Հրապարակվել է Գարեգին Բ-ի կոնդակը 100-ամյակի առիթով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 28-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում եւ Հայաստանեայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու բոլոր եկեղեցիներում Ս. Պատարագի ընթացքում հրապարակվել է Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամյա տարելիցի առիթով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կոնդակը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք կոնդակը.
Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամեայ տարելիցի առջեւ ենք` մեր հոգիներում արդարութեան եւ ճշմարտութեան անլռելի, զօրեղ պահանջով:
2015 թուականի իւրաքանչիւր օր մեր ժողովրդի համար ոգեկոչման եւ խնկարկման օր է, հոգեւոր երթ դէպի Հայրենիքում եւ Սփիւռքում վեր յառնած նահատակաց յուշարձաններ` ծնրադիր խոնարհումով աղօթք բարձրացնելու անշիրիմ մնացած մեր անմեղ զոհերի հոգիների համար, ովքեր մահն ընդունեցին` մերժելով հաւատուրացութիւն եւ ազգուրացութիւն: Յիրաւի, «Արդարների ճանապարհները նման են ծագող լոյսի, որն առաջնորդում եւ լուսաւորում է նրանց, մինչեւ որ օրը լրիւ լուսաւորի»:
1915 թուականին եւ հետագայ տարիներին օսմանեան Թուրքիայի կողմից իրագործուեց Ցեղասպանութիւն մեր ժողովրդի նկատմամբ: Արեւմտեան Հայաստանում` բնօրրան մեր Հայրենիքում եւ Թուրքիայի հայաշատ բնակավայրերում կազմակերպուած ջարդերին, սովին ու հիւանդութիւններին, որ իշխում էին բռնագաղթի ճանապարհներին, զոհ գնացին ազգիս մէկ եւ կէս միլիոն զաւակներ: Թալանուեց դարերով ստեղծուածը, արդար վաստակը մեր ժողովրդի: Խոնարհուեցին ու աւերուեցին հազարաւոր մեր վանքերն ու եկեղեցիները, ազգային հաստատութիւնները, դպրոցները, ոչնչացուեցին եւ կորստեան մատնուեցին մեր հոգեւոր ու մշակութային արժէքները: Հայաթափուեց Արեւմտեան Հայաստանը, որտեղ մեր ժողովուրդը հազարամեակներ` Նոյեան դարից ի վեր, ապրել, արարել եւ իր պատմութիւնն ու մշակոյթն է կերտել:
Մէկ դար առաջ, երբ հայրենազրկուած հայութեան բեկորները սփռուում էին ողջ աշխարհով, երբ Արեւելեան Հայաստանը կենաց եւ մահու գոյամարտ էր մղում թուրքական զաւթիչների դէմ, դժուար էր հաւատալ հայ ժողովրդի ապագային: Բայց այն ճառագեց: Մեր ժողովուրդը Տիրոջ շնորհով յառնեց մահուանից: Հայրենիքի փրկուած հողակտորի վրայ վերականգնեց պետականութիւնը, աւերակներից ու խլեակներից վերակերտեց հայրենի երկիրը, դարձրեց գիտութեան, կրթութեան, մշակոյթի, «լոյսի եւ յոյսի Հայրենիք»: Տարագիր հայութիւնը տարբեր երկրներում իր տունը կառուցեց, հայրենի ծուխը ծխեցրեց, ապրեցրեց ու բարձրացրեց իր հոգեւոր ու ազգային կեանքը: Որտեղ էլ ապրեցին մեր ժողովրդի զաւակները, հասան յաջողութիւնների, արժանացան յարգանքի, վստահութեան, ճանաչուեցին բարեխիղճ աշխատանքով, գիտութեանը, արուեստին, հասարակութեան բարօրութեանը բերած աւանդով: Այսպիսին է վերջին հարիւրամեակի պատմութիւնը մեր ժողովրդի` պատմութիւն մաքառումի եւ վերածննդի: Այսօր, հակառակ բոլոր դժուարութիւնների` մեր ժողովուրդը ամրապնդում է իր անկախ պետականութիւնը, կերտում իր ազատ նոր կեանքը եւ ազգային վերազարթօնքի յոյսերով, լաւատեսութեամբ ու վստահութեամբ նայում գալիքին:
Փառք Քեզ, բիւր փառք Քեզ, Տէր, «Քո սպառազինութեամբ պաշտպանեցիր մեզ» (Սաղ. Ե 13): Քո յոյսով, Տէր, մեր ժողովուրդը պայծառացաւ ու զօրացաւ: Քո լոյսով փայլեց մեր հոգու հանճարը, Քո զօրութեամբ ծնունդ առան մեր յաղթանակները: Ստեղծեցինք, երբ մեր ստեղծածը աւերեցին, ապրեցինք, երբ ուզեցին կորստեան մատնել մեզ: Դու, Տէր Աստուած մեր, կամեցար, որ ապրի ու բարձրանայ եղեռնագործ ծրագրով մահուան դատապարտուած մեր ժողովուրդը եւ մարդկութեան խղճի եւ միջազգային իրաւունքի առջեւ բարձրացնի ու պաշտպանի իր արդար դատը` ընդդէմ պիղատոսեան անտարբերութեան եւ Թուրքիոյ ոճրագործ ժխտողականութեան:
Արդարութեան համար` մինչեւ մեր դատի յաղթանակ, միասնաբար՝ Եկեղեցի, Ազգ եւ Պետութիւն, աննահանջ պիտի շարունակենք մեր պայքարը: Արդարութիւն է պահանջում մեր անմեղ զոհերի արիւնը, մեր ժողովրդի կրած տառապանքը, արդարութիւն են պահանջում մեր աւերակուած սրբութիւնները, մեր ժողովրդի ոտնահարուած իրաւունքները, նաեւ` կեղծուող եւ խեղաթիւրուող պատմութիւնը մեր ժողովրդի: Ցեղասպանութիւն վերապրած մեր ժողովուրդը հաւատացել եւ հաւատում է, որ տասնեակ երկրների, պետական, հասարակական կազմակերպութիւնների ու անհատների կողքին, ովքեր ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանութիւնը, պիտի կանգնեն նորերը,  համոզումով, որ արդարութեան հաստատումը պայմանն ու երաշխիքն է թշնամանքից եւ բռնութիւնից զերծ խաղաղ աշխարհի:
Մէկ եւ կէս միլիոն մեր նահատակների յիշատակի առջեւ Մենք երախտագիտութեան Մեր խօսքն ենք վերստին ուղղում այն պետութիւններին, կազմակերպութիւններին եւ անձանց, ովքեր ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Երախտագիտութիւն ենք յայտնում մեր ժողովրդի զաւակներին եղբայրաբար ընդունած երկրներին ու նրանց բարեսէր ժողովուրդներին: Մարդկութեան պատմութեան լուսաւոր էջեր են արդարութեան եւ մարդասիրութեան այսօրինակ դրսեւորումները, որ սերունդներից միշտ պիտի յիշուեն եւ միշտ գնահատուեն ու նպաստեն աշխարհի խաղաղ, անվտանգ, համերաշխ կեանքին:
Հայոց Հայրապետիս համար հոգեւոր մխիթարութիւն է ի լուր մեր ժողովրդեան ծանուցել, որ 2015 թ. ապրիլի 23-ին մեր Սուրբ Եկեղեցին` յընթացս սրբազան պատարագի, յատուկ արարողակարգով սրբերի շարքում է դասելու «վասն հաւատոյ եւ վասն հայրենեաց» նահատակութեան պսակն ընդունած իր զաւակներին` Ցեղասպանութեան նահատակ սրբերի յիշատակի օր հռչակելով ապրիլի 24-ը:
Շնորհընկալ ժողովուրդ հայոց, ա՛զգ նահատակ, ա՛զգ յարուցեալ. խրոխտ ապրիր, վստահ քայլիր, հայեացքդ տապանակիր Արարատին` աներկմիտ սրտով մեծ պահիր յոյսդ: Քեզ է ուղղուած մեր Տիրոջ խրախոյսն ու պատգամը. «Թէեւ քիչ զօրութիւն ունես, բայց պահեցիր իմ խօսքերը եւ չուրացար իմ անունը: …պահիր ինչ որ ունես, որպէսզի ոչ ոք չառնի քո պսակը» (Յայտն. Գ 8-11): Արդ, պահպանենք մեր ընթացքը Աստուծոյ առաջ արդար ու ճշմարիտ, հաւատքի հաստատուն ուղիներում, որ ծագող այգաբացի պէս ցրում է խաւարը եւ պարզում յոյսի հորիզոնները: Աստուծոյ հետ է մեր ճանապարհը, եւ հաւատքի կեանքը` մեր յաղթութիւնը: 100-րդ տարելիցը արդիւնաւորենք մեր ժողովրդի մէկդարեայ մաքառումի եւ վերածննդի ուղին արժեւորելով, որպէսզի մեր զաւակները ճանաչելով իրենց պապերի եւ հայրերի ապրելու եւ ստեղծելու հերոսական կամքը, յանուն ազգի եւ Հայրենիքի ստանձնած յանձնառութիւնները` կերտեն նոր պայծառ օրը հայրենի մեր երկրի ու աշխարհասփիւռ ժողովրդի: Մեր նահատակների յիշատակի ոգեկոչումը դարձնենք ուժ եւ զօրութիւն հոգեւոր, ազգային, հայրենական մեր կեանքին եւ Աստուծոյ ու մարդկանց առաջ արդար ընթացքով լուսաւորենք մեր ճանապարհը դէպի մեր իրաւունքների, մեր նուիրական իղձերի իրականացման հանգրուան:
Քրիստոսակառոյց նուիրական հոգեւոր կենտրոնում ազգիս, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Իջման Սուրբ Սեղանի առջեւ աղօթում ենք առ Աստուած` հայցելով խաղաղութիւն, ապահովութիւն եւ բարօրութիւն մեր Հայրենիքին, սիրեցեալ մեր ժողովրդին ի սփիւռս աշխարհի եւ անմայրամուտ լոյս ու հանգստութիւն` Ցեղասպանութեան մեր անմեղ նահատակների հոգիներին: Թող մարդկութեան կեանքում թագաւորեն սէրն ու եղբայրութիւնը, արդարութիւնն ու ճշմարտութիւնը, եւ արդարների ճանապարհները որպէս լոյս ծագեն, առաջնորդեն ու լուսաւորեն, մինչեւ լուսաւորուի նոր օրը խաղաղ ու երջանիկ աշխարհի:

Опубликована энциклика Гарегина Второго по поводу 100-летия геноцида - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 28 декабря в ходе Святой литургии в Первопрестольном Св. Эчмиадзине и во всех армянских церквях была опубликована энциклика Верховного патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго по поводу 100-летия геноцида армян.
Ниже приводится полный текст энциклики:
Мы находимся в преддверии сотой годовщины Геноцида армян с несмолкаемым, мощным требованием справедливости и истины в наших душах.
Для нашего народа каждый день 2015 года является днем поминовения и каждения, духовным шествием к памятникам убиенным, которые возведены на Родине и в Диаспоре, чтобы коленопреклоненно вознести молитвы за души оставшихся без могил наших невинных жертв, которые, отвергнув вероотступничество и отречение от своей нации, приняли смерть.
Воистину, «Стезя праведных – как светило лучезарное, которое более и более светлеет до полного дня».
В 1915 году и в последующие годы Османская Турция совершила геноцид в отношении нашего народа.
Жертвами погромов, организованных в колыбели нашего Отечества - в Западной Армении и в армянонаселенных местах Турции, от голода и болезней, которые царили на дорогах насильственного изгнания, пали полтора миллиона чад нашего народа.
Было разграблено созданное веками, нажитое праведным трудом имущество нашего народа. Были поруганы и разрушены тысячи наших монастырей и церквей, национальные учреждения, школы, уничтожены и утеряны наши духовные и культурные ценности. Была опустошена от армян Западная Армения, где тысячелетиями, с Ноевых времен наш народ жил, творил и созидал свою историю и культуру.
Век назад, когда осколки лишившегося Родины нашего народа рассеялись по свету, когда Восточная Армения вела борьбу не на жизнь, а на смерть против турецких захватчиков, трудно было верить в будущее армянского народа. Но оно воссияло. Наш народ благодатью Господней воспрял ото смерти. На спасенном клочке Родины он восстановил государственность, возродил из руин и пепла родную страну, превратил ее в отчизну науки, образования, культуры, в “отечество света и надежды”.
Оказавшись в изгнании на чужбине, армянский народ возвел свой дом, развел родной очаг, организовал и воскресил свою духовную и национальную жизнь. Где бы ни жили чада нашего народа, они достигли успехов, снискали уважение, доверие, обрели признание своим добросовестным трудом, вкладом в науку, культуру, благоденствие общества. Такова история нашего народа в минувшем столетии - история борьбы и возрождения. Сегодня, вопреки всем трудностям, наш народ крепит свою независимую государственность, созидает свою новую, свободную жизнь и с надеждою национального возрождения, с оптимизмом и уверенностью смотрит в грядущее.
Слава Тебе, Господи, «благоволением Твоим, как щитом, венчаешь» (Пс. 5:13) нас. Надеждой Твоей, Господь, наш народ процвел и окреп. Светом Твоим заблистал гений нашей души, Твоей мощью обрели рождение наши победы. Мы создавали, когда созданное нами разрушали, мы выживали, когда нас желали обречь на уничтожение. Ты, Господь Бог наш, пожелал, чтобы наш народ, по замыслу геноцида обреченный на смерть, жил и воспрял, дабы пред совестью человечества и международным правом поднял и защищал свой справедливый суд против пилатова безразличия и злодейского отрицания Турции.
Во имя справедливости, вплоть до победы нашего дела, воедино мы – Церковь, Нация и Государство – должны неотступно продолжать свою борьбу. Справедливости требует кровь наших невинных жертв, пережитые нашим народом страдания. Справедливости требуют наши разрушенные святыни, попранные права нашего народа, равно как и фальсифицируемая и искажаемая история нашего народа. Наш народ, переживший геноцид, верил и верит, что, рядом с десятками стран, государственных, общественных организаций и личностями, признавшими Геноцид армян, встанут новые с убеждением, что утверждение справедливости является условием и гарантией мирного мира, свободного от вражды и насилия.
Пред памятью полутора миллионов наших мучеников Мы вновь обращаем слово признательности тем государствам, организациям и лицам, которые признали и осудили Геноцид армян. Наша признательность - тем странам и их добролюбивым народам, которые, подобно братьям, приютили чад нашего народа. Подобные проявления справедливости и человеколюбия являются светлыми страницами истории человечества, которые навсегда запомнятся поколениями, будут цениться и способствовать мирной, безопасной, солидарной жизни мира.
Для Нас, как Католикоса всех армян, - духовное утешение оповестить наш народ, что 23 апреля 2015 года наша Церковь, в ходе специальной церемонии во время Божественной Литургии, причислит к лику святых своих чад, принявших венец мученичества «за веру и Отечество», и провозгласит 24 апреля днем поминовения святых мучеников Геноцида.
Удостоенный благодати народ армянский, нация-мученица, воскресший народ, живи гордо, шагай уверенно со взором, обращенным к Арарату, несущим ковчег, с несомненным сердцем храни великой свою надежду. К тебе обращен завет и ободрение Господа нашего: «Ты не имеешь силы, и сохранил слово Мое, и не отрекся имени Моего. …Держи, что имеешь, дабы кто не восхитил венца твоего» (Откр. 3.8-11).  Так сохраним же стезю нашу пред Богом на прочных путях справедливости, истины и веры, что, подобно рассвету, рассеивает мрак и раскрывает горизонты надежды. Отмечая сотую годовщину Геноцида, оценим путь вековой борьбы и возрождения нашего народа, дабы наши чада, зная героическую волю своих дедов и отцов к жизни и созиданию, взятые ими обязательства ради нации и Отечества, творили новый светлый день нашей родной страны и народа, рассеянного по миру.  Поминовение наших мучеников обратим в силу и мощь нашей духовной, национальной отечественной жизни, и справедливой жизнью пред Богом и людьми осветим наш путь к защите своих прав, осуществлению наших сокровенных чаяний.
В основанном Христом священном духовном центре нашей нации, пред Алтарем Сошествия в Первопрестольном Святом Эчмиадзине возносим молитвы Богу, испрашивая мира, безопасности и благоденствия нашему Отечеству, возлюбленному нашему народу по всему миру, и немеркнущего света и покоя – душам наших невинных жертв Геноцида. Пусть в жизни человечества царят любовь и братство, справедливость и истина, и путь праведников забрезжит, как свет, будет предводительствовать и освещать, покуда не забрезжит новый день мирного и счастливого мира.