniatyan Davit Buniatyan
Global market decides where science heads
Global success would require for results of Armenian scientists’ theoretical work to find practical use.
That’s exactly one of FAST’s goals: to ensure financing for the scientific works that can translate theoretical science into products we can sell.
Arnak Dalalyan
The direction that Armenia should take and move along with the world will appear by itself. All tech companies in Armenia can see what the world currently needs. The global market decides that direction and we should be competitive in the international scientific environment.
From left to right: Arnak Dalalyan, Erik Aznauryan and Davit Buniatyan From left to right: Arnak Dalalyan, Erik Aznauryan and Davit Buniatyan
There are good machine learning experts in Armenia and we can have great success on the global stage if we provide Armenia’s potential with corresponding environment now.