ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանի էներգետիկ անկախությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել Հայաստանի էներգետիկ անկախությանը։
Այս մասին դեսպանն ասել է Երեւանում արեւային էներգիայով սնուցվող հանրային տրանսպորտի առաջին կանգառի բացման ժամանակ։
Երեւանի Մոսկովյան եւ Բաղրամյան փողոցներում գտնվող հանրային տրանսպորտի երկու կանգառներում այսօրվանից սկսած՝ հնարավոր է անվճար լիցքավորել բջջային հեռախոսները եւ թվային այլ սարքավորումներն արեւային էներգիայով:
«Մենք ցանկանում ենք օժանդակել հայերին ձեռք բերել ավելի մաքուր եւ էժան  էներգիա։ Արեգակնային էներգիայի օգտագործումը շատ նպաստավոր է Հայաստանի համար, քանի որ այստեղ արեւային օրերը շատ են։ Շատերը կարծում են, որ նման տեխնոլոգիաները միայն հարուստ երկրների համար են, սակայն մենք փորձում ենք ցույց տալ, որ դա այդպես չէ»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին։
Դեսպանը տեղեկացրել է նաեւ, որ կանգառում տեղադրված արեգակնային վահանակները կմնան մեկ տարի, որից հետո կփոխանցվեն դպրոցներին կամ մանկապարտեզներին։ Նրա խոսքով՝ դեռեւս պարզ չէ, թե այս ծրագիրը շարունակական կլինի, թե ոչ։

Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia Piotr Switalski said today that the EU wants to assist Armenia in energy independence.
Ambassador Switalski made that statement at the opening of the first solar power-supported bus stop in Yerevan.
Now people can charge their phones and other digital equipment with solar power for free at two bus stops at Moskovyan St and Baghramyan St.
“We want to help Armenians get cleaner and cheaper energy. Use of solar energy is very favorable for Armenia, as the country has many sunny days. Many believe such technologies are only available in rich countries, but we’re trying to show that is not true,” Piotr Switalski stated.
The Ambassador also told that the solar panels at the mentioned bus stops will remain there for a year and will be given to schools or kindergartens afterwards. According to him, it’s unclear yet if the project will be continuous.