Արտակարգ իրավիճակների պատճառած վնասի գնահատման կարգ կսահմանվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում այսօր հրավիրվել է արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասները գնահատող հանրապետական հանձնաժողովի նիստ, որը վարել է նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ նիստի հիմնական նպատակն էր քննարկել հանձնաժողովի աշխատանքի բարելավման եւ արդյունավետության բարձրացման ուղիները:
Առաջարկություններ են արվել միջազգային փորձագետների հետ համատեղ վնասի գնահատման չափորոշիչներ եւ մեթոդաբանություն մշակելու, վնասի մասին ակտի միասնական կարգ ու ձեւաչափ սահմանելու վերաբերյալ:
Որոշվել է վերոնշյալ խնդիրների ուղղությամբ մշակել համատեղ առաջակություններ՝ կառավարության եւ վարչապետի համապատասխան որոշումներում փոփոխություններ կատարելու համար:

Armenia to introduce regulation for disaster loss assessment
Yerevan/Mediamax/. Today the Ministry of Emergency Situations of Armenia called an extraordinary meeting of the republican commission on assessment of disaster losses to physical and legal entities, which was chaired by Emergency Situations Minister Davit Tonoyan.
Armenian MES informed that the main objective of the meeting was to discuss the ways to improve the quality and increase the efficiency of the commission’s work.
Meeting participants suggested developing loss assessment standards and methodology in cooperation with international experts, as well as establishing common regulation and format for a damages act.
The commission agreed to prepare joint suggestions regarding the mentioned issues and introduce them to the Government and Prime Minister for amendments in corresponding decisions.