UWC Dilijan քոլեջում կմեկնարկի Wikimedia CEE Meeting 2016-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 27-29 Դիլիջանում կմեկնարկի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների Վիքիմեդիա կազմակերպությունների եւ խմբերի ամենամյա համաժողովը՝ Wikimedia CEE Meeting 2016 (#WMCEE2016), որը կազմակերպվում է Wikimedia Հայաստանի եւ Wikimedia Հիմնադրամի կողմից՝ Scholae Mundi Armenia բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ։
Համաժողովին ներկա կգտնվեն Wikimedia շարժման տարբեր ուղղությունների առաջատար մասնագետները, ինչպես նաեւ Wikimedia Հիմնադրամի ղեկավարները՝ գործադիր տնօրեն Կատրին Մաերի գլխավորությամբ, ով առաջին անգամ կմասնակցի նման համաժողովի:
Հայաստան կժամանեն վիքիպեդիացիներ շուրջ 27 երկրներից՝ Ալբանիա, Ավստրիա, Բելառուս, Բոսնիա եւ Հերցոգովինա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Իրան, Չեխիա, Էստոնիա, Վրաստան, Գերմանիա, Հունաստան, Հունգարիա, Լատվիա, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Իտալիա, Լեհաստան, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Սլովակիա, Թուրքիա, Ուկրաինա, Իսրայել եւ ԱՄՆ: Նրանք կհավաքվեն UWC Dilijan քոլեջում՝ քննարկելու համաշխարհային Wiki-համայնքի արդիական խնդիրները:
Երեք օրերի ընթացքում համաժողովի մասնակիցները կներկայացնեն իրենց տարածաշրջանի Վիքիմեդիա մասնաճյուղերի աշխատանքը, իսկ Վիքիմեդիա Հիմնադրամի ներկայացուցիչները՝ ազատ/բաց ծրագրային ապահովման նորարարությունները, ազատ գիտելիք եւ ազատ բովանդակություն թեմաներին վերաբերող սոցիալական եւ տեխնիկական ասպեկտները։
Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների համաժողովը Հայաստանում կազմակերպելը եզակի հնարավորություն է Հայաստանի վիքիհամայնքի համար ծանոթանալու Վիքիմեդիա նորագույն ծրագրային գործիքներին, այլ երկրներում իրականացվող միջոցառումներին, Վիքիմեդիայի ձեռքբերումներին, եւ ներկայացնել Հայաստանում իրագործվող ծրագրերը եւ իրենց մոտեցումները։
«Wikimedia CEE Meeting 2016 կանցկացվի Հայաստանում հայաստանյան վիքի համայնքի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ: Այս կոնֆերանսը կարեւոր իրադարձություն է թե Wikimedia Հայաստանի եւ թե UWC Դիլիջան քոլեջի համար: Լիահույս եմ, որ Scholae Mundi Armenia եւ IDeA հիմնադրամների հետ մեր համագործակցությունը շարունակման է լինելու՝ ընդգրկելով նոր նախաձեռնություններ», - ասել է Wikimedia Հայաստանի նախագահ եւ համահիմնադիր Սուսաննա Մկրտչյանը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ UWC Dilijan քոլեջը նման նշանակալի համաժողովի անցկացման վայր է դարձել, որի ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվելու են Հայաստանում որակյալ կրթությունը հավասարապես հասանելի դարձնելու տեխնոլոգիաները: Հույս ունենք, որ Scholae Mundi-ի եւ Wikimedia Հայաստանի միջեւ ծավալվող համագործակցությունը հիմք կծառայի երկրում համաշխարհային լավագույն կրթական փորձի տարածման համար»,- ասել է Scholae Mundi Armenia-ի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Համաժողովի ընթացքում իրականացվող աշխատանքը հիմք կդառնա Wikimedia Հիմնադրամի եւ Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի տարբեր երկրների ոչ առեւտրային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջեւ առավել սերտ համագործակցության ծավալման համար, ինչպես նաեւ Wikimedia-ի հայ ներկայացուցիչներին այս միջազգային շարժմանն ավելի շատ ներգրավվելու հնարավորություն կտա:

Конференция Wikimedia CEE Meeting стартует в колледже UWC Dilijan - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 27–29 августа в Дилижане пройдет ежегодный съезд представителей Викимедиа из Центральной и Восточной Европы – Wikimedia CEE Meeting (#WMCEE2016), организованный совместно Викимедиа Армения и Фондом Викимедиа при поддержке благотворительного фонда Scholae Mundi Armenia.
На съезде соберутся ведущие специалисты различных направлений движения Викимедиа, а также руководители фонда Викимедиа во главе с его исполнительным директором Кэтрин Маэр, которая посетит подобную конференцию впервые.
Представители 27 стран – Австрии, Албании, Армении, Белоруссии, Болгарии, Боснии и Герцеговины, Венгрии, Германии, Греции, Грузии, Израиля, Ирана, Италии, Латвии, Македонии, Молдовы, Польши, России, Румынии, Сербии, Словакии, США, Турции, Украины, Хорватии, Чехии и Эстонии – соберутся в UWC Dilijan College для обсуждения актуальных проблем глобального Wiki-сообщества.
В ходе трехдневного съезда участники расскажут о результатах своей деятельности в региональных отделениях Викимедиа, а представители фонда Викимедиа поделятся новостями из мира открытых/ бесплатных компьютерных программ, а также осветят социальные и технические вопросы, связанные с технологиями бесплатного онлайн-обучения и бесплатным контентом.
Этот съезд станет уникальной возможностью для вики-сообщества Армении узнать больше о всемирном движении Викимедиа, представить программы, внедряемые в Армении, и поделиться своим опытом.
«Wikimedia CEE Meeting проходит в Армении благодаря эффективной работе армянского вики-сообщества. Конференция является важным событием как для Викимедиа Армения, так и для колледжа UWC Dilijan. Надеюсь, что наше соотрудничество с фондами Scholae Mundi Armenia и IDeA будет продолжительным», - сказала президент и сооснователь Викимедиа Армении Сусанна Мкртчян.
«Для нас большая честь, что UWC Dilijan College стал площадкой для проведения такой значимой конференции Викимедиа, на которой, в частности, обсуждаются технологии равного доступа к качественному образованию в Армении. Надеемся, что сотрудничество фондов Scholae Mundi Armenia и Викимедиа Армения заложит основу для дальнейшего распространения лучших мировых образовательных практик в стране», – сказала сооснователь Scholae Mundi Armenia,  председатель Совета управляющих UWC Dilijan College Вероника Зонабенд.
Совместная работа на конференции заложит основу для более тесного сотрудничества между фондом Викимедиа и представительствами этой некоммерческой организации в разных странах Центральной и Восточной Европы, а также даст возможность армянским представителям Викимедиа быть глубже вовлеченными в это международное движение.