Պարող, ոսկերիչ կամ օդաչու Վարազդատը մնալու է Ձորագյուղում
Մայիսի 27-ին Դեբետ-Դսեղ համայնքների խաչմերուկում կբացվի «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) ՍՄԱՐԹ կենտրոնը:  Այն այլընտրանքային անվճար կրթություն ու զբաղվածություն է առաջարկելու Լոռու մարզի բոլոր բնակիչներին՝ երեխաներին, երիտասարդներին, մեծահասակներին:
Երեխաների համար գործելու է մանկական զարգացման կենտրոն, դպրոցականների ու երիտասարդների համար՝ բազմատեսակ խմբակներ, մեծահասակներին ծանոթացնելու են վերականգնողական էներգետիկայի, օրգանական գյուղատնտեսության, ռեսուրսների զարգացման հնարավորություններին:
ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը նոր միջավայր է ձեւավորելու, որը օգնելու է գյուղաբնակ երեխաներին երազանքներ ունենալ եւ իրականացնել դրանք հենց իրենց համայնքում:
Մեդիամաքսի նոր նախագծի հերոսները Լոռու մարզի երեխաներն են, ովքեր պատմում են իրենց նպատակների ու երազանքների մասին: Նրանք անկեղծորեն խոստովանում են, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ-ից, եւ թե ինչ կարող է փոխել այսպիսի մի կենտրոնը գյուղաբնակ երեխաների կյանքում:
Ճանապարհին պատահած շներին անուններով կանչելով՝ Վարազդատը գնում է տուն, որ պարի շորերը վերցնի ու նորից վերադառնա դպրոց՝ պարի խմբակին։ Ճամփի կեսից փոքր եղբայր Արենն է միանում։ Տան բակում՝ հոր գրկին, մեկ ու կես տարեկան Ալենն է։ 4 ամսական Ալեքսն էլ օրորոցում է՝ մինչեւ աչքերը՝ հաստ վերմակի տակ, կաթի շիշը՝ վերմակին։ Հարությունյանների 7 հոգանոց ընտանիքն ամբողջանում է Վահեի գալով։
5 երեխաներից Վարազդատն ամենամեծն է՝ 12 տարեկան։ Դպրոցական եղբայրներին երբեմն օգնում է դասերն անել, փոքրերի հետ խաղում է, ավելի հազվադեպ՝ օգնում ծնողներին տնային գործերում, տնամերձ այգում։
«Տանն ավելի շատ Վահեն է օգնում, Վարազդատն իր դասերն է հասցնում։ Հիմա համակարգիչ ունի, էլ ոչինչ չես կարող ասել։ Ստիպված՝ ինտերնետը միացնելու սարքը պահում եմ, որ չգտնի»,- ծիծաղելով պատմում է մայրը՝ տիկին Արմինեն։
Կատակում են ու Վարազդատից չեն նեղանում․ տղայի հետաքրքրություններն ու զբաղվածությունը շատ են։ Ինչ նոր դասընթաց ու խմբակ բացվի Ձորագյուղում կամ հարեւան համայնքներում, մասնակցում է՝ առնվազն համոզվելու համար՝ հետաքրքիր է, թե ոչ։
«Օրինակ` մի ամիս առաջ գնում էի ռոբոտաշինության, հիմա էլ չեմ գնում, չսիրեցի»։
Փոխարենը Վարազդատն անգլերենի ու թուրքերենի դասերի, պարի ու թատերական խմբակներ է հաճախում։ Ասում է՝ շատ բան փոխվեց, երբ իրենց գյուղ դասավանդելու եկավ աշխարհագրության ուսուցիչը՝ ընկեր Արզումանյանը («Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրով)։
Նրա նախաձեռնությամբ թատերական խմբակ են ստեղծել ու Թումանյանի հեքիաթները բեմադրել՝ «Բարեկենդանը», «Անխելք մարդը», «Կիկոսի մահը» ու «Անբան հուռին»։
Վարազդատը սկսեց խաղալ թատրոնում՝ մինչ այդ երբեւէ թատրոն չգնացած ու ներկայացում չնայած։ Դասերից հետո հավաքվում են գյուղապետարանի դահլիճում, փորձում դերերը՝ իրար հուշելով, բացակա ընկերների դերը խաղալով։ Երբ ներկայացումը պատրաստ էր, ձորագյուղցիներին հրավիրեցին առաջնախաղին։ Շատերը զարմացել էին՝ իրենց երեխաներին ու աշակերտներին տեսնելով բեմին՝ համարձակ ու անկաշկանդ։
Հետո սկսվեցին հյուրախաղերը. նախ` գնացին հարեւան Դեբետ համայնք, հետո` Էջմիածին՝ «Մաչանենց» թատրոն։ Իսկ հոկտեմբերին COAF-ի՝ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի աջակցությամբ Ձորագյուղի երիտասարդական թատրոնը Երեւանում էր՝ մասնակցելու «Նռան հատիկ» թատերական փառատոնին։
«Էնտեղ բեմն ավելի մեծ էր, ավելի շատ մարդ էր նայում ներկայացումը, քան՝ մեր գյուղում, դրա համար մի քիչ անհանգստանում էինք։ Մարդկանցից չեմ կաշկանդվում, բայց շատ չեմ սիրում բեմին լինել, չեմ սիրում, որ ինձ նայում են»,- ասում է Վարազդատը։
Սիրի, թե չէ, բեմին լինելու առիթներ Վարազդատը պարբերաբար ունենում է։ 4 տարի է՝ պարով է զբաղվում։ «Առանց պար կյանք չունի: Ամեն կողմից ասում են՝ էնքան լավ է պարում, բայց չեմ հասցնում, որ գնամ, տեսնեմ»,- ասում է տիկին Արմինեն:
«Ամենալավը դո՞ւ ես պարում»,-հարցին Վարազդատը համեստաբար պատասխանում է՝ «չգիտեմ, էդպես են ասում»: Բայց որ պարը բոլոր զբաղմունքներից ու հետաքրքրություններից ամենակարեւորն է, չի թաքցնում. «Ինձ գտնում եմ պարի մեջ»: Մինչ զրուցում ենք, հանկարծ նկատում է, որ ընկերները չկան: Ժամն է հարցնում ու հասկանալով, որ 15 րոպե է՝ պարի դասը սկսվել է, վազում է դպրոց:
Մեկ ամիս է՝ ամենօրյա զբաղվածությանը նաեւ անգլերենի դասերն են ավելացել, որը կազմակերպում է COAF-ը՝ հարեւան Վահագնի գյուղում։
«Անգլերենի դասերս ուզում էի թարգմանել, չէի կարողանում, զանգում էի հորաքրոջս աղջկան, ինքը լավ գիտի անգլերեն, թարգմանում էր։ Դրա համար ուզեցի անգլերեն պարապել։ Խաղերի միջոցով ենք անում դասերը, հետաքրքիր է։ Հիմա ավելի շատ ռուսերեն գիտեմ, քան անգլերեն, բայց ժամանակի ընթացքում երեւի հակառակը կլինի»։
Ձորագյուղից  լավ երեւում է ՍՄԱՐԹ կենտրոնի եռաթեւ շենքը։ Երբ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը սկսեց կենտրոնի կառուցումը, ինչպես Լոռու մարզի շատ համայնքներում, Ձորագյուղում եւս  տարբերակներ էին առաջ քաշում, թե ինչ նպատակի է ծառայելու անսովոր այս շինությունը։ Հետո երեխաներին հրավիրեցին ՍՄԱՐԹ-ի հետ ծանոթանալու։ Գնացին, վերադարձան ու համագյուղացիներին «լուսավորեցին»։
«Երկու հարկանի է լինելու։ Առաջին հարկում պարի, թատրոնի խմբակներ են լինելու, երկրորդ հարկում կոնկրետ չգիտեմ, բայց ասել են, որ հետաքրքիր բան է լինելու։ Հյուրանոց կա, որտեղ Երեւանից եկած ուսուցիչներն են մնալու։
Ասել են, որ մեքենա են տրամադրելու, որ դասերից հետո մենք գնանք ու հետ գանք գյուղ։ ՍՄԱՐԹ կենտրոնը հնարավորություն կտա տարբեր խմբակների մասնակցել ու ավելի շատ բան իմանալ, քան դպրոցում»,- իր տեսածն ու լսածն է պատմում Վարազդատը։
Մի քանի շաբաթ առաջ ընկերների հետ ՍՄԱՐԹ-ի տարածքում ծառատունկ են արել։ Վերջերս էլ հրավիրվել էին կենտրոն՝ ծանոթանալու COAF-ի հիմնադիր, ամերիկաբնակ Գարո Արմենի հետ։
«Ինքը մեզ պատմեց կյանքում կարեւորությունների մասին, օրինակ՝ ինչ-որ մեկին օգնելու։ Եթե ես հնարավորություն ունենայի, COAF հիմնադրամին ֆինանսապես կօգնեի, որ դպրոցները վերանորոգեր։ Բայց հիմա էլ կարող եմ օգնել վերանորոգման աշխատանքներին»։
Մայիսի 27-ին ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ-ը պաշտոնապես կբացվի, ու Վարազդատը ընկերների հետ կընտրի խմբակներն ու դասընթացները, որոնց մասնակցելու է։
Մասնագիտության հարցում դեռ չի կողմնորոշվել, տարբերակները շատ են՝ պարող, ոսկերիչ կամ օդաչու։ Չգիտի, թե այս մասնագիտությունները Ձորագյուղում ինչպես կարող է կիրառել, բայց գյուղից հեռանալ չի պատրաստվում, ասում է՝ Ձորագյուղն ամենաշատն է սիրում. Երեւանում կսովորի, կգնա բանակ ու հետո կվերադառնա գյուղ։
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի կրթական ծրագրերում կարեւոր տեղ է հատկացված արվեստների եւ արհեստների ուսուցմանը։ Հայաստանի մարզերում COAF-ի արտադասարանային խմբակներին (գորգագործություն եւ կարպետագործություն, փայտագործություն, դեկորատիվ դիզայն, կարուձեւ, դհոլ, թատրոն,  հայկական եւ ազգային պարեր, նկարչություն, ազգագրություն, մեդիագրագիտություն, ֆուտբոլ, վոլեյբոլ եւ այլն) մասնակցում է ավելի քան 600 աշակերտ։ Այդ խմբակներից շատերն անվճար գործելու են նաեւ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում։

On May 27, Children of Armenia Fund’s (COAF) SMART Center will open at the crossroad of Debet and Dsegh communities in Lori marz, Armenia. It will offer alternative education and activities free of charge to all residents of Lori: children, young people, the middle-aged and the elderly.
The project will include a children’s development center for the youngest Lori dwellers and various clubs for teens and the youth, while people of older generations will get the opportunity to learn about renewable energy, organic agriculture and resource development.
COAF SMART Center is set to form a new environment that will help children in rural areas to develop dreams and realize them within their native communities.
The heroes of Mediamax’s new project are the children from Lori marz, who tell about their goals and dreams. They share their expectations from SMART Center and thoughts on what this kind of institution can change in the lives of village kids.
Calling every stray dog we meet by the name, Varazdat heads home to take the clothes for the dancing class and hurries back to the school. His younger brother Aren joins him halfway. Their father is sitting by their house, 1.5-year-old Alen in his lap, and 4-month-old Aleks is in the crib. He’s covered with a thick blanket up to his eyes, a bottle of milk is sitting next to him. Finally, Vahe completes the count of this family of seven.
Varazdat is the oldest among five children. He’s 12 and helps his brothers of school age with the homework, plays with the younger siblings, and on occasions, assists his parents with work in the house and the garden.
“Vahe helps more at home. Varazdat is busy with his classes. He has a computer now, so we can tell him nothing. I’m forced to hide the internet modem from him,” laughs the boy’s mother, Armine.
They joke and take no offence in the scarcity of Varazdat’s efforts at housework – he has so many interests and activities. The boy joins every workshop and club, be that in his native Dzoragyugh or neighboring communities, just to see if they are interesting.
“For example, I used to study robotics a month ago, but I didn’t like it and left the club.”
Instead, Varazdat attends English and Turkish classes, dancing and drama clubs. He says a lot has changed since geography teacher Mr Arzumanyan (from Teach For Armenia) arrived in their village.
By the initiative of the new teacher, the school opened a drama club that performed Armenian writer Hovhannes Tomanyan’s fairytales: “Barekendan”, “The fool”, “The death of Kikos” and “Lazy Houri”.
Varazdat has never been to theatre or performed in a play before the drama club. Members of the club gather after school in the hall of the village administration building and rehearse, prompting each other and filling in for the absent kids. When all is ready, Dzoragyugh residents receive invitations. The first time that happened, many of them were surprised to see their children and pupils on the stage, acting with confidence and calmness. Later the young actors kicked off a tour. Firstly, they went to the neighboring Debet community, and then visited Etchmiadzin’s Machanents Theatre. In October, Dzoragyugh youth theatre went to Yerevan for Nran Hatik Festival with support of the Children of Armenia Fund (COAF).
“The stage and the audience were bigger there than in our village, so we were a bit nervous. I’m not shy of people, but I don’t like to be on stage for long, I don’t like being watched that much,” Varazdat says.
Whether he likes it or not, but the reasons to perform aren’t late in coming. He has been in the dancing class for 4 years. “He can’t live without dancing. Everyone and their mother say, oh, he dances so well! But I’m struggling to find the time and go see for myself,” says Armine.
When asked if he is the best dancer in the class, Varazdat replies modestly, “I don’t know. That’s what people say.” However, he admits to loving dancing above all other activities and hobbies: “I find myself in the dance.” While we talk, he notices suddenly that his friends are gone. Varazdat asks the time, realizes the dancing class has started 15 minutes ago, and rushes to the school.
For the past month, Varazdat’s schedule features English classes as well, which COAF organizes in the neighboring village of Vahagni.
“I had difficulties with English at school. I used to call my cousin, who is fluent in English, and ask her to translate the exercises. That’s why I decided I had to go to the English class. The lessons pass as a game, so it’s interesting. I speak better Russian than English now, but I think it will be the opposite in time,” Varazdat observes.
The three-wing SMART Center building is clearly visible from Dzoragyugh. When COAF just started the construction, Dzoragyugh went through the same talks as many other communities about the purpose of the unusual building. Then kids were invited to have a look at the center, and upon returning home, they gladly “enlightened” the village residents.
“It will be a two-storey building. The ground floor will host dancing and drama clubs, and I don’t know for sure about the second, but we were told it will be something interesting. There’s a hotel too, where teachers from Yerevan will live.
They said they’d provide us a bus to take us home after classes. SMART Center will give us a chance to attend more clubs and learn more things than at school,” Varazdat shares what he’ has seen and heard about the center.
He took part in tree planting with his friends at SMART a few weeks earlier. They were recently invited to the center to meet COAF founder, U.S.-based entrepreneur Garo Armen.
“He told us about the important things in life, for example, helping others. If I could, I would donate to COAF to renovate schools. But I can help now too by assisting in renovation.”
COAF SMART Center will open on May 27, and Varazdat and his friends will select clubs and classes they prefer.
He has yet to decide on his future occupation. The options are many: dancer, goldsmith, pilot. Varazdat does not really know how he could work as any of the three in Dzoragyugh, but he has no intention to leave the village. “I love Dzoragyugh the best,” he says. Varazdat’s plan is simple: get education in Yerevan, serve in the army, and come back home.
The educational programs of Children of Armenia Fund (COAF) reserve an important place for arts and crafts. More than 600 pupils in Armenian marzes attend COAF’s extracurricular clubs (carpet making and carpet weaving, carpentry, decorative design, dressmaking, dhol (Armenian traditional drum), drama, Armenian and national dancing, painting, ethnography, media studies, football, volleyball, etc). Many of these clubs will be available free of charge at SMART Center as well.