«Անկախ գիտական փորձաքննության մասին» օրինագիծը կընդգրկվի խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի օրակարգում - Mediamax.am
3388 դիտում
«Անկախ գիտական փորձաքննության մասին» օրինագիծը կընդգրկվի խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի օրակարգում
Արտակ Դավթյան
Երեւան: Մեդիամաքս: Գիտության, կրթության եւ մշակույթի հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն այսօր երիտասարդ գիտնականների հետ հանդիպման ընթացքում խոստացել է, որ «Անկախ գիտական փորձաքննության մասին» օրինագիծը կընդգրկվի խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի օրակարգում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, «Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» նախաձեռնող խմբի անդամների հետ հանդիպմանը Արտակ Դավթյանն ասել է, որ ներկայումս օրինագիծը կառավարության քննարկման առարկա է հանդիսանում, որից հետո խորհրդարան կներկայացվի:
Նախաձեռնող խմբի կողմից ներկայացված հարցերից են նաեւ ներկրվող գիտական սարքավորումները ԱԱՀ-ից ազատելու հնարավորությունը եւ բնական գիտությունների եւ հայագիտության բնագավառներում ասպիրանտական տեղերի ավելացումը:

Законопроект «О независимой научной экспертизе» войдет в повестку осенней сессии парламента - Mediamax.am
3537 просмотров
Законопроект «О независимой научной экспертизе» войдет в повестку осенней сессии парламента
Артак Давтян
Ереван/Медиамакс/. Председатель парламентской комиссии по вопросам науки, образования и культуры Артак Давтян пообещал сегодня на встрече с молодыми учеными, что законопроект «О независимой научной экспертизе» войдет в повестку осенней сессии Национального Собрания.
Как сообщает Медиамакс, на встрече с членами инициативной группы «Требуем увеличения финансирования науки» Артак Давтян заявил, что законопроект находится на обсуждении в правительстве, после чего будет представлен в парламент.
В числе представленных инициативной группой вопросов обсуждалась возможность освобождения от уплаты НДС импортируемого научного оборудования и перспектива увеличенря аспирантских мест на факультетах естественных наук и армяноведения.