Առաջին Diaspora Dialogues քննարկումները կանցկացվեն Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղի կունենան առաջին Diaspora Dialogues քննարկումները, որոնք տարբեր ազգերի սփյուռքի առաջնորդների հավաք են:
Քննարկումները, որոնք կազմակերպվել են Common Purpose առաջնորդության զարգացման կազմակերպության կողմից՝ UWC Dilijan քոլեջի հետ համագործակցությամբ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ, կանցկացվեն հոկտեմբերի 8-10-ը Դիլիջանում եւ Երեւանում:
«Ողջ աշխարհով մարդիկ բարդ խնդիրների ականատես են լինում. այդ խնդիրները սահմաններ չունեն: Դրա համար էլ մենք ունենք առաջնորդների կարիք, որոնք կարող են գործել սահմաններից դուրս: Diaspora Dialogues-ը եզակի հնարավորություն է համախմբելու բացառիկ առաջնորդների, որոնք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում գործել են՝ հաղթահարելով սահմանները: Սա չափազանց ոգեւորող է»,- ասել է Common Purpose կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ջուլյա Միդլթոնը:
Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները ծագումով տարբեր երկրներից են եւ ունեն բազմազան փորձառություններ: Նրանք կրթության, գործարարության, բարեգործության, նորարարության բնագավառների, քաղաքացիական հասարակության եւ հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են:
«Պատահական չէ, որ առաջին Diaspora Dialogues-ն անցկացվում է UWC Dilijan քոլեջում, որովհետեւ այն ապագա առաջնորդների կենտրոն է, որոնք տարբեր համայնքների համար դառնում են կամուրջներ եւ պայքարում են աշխարհում բաժանարար գծերի դեմ: Մենք ողջունում ենք սփյուռքի առաջնորդներին UWC Dilijan-ում՝ վստահ լինելով, որ ներկայացնելով մեր փորձն ու գիտելիքները, մենք կկարողանանք ստեղծել եւ զարգացնել նոր գաղափարներ, որոնք հնարավոր կլինի գործնականում կիրառել»,- նշել է UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Երեք օրվա ընթացքում Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները, այդ թվում՝ UWC Dilijan-ի ուսանողները, միմյանց կներկայացնեն գաղափարներ, ռազմավարություններ եւ ոգեշնչող պատմություններ: Քննարկումներում «բանախոսներ» չեն լինելու, որովհետեւ հենց մասնակիցներն են ապահովելու բովանդակությունը:
Ակնկալվում է քննարկումների արդյունքում առաջացած գաղափարներն ու մտքերը ներկայացնել ավելի մեծ լսարանի՝ բլոգի, էսսեների կամ գրքի տեսքով, զարգացնելու սփյուռքի առաջնորդների հաջորդ սերնդին, ինչպես նաև հիմնել համերաշխության ցանց՝ սփյուռքի տարբեր համայնքների միջեւ:

В Армении пройдут первые Диалоги диаспор - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Армении пройдут первые Диалоги диаспор, в рамках которых соберутся лидеры диаспор из разных стран.
Обсуждения, организаторами которых выступили организация Common Purpose, специализирующаяся на развитии лидерских навыков, а также UWC Dilijan при поддержке гуманитарной инициативы «Аврора», пройдут 8-10 октября в Дилижане и Ереване.
«Люди по всему миру сталкиваются со сложными проблемами, которые выходят за пределы одной страны. Поэтому нам нужны лидеры, способные преодолеть границы. Диалоги диаспор – это уникальная возможность собрать выдающихся лидеров, которые всю жизнь преодолевали границы. Это невероятно воодушевляет», – заявила основатель и исполнительный директор Common Purpose Джулия Миддлтон.
Участники Диалогов диаспор – представители разных стран, имеющие разнообразный жизненный опыт. Это представители сфер образования, бизнеса, благотворительности, инноваций, гражданского общества и гуманитарных организаций.
«Тот факт, что первые Диалоги диаспор пройдут в  UWC Dilijan в Армении – не простое совпадение. Здесь учатся будущие лидеры, налаживающие связи с представителями других культур, чтобы победить глобальную разобщенность. Мы рады видеть лидеров диаспор в UWC Dilijan и убеждены, что обмен знаниями и опытом позволит создать и развить новые идеи, которые будут успешно воплощены на благо общества», – заявила сооснователь и председатель совета управляющих UWC Dilijan Вероника Зонабенд.
В течение трех дней участники Диалогов диаспор, в том числе и студенты UWC Dilijan, будут обмениваться идеями, стратегиями и вдохновляющими историями. На Диалогах не будет «спикеров», поскольку именно участники будут обеспечивать содержание обсуждений.
Планируется представить мысли и идеи, возникшие в результате обсуждений,  через блоги, статьи или опубликованную книгу. Это поможет воспитать следующее поколение лидеров диаспор, а также создать сеть солидарности между диаспоральными сообществами.