Հրապարակվել է Գարեգին Բ-ի կոնդակը 100-ամյակի առիթով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 28-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում եւ Հայաստանեայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու բոլոր եկեղեցիներում Ս. Պատարագի ընթացքում հրապարակվել է Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամյա տարելիցի առիթով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կոնդակը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք կոնդակը.
Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամեայ տարելիցի առջեւ ենք` մեր հոգիներում արդարութեան եւ ճշմարտութեան անլռելի, զօրեղ պահանջով:
2015 թուականի իւրաքանչիւր օր մեր ժողովրդի համար ոգեկոչման եւ խնկարկման օր է, հոգեւոր երթ դէպի Հայրենիքում եւ Սփիւռքում վեր յառնած նահատակաց յուշարձաններ` ծնրադիր խոնարհումով աղօթք բարձրացնելու անշիրիմ մնացած մեր անմեղ զոհերի հոգիների համար, ովքեր մահն ընդունեցին` մերժելով հաւատուրացութիւն եւ ազգուրացութիւն: Յիրաւի, «Արդարների ճանապարհները նման են ծագող լոյսի, որն առաջնորդում եւ լուսաւորում է նրանց, մինչեւ որ օրը լրիւ լուսաւորի»:
1915 թուականին եւ հետագայ տարիներին օսմանեան Թուրքիայի կողմից իրագործուեց Ցեղասպանութիւն մեր ժողովրդի նկատմամբ: Արեւմտեան Հայաստանում` բնօրրան մեր Հայրենիքում եւ Թուրքիայի հայաշատ բնակավայրերում կազմակերպուած ջարդերին, սովին ու հիւանդութիւններին, որ իշխում էին բռնագաղթի ճանապարհներին, զոհ գնացին ազգիս մէկ եւ կէս միլիոն զաւակներ: Թալանուեց դարերով ստեղծուածը, արդար վաստակը մեր ժողովրդի: Խոնարհուեցին ու աւերուեցին հազարաւոր մեր վանքերն ու եկեղեցիները, ազգային հաստատութիւնները, դպրոցները, ոչնչացուեցին եւ կորստեան մատնուեցին մեր հոգեւոր ու մշակութային արժէքները: Հայաթափուեց Արեւմտեան Հայաստանը, որտեղ մեր ժողովուրդը հազարամեակներ` Նոյեան դարից ի վեր, ապրել, արարել եւ իր պատմութիւնն ու մշակոյթն է կերտել:
Մէկ դար առաջ, երբ հայրենազրկուած հայութեան բեկորները սփռուում էին ողջ աշխարհով, երբ Արեւելեան Հայաստանը կենաց եւ մահու գոյամարտ էր մղում թուրքական զաւթիչների դէմ, դժուար էր հաւատալ հայ ժողովրդի ապագային: Բայց այն ճառագեց: Մեր ժողովուրդը Տիրոջ շնորհով յառնեց մահուանից: Հայրենիքի փրկուած հողակտորի վրայ վերականգնեց պետականութիւնը, աւերակներից ու խլեակներից վերակերտեց հայրենի երկիրը, դարձրեց գիտութեան, կրթութեան, մշակոյթի, «լոյսի եւ յոյսի Հայրենիք»: Տարագիր հայութիւնը տարբեր երկրներում իր տունը կառուցեց, հայրենի ծուխը ծխեցրեց, ապրեցրեց ու բարձրացրեց իր հոգեւոր ու ազգային կեանքը: Որտեղ էլ ապրեցին մեր ժողովրդի զաւակները, հասան յաջողութիւնների, արժանացան յարգանքի, վստահութեան, ճանաչուեցին բարեխիղճ աշխատանքով, գիտութեանը, արուեստին, հասարակութեան բարօրութեանը բերած աւանդով: Այսպիսին է վերջին հարիւրամեակի պատմութիւնը մեր ժողովրդի` պատմութիւն մաքառումի եւ վերածննդի: Այսօր, հակառակ բոլոր դժուարութիւնների` մեր ժողովուրդը ամրապնդում է իր անկախ պետականութիւնը, կերտում իր ազատ նոր կեանքը եւ ազգային վերազարթօնքի յոյսերով, լաւատեսութեամբ ու վստահութեամբ նայում գալիքին:
Փառք Քեզ, բիւր փառք Քեզ, Տէր, «Քո սպառազինութեամբ պաշտպանեցիր մեզ» (Սաղ. Ե 13): Քո յոյսով, Տէր, մեր ժողովուրդը պայծառացաւ ու զօրացաւ: Քո լոյսով փայլեց մեր հոգու հանճարը, Քո զօրութեամբ ծնունդ առան մեր յաղթանակները: Ստեղծեցինք, երբ մեր ստեղծածը աւերեցին, ապրեցինք, երբ ուզեցին կորստեան մատնել մեզ: Դու, Տէր Աստուած մեր, կամեցար, որ ապրի ու բարձրանայ եղեռնագործ ծրագրով մահուան դատապարտուած մեր ժողովուրդը եւ մարդկութեան խղճի եւ միջազգային իրաւունքի առջեւ բարձրացնի ու պաշտպանի իր արդար դատը` ընդդէմ պիղատոսեան անտարբերութեան եւ Թուրքիոյ ոճրագործ ժխտողականութեան:
Արդարութեան համար` մինչեւ մեր դատի յաղթանակ, միասնաբար՝ Եկեղեցի, Ազգ եւ Պետութիւն, աննահանջ պիտի շարունակենք մեր պայքարը: Արդարութիւն է պահանջում մեր անմեղ զոհերի արիւնը, մեր ժողովրդի կրած տառապանքը, արդարութիւն են պահանջում մեր աւերակուած սրբութիւնները, մեր ժողովրդի ոտնահարուած իրաւունքները, նաեւ` կեղծուող եւ խեղաթիւրուող պատմութիւնը մեր ժողովրդի: Ցեղասպանութիւն վերապրած մեր ժողովուրդը հաւատացել եւ հաւատում է, որ տասնեակ երկրների, պետական, հասարակական կազմակերպութիւնների ու անհատների կողքին, ովքեր ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանութիւնը, պիտի կանգնեն նորերը,  համոզումով, որ արդարութեան հաստատումը պայմանն ու երաշխիքն է թշնամանքից եւ բռնութիւնից զերծ խաղաղ աշխարհի:
Մէկ եւ կէս միլիոն մեր նահատակների յիշատակի առջեւ Մենք երախտագիտութեան Մեր խօսքն ենք վերստին ուղղում այն պետութիւններին, կազմակերպութիւններին եւ անձանց, ովքեր ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Երախտագիտութիւն ենք յայտնում մեր ժողովրդի զաւակներին եղբայրաբար ընդունած երկրներին ու նրանց բարեսէր ժողովուրդներին: Մարդկութեան պատմութեան լուսաւոր էջեր են արդարութեան եւ մարդասիրութեան այսօրինակ դրսեւորումները, որ սերունդներից միշտ պիտի յիշուեն եւ միշտ գնահատուեն ու նպաստեն աշխարհի խաղաղ, անվտանգ, համերաշխ կեանքին:
Հայոց Հայրապետիս համար հոգեւոր մխիթարութիւն է ի լուր մեր ժողովրդեան ծանուցել, որ 2015 թ. ապրիլի 23-ին մեր Սուրբ Եկեղեցին` յընթացս սրբազան պատարագի, յատուկ արարողակարգով սրբերի շարքում է դասելու «վասն հաւատոյ եւ վասն հայրենեաց» նահատակութեան պսակն ընդունած իր զաւակներին` Ցեղասպանութեան նահատակ սրբերի յիշատակի օր հռչակելով ապրիլի 24-ը:
Շնորհընկալ ժողովուրդ հայոց, ա՛զգ նահատակ, ա՛զգ յարուցեալ. խրոխտ ապրիր, վստահ քայլիր, հայեացքդ տապանակիր Արարատին` աներկմիտ սրտով մեծ պահիր յոյսդ: Քեզ է ուղղուած մեր Տիրոջ խրախոյսն ու պատգամը. «Թէեւ քիչ զօրութիւն ունես, բայց պահեցիր իմ խօսքերը եւ չուրացար իմ անունը: …պահիր ինչ որ ունես, որպէսզի ոչ ոք չառնի քո պսակը» (Յայտն. Գ 8-11): Արդ, պահպանենք մեր ընթացքը Աստուծոյ առաջ արդար ու ճշմարիտ, հաւատքի հաստատուն ուղիներում, որ ծագող այգաբացի պէս ցրում է խաւարը եւ պարզում յոյսի հորիզոնները: Աստուծոյ հետ է մեր ճանապարհը, եւ հաւատքի կեանքը` մեր յաղթութիւնը: 100-րդ տարելիցը արդիւնաւորենք մեր ժողովրդի մէկդարեայ մաքառումի եւ վերածննդի ուղին արժեւորելով, որպէսզի մեր զաւակները ճանաչելով իրենց պապերի եւ հայրերի ապրելու եւ ստեղծելու հերոսական կամքը, յանուն ազգի եւ Հայրենիքի ստանձնած յանձնառութիւնները` կերտեն նոր պայծառ օրը հայրենի մեր երկրի ու աշխարհասփիւռ ժողովրդի: Մեր նահատակների յիշատակի ոգեկոչումը դարձնենք ուժ եւ զօրութիւն հոգեւոր, ազգային, հայրենական մեր կեանքին եւ Աստուծոյ ու մարդկանց առաջ արդար ընթացքով լուսաւորենք մեր ճանապարհը դէպի մեր իրաւունքների, մեր նուիրական իղձերի իրականացման հանգրուան:
Քրիստոսակառոյց նուիրական հոգեւոր կենտրոնում ազգիս, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Իջման Սուրբ Սեղանի առջեւ աղօթում ենք առ Աստուած` հայցելով խաղաղութիւն, ապահովութիւն եւ բարօրութիւն մեր Հայրենիքին, սիրեցեալ մեր ժողովրդին ի սփիւռս աշխարհի եւ անմայրամուտ լոյս ու հանգստութիւն` Ցեղասպանութեան մեր անմեղ նահատակների հոգիներին: Թող մարդկութեան կեանքում թագաւորեն սէրն ու եղբայրութիւնը, արդարութիւնն ու ճշմարտութիւնը, եւ արդարների ճանապարհները որպէս լոյս ծագեն, առաջնորդեն ու լուսաւորեն, մինչեւ լուսաւորուի նոր օրը խաղաղ ու երջանիկ աշխարհի:

Photo: http://www.armenianchurchwd.com/
Yerevan/Mediamax/. On December 28, the encyclical on Armenian Genocide Centennial of His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, was made public during the Divine Liturgy at the Mother See of Holy Etchmiadzin and all apostolic churches in Armenia.
We present the encyclical below:
The centennial of the Armenian Genocide is before us and our souls resound with a powerful call for justice and truth that will not be silenced.
Each day of 2015 is a day of remembrance and devotion for our people, a spiritual journey to the memorials of our martyrs in the Homeland and the Diaspora, before which we humbly kneel in prayer with offerings of incense for the souls of our innocent victims, who abide in unmarked graves, having accepted death rather than rejecting their faith and nation.  Indeed “the path of the righteous is as the dawning light that shines brighter and brighter unto the perfect day.”
In 1915, and for years following, Ottoman Turkey committed genocide against our people. In Western Armenia – on our native soil – in the Armenian homeland and in Armenian communities throughout Turkey, one and one half million sons and daughters of our nation were subjected to slaughter, famine and disease, as they were deported and forced to march to their deaths.  Centuries of honest accomplishments and creativity were swiftly plundered.  Thousands of monasteries and churches were desecrated and destroyed.  National institutions and schools were razed and ruined.  Our spiritual and cultural treasures were uprooted and obliterated.  Western Armenia, where for millennia - from the time of Noah - our people lived, created and built their history and culture, had been wrested from its native population.
A century ago – when the fragments of the Armenian nation, having lost their patrimony, were scattered all over the world, and while Eastern Armenia was waging a life-and-death struggle for survival against Turkish invaders – it was hard to believe in the future of the Armenian people.  Nevertheless a new dawn came.  By the grace of the Lord, our people rose up from death.  On a small, salvaged part of the homeland, our people reestablished statehood, recreated a country out of the ruins and vestiges, and built a “homeland of light and hope,” of science, education and culture.  The Armenians exiled throughout the world built homes and hearths, and flourished in countries near and far, carrying on their traditions and spiritual life.  Wherever the children of our nation lived, they achieved success, earned respect and trust, and gained recognition for their conscientious work and their contributions to science, the arts and the common welfare.  This is the history of our people for the last century – a history of adversity and resurrection.  Today, hardships notwithstanding, our nation strengthens its independent statehood, creates its new life of freedom, and looks hopefully to the future, embracing national reawakening, optimism and faith.
Glory to you, O Lord, boundless glory, “Like a shield you protect us with your good favor.”  (Psalms 5:12).  By placing our hope in You, O Lord, our people were enlightened and strengthened.  Your light kindled the ingenuity of our spirit.  Your might propelled us to our victories.  We created though others destroyed our creations.  We continued to live though others wanted us dead.  You, O Lord, willed that our people - condemned to death by a genocidal plan - should live and rise again, so that we might raise this just cause before the conscience of humanity and the law of nations, to free the world of the callous indifference of Pilate and the criminal denial of Turkey.
For the sake of justice - until the triumph of our cause, we will continue our struggle without retreat – Church, Nation and State together.  The blood of our innocent martyrs and the suffering of our people cry out for justice.  Our destroyed shrines, the violation of our national rights, the falsification and distortion of our history all cry out for justice.  Having survived genocide, our people believed and continue to believe that the multitude of righteous countries, national and civic organizations, and individuals who have recognized and condemned the Armenian Genocide will be joined by others who believe that the affirmation of truth and justice are the prerequisite and guarantor of a peaceful world free of enmity and violence.
In memory of our one and a half million martyrs of the Genocide, we express our gratitude to the nations, organizations and individuals who have had the courage and conviction to recognize and condemn the Armenian Genocide.  We express gratitude to those countries and kind peoples who accepted the children of our nation as brothers and sisters.  These examples of justice and humanitarianism are luminous pages in the history of mankind.  They shall always be remembered and appreciated for generations, and benefit the peaceful, secure and congenial life of the world.
As Pontiff of the Armenians, it is spiritually consoling to announce to our people that on April 23, 2015, during the Divine Liturgy, our Holy Church will offer a special service canonizing its sons and daughters who accepted martyrdom as saints “for faith and for Homeland”, and will proclaim April 24 as the day of remembrance for the Holy Martyrs of the Genocide.
O, Armenian people, graced from on high - a nation martyred; a nation resurrected - live boldly, advance surely, with your gaze toward Ark-bearing Ararat, and with an unwavering heart, keep your hope great.  The Lord's encouragement and message are addressed to you:  “Though you are not mighty, you were faithful to my word and you did not betray my name… Hold fast what you have so that no one will take away your crown of victory.” (Revelations 3:8-11).  Thus, let us stay on course before God, righteous and true, on the steadfast paths of faith, which like the morning light dispels the darkness and makes the horizons of hope visible.  Our way is with God; and the life of faith is our victory.  Let us make fruitful the centennial anniversary by valuing our peoples' 100-year-long path of travails and rebirth, so that our children, recognizing the heroic will of their grandparents and parents to live and create, and their commissions undertaken for the sake of nation and homeland, create the bright day of our native land and our people dispersed throughout the world.  Let us transform the remembrance of our martyrs into energy and strength in our spiritual and national life, and before God and all people, illuminate the path by our righteous course to guide our way toward the realization of justice and our sacred aspirations.
From our nation's Christ-built and cherished spiritual center, before the Mother See of Holy Etchmiadzin's Holy Altar of Descent of the Only Begotten, let us pray to God for peace, safety and the welfare of our Homeland, our beloved people throughout the world, and especially, for everlasting light and peace for the innocent souls of the holy martyrs of genocide.  May love and brotherhood, justice and truth reign over humankind, and may the ways of the righteous radiate, guide and spread the light until the dawn of a new day brings peace and happiness to all the world.