Լուսանկարը` Getty / Mike Coppola
Մարտի 10-ի երեկոյան Նյու Յորքի Harold Pratt House-ում տեղի է ունեցել 100 LIVES նախագծի պաշտոնական մեկնարկի արարողությունը: Այս նախաձեռնության հիմնադիրներն են Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը եւ Վարդան Գրեգորյանը:
Իր ելույթում Ռուբեն Վարդանյանը հիշեցրել է, որ «100 տարի առաջ հարուստ ամերիկացիների մի խումբ հավաքվել էր այս վայրից ոչ շատ հեռու՝ Plaza հյուրանոցում, որպեսզի միջոցներ հատկացնի շատերի կողմից մոռացված ու մահվանն առերեսված հարյուր հազարավոր հայերի»:
Չի կարելի բացառել, որ այդ ամերիկացիների թվում կարող էր լինել նաեւ ամերիկացի նավթային ձեռնարկատեր եւ բարերար Հարոլդ Պրատը, որը 1923-1939 թթ. գլխավորել է ԱՄՆ Միջազգային հարաբերությունների խորհուրդը (Council of Foreign Relations) եւ իր տունը ժառանգել այս կազմակերպությանը:
ԱՄՆ-ի ամենաազդեցիկ «ուղեղային կենտրոններից» մեկը մարտի 10-ին այս առանձնատունը զիջել է 100 LIVES նախագծին, եւ ի դեմս այս փաստի կարելի է ժամանակի որոշակի կապ տեսնել: 1915թ. Ցեղասպանությունից հետո ամերիկացիները՝ ինչպես մեծահարուստները, այնպես էլ շարքային քաղաքացիները, հայերի համար հավաքեցին ավելի քան 100 մլն դոլար, որն այսօր կկազմեր 2,5 մլրդ դոլար:
Նուբար Աֆեյանը, Ջորջ Քլունին, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վարդան Գրեգորյանը Նուբար Աֆեյանը, Ջորջ Քլունին, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վարդան Գրեգորյանը
Վարդան Գրեգորյանը նշել է, որ միջոցառման անցկացումը Նյու Յորքում խորհրդանշական է մի շարք պատճառներով: «Սա Հենրի Մորգենթաուի քաղաքն է, նա առաջին մարդկանց թվում էր, որ ձայն բարձրացրեց ի պաշտպանություն հայերի: Այս քաղաքում է լույս տեսնում The New York Times-ը, որը 100 տարի առաջ հանգամանորեն լուսաբանում էր այն ամենը, ինչ տեղի էր ունենում հայերի հետ: Այս քաղաքում է տեղակայված ՄԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակը՝ այն կազմակերպության, որ կոչված է կանխելու մարդու իրավունքների խախտումները եւ մարդկության դեմ հանցագործությունները: Հենց Նյու Յորքում 100 տարի առաջ կաթոլիկները, բողոքականները, հուդայականները, դեմոկրատներն ու հանրապետականները միջոցներ էին հավաքում Near East Relief հիմնադրամի համար, եւ ավելի քան 100 մլն դոլար հավաքեցին՝ հայերին օգնություն հասցնելու համար, թեեւ ի սկզբանե նախատեսվում էր հավաքել միայն 100 հազ.»,- ասել է Վարդան Գրեգորյանը:
Նախագծի գաղափարն ու հիմնադիրները
Նախագծի գաղափարի մասին բավական հանգամանորեն պատմել է նրա երեք հիմնադիրներից մեկը՝ Ռուբեն Վարդանյանը, Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է մարտի 10-ին:
Նրա խոսքով՝ նախագիծը կառուցված է անցյալի, ներկայի ու ապագայի կապի վրա: Առաջին բաղադրիչն անցյալի մասին հիշողությունն է: 100 LIVES նախագիծը կօգնի թվայնացնել արխիվային նյութերի միլիոնավոր էջեր, ընդ որում՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Սփյուռքում: Բացի այդ, նախագիծը հավաքում է Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի եւ նրանց օգնություն հասցրածների անձնական պատմությունները:
100 LIVES նախագծի երկրորդ բաղադրիչը «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակաբաշխությունն է:
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Ջորջ Քլունին Ռուբեն Վարդանյանը եւ Ջորջ Քլունին
Երրորդ բաղադրիչը, որ խորհրդանշում է ապագան, երաշխիքն է, որ արտահայտվելու է կոնկրետ նախագծերով: Մասնավորապես, նախատեսվում է 100 կրթաթոշակ     հատկացնել` UWC Dilijan College-ում արաբական երկրներից երեխաների ուսանելու համար: Ավելի մանրամասն Ռուբեն Վարդանյանի տեսլականի մասին կարող եք ընթերցել նրա հարցազրույցում:
«Տոկունություն, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք #BeArmenian #BeAlive [«հա՛յ եղիր, կենդանի՛ եղիր»] գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլեւ բոլորի համար»,- նշել է նախագծի մեկ այլ համահիմնադիր, ամերիկացի հայտնի վենչուրային կապիտալիստ, գիտնական ու մեկենաս Նուբար Աֆեյանը:
Նյու Յորքի հանրային գրադարանի նախկին տնօրեն, Կարնեգի կորպորացիայի 12-րդ նախագահ Վարդան Գրեգորյանը ԱՄՆ-ի եւ ամբողջ աշխարհի ամենահարգված հայերից է: Նա 100 LIVES նախագծի երրորդ համահիմնադիրն է:
«Հայոց ցեղասպանության վկաներից քչերն են այսօր կենդանի։ Անչափ կարեւոր է, որ 100-րդ տարելիցին ընդառաջ մենք այս հնարավորությունն օգտագործենք մեկ դար առաջ տեղի ունեցածն աշխարհում մարդկության ընդհանուր գիտակցության մեջ մեկընդմիշտ ամրագրելու համար»,- ընդգծել է Վարդան Գրեգորյանը։
Ընտանեկան պատմություններ եւ միջազգային մրցանակ
«Ես եւ իմ քույր Մարինան երբեք լույս աշխարհ չէինք գա, եթե մեր պապը, որը կորցրել էր իր ծնողներին Արեւմտյան Հայաստանում, չհայտնվեր ամերիկացի միսիոներների հիմնադրած որբանոցում»,- արարողության ժամանակ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նա հիշեցրել է, որ Ցեղասպանությունից հետո հայերի թիվը կրճատվել է մինչեւ կես միլիոն, իսկ այսօր՝ 100 տարի անց, աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրում է շուրջ 10 մլն հայ:
Նուբար Աֆեյանը պատմել է, որ իր Պետրոս պապիկին փրկել են գերմանացի սպաները, որոնք աշխատելիս են եղել Բեռլին-Բաղդադ երկաթգծի շինարարության վրա:
«Զարմանալի է, որ թեեւ Գերմանիայի իշխանությունները աջակցում էին երիտթուրքերի կառավարությանը, սակայն գերմանացի զինվորների թվում կային մարդիկ, որոնք փրկում էին հայերին»,- նշել է նա:
Այս եւ հարյուրավոր այլ հայերի փրկության պատմությունները ոգեշնչել են նախագծի նախաձեռնողներին՝ 100 LIVES-ի շրջանակում գործարկելու ամենամյա մարդասիրական մրցանակ՝ Aurora Prize for Awakening Humanity: 1 մլն դոլարի չափով մրցանակն ամեն տարի շնորվելու է Երեւանում այն մարդկանց կամ կազմակերպություններին, որոնք մեր օրերում պայքարում են դաժանության եւ անարդարության սոսկալի դրսեւորումների դեմ:
Ժյուրիի կազմը տպավորիչ է: Համանախագահներն են հոլիվուդյան դերասան, «Օսկար»-ի մրցանակակիր Ջորջ Քլունին եւ Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Ուիզելը:
Բացի այդ, ժյուրիի կազմում են Նոբելյան խաղաղության մրցանակակիր, Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ Օսկար Արիասը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար Հարետ Էվանսը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ եւ մարդու իրավունքների հարցով ՄԱԿ-ի նախկին գերագույն ներկայացուցիչ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների պաշտպանների հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին ներկայացուցիչ Հինա Ջիլանին եւ Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
Առաջին մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2016թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում՝ Էլի Ուիզելի ու Ջորջ Քլունիի մասնակցությամբ:
Արշալույս-Ավրորա
Մրցանակն անվանվել է Արշալույս Մարդիկյանի պատվին, որը 1915թ. Ցեղասպանությունից եւ դեգերումներից հետո հայտնվել է ԱՄՆ-ում, որտեղ ընդունել է Ավրորա Մարդիգանյան անունը: Աղջիկն այդ սարսափելի դեպքերի մասին գիրք է գրել՝ Ravished Armenia («Հոշոտված Հայաստան»): Գրքի հիման վրա ֆիլմ է նկարահանվել, որում Ավրորայի դերակատերը հենց ինքն է եղել: Մի քանի տարի շարունակ ֆիլմն ամենաեկամտաբերն է եղել ԱՄՆ-ում, այն խոշոր դեր է խաղացել Ցեղասպանության հարցում տեղեկատվության տարածման հարցում:
Արշալույսը 14 տարեկան է եղել, երբ 1915թ. ամռանը կոտորածի եւ բռնագաղթի ալիքը հասել է նաեւ Խարբերդի նահանգ, որտեղ եւ նրա ծննդավայրն էր՝ Չմշկածակ գյուղը:
Արշալույսը, փրկվելով զանգվածային կոտորածից եւ անցելով Ցեղասպանության բոլոր սարսափների միջով, տեղափոխվում է Թիֆլիս, ապա՝ Պետրոգրադ, այնուհետ՝ Նորվեգիա եւ վերջապես հասնում ԱՄՆ՝ Նյու Յորք: Այստեղ էլ աղջիկը սկսում է գրի առնել իր կյանքի պատմությունը:
Ժապավենում կան կադրեր, որոնք ներկայացնում են խաչերին գամված մերկ հայ աղջիկներ:
Ֆիլմի թողարկումից շուրջ 70 տարի անց Ավրորա Մարդիգանյանը պատմել է պատմաբան Էնթոնի Սլայդին, որ իրականությունը շատ ավելի սարսափելի է եղել:
«Թուրքերը բռնաբարում էին աղջիկներին, այնուհետեւ սպանում նրանց՝ ցցի վրա հանելով: Քաղաքակիրթ ամերիկացիները չէին կարող դա ֆիլմում ցույց տալ»:
Չհաստատված կարծիք կա, որ հենց Արշալույս-Ավրորայի պատմությունն է հուշել Նիդեռլանդների ռազմական փաստաթղթերի պետական ինստիտուտին (The NIOD Institute for War-, Holocaust and Genocide Studies) 1947թ. հրապարակել «Աննա Ֆրանկի» օրագիրը, որը հրեա աղջիկը վարել է 1942-1944 թթ.՝ նացիստների կողմից Նիդեռլանդների օկուպացման շրջանում:
Եվ եթե այսօր Աննա Ֆրանկի անունը աշխարհում միլիոնավոր մարդկանց է հայտնի, իսկ նրա օրագիրը 2009թ. ճանաչվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Աշխարհի հիշողության ցուցակի նմուշ, ապա Ավրորա Մարդիգանյանը մահացել է մենակության մեջ՝ Լոս Անջելեսում 1994թ.: Ասում են, նրա մարմինը մի քանի ամիս մնացել է դիահերձարանում, մինչեւ նրան հուղարկավորել են ընդհանուր գերեզմանոցում… Ավրորա Մարդիգանյանի անվան մրցանակը, որ յուրաքանչյուր տարի շնորհվելու է Երեւանում, բացառիկ հնարավորություն է՝ հարգելու սոսկալի դեպքեր վերապրած աղջկա հիշատակը:
Էլի Ուիզելն ու «Մուսա լեռան քառասուն օրը»
86-ամյա Էլի Ուիզելը 11-րդ տեղն է զբաղեցրել Jerusalem Post թերթի հրապարակած՝ աշխարհի ամենաազդեցիկ հրեաների ամենամյա ցուցակում:
Ռումինիայում ծնված եւ Աուշվից ճամբարում իր ծնողներին ու քրոջը կորցրած Էլի Ուիզելն ազատ արձակվելուց հետո հայտնվել է Փարիզում, որտեղից ավելի ուշ տեղափոխվել է ԱՄՆ եւ այստեղ դարձել հայտնի գրող ու հասարակական գործիչ:
Էլի Ուիզելը դասավանդել է Յեյլի, Բոստոնի, Ջորջթաունի համալսարաններում, գլխավորել է Հալոքոստի հարցերով ԱՄՆ-ի նախագահական հանձնաժողովը, 1980-1986 թթ. նա Հոլոքոստի ամերիկյան հուշախորհրդի նախագահն էր:
Ամալ եւ Ջորջ Քլունիները, Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը Ամալ եւ Ջորջ Քլունիները, Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը
2014թ. մայիսին Ուիզելի հարազատ Սիգետում տեղի է ունեցել Ռումինիայում Հոլոքոստի ուսումնասիրության առաջին կենտրոնի հանդիսավոր բացումը: Այն տեղակայվել է լրագրողի ու հասարակական գործչի մանկության տանը:
«Ես անձամբ ականատես եմ եղել Ցեղասպանության հետեւանքներին, սակայն ես քաջածանոթ եմ նաեւ մարդկային ոգու տոկունությանը։ Մենք պետք է միշտ հիշենք այն անձնազոհ մարդկանց ջանքերը, որոնք մեկ դար առաջ միջամտեցին՝ փորձելով մեկընդմիշտ դադարեցնել նմանատիպ ոճիրները»,- արարողության ժամանակ ասել է Էլի Ուիզելը:
1986թ. Էլի Ուիզելը Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպի համար ներածական մաս էր գրել, որում 1915թ. դեպքերն անվանել էր «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Իսկ 2000թ. Ուիզելը Հոլոքոստի 125 հետազոտողների հետ միասին ստորագրել է հայտարարություն, որում ասվում էր, որ Հայոց ցեղասպանությունն անհերքելի պատմական փաստ է:
Արարողության մասնակիցներին ուղղված իր տեսաուղերձում Էլի Ուիզելն ասել է, որ «հայերը եղել են զանգվածային սպանությունների առաջին զոհերը, ինչն ավելի ուշ սկսեց բնութագրվել որպես ցեղասպանություն»: Խոսելով 100 LIVES նախագծի մասին՝ նա ընդգծել է, որ «պատմությունը վերաբերում է ոչ միայն անցյալին, այլեւ ներկային ու ապագային»:
Ջորջ Քլունին ու «Ինջիրլիկ» ամերիկյան բազան
Ջորջ Քլունին միջոցառման ընթացքում ասել է, որ իր համար մեծ պատիվ է միանալ 100 LIVES նախաձեռնությանը, որն ինչպես իր Not On Our Watch հիմնադրամը, իր ուշադրությունը սեւեռում է ցեղասպանության հետեւանքների վրա, ինչպես նաեւ միջոցներ է հատկացնում աշխարհում զանգվածային ոճրագործությունների դադարեցման համար: «Բոլորս պետք է մտահոգվենք, որ աշխարհում մինչ օրս ցեղասպանություններ են տեղի ունենում»,- հայտարարել է Ջորջ Քլունին:
Ջորջ Քլունին Ջորջ Քլունին
Not On Our Watch հիմնադրամը Ջորջ Քլունին ստեղծել է Մեթ Դեյմոնի, Բրեդ Փիթի եւ այլ հայտնիների հետ միասին: 2008թ. հիմնադրամը $ 500 հազ. է հատկացրել ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրին՝  Դարֆուրի ու Սուդանի կարիքավորներին սնունդով ապահովելու համար: Մինչ այդ Not On Our Watch-ը $ 9 մլն-ից ավելին էր ներգրավվել՝ Դարֆուրին օգնություն հասցնելու նպատակով: Ջորջ Քլունին ակտիվիստ է դարձել Սուդանում տեղի ունեցած ցեղասպանությունից հետո, երբ երկրում 2007թ. տեղի ունեցած ճգնաժամի մասին ֆիլմ նկարահանեց:
Ջորջ Քլունին ասել է, որ Հայաստանի պատմությամբ ինքը սկսել է հետաքրքրվել մի քանի տարի առաջ՝ նրբանկատորեն ակնարկելով, որ որոշ ամերիկյան սենատորներ իրեն խորհուրդ էին տալիս չմոռանալ ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի շահերի մասին: «Այդպես ես իմացա, որ մենք «Ինջիրլիկ» ռազմաօդային բազա ունենք Թուրքիայում»,- ժպտալով ասել է Քլունին:
«Խոսելով 1915թ. Ցեղասպանության մասին՝ դերասանը ընդգծել է. «Այն, որ «ցեղասպանություն» տերմինը սկսել է շրջանառվել այդ սարսափելի դեպքերից մի քանի տասնյակ տարի անց, չի նշանակում, որ դրանք տեղի չեն ունեցել»:
Ջորջ Քլունին նաեւ պատմել է ներկաներին, որ իր կինը՝ Ամալ Ալամուդդին-Քլունին, որը պաշտպանել է Հայաստանի շահերը «Դողու Փերինչեք ընդդեմ Շվեյցարիայի» դատական գործում (որում Հայաստանը ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ), մինչեւ վերջերս չգիտեր իր ամուսնու  ու Ռուբեն Վարդանյանի համատեղ ծրագրերի մասին:
«Փոխարենը դատական նիստից հետո շատ հայեր Լոս Անջելեսում խոստովանում էին ինձ, որ կուզենային իմ կնոջը ջերմ համբուրել»,- լայն ժպիտով ասել է օսկարակիր դերասանը:

Фото: Getty / Mike Coppola
Вечером 10 марта в нью-йоркском Harold Pratt House состоялась церемония официального запуска проекта 100 LIVES, основанного Рубеном Варданяном, Нубаром Афеяном и Варданом Грегоряном.
В своем выступлении Рубен Варданян напомнил, что «100 лет назад группа состоятельных американцев собралась недалеко отсюда, в отеле Plaza, чтобы выделить средства для сотен тысяч армян, забытых многими и смотрящими в лицо смерти».
Нельзя исключать, что среди этих американцев мог быть и Гарольд Пратт, американский нефтепромышленник и меценат, возглавлявший в 1923-1939 годах американский Совет по международным отношениям (Council of Foreign Relations) и завещавший свой дом этой организации.
Один из самых влиятельных американских «мозговых центров» уступил 10 марта свой особняк проекту 100 LIVES, и в этом можно было видеть определенную связь времен. После геноцида 1915 года американцы – как состоятельные люди, так и рядовые граждане, собрали в пользу армян более 100 млн. долларов – или 2.5 млрд. долларов в сегодняшнем эквиваленте.
Нубар Афеян, Джордж Клуни, Рубен Варданян и Вардан Грегорян Нубар Афеян, Джордж Клуни, Рубен Варданян и Вардан Грегорян
Вардан Грегорян сказал, что проведение мероприятия в Нью-Йорке символично по целому ряду причин. «Это - город Генри Моргентау, который одним из первых поднял голос в защиту армян. В этом городе издается The New York Times, которая сто лет назад вела подробную хронику того, что происходило с армянами. В этом городе располагается штаб-квартира ООН – организации, призванной предотвращать нарушения прав человека и преступления против человечества. Именно в Нью-Йорке 100 лет назад католики, протестанты и иудеи, демократы и республиканцы собирали средства для фонда Near East Relief и собрали для помощи армянам более 100 млн. долларов, хотя изначально планировалось собрать лишь 100 тысяч», - отметил Вардан Грегорян.
Идея и основатели проекта
Об идее проекта достаточно подробно рассказал один из его трех сооснователей Рубен Варданян в интервью Медиамакс, опубликованном 10 марта.
По его словам, проект построен на связи прошлого, настоящего и будущего. Первый компонент - это память о прошлом. Проект 100 LIVES поможет оцифровать миллионы страниц архивных материалов, причем не только в Армении, но и в диаспоре. Кроме того, проект собирает личные истории армян, переживших геноцид, и тех, кто им помогал.
Второй компонент проекта 100 LIVES – это ежегодная международная гуманитарная премия «Аврора».
Третьий компонент, олицетворяющий будущее, это благодарность через конкретные проекты. Планируется, в частности, выделить 100 стипендий для обучения детей из арабских стран в UWC Dilijan College. Подробнее о видении Рубена Варданяна можно прочитать в его интервью.
Рубен Варданян и Джордж Клуни Рубен Варданян и Джордж Клуни
«Стойкость, воля к жизни и благодарность – черты присущие армянам. Однако этими же качествами наделены все люди. Мы разработали идею #BeArmenian, #BeAlive [«будь армянином, будь живым»] для кристаллизации силы человеческого духа», - сказал  другой сооснователь проекта, известный американский венчурный капиталист, ученый и меценат Нубар Афеян.
Бывший директор Нью-Йоркской публичной библиотеки, 12-й председатель Корпорации Карнеги Вардан Грегорян является одним из самых уважаемых армян в США и во всем мире. Он - третий сооснователь проекта 100 LIVES.
«Сегодня в живых осталось немного свидетелей Геноцида армян. Чрезвычайно важно накануне столетия Геноцида использовать данный проект как возможность раз и навсегда зафиксировать случившееся в памяти человечества», - сказал Вардан Грегорян.
Семейные истории и международный приз
«Я и моя сестра Марина никогда бы не появились на свет, если бы наш дед, потерявший родителей в Западной Армении, не попал в приют, основанный американскими миссионерами», - сказал на церемонии Рубен Варданян. Он напомнил, что после геноцида число армянского населения сократилось до полумиллиона человек, а сегодня, спустя 100 лет, в разных уголках мира живут около 10 миллионов армян.
Нубар Афеян рассказал, что его деда Петроса спасли немецкие офицеры, работавшие на строительстве железной дороги Берлин-Багдад. «Поразительно, что, хотя власти Германии поддерживали правительство младотурок, среди немецких военных находились люди, которые спасали армян»,- заметил он.
Эта и сотни, тысячи других историй спасения армян вдохновили инициаторов проекта запустить в рамках проекта 100 LIVES ежегодную гуманитарную премию Aurora Prize for Awakening Humanity. Премия в размере 1 млн долларов будет ежегодно вручаться в Ереване людям или организациям, которые в наши дни борются с вопиющими проявлениями жестокости и несправедливости.
Состав жюри премии впечатляет. Его сопредседателями являются голливудский актер и лауреат премии «Оскар» Джордж Клуни и лауреат Нобелевской премии мира Эли Визель. В состав жюри также входят: лауреат Нобелевской премии мира, бывший президент Коста Рики Оскар Ариас, бывший министр иностранных дел Австралии Гарет Эванс, бывший президент Ирландии и бывший Верховный представитель ООН по правам человека Мэри Робинсон, бывший представитель генсека ООН по вопросам защитников прав человека Хина Джилани и президент Корпорации Карнеги Вардан Грегорян.
Первое вручение премии состоится 24 апреля 2016 года в Ереване с участием Эли Визеля и Джорджа Клуни.
Аршалуйс-Аврора
Премия названа в честь Аршалуйс Мартикян, которая после геноцида 1915 года и скитаний по миру оказалась в США, приняв имя Аврора Мардиганян. Девочка написала книгу о тех страшных событиях Ravished Armenia («Растерзанная Армения»). Книга была положена в основу фильма, в котором Аврора сыграла саму себя. На протяжении нескольких лет этот фильм был самым кассовым в США и сыграл громадную роль в информировании людей о геноциде армян.
Аршалуйс было 14 лет, когда летом 1915 года волна погромов и депортаций достигла провинции Харберд, где находилось ее родное село Чмшкацак. Спасшись от массовых погромов и пройдя через все ужасы Геноцида, она попала в Тифлис, затем в Санкт-Петербург, откуда переехала в Норвегию и, наконец, в США, в Нью-Йорк. Здесь девочка начала записывать историю своей жизни.
В фильме есть кадры распятых на крестах обнаженных армянских девочек. Спустя почти 70 лет после выхода фильма Аврора Мардиганян рассказала историку Энтони Слайду, что действительность была еще ужаснее:
«Турки насиловали девочек, а затем убивали их, вводя деревянный кол во влагалище. Вот так убивали турки. Цивилизованные американцы не могли показать такого в фильме».
Есть неподтвержденная версия о том, что именно история Аршалуйс-Авроры подсказала Нидерландскому государственному университету институту военной документации издать в 1947 «Дневник Анны Франк», который еврейская девочка вела с 1942 по 1944 гг. во время нацистской оккупации Нидерландов.
И если сегодня имя Анны Франк знают миллионы людей в мире, а ее дневник был в 2009 году признан объектом Реестра Память мира ЮНЕСКО, то Аврора Мардиганян умерла в одиночестве в Лос-Анджелесе в 1994 году. Рассказывают, что ее тело пролежало в морге несколько месяцев, после чего было похоронено в общей могиле... Премия «Аврора» является исключительной возможностью чтить память девочки, пережившей неописуемые ужасы.
Эли Визель и «40 дней Муса Дага»
86-летний Эли Визель занял 11-место в ежегодном рейтинге самых влиятельных евреев мира в 2014 году, опубликованном газетой Jerusalem Post.
Родившийся в Румынии и потерявший в концлагере Аушвиц родителей и сестру Эли Визель после освобождения попал в Париж, откуда позднее перебрался в США, где стал известным писателем и общественным деятелем.
Эль Визель преподавал в Йельском, Бостонском, Джорджтаунском университетах, возглавлял Президентскую комиссию США по холокосту, в 1980-1986 годах был председателем Американского мемориального совета по холокосту.
В мае 2014 года в родном для Визеля Сигете состоялось торжественное открытие первого в Румынии Центра изучения Холокоста. Он находится в доме, где журналист и общественный деятель провел свое детство.
«Я являюсь непосредственным свидетелем последствий геноцида, но я также знаю о силе человеческого духа. Мы должны всегда помнить о тех людях, которые вмешались 100 лет назад, чтобы положить конец подобным преступлениям», - сказал на церемонии Эли Визель.
Амал и Джордж Клуни, Вероника Зонабенд и Рубен Варданян Амал и Джордж Клуни, Вероника Зонабенд и Рубен Варданян
В 1986 году Эли Визель написал вступление к французскому изданию романа Франца Верфеля «40 дней Муса Дага», в котором назвал события 1915 года «первым геноцидом 20-го века». А в 2000 году Визель вместе с 125-ю исследователями Холокоста подписал заявление, в котором говорилось, что Геноцид армян является бесспорным историческим фактом.
В своем видеообращении к участникам церемонии 10 марта Эли Визель сказал, что «армяне стали первыми жертвами массовых убийств, которые стали позже квалифицироваться как геноцид». Говоря о проекте 100 LIVES, он подчеркнул, что «история касается не только прошлого, но также настоящего и будущего».
Джордж Клуни и американская база «Инджирлик»
Джордж Клуни сказал на церемонии, что для него честь присоединиться к проекту 100 LIVES, который, как и его фонд Not On Our Watch, фокусирует свое внимание на наследии геноцидов и выделяет ресурсы, чтобы остановить массовые убийства в мире.
«Нас всех должно беспокоить то, что в мире до сих пор происходят геноциды», - заявил Джордж Клуни.
Джордж Клуни Джордж Клуни
Джордж Клуни создал фонд Not On Our Watch вместе с Мэтом Деймоном, Брэдом Питом и другими знаменитостями. В 2008 году фонд пожертвовал $ 500 000 Всемирной продовольственной программе ООН, чтобы накормить сотни нуждающихся в Дарфуре в Судане. До этого Not On Our Watch привлек для для Дарфура более $ 9 млн. Джордж Клуни стал активистом против геноцида в Судане после того, как снял документальный фильм о кризисе в стране в 2007 году.
Рассказывая о том, что он начал интересоваться историей Армении несколько лет назад, Джордж Клуни деликатно намекнул, что некоторые американские сенаторы советовали ему не забывать об интересах США в Турции. «Так я узнал, что в Турции у нас есть военно-воздушная база «Инджирлик»», - улыбаясь, сказал Клуни.
Говоря о геноциде армян 1915 года, актер подчеркнул: «То, что термин геноцид был введен в обращение спустя несколько десятилетий после тех ужасных событий, не означает, что его не было!».
Джордж Клуни также рассказал собравшимся, что его супруга Амаль Аламуддин-Клуни, которая защищала интересы Армении как третьей страны в деле «Догу Перинчек против Швейцарии», до недавнего времени не знала о совместных планах своего супруга и Рубена Варданяна. «Зато после этого судебного заседания очень многие армяне в Лос-Анджелесе признавались мне, что хотели бы расцеловать мою жену»,- расплылся в улыбке оскароносный актер.