Բունդեսթագում հակված են քվեարկել Ցեղասպանության բանաձեւի օգտին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագը հունիսի 2-ին կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Ինչպես գրում է Deutsche Welle-ն, հարցն արդեն ներառվել է Բունդեսթագի հունիսի 2-ի նիստի օրակարգում ՝ «101 տարի առաջ հայերի եւ քրիստոնյա մյուս փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակն ու ոգեկոչումը» ձեւակերպմամբ:
Բունդեսթագի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության (CDU) եւ Քրիստոնեա-սոցիալական միության (CSU) խմբի մամուլի խոսնակն արդեն հաստատել է, որ քննարկումը տեղի է ունենալու: Նրա խոսքերով, բանաձեւի տեքստը, որը մշակվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատների, Քրիստոնեա-սոցիալիստների միության, Կանաչների ու Սոցիալ-դեմոկրատների կողմից, արդեն պատրաստ է:
Այսուամենայնիվ,  հունիսի 2-ին անվանական քվեարկություն տեղի չի ունենա: Սա նշանակում է, որ գերմանացի պատգամավորները պարտադրված չեն ներկա գտնվել քվեարկությանը: Քվեարկությունը տեղի կունենա ձեռք բարձրացնելու միջոցով:
DW-ն գրում է, որ Բունդեսթագի խմբակցությունների արտաքին քաղաքական հարցերով մասնագետների մեծամասնությունն արդեն հստակ ազդանշան է տվել, որ իրենց քաղաքական ուժերն աջակցելու են բանաձեւը:
«Հնարավոր է, լինեն խնդիրներ Անկարայի հետ, բայց Բունդեսթագը չպետք է թույլ տա, որ պարոն Էրդողանի պես բռնակալը շանտաժի ենթարկի իրեն»,- ասել է Բունդեսթագում Կանաչների խմբակցության համանախագահ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի հեղինակ, ազգությամբ թուրք պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրը:
Գերմանական լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, բանաձեւի տեքստում նշվում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, այլեւ անդրադարձ է կատարվում այդ հանցագործության մեջ Գերմանիայի ունեցած դերակատարությանը:
Ձախակողմյան եւ կանաչների կուսակցության պահանջով, բանաձեւի տեքստում ներառվել է ոչ միայն «ցեղասպանություն» եզրույթը, այլեւ Գերմանիայի կողմից ներողության հայցումը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2015 թ.- ի ապրիլի 24-ի նիստի ընթացքում, որին  մասնակցել էր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Բունդեսթագը որոշել էր  հետաձգել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը:
Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերթն այդ օրը շուրջ 2 ժամ տեւած քննարկումների ընթացքում հայտարարել էր, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր» եւ «իրական խաղաղություն չի կարող լինել, եթե չի վերականգնվել զոհերի սերունդների համար արդարությունը»:
Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը Բունդեսթագում ներկայացվել էր նաեւ 2016 թ.-ի փետրվարին, սակայն չէր դրվել քվեարկության՝ Թուրքիայի եւ Եվրամիության միջեւ փախստականների ճգնաժամի վերաբերյալ բանակցային գործընթացը չվտանգելու պատճառաբանությամբ։

В Бундестаге склонны поддержать резолюцию о Геноциде армян - Mediamax.am
Как пишет Deutsche Welle, вопрос под формулировкой «Память и поминание произошедшего 101 год назад геноцида армян и других христианских меньшинств» уже включен в повестку Бундестага на 2 июня.
Пресс-секретарь фракции Христианско-демократического союза (CDU) и Христианско-социального союза в Бундестаге уже подтвердила, что обсуждение вопроса состоится. По ее словам, уже готов текст резолюции, разработанной Христианско-демократическим и Христианско-социальным союзами, Зелеными и Социал-демократами.
Однако 2 июня поименного голосования не будет. Это означает, что немецкие депутаты не будут обязаны присутствовать на голосовании. Участники заседания будут голосовать поднимая руки.
DW пишет, что большинство специалистов по внешнеполитическим вопросам фракций Бундестага уже подали четкие сигналы, что их политические силы поддержат резолюцию.
«Могут возникнуть проблемы с Анкарой, но Бундестаг не должен позволять такому деспоту, как Эрдоган, шантажировать себя»,- сказал сопредседатель партии Зеленых Бундестага, автор резолюции о признании Геноцида армян, турок по национальности Джем Оздемир.
Как передают немецкие СМИ, в тексте резолюции наряду с признанием Геноцида армян указывается роль Германии в данном преступлении.
По требованию левых партий и партии Зеленых, в текст резолюции вошел не только термин «геноцид», но и извинения со стороны Германии.
Медиамакс напоминает, что в ходе заседания 24 апреля 2015 года, в котором участвовала также канцлер Германии Ангела Меркель, Бундестаг решил отложить рассмотрение вопроса признания Геноцида армян.
Председатель Бундестага Норберт Ламмерт в ходе обсуждений в парламенте, которые длились более 2 часов, сказал тогда, что «произошедшее с армянами в ходе Первой мировой войны было Геноцидом» и «настоящего мира не может быть, пока не восстановлена справедливость в отношении потомков жертв».
Резолюция о Геноциде армян была представлена в Бундестаг также в феврале 2016 года, однако не была поставлена на голосование, чтобы не подвергать угрозе переговоры Турции и Евросоюза вокруг миграционного кризиса.