ԵՄ-ն ասում է` զրո հանդուրժողականություն կոռուպցիային Հայաստանում
Փետրվարի 1-ին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը պաշտոնապես ազդարարեց «Կանգնեցնե՛նք կոռուպցիան» տեղեկատվական արշավի մեկնարկը:
Այն մշակվել է ՀՀ կառավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի փորձագետների, քաղաքացիական հասարակության եւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ: Արշավի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկության մակարդակը կոռուպցիայի բացասական հետեւանքների մասին, ինչպես նաեւ տեղեկացնել Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի աջակցման գործում ԵՄ դերի մասին: Այն կշարունակվի 2017թ. ընթացքում` հանրության ուշադրությունը հրավիրելով կոռուպցիոն տարբեր դրսեւորումներին եւ Հայաստանում դրանց դեմ պայքարելու միջոցներին:
Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին ցանկանում է 2017 թվականը դարձնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարի։
«Մենք հավատում ենք, որ այս տարին հնարավորություն կընձեռի վճռական քայլ կատարել կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,- ասել է նա` ողջունելով Հայաստանի նոր կառավարության եւ քաղաքացիական հասարակության կողմից արված քայլերը, որոնք արտահայտվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններով։ Դեսպանը շեշտել է արշավի մի քանի առաջնահերթությունները:
«Մեր հիմնական թիրախներից է քաղաքական կոռուպցիան: Չափազանց կարեւոր է ԱԺ ընտրություններից առաջ խոսել այն բացասական պրակտիկայի մասին, որը խաթարում է ընտրական գործընթացը, հատկապես` ընտրաձայների գնումը, ընտրակաշառքը, որը Հայաստանի համար խիստ բացասական հետեւանքներ է առաջացնում»,- նշում է դեսպանը:
Հաջորդը քաղաքականությունը բիզնեսից տարանջատելու կարեւորությունն է. «Քաղաքական գործունեությունը չպետք է ծառայեցվի բիզնեսին, եւ հակառակը՝ գործարարները չպետք է մուտք գործեն քաղաքականություն»,- շեշտում է Սվիտալսկին:
Նրա խոսքով, արշավի նպատակը հայ հասարակության լայն շրջանակներին կոռուպցիայի դեմ պայքարը քարոզելն է, եւ նախաձեռնության հաջողությունը մեծամասամբ կախված է հասարակ մարդկանց արձագանքից։ Նա կոչ է անում հայաստանցիներին զրո հանդուրժողականություն ցուցաբերել կոռուպցիայի ցանկացած դրսեւորմանը:
Արշավը մատչելի գործիքների` անիմացիոն ֆիլմերի, հոլովակների, քարոզչական նյութերի միջոցով կբացատրի հայ հանրությանը, հատկապես` երիտասարդությանը, թե ինչ չարիքներ է պարունակում կոռուպցիան եւ ինչպիսի քայքայիչ հետեւանքներ կարող է այն ունենալ հասարակության համար:
Դեսպանը կարեւորում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարը դրել է իր առաջնահերթությունների շարքում եւ լուրջ ջանքեր է գործադրում նոր ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական դաշտ ձեւավորելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր համակարգեր ներդնելու ուղղությամբ:
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը եւս կարծում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը վերջին ժամանակահատվածում բավական լուրջ թափ է ստացել։ Նրա խոսքով, դրանք տեսանելի կլինեն 1,5-2 տարիների ընթացքում, իսկ միջազգային կառույցների սանդղակներում` արդեն հաջորդ տարի:
Զադոյանի ղեկավարած կառույցը կառավարությանը ներկայացրել է 6 առաջարկ` կոռուպցիայի դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար.
-    ապօրինի հարստացման քրեականացում,
-    անկախ հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծում,
-    տեղեկատվություն հայտնող անձանց՝ ազդարարների մասին օրենքի ընդունում,
-    վարչական կոռուպցիայի դեմ պայքարով զբաղվող կենտրոնի գործարկում,
-    իրական սեփականատերերի ինստիտուտի ներդրում,
-    բիզնես ոլորտի կոռուպցիոն խնդիրների վերհանում, լուծում՝ կառավարություն - ՀԿ-ներ - բիզնես ասոցիացիաներ ձեւաչափով:
Ապօրինի հարստացման քրեականացման մասին օրինագիծն արդեն իսկ ստորագրվել է ՀՀ նախագահի կողմից եւ ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից: Իսկ անկախ հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծման ուղղությամբ արդարադատության նախարարի ղեկավարությամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որին հանձնարարվել է վերջնական մոտեցում ձեւավորել:
Զադոյանը շեշտում է, որ առաջիկայում կստեղծվի էլեկտրոնային հարթակ, որտեղ քաղաքացիները կարող են կոռուպցիայի դրսեւորումների մասին հաղորդագրություններ թողնել։ Նա կարեւորում է այդ անձանց իրավունքների պաշտպանությունը եւ առաջարկում մշակել ազդարարների մասին օրենք, որով կսահմանվեն կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին հայտնողի իրավական պաշտպանության մեխանիզմները:
Մյուս առաջարկների ուղղությամբ էլ տարվում են նախնական քննարկումներ:
Իր հերթին, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը կարծում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության համար կարեւոր է օգտագործել մարդկային ներուժը եւ մի շարք նորարարական գործիքներ։
«Էլեկտրոնային գործիքները հնարավորություն են տալիս թափանցիկություն, արդյունավետություն եւ մասնակցային կառավարման համակարգ ձեւավորել։  Մենք ցանկանում ենք հասնել դրան»,- նշում է նա։
Փոխնախարարն առաջընթաց է համարում հատկապես այն, որ մի շարք ոլորտներում պետության հետ քաղաքացիների  հարաբերություններում` նոտարական, քաղաքացիական ակտերի գրանցման եւ այլն, ներմուծվել է էլեկտրոնային գրանցման համակարգը` նվազեցնելով թղթարարությունը: Գործարար ասպարեզում էլ այսօր ներդրվում է արտոնագրերի էլեկտրոնային գրանցամատյանների համակարգը:
Նրա խոսքով, կառավարությունը հետեւողական է լինելու կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում: Արդեն իսկ քրեականացվել է ապօրինի հարստացումը, սահմանափակվել է կանխիկի շրջանառությունը բարձրաստիճան անձանց համար, գնումներին մասնակցած եւ հաղթած ընկերությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման օրենսդրական մեխանիզմներ են սահմանվել:
Նշենք, որ առ այսօր ԵՄ-ն արդեն իսկ 15 մլն եվրո է ծախսել Հայաստանում կոռուպցիայի  դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով եւ պատրաստ է շարունակել աջակցությունը, այն պայմանով, որ հստակ ազդանշաններ տեսնի կառավարությունից եւ քաղաքացիական հասարակությունից, որ այդ պայքարն իմիտացիոն բնույթ չի կրելու: «Կանգնեցնե՛նք կոռուպցիան» նոր մեկնարկած տեղեկատվական արշավն այդ անհանդուրժողականությունը խթանելու առաջնահերթ միջոցներից մեկն է:
Հոդվածը գրվել է EU Neighbours east նախագծի աջակցությամբ։ Հոդվածում արտահայտված մտքերն ու կարծիքները հեղինակինն են։

On February 1, the Delegation of the European Union to Armenia officially launched the “Stop the Flow of Corruption” communication campaign.
It was developed in cooperation with the Government of Armenia, anti-corruption experts, representatives of the civil society and the private sector. The campaign aims to raise awareness of the negative effects of corruption and highlight the EU’s efforts in support of the fight against corruption in Armenia. It will continue throughout 2017 to bring attention to different aspects of corruption and show how it is being fought in Armenia.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski wants to make 2017 the year of the fight against corruption.
“We believe that this year will give the opportunity to make a decisive step in the fight against corruption,” he said, welcoming the efforts of the new Armenian Government and civil society, which lead to legal amendments. The Ambassador stressed a number of priorities of the campaign.
Regarding electoral process in particular, “Political corruption is one of our priorities. It is extremely important to speak about the bad practices, which hinder the election process, ahead of the upcoming parliamentary elections. We need to speak about vote buying and electoral fraud that have very negative consequences for Armenia,” the Ambassador said.
The next priority is the importance of disconnecting business from politics. “Political partnerships should not serve the business and vice versa, the business people should not enter politics,” the Ambassador stressed.
According to him, the goal of the campaign is to introduce the fight against corruption widely in the society, and the success of the initiative mainly depends on the respond of common people. He calls on Armenian citizens to display zero tolerance towards any case of corruption.
The campaign will explain to Armenian public through comprehensible tools – animated films, videos, leaflets – what evils corruption brings and how it can damage the society.
The Ambassador attached importance to the fact that Armenia’s new Government placed the fight against corruption among its priorities and makes significant efforts in forming a new institutional and constitutional field and introducing new systems in the fight against corruption.
President of Armenian Lawyers’ Association Karen Zadoyan also thinks that the fight against corruption acquired a significant pace recently. According to him, the results will become visible within 1.5 or 2 years and as soon as the next year in the graphs of international agencies.
Zadoyan’s organization presented to the government 6 suggestions for making the fight against corruption more efficient:
- Criminalization of illicit enrichment,
- Foundation of an independent anti-corruption agency,
- Adoption of a regulation on informers protection,
- Launch of a centre for the fight against departmental corruption,
- Introduction of the institute of real owners,
- Disclosure and solution of corruption issues in business sector in the Government – NGOs – business associations format.
The draft law on criminalization of illicit enrichment had already been signed by the President of Armenia and will come into force on July 1. As for creation of an independent anti-corruption agency, the Armenian Ministry of Justice formed a working group to define the final approach.
Zadoyan stressed that the near future will see development of a digital platform where citizens can report corruption cases. He attached importance to protection of these people’ rights and suggested to prepare a corresponding law, which will establish a mechanism of legal protection for the informers of corruption crimes.
Other suggestions are in the stage of preliminary discussions now.
In his turn, Deputy Minister of Justice of Armenia Suren Krmoyan believes that it is important to use human potential and a range of innovative tools in order to make the fight against corruption efficient.
“Digital tools allow forming transparency, efficiency, and a participation governance system. That is what we want to achieve,” he noted.
The Deputy Minister brands as progress the fact that the digital registration system was introduced in the state-citizens relations in a number of sectors – registration of notary and civil acts, etc, which reduced paper work. Another digital system, this one for license journals, is being introduced now in the business sector.
According to the Deputy Minister, the Government will be consistent in the fight against corruption. It already criminalized illicit enrichment, set the rates of cash circulation for high-ranking officials, and established legislative mechanisms for disclosure of real owners of tendering winner companies.
It’s noteworthy that by now the EU already spent EUR 15 million on the support for fight against corruption in Armenia and is ready to make it continuous with the condition of seeing clear signs from the Government and civil society that the fight is not an imitation. The newly launched “Stop the Flow of Corruption” communication campaign is one of the primary means to promote intolerance towards corruption.
This article was produced in the framework of the EU Neighbours east project. The views expressed are solely the ones of the author of the article.