Կայացել է «Ապրիլյան երկրորդ օրը» ֆիլմի շնորհանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 6-ին կայացել է «Սովորական ցեղասպանություն» շարքի «Ապրիլյան երկրորդ օրը» ֆիլմի շնորհանդեսը:
Ֆիլմում ներկայացված են փաստական տվյալներ 2016թ․ ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ սանձազերծված բռնությունների՝ մասնավորապես Ներքին Ճարտար գյուղի դպրոցի ուղղությամբ արձակված արկերից տուժած երեխաների վերաբերյալ, ականատեսների վկայություններ, ինչպես նաեւ դպրոցի մերձակայքի հրետակոծության արդյունքում զոհված 11-ամյա Վաղարշակի մոր եւ եղբոր հուշերը:
Ֆիլմի համահեղինակ Մարինա Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ապրիլյան պատերազմի առաջին օրերին Արցախի Ներքին Ճարտար գյուղում Վաղարշակի սպանությունը եւ օրերս ադրբեջանցի փոքրիկի մահը ալիեւյան քաղաքականության հետեւանքն է:
«Ալիեւյան ռեժիմի համար անձնական ու քաղաքական շահերը ավելի վեր են խաղաղ բնակչության եւ նույնիսկ փոքրիկ երեխաների կյանքից»- նշել է Մարինա Գրիգորյանը։
Ֆիլմի համահեղինակ Լարիսա Ալավերդյանը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նախքան դպրոցի մերձակայքի հրետակոծումը՝ Ադրբեջանը մի քանի օր շարունակ անօդաչու թռչող սարքերով դիտարկել է  դպրոցի մերձակայքը:
Տիկին Ալավերդյանի գնահատմամբ՝ պետք է բոլոր հնարավոր խողովակներով Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հանցագործությունների մասին փաստերը հասցնել միջազգային համապատասխան ատյաններին, ինչին եւ միտված այս ֆիլմը:
Ֆիլմը պատրաստվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից,  թողարկվել է 5 լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն եւ թուրքերեն։

Состоялась премьера фильма «Второй день апреля» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьера фильма «Второй день апреля» из серии «Обыкновенный геноцид» состоялась вчера в Ереване.
В фильме представлены фактические данные о насилии в отношении мирного населения Арцаха со стороны Азербайджана в апреле 2016 года, в частности, о пострадавших от выпущенных в направлении школы села Неркин Чартар снарядов детях, свидетельства очевидцев, а также воспоминания матери и брата погибшего в результате артобстрела 11-летнего Вагаршака Григоряна.
Одна из авторов фильма фильма Марина Григорян отметила в беседе с журналистами, что убийство Вагаршака и смерть азербайджанского ребенка на днях – результат алиевской политики.
«Для алиевского режима личные и политические интересы превыше жизней мирного населения и даже маленьких детей»,- отметила Марина Григорян.
Соавтор фильма Лариса Алавердян отмкетила тот факт, что до артобстрела Азербайджан несколько дней подряд мониторил территорию окрестностей школы с помощью беспилотных летательных аппаратов.
По оценкам Ларисы Алавердян, необходимо всеми возможными каналами довести до соответствующих международных инстанций факты преступлений, предпринятых Азербайджаном, на что и направлен этот фильм.
Фильм  был снят  Центром общественных связей и информации аппарата президента Армении и вышел на 5 языках - армянском, русском, английском, французском и турецком.