Նաիրա Հովակիմյանը գլխավորել է Intelligent Robotics Lab-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի «50 գլոբալ հայերը» նախագծի հերոս, Ուրբանում եւ Շամպեյնում Իլինոյսի համալսարանի պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանը նշանակվել է համալսարանին կից նորաստեղծ Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն:
Լաբորատորիան հետազոտելու է Գլոբալ տեղորոշման համակարգից (GPS) դուրս գործող նոր սերնդի անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման ուղիները, ինչպես նաեւ զբաղվելու է մարդկանց եւ ռոբոտների միջեւ անվտանգ ու արդյունավետ շփման հնարավորության ձեւավորմամբ:
Լաբորատորիան միավորելու է տարբեր ֆակուլտետներից 10-ից ավելի մասնագետների, որոնք Նաիրա Հովակիմյանի ղեկավարությամբ ներգրավված են լինելու տարաբնույթ խնդիրների լուծման գործընթացներում:

Наира Овакимян возглавила Intelligent Robotics Lab - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Героиня рубрики Медиамакс «50 глобальных армян», профессор Иллинойского университета в Урбане и Шампейне Наира Овакимян назначена директором новой Лаборатории умных роботов (Intelligent Robotics Lab), действующей при университете.
Лаборатория будет изучать способы управления беспилотными летательными аппаратами нового поколения, действующими вне Системы глобального позиционирования (GPS), а также заниматься вопросами формирования безопасной и эффективной коммуникации между людьми и роботами.
Лаборатория объединит более 10 специалистов с разных факультетов, которые под руководством Наиры Овакимян будут участвовать в процессе решения различных задач.