Նաիրա Հովակիմյանը գլխավորել է Intelligent Robotics Lab-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի «50 գլոբալ հայերը» նախագծի հերոս, Ուրբանում եւ Շամպեյնում Իլինոյսի համալսարանի պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանը նշանակվել է համալսարանին կից նորաստեղծ Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն:
Լաբորատորիան հետազոտելու է Գլոբալ տեղորոշման համակարգից (GPS) դուրս գործող նոր սերնդի անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման ուղիները, ինչպես նաեւ զբաղվելու է մարդկանց եւ ռոբոտների միջեւ անվտանգ ու արդյունավետ շփման հնարավորության ձեւավորմամբ:
Լաբորատորիան միավորելու է տարբեր ֆակուլտետներից 10-ից ավելի մասնագետների, որոնք Նաիրա Հովակիմյանի ղեկավարությամբ ներգրավված են լինելու տարաբնույթ խնդիրների լուծման գործընթացներում:

Photo: From Naira Hovakimyan’s personal archive
Yerevan /Mediamax/. A hero of Mediamax’s “50 Global Armenians” project, professor at University of Illinois at Urbana-Champaign Naira Hovakimyan was appointed Director of newly established  Intelligent Robotics Lab at the University.
The lab will focus on creating a new generation of smart UAVs operating out of GPS system and robots that can seamlessly interact with humans.
The lab will bring together more than 10 specialists of various departments who will be engaged in addressing different issues led by Naira Hovakimyan.