Լուսանկարը` Teach for Armenia
Լոռվա մարզի Լեռնահովիտ գյուղի դպրոցի պատմության եւ հասարակագիտության ուսուցչուհի Զինա Ղուկասյանի եւ նրա աշակերտների համար այս ուսումնական տարվա ավարտը շատ հուզիչ է եղել. աշակերտները հրաժեշտ են տվել սիրելի ուսուցչուհուն:
Զինան մեկն է այն 14 երիտասարդներից, ովքեր երկու տարի առաջ որոշել էին փոխել ոչ միայն իրենց, այլեւ Հայաստանում ապրող երեխաների կյանքը՝ մեկնելով դասավանդելու հեռավոր մարզերի դպրոցներում: Երկու տարի աշխատելուց հետո այս տարի նրանք ավարտել են «Դասավանդի´ր, Հայաստան» ծրագիրն ու դարձել Հայաստանում կրթության հավասարության դեսպան:
25-ամյա Զինան հիշում է, որ գյուղ գնալու առաջին օրը շատ զգացմունքային է ստացվել.
«Երթուղայինում մտածում էի՝ արդյո՞ք կկարողանամ արդարացնել մարդկանց սպասելիքները: Երեկ աշակերտուհուս՝ Արփինեի հետ նույն երթուղայինով գալիս էինք Երեւան: Ողջ ճանապարհին Արփինեն ասում էր, թե ինչքան է իրենց կյանքը փոխվել այս երկու տարվա ընթացքում, ինչքան հաճույքով են սկսել գնալ դպրոց եւ ինչքան բազմազան է դարձել իրենց առօրյան»:
Հունիսի 4-ին Զինան իր աշակերտուհու՝ Արփինե Մանուկյանի հետ մասնակցել է «Դասավանդի´ր, Հայաստան» ծրագրի առաջին շրջանավարտների «Ես դառնում եմ դեսպան» հանդիսավոր արարողությանը, որի վարողներից մեկը Արփինեն է եղել:
Մասնագիտությամբ միջազգայնագետ Զինան նշում է, որ այս ծրագիրն իր ողջ կյանքն է փոխել, տվել է իր մեջ նոր որակներ եւ հմտություններ զարգացնելու հնարավորություն:
«Գյուղական կյանքում ապրելը, երեխաների հետ ամեն օր աշխատելն այնպիսի մեծ ոգեշնչում է բերում, որ կոչ եմ անում բոլորին անպայման դիմել եւ կյանքում ունենալ այս փորձառությունը»,-ասում է նա:
Սեմ Սիմոնյանը Սեմ Սիմոնյանը
«Սիմոնյան» կրթական հիմնադրամի նախագահ Սեմ Սիմոնյանն իր ելույթում հիշել է, թե ինչպես երկու տարի առաջ ծանոթացավ «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանի հետ: Գաղափարն իրեն այնքան է ոգեւորել, որ Սեմ Սիմոնյանն որոշել է ամբողջապես ֆինանսավորել «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ի առաջին տարվա գործունեությունը: Սեմ Սիմոնյանը գոհունակություն է հայտնել, որ այսօր նախաձեռնությանը աջակցում են նաեւ Scholae Mundi Armenia հիմնադրամը եւ ՀԲԸՄ-ն:
«Դասավանդի´ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է, որ ուսուցիչների դերը ցանկացած հասարակության մեջ շատ մեծ է, եւ ցավոք, վերջերս այդ դերը որոշ չափով նվազել էր:
«Բայց հիմա, լավագույն մասնագետներին բերելով այս ոլորտ, մենք փորձում ենք բարձրացնել նրանց դերը եւ այդ մասնագիտությանը կարեւորությունը: Շատ կարեւոր է, որ «Դասավանդի´ր, Հայաստանը» միջազգային գլոբալ ցանցի մաս է կազմում, դա նշանակում է, որ Հայաստանը միանում է աշխարհին, այս ծրագիրը նաեւ կամուրջ է հանդիսանում Հայաստանի եւ սփյուռքի միջեւ», - ասել է նա:
Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է, որ այս երկու տարիներին քաղված դասերից մեկն այն է, որ մասնակիցների ընտրությունը պետք է ճիշտ կատարվի. «Պետք է նրանց աջակցենք, ոգեւորենք, որովհետեւ նրանք իրենց սովոր միջավայրից դուրս են գալիս եւ հաճախ ապրում են բավական ծանր պայմաններում: Պետք է ամեն ինչ անենք, որ իրենց մոտիվացիան մնա ամենաբարձր մակարդակի վրա»:
«Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանն անցած երկու տարին ամփոփելով ասել է, որ սկզբում չէին սպասում, որ ծրագիրն ու մասնակիցներին այդքան ջերմ կընդունեն տարբեր գյուղերում:
«Ես շատ մեծ էներգիա եմ ստանում ուսուցիչների հանդեպ գյուղացիների վերաբերմունքից եւ շատ ուրախ եմ, որ մեր շարժումը սկսվեց: Մասնակիցների 20-30%-ը սփյուռքից է գալիս, իսկ 70-ը՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից եւ Արցախից: Մենք շատ հպարտ ենք, որ համահայաստանյան ծրագիր ենք ստեղծել եւ սփյուռքի հետ միասին մեր երկիրը տանում ենք առաջ»,- ասել է նա:
Ծրագրի հիմնադիրը հայտնել է, որ սեպտեմբերից կունենան 80-ից ավելի մասնակից, որոնք կաշխատեն մոտ 5 հազար երեխայի հետ:
2017թ.-ին կընդլայնվի դպրոցների աշխարհագրությունը եւ այս տարի արդեն ուսուցիչներ կունենան նաեւ Շիրակի մարզում.
«Առաջին տարվանից Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիտուտի հետ աշխատել ենք, եւ այս տարիներին նրանք մեզ հաճախ էին հորդորում գնալ Շիրակի մարզ, ուրախ ենք, որ կլինենք նաեւ այնտեղ: Նախատեսում ենք առաջիկա 5 տարիներին ուսուցիչներ ունենալ բոլոր մարզերում»:
Նա ասել է, որ Հայաստանում այժմ անհրաժեշտություն կա լավագույն մասնագետներին ներառել երկրի ապագայի փոփոխության մեջ եւ հորդորել է չվախենալ ծրագրին մասնակցության որոշումն ընդունելիս.
«Եթե հարցնեք մեր 14 դեսպաններին, իրենք կասեն, որ նույնիսկ չեն զգացել, թե ինչպես է անցել այս երկու տարին: Այդ ընթացքում նրանք գտել են իրենց եւ դա արժի ամեն ինչ: Ես կոչ եմ անում, որ մեր երիտասարդները որեւէ խենթ ծրագրով բացահայտեն իրենց ներուժն ու սերը երկրի հանդեպ»:
Լեւոն Մկրտչյանը Լեւոն Մկրտչյանը
Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասել է, որ այս ծրագրում երեք սկզբունք է կարեւորում. «Առաջինը՝ վստահությունն է, մենք պիտի կարողանանք ձեւավորել վստահություն միմյանց եւ կրթական համակարգի նկատմամբ: Երկրորդը, որը դրված է «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ի հիմքում, կամավորության զգացումն է, առանց որի հնարավոր չէ առաջընթաց արձանագրել: Ամենակարեւոր երրորդ սկզբունքը պատասխանատվությունն է, որը պետք է բոլորս ունենանք՝ հասկանալով, որ գործ ունենք մի ժողովրդի հետ, որը ցանկանում է աշխարհում շարունակել իր հպարտ գոյությունը, որի հիմնական գործիքը կրթությունն է»:
«Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ի հավաքագրման եւ ընտրության տնօրեն Թենի Ավագյանն ասել է, որ ծրագրի մասնակիցները, մտնելով համայնք, նոր շունչ են բերում, իսկ երեխաների մոտ ցանկություն առաջացնում ներդրում ունենալ համայնքի զարգացմանը:
«Այդ եռանդը տարածվում է ողջ համայնքում, իսկապես այս շարժումը ոգեշնչող է բոլորիս համար: Ճիշտ է, բոլոր երիտասարդները դառնալով ծրագրի մասնակից, դպրոցից աշխատավարձ են ստանում, սա կամավորական հիմունքներով աշխատանք չէ, բայց մոտեցումը պետք է ինչ-որ չափով կամավորական լինի»,- ասել է նա:
Այս պահին «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ը ներկայացված է Հայաստանի 5 մարզի 35 գործընկեր դպրոցում: Ծրագրի երկու հոսքի 42 մասնակիցներն աշխատում են շուրջ 2663 երեխայի հետ:

Фото: Teach for Armenia
Конец этого учебного года был очень трогательным для учительницы истории и обществознания села Лернаовит Лорийской области Зины Гукасян и ее учеников: ученики прощались со своей любимой учительницей.
Зина – одна из 14 молодых людей, которые два года назад решили изменить не только свою, но и жизнь живущих в Армении детей, отправившись преподавать в сельских школах. После двухлетней работы они завершили проект Teach for Armenia и стали послами равенства образования в Армении.
25-летняя Зина вспоминает, что день ее первой поездки в деревню был очень волнительным.
«Сидя в маршрутке, думала, смогу ли я оправдать ожидания людей? Вчера мы вместе с моей ученицей Арпине ехали в той же маршрутке в Ереван. Всю дорогу Арпине рассказывала, как изменилась их жизнь за эти два года, с каким удовольствием они стали ходить в школу и насколько насыщенными стали их будни».
4 июня Зина приняла участие в торжественной церемонии «Я становлюсь послом» первых выпускников проекта, одной из ведущих которой была Арпине.
Международник по профессии, Зина отмечает, что этот проект изменил всю ее жизнь, дал возможность развивать новые качества и навыки.
«Сельская жизнь, ежедневная работа с детьми дает огромное воодушевление, так что призываю всех подать заявку и получить такой опыт»,- говорит она.
Сэм Симонян Сэм Симонян
Президент образовательного фонда «Симонян» Сэм Симонян в своем выступлении вспомнил, как два года назад познакомился с основателем Teach for Armenia Ларисой Ованнисян. Идея настолько воодушевила его, что Симонян решил полностью финансировать деятельность проекта в первый год. Сэм Симонян выразил удовлетворение тем, что инициативу также поддерживают фонд Scholae Mundi Armenia и Всеармянский благотворительный союз (AGBU).
Президент Попечительского совета Teach for Armenia, президент фонда Scholae Mundi Armenia Вероника Зонабенд отметила, что роль учителей в любом обществе весьма велика, но, к сожалению, в Армении она в некоторой степени снизилась.
«Но сейчас, приводя лучших специалистов в эту сферу, мы пытаемся повысить роль и важность этой профессии. Очень важно, что Teach for Armenia является частью глобальной сети, это значит, что Армения связывается с миром. Этот проект также служит мостом между Арменией и диаспорой»,- отметила она.
Вероника Зонабенд сказала, что один из извлеченных за эти два года уроков заключается в том, что отбор участников чрезвычайно важен. «Мы должны их поддерживать, воодушевлять, поскольку они выходят из привычной для себя жизненной колеи и часто живут в достаточно тяжелых условиях. Мы должны сделать все возможное, чтобы их мотивация оставалась на высоком уровне».
Подытожив прошедшие два года, основатель проекта Лариса Ованнисян отметила, что они не ожидали, что проект и его участников настолько тепло примут в регионах.
Лариса Ованнисян Лариса Ованнисян
«Я получаю колоссальную энергию от отношения сельчан к учителям и очень рада, что наше движение началось. 20-30% участников приезжают из Диаспоры, а 70% – из различных уголков Армении и Арцаха. Мы очень горды, что создали всеармянский проект и вместе с Диаспорой продвигаем нашу страну вперед»,- отметила она.
Основатель проекта заявила, что с сентября в проекте будет задействовано более 80 участников, которые будут работать с 5000 детьми.
С 2017 года расширится география школ, учителя TFA появятся также в Ширакской области.
«С первого же года работы мы сотрудничали с Гюмрийским государственным педагогическим институтом, и они часто призывали нас отправиться в Ширакскую область: мы рады, что будем работать и там. Предполагаем в ближайшие пять лет иметь учителей во всех областях».
Лариса Ованнисян отметила, что есть необходимость вовлечения лучших специалистов в процесс изменения будущего страны, и призвала не бояться, принимая решение участвовать в проекте.
«Если вы спросите наших 14 послов, они ответят, что даже не заметили, как прошли эти два года. За это время они нашли себя, и это стоит много. Призываю нашу молодежь посредством какого-либо сумасшедшего проекта познать собственный потенциал и любовь к стране».
Левон Мкртчян Левон Мкртчян
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян заявил, что в этом проекте важны три принципа. «Первый – это доверие: мы должны суметь сформировать доверие по отношению друг к другу и к образовательной системе. Второй принцип, заложенный в основу проекта, – дух волонтерства, без которого невозможно обеспечить прогресс. Третий, самый важный принцип – это ответственность, которую мы все должны разделять, понимая, что имеем дело с народом, который желает продолжить свое гордое существование, и основной инструмент для этого - образование».
Директор по отбору участников Teach for Armenia Тени Авакян отметила, что приехав в регионы, участники проекта привносят новый дух, а у детей появляется желание вносить лепту в развитие своих общин.
На данный момент проект Teach for Armenia представлен в 35 школах-партнерах в 5 областях Армении - 42 участника двух потоков проекта работают с 2663 детьми.