Հարցում. Հայաստանցիների մեծամասնությունը կողմ է հարաբերությունների հավասար զարգացմանը եւ ԵՄ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ - Mediamax.am
4951 դիտում
Հարցում. Հայաստանցիների մեծամասնությունը կողմ է հարաբերությունների հավասար զարգացմանը եւ ԵՄ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի բնակչության մեծամասնության (51%) կարծիքով, ՀՀ-ն պետք է հարաբերությունները զարգացնի հավասարապես եւ Եվրամիության, եւ Ռուսաստանի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին են վկայում Սիվիլիթաս հիմնադրամի կողմից  2014թ. հունիսին ՀՀ ամբողջ տարածքում անցկացված հեռախոսային հարցումների տվյալները, որոնց արդյունքներն այսօր ներկայացվել են Երեւանում կայացած «Ի՞նչ գիտենք մեր արտաքին քաղաքականության տարբերակների մասին» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Հարցվածների 34%-ի կարծիքով, Հայաստանը պետք է խորացնի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, մինչդեռ 10%-ը գտնում է, որ երկիրը չպետք է ընտրություն կատարի Եվրոպայի կամ Ռուսաստանի միջեւ:
Հարցման արդյունքներով, Հայաստանի հանրությունն ավելի լավ տեղեկացված է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մասին, քան Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների, որոնք տեւել են ավելի քան 3 տարի: ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի գործընթացի մասին լսել է Հայաստանի բնակչության 65%-ը, մինչդեռ ՄՄ-ին անդամակցելու մասին տեղյակ է բնակչության շուրջ 80%-ը:
Ըստ հարցման արդյունքների, բնակչությունը հիմնականում տեղեկացված չէ արտաքին այս կառույցներից որեւէ մեկին ինտեգրվելու մանրամասների եւ հնարավոր ազդեցությունների մասին:
«Ձեր կարծիքով, ո՞րը կլինի Մաքսային միությանն անդամակցելուց Հայաստանի ամենամեծ օգուտը» հարցին հարցվածների 21%-ը պատասխանել է «չգիտեմ», 13%-ը նշել է «ռազմական անվտանգությունն ու խաղաղությունը», 12%-ը` «արտահանման եւ ներմուծման աճը, մեծ շուկայի առկայությունը», 13%-ը՝ «ոչ մի օգուտ», 9%-ը՝ «ավելի հեշտ արտագնա աշխատանքի մեկնելը»:
Բնակչության 32%-ը չի պատկերացնում, թե որը կարող է լինել ՄՄ-ին անդամակցելու ամենամեծ վնասը, մինչդեռ 16%-ը նշել է ինքնիշխանության վտանգումը եւ Ռուսաստանից կախվածությունը, 11%-ը՝ արտագաղթի աճը, 7%-ը՝ գների աճը, եւ այլն:
Հարցվածների 27%-ը չգիտի, թե որը կլինի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացման ամենամեծ օգուտը, իսկ 15%-ի կարծիքով, Հայաստանի համար որեւէ օգուտ դրանից չի լինի: Հարցվածների 7%-ը նշել է եվրոպական շուկա դուրս գալու հնարավորությունը, 5%-ը՝ հետագայում այնտեղ առանց մուտքի արտոնագրի այցելելու հնարավորությունը, 5%-ը՝ Հայաստանի առավել ժողովրդավար դառնալը:
Հարցվածների 31%-ը տեղյակ չէ նաեւ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման վնասների մասին, մինչդեռ 18%-ի կարծիքով, ամենամեծ վտանգը կլինի ազգային արժեքների կորուստը, 9%-ի կարծիքով՝ վատ բարքերի տարածումը:
Հեռախոսային հարցումն իրականացվել է 2014թ. հունիսի 19-ից 22-ը Հայաստանի բոլոր մարզերում եւ Երեւանում պատահականորեն ընտրված ամրակցված հեռախոսահամար ունեցող շուրջ 1000 բնակչի շրջանում:

Опрос: Большинство населения в Армении - за равномерное развитие отношений с ЕС и Россией - Mediamax.am
4947 просмотров
Опрос: Большинство населения в Армении - за равномерное развитие отношений с ЕС и Россией
Ереван /Медиамакс/. По мнению большинства населения (51%), Армения должна равномерно развивать отношения как с Европейским Союзом, так и с Россией.
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствуют данные телефонного опроса, проведенного Фондом Сивилитас в июне 2014 года по всей территории Армении. Результаты опроса были представлены сегодня в ходе обсуждения на тему «Что мы знаем о вариантах нашей внешней политики?» в Ереване.
По мнению 34% опрошенных, Армения должна углублять отношения с Россией, однако 10% считают, что страна не должна стоять перед выбором между Европой и Россией.
Результаты опроса показали, что общественность Армении лучше информирована о процессе вступления Армении в Таможенный союз, чем о переговорах вокруг Соглашения об Ассоциации с ЕС, которые длились более 3 лет. О Соглашении об Ассоциации с ЕС слышали около 65% населения Армении, а о присоединении к ТС знает около 80% населения.
Результаты опроса свидетельствуют, что население в основном не знает о деталях и возможных последствиях интеграции с одним из этих внешних структур.
На вопрос «По вашему мнению, какова будет наибольшая польза для Армении от вступления в ТС?», 21% опрошенных ответил «не знаю», 13% отметили «военную безопасность и мир», 12% - «рост экспорта и импорта, наличие большого рынка», 13% -«никакой пользы», 9% - «более легкую возможность найти работу за рубежом».
32% населения не представляет, каким будет наибольший ущерб от вступления в ТС, 16% отметили угрозу суверенитету и зависимость от России, 11% -  рост миграции, 7% - рост цен и т.д.
27% опрошенных не знает, какова будет наибольшая польза от углубления отношений Армении с ЕС, а 15% считает, что от этого для Армении пользы не будет. 7% опрошенных отметили возможность выхода на европейский рынок, 5% - возможность в будущем посетить эти страны без визы, 5% считают, что Армения станет более демократичной.
31% опрошенных не знает также об ущербах от углубления отношений с ЕС, в то время как 18% считает, что самой большой угрозой будет потеря национальных ценностей, 9% - распространение дурных манер.
Телефонный опрос был проведен 19-22 июня 2014г. среди случайно выбранных примерно 1000 жителей в Ереване и всех областях Армении, имеющих фиксированную телефонную связь.