Հայաստանը 2018-ին կմիանա «Ստեղծարար Եվրոպա» ծրագրին
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ծրագրին միանալու շուրջ բանակցություններն ավարտին են մոտենում։
«Միանալով ծրագրին, Հայաստանը կուժեղացնի իր կապը Եվրոպական միության հետ։ Ծրագրի օգուտները շոշափելի կլինեն ոչ միայն հայ արվեստագետների, այլեւ շարքային քաղաքացիների համար»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին լրագրողների հետ զրույցում։
Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանն էլ նշել է, որ ծրագրին միանալու որոշումը պայմանավորված էր նաեւ հասարակության պահանջով։
«Ծրագիրը նոր հնարավորություններ է տալու միանալ արդեն իսկ գործող միջազգային նախագծերին եւ նորերը ստեղծելու առիթ է հանդիսանալու»,- նկատել է Ներսես Տեր-Վարդանյանը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ «Ստեղծարար Եվրոպա» ծրագրին արդեն միացել են Արեւելյան գործընկերության անդամ-երկրներ Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան: ԵՄ եւ ԱլԳ երկրների ամբողջ ծրագրի բյուջեն 2014-2020 թթ. համար հաստատված է €1,46 մլրդ: Հայաստանն այս ծրագրին միանալու համար պետք է €50 հազ. անդամավճար հատկացնի։

В 2018 году Армения присоединится к программе «Творческая Европа» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В 2018 году Армения, по всей видимости, присоединится к программе «Творческая Европа».
Глава Делегации ЕС в Армении Петр Свитальский заявил сегодня, что переговоры о членстве в программе подходят к концу.
«Присоединившись к программе, Армения усилит свою связь с Европейским Союзом. Выгоды программы будут ощутимы  не только для армянских артистов, но и для обычных граждан»,- отметил Петр Свитальский в беседе с журналистами.
Замминистра культуры Армении Нерсес Тер-Варданян отметил, что решение присоединиться к программе было обусловлено также требованием со стороны общества.
«Программа предоставит новые возможности присоединиться к уже действующим международным проектам и станет поводом к созданию новых»,- заметил Нерсес Тер-Варданян.
Медиамакс отмечает, что к программе «Творческая Европа» уже присоединились государства-члены Восточного партнерства - Грузия, Молдова, Украина. Бюджет программы для ЕС и стран Восточного партнерства на 2014-2020 гг. составляет 1,46 млрд евро. Чтобы присоединениться к проекту, Армения должна заплатить 50 тыс. евро в качестве членского взноса.