Թիլերսոնը շնորհակալ է Հայաստանին
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները շնորհակալ են Հայաստանին տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ միջազգային խաղաղապահ գործողություններին նվիրման համար:
Այդ մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ ընդունված հայտարարության մեջ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում այն առաջընթացը, որը ձեր երկիրը գրանցել է անկախության հռչակումից ի վեր եւ հպարտ ենք համատեղ աշխատանքի համար: Մենք հավատարիմ ենք Հայաստանում ժողովրդավարության, ուժեղ եւ թափանցիկ տնտեսության առաջխաղացմանը: Շնորհակալ ենք տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ միջազգային խաղաղապահ գործողություններին ձեր նվիրման համար: Մենք մեծապես գնահատում ենք ավելի խաղաղ աշխարհի կառուցմանն ուղղված այդ ջանքերը», - ասել է Ռեքս Թիլերսոնը:
Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել նաեւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Պատրաստ ենք շարունակել աջակցությունը Հայաստանին նոր սահմանադրության իրականացման ու կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցում կատարելու հարցերում:
Մենք ձգտում ենք ընդլայնել երկուստեք շահավետ առեւտրային եւ ներդրումային կապերը: Մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ գործողություններին եւ ՆԱՏՕ-ի ու այլ բազմազգ վարժանքներին, մասնավորապես, այս տարվա ամռանը տեղի ունեցած «Ազնիվ գործընկեր» վարժանքին, որը գլխավորում էր ամերիկյան կողմը»,- ասված է Թրամփի ուղերձում:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 21-ին Սերժ Սարգսյանն Երեւանում ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ անկախությունից ի վեր անցած 26 տարիների ընթացքում Հայաստանը զգալի ձեռքբերումների է հասել տարբեր ոլորտներում, որը հնարավոր է եղել նաեւ Միացյալ Նահանգների աջակցության շնորհիվ: Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին Հայաստանի անկախ պետականության ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված այդ օժանդակության, ինչպես նաեւ այն կարեւոր դերակատարության համար, որ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ունի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում:

U.S. Secretary of State of Rex W. Tillerson
Yerevan /Mediamax/. The United States of America thanked Armenia for dedication to regional stability and international peacekeeping operations.
U.S. Secretary of State of Rex W. Tillerson said this in his statement on 26th anniversary of Armenia's independence.
“We commend the progress your country has made since independence and are proud of the work we have done together. We are committed to advancing democracy and promoting a robust and transparent economy in Armenia. We thank you for your dedication to regional stability and international peacekeeping operations. We greatly appreciate these endeavors toward building a more peaceful world,” Rex Tillerson said.
President of the United States Donald Trump has also sent a congratulatory letter to President of Armenia Serzh Sargsyan:
“We are ready to continue our support in implementing the new Armenian Constitution and the transition to the parliamentary form of governance.
We are committed to expand the bilateral trade and investment ties. U.S. highly appreciates Armenia’s participation in the international peacekeeping operations, as well as NATO and other multinational exercises, particularly, U.S.-led “Noble Partner” exercises, which took place in summer this year,” Donald Trump's message reads.
President Sargsyan received the delegation of U.S. Congress members on September 21.
He stressed that Armenia has registered successes in a number of sectors over the last 26 years with U.S. assistance. He expressed Armenia's gratitude for the U.S. support in strengthening and developing the Armenian independent state, as well as its important contribution as Co-Chair of OSCE Minsk Group for the settlement of NK issue.