Փորձագետներն ամփոփել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի 2016-ի զարգացումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում անցկացվել է «Կովկաս-2016» ամենամյա միջազգային գիտաժողովը, որի շրջանակում քննարկվել են 2016թ․ Հարավային Կովկասի քաղաքական զարգացումները։
Մեդիամաքսն առանձնացրել է Հայաստանին եւ Ադրբեջանին վերաբերող զեկույցների ուշագրավ հատվածները։
Հայաստանը 2016-ին
Ալեքսանդր Իսկանդարյան, «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն – 2016-ին Հայաստանում տեղի ունեցած երեք կարեւորագույն իրադարձությունները մեծ ազդեցություն են գործել երկրի քաղաքական իրականության վրա։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում ապրիլին արձանագրված էսկալացիան հայկական լրատվական դաշտում ստացավ «ապրիլյան պատերազմ» ձեւակերպումը։ Սակայն, դա իրականում պատերազմ չէր, քանի որ Ադրբեջանի կողմից մեկնարկած գործողություններում ռազմական նպատակներ չեն եղել։ Ադրբեջանն ընդամենը ցանկանում էր մի քանի կիլոմետր հողատարածք գրավել։
Հաջորդիվ՝ հուլիսի 17-ին, տեղի ունեցավ զինված խմբի կողմից Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավումը։ Հետաքրքրիր էր, որ այդ քայլը  հասարակության կողմից ոչ միանշանակ ընդունվեց։ Առավել հետաքրքիր էր, որ իշխանությունները դա չանվանեցին ահաբեկչական գործողություններ։
Հաջորդ կարեւորգույն իրադարձությունը վարչապետի փոփոխությունն էր։ 2016-ից հայկական իրականության մեջ «նոր» բառը սկսեց ընկալվել, որպես «լավ», քանի որ վարչապետը նորարարության ջատագովն է եւ չի պատկանում քաղաքական էլիտայի հին դասին։ Կարեն Կարապետյանին հաջողվեց հասարակության կողմից ընկալվել որպես նոր, ավելի բյուրոկրատ եւ ոչ օլիգարխիկ, նույնիսկ որպես հակաօլիգարխիկ կերպար։
Եւս մեկ կարեւորագույն իրադարձություն կարելի  է համարել  սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցած ռազմական շքերթը, որի ընթացքում ցուցադրվեցին Իսկանդերը, Սմերչը։
2016-ին տեղի ունեցած իրադարձությունները թույլ տվեցին հասկանալ, որ հասարակության եւ իշխանության միջեւ կա մեծ օտարացում։ Հայաստանի պատկան մարմինները հասկացան, որ անհրաժեշտ է փոխել երկրի կառավարման  համակարգը։ Սկսեցին կենտրոնանալ «ազգ-բանակ» հասկացության վրա։ Փորձել են փոխել քաղաքական դեմքերի իմիջը՝ ասելով, որ կառավարման համակարգը դարձնում ենք խորհրդարանական, օլիգարխներին փոխարինում ենք չինովնիկներով,  անկիրթներին՝ կրթվածներով եւ այլն։
Ադրբեջանը 2016-ին
Սերգեյ Մարկեդոնով, Ռուսաստանի պետական հումանիտար համալսարան, դոցենտ – 2016-ն Ադրբեջանի համար հայ-ադրբեջանական հակամարտության եւ անվտանգության տարի էր։ Ապրիլյան էսկալացիան այնտեղ գնահատվեց որպես հաղթանակ։
Ներքին քաղաքական կյանքում շատ կարեւոր իրադարձություն տեղի ունեցավ մարտին, երբ Իլհամ Ալիեւը համաներում շնորհեց 148 բանտարկյալի, որոնից 14-ը համարվում են միջազգային իրավապաշտպաններ, այսպես ասած՝ «խղճի կալանավորներ»։ Այս կերպ Ադրբեջանը միջազգային հանրությանը ցույց տվեց, որ պատրաստ է ընդունել մարդու իրավունքներին վերաբերող կառուցողական քննադատությունները։ Ներքաղաքական ամենակարեւոր զարգացումներից էր նաեւ Սահմանադրական հանրաքվեն, որով հաստատվեց փոխնախագահի համակարգի ներդրումը։ 2016թ. Ադրբեջանը կարողացավ հաստատել Արեւմուտքի լուրջ էներգետիկ գործընկերոջ իր կարգավիճակը։
Արտաքին քաղաքականության կյանքում հավասարակշռությունը պահպանվել է։ Բաքու այցելեցին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Հասան Ռոհանին, Վլադիմիր Պուտինը։
Բաքվին հաջողվեց ակտիվացնել երկխոսությունը ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ՝ իր հարկի տակ ընդունելով տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների։

Эксперты подытожили события в Армении и Азербайджане за 2016 год - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване прошла ежегодная международная конференция «Кавказ-2016», в рамках которой обсуждались политические развития на Южном Кавказе за 2016 год.
Медиамакс выделил примечательные выдержки из докладов, касающихся Армении и Азербайджана.
Армения в 2016 году
Александр Искандарян, директор Института Кавказа: Произошедшие в Армении в 2016 году три важнейших события оказали большое влияние на политические развития в Южном Кавказе.
Эскалация, имевшая место в апреле на азербайджано-карабахской линии соприкосновения, в армянском информационном поле получила формулировку «апрельская война». Однако на самом деле это была не война, поскольку в предпринятых Азербайджаном действиях не было военных причин. Азербайджан всего лишь хотел завоевать несколько километров земли.
Далее - произошедший 17 июля захват вооруженной группой полка ППС Полиции. Интересно, что этот шаг был неоднозначно воспринят обществом. Наиболее интересным было то, что власти не назвали это террористическим актом.
Следующее важнейшее событие – смена премьер-министра. С 2016 года в армянской действительности  слово «новый» стало восприниматься как «хороший», поскольку премьер-министр – приверженец новшеств и не принадлежит старой гвардии политической элиты. Карену Карапетяну удалось быть воспринятым со стороны общества в качестве нового, более бюрократичного и неолигархического, даже антиолигархического образа.
Еще одним важнейшим событием можно считать военный парад 21 сентября, на котором были продемонстрированы Искандер и Смерч.
Произошедшие в 2016 году события позволили понять, что между обществом и властями существует большое отчуждение. Государственные органы осознали, что необходимо поменять систему управления страны. Стали концентрироваться на понятии «армия-народ». Попытались поменять имидж политических деятелей, заявляя, что превращают систему управления в парламентскую, олигархов заменяют чиновниками, необразованных – образованными.
Азербайджан в 2016
Сергей Маркедонов, доцент Российского государственного гуманитарного университета: 2016-й был для Азербайджана годом армяно-азербайджанского конфликта и безопасности. Апрельская эскалация там была расценена как победа.
Очень важное событие во внутриполитической жизни произошло в марте, когда Ильхам Алиев принял акт об амнистии 148 заключенных, 14 из которых считаются правозащитниками, так называемыми «узниками совести». Таким образом, Азербайджан продемонстрировал международному сообществу, что готов воспринимать конструкривную критику касательно прав человека. Одним из важнейших внутриполитических развитий стал также референдум по Конституции, по которому была утверджена имплементация института вице-президентства. В 2016 году Азербайджан смог переутвердить свое положение серьезного энергетического партнера для Запада.
Во внешнеполитической жизни баланс сохранился. Баку посетили Реджеп Тайип Эрдоган, Хасан Роухани, Владимир Путин. Баку удалось активизировать диалог с США и ЕС, приняв у себя различных высокопоставленных чиновников.