Հայաստանում կիրականացվի սեյսմիկ ռիսկի քարտեզագրում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու Համաշխարհային բանկը կհամագործակցեն «Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ծրագրի» շրջանակում:
ԱԻՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նախօրեին արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՀԲ տեխնիկական աջակցության առաքելության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Աղետների ռիսկի կառավարման ազգային ռազմավարության մշակման ուղղություններն ու խնդիրները:
Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել հավանական սեյսմիկ ռիսկի գնահատում, սեյսմիկ ռիսկի քարտեզագրում՝ հետագայում հավաքագրված տվյալները շինարարական նորմերի ուղենիշում կիրառելու նպատակով:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ռիսկերի կառավարման կարողությունների ուսումնասիրության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնք ներառում են աղետների արդյունքում Հայաստանում հնարավոր ֆինանսական ռիսկերի հաշվառումը, երկրի ֆինանսական դիմակայունության հիմնախնդիրները, ինչպես նաեւ՝ աղետների վերացման համար կիրառվող բյուջետային հնարավոր մեխանիզմները:

Armenia to map seismic risk
Yerevan/Mediamax/. Amenian Minsitry of Emergency Situations and the World Bank will cooperate in the frames of the National Disaster Risk Management Program.
The Ministry informs that the Emergency Situations Minister Davit Tonoyan met with the World Bank technical support mission February 13 and discussed the directions and issues of the National Strategy on Disaster Risk Reduction.
The program will assess possible seismic risk and map it for further use of the collected data in building norms guildeline.
The parties also discussed the study on capacities of risk management, which includes estimation of possible financial risks for Armenia due to disasters, the main issues of the republic’s financial stability, as well as possible budget mechanisms for disaster risk reduction.