Բացվել է The Armenian Interest վերլուծական կենտրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում կայացել է The Armenian Interest վերլուծական կենտրոնի շնորհանդեսը, որի նպատակը գլոբալ գիտավերլուծական հարթակի ձեւավորումն է միջազգային հարաբերություններում հայկական շահերի բացահայտման, վերագիտակցման եւ առաջ մղման համար:
«Այսօր գաղափարը ամենավտանգավոր զենքն է: Եթե չկան գաղափարներ, քեզ հետ հաշվի չեն նստում: Եթե քեզ հետ հաշվի չեն նստում, դառնում ես քաղաքականության օբյեկտ, այլ ոչ թե սուբյեկտ»,- նշել է The Armenian Interest-ի ղեկավար Արեգ Գալստյանը:
Կենտրոնի կայքում հրապարակվում են հայաստանյան եւ միջազգային առաջատար փորձագետների, քաղաքական, դիվանագիտական, հասարակական եւ մշակութային գործիչների վերլուծությունները, հարցազրույցները, մեկնաբանություններն ու զեկույցները:
Ինչպես նշել է The Armenian Interest-ի կայքի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Մելքոնյանը, կայքում արդեն հրապարակվել են հայ հեղինակների նյութեր, ովքեր աշխատում են ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի առաջատար համալսարաններում:
Կենտրոնն իրականացնում է կրթական ծրագրեր, որոնց շրջանակներում կազմակերպվում են առավել արդիական խնդիրների վերաբերյալ սեմինարներ, հատուկ դասընթացներ, քննարկումներ: Կազմակերպությունը ծավալում է նաեւ խորհրդատվական գործունեություն՝ հասարակական, քաղաքական եւ տնտեսական խնդիրների վերաբերյալ տրամադրելով փորձագիտական գնահատականներ:
The Armenian Interest-ը համագործակցում է պետական եւ հասարակական գիտակրթական կառույցների եւ անհատների հետ՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:
«Մենք մեզ չենք հակադրում պետությանը կամ էլ պետական կառույցներին, չենք փնտրում մրցակիցներ եւ բաց ենք համագործակցության համար»,- նշել է Արեգ Գալստյանը:

В Ереване открылся аналитический центр The Armenian Interest - Mediamax.am
ЕреванМедиамакс/. Презентация аналитического центра The Armenian Interest, целью которого является формирование глобальной научно-аналитической площадки для выявления, осмысления и продвижения армянских интересов в международных отношениях, состоялась сегодня в Ереване.
«На сегодняшний день идея – самое опасное оружие в мире. Если нет идей, то с тобой не считаются. Если с тобой не считаются, ты становишься не субъектом, а объектом политики»,- отметил руководитель The Armenian Interest Арег Галстян.
На сайте центра публикуются аналитические материалы, интервью, комментарии и доклады ведущих армянских и зарубежных экспертов, политических, дипломатических, общественных и культурных деятелей.
Как отметил главный редактор The Armenian Interest Сергей Мелконян, на сайте уже опубликованы материалы армян, которые работают в ведущих вузах США, России, и это укладывается в концепцию привлечения армянского интеллектуального капитала.
Центр осуществляет образовательные программы, в рамках которых проводятся семинары, спецкурсы, обсуждения наиболее актуальных проблем. Организация осуществляет также консалтинговую деятельность, предоставляя экспертные оценки по общественным, политическим и экономическим проблемам.
The Armenian Interest сотрудничает с государственными и общественными научно-образовательными структурами и частными лицами как в Армении, так и за рубежом.
«Мы не противопоставляем себя государству или государственным институтам, не ищем конкурентов и открыты к сотрудничеству»,- подчеркнул Арег Галстян.