Քլունիները կնվիրաբերեն $ 2 մլն՝ սիրիացի երեխաների դպրոցների համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ջորջ եւ Ամալ Քլունիները հայտնել են, որ 2,25 մլն դոլար կուղղեն Լիբանանում յոթ դպրոցների զարգացմանը, որոնք նախատեսված են երեք հազար սիրիացի փախստականների համար:
Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով Քլունի ընտանիքի հիմնադրամը:
«Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ կորցնել մի ամբողջ սերունդ միայն այն պատճառով, որ նրանց բախտ է վիճակվել ծնվել անպատեհ ժամանակ եւ անպատեհ վայրում: Հազարավոր երիտասարդ սիրիացիներ կարող են մեր հասարակության լիիրավ անդամ երբեք չդառնալ: Դպրոցական կրթությունը կօգնի նրանց փոխել սեփական կյանքը», - ասված է հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:
Ծրագրին մասնակցում են Google եւ HP ընկերությունները, որոնք կապահովեն կրթական հաստատությունների տեխնիկական հագեցվածությունը: Տրամադրվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կկազմի 3 մլն դոլար:
Լիբանանի կրթության նախարար Մարվան Համադեն հայտարարել է, որ Բեյրութը «խորապես երախտապարտ է Քլունի ընտանիքին նման քայլի համար»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Ջորջ Քլունին «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահն է:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակներ լիբանանցի ուսանող աղջիկներին՝ որպես Երախտագիտության կրթաթոշակների մի մաս: Կրթաթոշակը հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու UWC Dilijan-ի միջազգային բակալավրիատի երկամյա ծրագրին:

Джордж и Амаль Клуни пожертвуют более $ 2 млн на школы для сирийских детей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Джордж и Амаль Клуни объявили о выделении $‌2,25 млн на развитие семи школ для трех тысяч детей сирийских беженцев, проживающих в Ливане.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на сайт фонда семьи Клуни.
«Мы не можем позволить себе потерять целое поколение только потому, что им не повезло родиться в неподходящее время и в неподходящем месте.Тысячи молодых сирийцев рискуют никогда не стать полноценной частью нашего общества. Школьное образование поможет им изменить свою жизнь», - говорится в заявлении фонда.
В проекте также участвуют компании Google и HP, которые обеспечат технологическое оснащение учебных заведений. Общий объем выделяемых средств составит более $‌3 млн.
Министр образования Ливана Марван Хамаде заявил, что Бейрут «глубоко признателен» семье Клуни за этот шаг.
Медиамакс отмечает, что Джордж Клуни является сопредседателем отборочной комиссии международной гуманитарной премии «Аврора», которая ежегодно вручается в Армении.
«Аврора» ежегодно присуждает «Cтипендию Амаль Клуни», которую получает студентка ливанского происхождения. Этот образовательный грант полностью покрывает стоимость двухгодичного обучения по программе международного бакалавриата (IB Diploma) в колледже UWC Dilijan.