Արտակարգ իրավիճակների պատճառած վնասի գնահատման կարգ կսահմանվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում այսօր հրավիրվել է արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասները գնահատող հանրապետական հանձնաժողովի նիստ, որը վարել է նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ նիստի հիմնական նպատակն էր քննարկել հանձնաժողովի աշխատանքի բարելավման եւ արդյունավետության բարձրացման ուղիները:
Առաջարկություններ են արվել միջազգային փորձագետների հետ համատեղ վնասի գնահատման չափորոշիչներ եւ մեթոդաբանություն մշակելու, վնասի մասին ակտի միասնական կարգ ու ձեւաչափ սահմանելու վերաբերյալ:
Որոշվել է վերոնշյալ խնդիրների ուղղությամբ մշակել համատեղ առաջակություններ՝ կառավարության եւ վարչապետի համապատասխան որոշումներում փոփոխություններ կատարելու համար:

Будет установлен порядок оценивания ущерба вследвие чрезвычайных ситуаций - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В министерстве по чрезвычайным ситуациям сегодня прошло заседание республиканской комиссии, оценивающей ущербы, причиненные физизическим и юридическим лицам в результате чрезвычайных ситуаций. Заседание провел министр Давид Тоноян.
В МЧС отметили, что основной целью заседания было обсуждение путей усовершенствования работы и увеличения эффективности комиссии.
Было предложено разработать совместно с международными экспертами методологию и параметры оценивания ущерба и установить единый порядок и формат акта об ущербе.
Принято решение разработать совместные предложения по вышеуказанным проблемам для внесения изменений в соответствующие решения правительства.