Հայաստանում կիրականացվի սեյսմիկ ռիսկի քարտեզագրում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու Համաշխարհային բանկը կհամագործակցեն «Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ծրագրի» շրջանակում:
ԱԻՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նախօրեին արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՀԲ տեխնիկական աջակցության առաքելության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության մշակման ուղղություններն ու խնդիրները:
Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել հավանական սեյսմիկ ռիսկի գնահատում, սեյսմիկ ռիսկի քարտեզագրում՝ հետագայում հավաքագրված տվյալները շինարարական նորմերի ուղենիշում կիրառելու նպատակով:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ռիսկերի կառավարման կարողությունների ուսումնասիրության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնք ներառում են աղետների արդյունքում Հայաստանում հնարավոր ֆինանսական ռիսկերի հաշվառումը, երկրի ֆինանսական դիմակայունության հիմնախնդիրները, ինչպես նաեւ՝ աղետների վերացման համար կիրառվող բյուջետային հնարավոր մեխանիզմները:

В Армении составят карту сейсмических рисков - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении и Всемирный банк будут сотрудничать в рамках «Национальной программы по управлению рисками стихийных бедствий».
Согласно сообщению МЧС, накануне министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян обсудил с представителями миссии технической поддержки ВБ направления  и задачи разработки национальной стратегии по управлению рисками.
В рамках программы планируется осуществить общую оценку и составить карту сейсмических рисков, чтобы в дальнейшем использовать собранные данные при составлении требований к строительным нормам.
Стороны также обсудили работу, осуществляемую для изучения возможностей по управлению рисками. Сюда входят расчет возможных финансовых рисков в результате стихийных бедствий в Армении, основные проблемы финансовой устойчивости страны, а также возможные бюджетные механизмы для нейтрализации последствий стихийных бедствий.