Հարցում. Հայաստանցիների մեծամասնությունը կողմ է հարաբերությունների հավասար զարգացմանը եւ ԵՄ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ - Mediamax.am
4951 դիտում
Հարցում. Հայաստանցիների մեծամասնությունը կողմ է հարաբերությունների հավասար զարգացմանը եւ ԵՄ-ի, եւ Ռուսաստանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի բնակչության մեծամասնության (51%) կարծիքով, ՀՀ-ն պետք է հարաբերությունները զարգացնի հավասարապես եւ Եվրամիության, եւ Ռուսաստանի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին են վկայում Սիվիլիթաս հիմնադրամի կողմից  2014թ. հունիսին ՀՀ ամբողջ տարածքում անցկացված հեռախոսային հարցումների տվյալները, որոնց արդյունքներն այսօր ներկայացվել են Երեւանում կայացած «Ի՞նչ գիտենք մեր արտաքին քաղաքականության տարբերակների մասին» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Հարցվածների 34%-ի կարծիքով, Հայաստանը պետք է խորացնի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, մինչդեռ 10%-ը գտնում է, որ երկիրը չպետք է ընտրություն կատարի Եվրոպայի կամ Ռուսաստանի միջեւ:
Հարցման արդյունքներով, Հայաստանի հանրությունն ավելի լավ տեղեկացված է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մասին, քան Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների, որոնք տեւել են ավելի քան 3 տարի: ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի գործընթացի մասին լսել է Հայաստանի բնակչության 65%-ը, մինչդեռ ՄՄ-ին անդամակցելու մասին տեղյակ է բնակչության շուրջ 80%-ը:
Ըստ հարցման արդյունքների, բնակչությունը հիմնականում տեղեկացված չէ արտաքին այս կառույցներից որեւէ մեկին ինտեգրվելու մանրամասների եւ հնարավոր ազդեցությունների մասին:
«Ձեր կարծիքով, ո՞րը կլինի Մաքսային միությանն անդամակցելուց Հայաստանի ամենամեծ օգուտը» հարցին հարցվածների 21%-ը պատասխանել է «չգիտեմ», 13%-ը նշել է «ռազմական անվտանգությունն ու խաղաղությունը», 12%-ը` «արտահանման եւ ներմուծման աճը, մեծ շուկայի առկայությունը», 13%-ը՝ «ոչ մի օգուտ», 9%-ը՝ «ավելի հեշտ արտագնա աշխատանքի մեկնելը»:
Բնակչության 32%-ը չի պատկերացնում, թե որը կարող է լինել ՄՄ-ին անդամակցելու ամենամեծ վնասը, մինչդեռ 16%-ը նշել է ինքնիշխանության վտանգումը եւ Ռուսաստանից կախվածությունը, 11%-ը՝ արտագաղթի աճը, 7%-ը՝ գների աճը, եւ այլն:
Հարցվածների 27%-ը չգիտի, թե որը կլինի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացման ամենամեծ օգուտը, իսկ 15%-ի կարծիքով, Հայաստանի համար որեւէ օգուտ դրանից չի լինի: Հարցվածների 7%-ը նշել է եվրոպական շուկա դուրս գալու հնարավորությունը, 5%-ը՝ հետագայում այնտեղ առանց մուտքի արտոնագրի այցելելու հնարավորությունը, 5%-ը՝ Հայաստանի առավել ժողովրդավար դառնալը:
Հարցվածների 31%-ը տեղյակ չէ նաեւ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացման վնասների մասին, մինչդեռ 18%-ի կարծիքով, ամենամեծ վտանգը կլինի ազգային արժեքների կորուստը, 9%-ի կարծիքով՝ վատ բարքերի տարածումը:
Հեռախոսային հարցումն իրականացվել է 2014թ. հունիսի 19-ից 22-ը Հայաստանի բոլոր մարզերում եւ Երեւանում պատահականորեն ընտրված ամրակցված հեռախոսահամար ունեցող շուրջ 1000 բնակչի շրջանում:

Survey: Majority of Armenians for even development of relations with EU and Russia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The majority of the Armenian population (51%) believes Armenia should evenly develop relations with both the EU and Russia.
The phone survey conducted in the entire territory of Armenia by Civilitas Foundation in June 2014 comes to prove it; the results of the survey were presented during “What Do We Know about Our Foreign Policy Options” discussion in Yerevan, Mediamax reports.
34% of respondents believe Armenia should deepen relations with Russia, while 10% think the country should not choose between Europe or Russia.
As a result of the survey, the Armenian society is informed about the process of Armenia’s Customs Union membership better than about negotiations over the EU Association Agreement, which lasted over three years. 65% of the Armenian population has heard about the process of the EU Association Agreement, while around 80% of the population is aware of the Customs Union membership.
According to the results of the survey, in general, the population is not informed about the integration niceties and possible impacts of any of these foreign infrastructures.
Answering the question “How will Armenia benefit most from Customs Union Membership?” 21% of respondents said “I don’t know”, 13% said “military security and peace”, 12% stated “export and import growth, large market”, 13% claimed “no benefit at all” and 9% of respondents said “leaving for work abroad easier”.
32% of respondents cannot imagine how will Customs Union membership harm most, while the 16% noted risk of sovereignty and dependence on Russia, the 11% said increase in emigration, 7% - increase in prices, etc.
27% of respondents have no idea which will be their greatest benefit if the EU strengthens relations with Armenia, while 15% believe Armenia will not benefit in any way. 7% of respondents stated opportunity to enter the European market, 5% mentioned the opportunity to enter Europe without entry visa and 5% - the opportunity to become a more democratic state.
31% of respondents are neither aware of the harms strengthening relations with the EU bears for Armenia, while 18% believe the greatest risk is the loss of national values, and the 9% believe the spread of bad morals and manners.
The phone survey was carried out in Yerevan and all Armenian regions on June 19-22, 2014, among around 1000 people who have landline network; the phone numbers were picked randomly.