Առաջին Diaspora Dialogues քննարկումները կանցկացվեն Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղի կունենան առաջին Diaspora Dialogues քննարկումները, որոնք տարբեր ազգերի սփյուռքի առաջնորդների հավաք են:
Քննարկումները, որոնք կազմակերպվել են Common Purpose առաջնորդության զարգացման կազմակերպության կողմից՝ UWC Dilijan քոլեջի հետ համագործակցությամբ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ, կանցկացվեն հոկտեմբերի 8-10-ը Դիլիջանում եւ Երեւանում:
«Ողջ աշխարհով մարդիկ բարդ խնդիրների ականատես են լինում. այդ խնդիրները սահմաններ չունեն: Դրա համար էլ մենք ունենք առաջնորդների կարիք, որոնք կարող են գործել սահմաններից դուրս: Diaspora Dialogues-ը եզակի հնարավորություն է համախմբելու բացառիկ առաջնորդների, որոնք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում գործել են՝ հաղթահարելով սահմանները: Սա չափազանց ոգեւորող է»,- ասել է Common Purpose կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ջուլյա Միդլթոնը:
Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները ծագումով տարբեր երկրներից են եւ ունեն բազմազան փորձառություններ: Նրանք կրթության, գործարարության, բարեգործության, նորարարության բնագավառների, քաղաքացիական հասարակության եւ հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են:
«Պատահական չէ, որ առաջին Diaspora Dialogues-ն անցկացվում է UWC Dilijan քոլեջում, որովհետեւ այն ապագա առաջնորդների կենտրոն է, որոնք տարբեր համայնքների համար դառնում են կամուրջներ եւ պայքարում են աշխարհում բաժանարար գծերի դեմ: Մենք ողջունում ենք սփյուռքի առաջնորդներին UWC Dilijan-ում՝ վստահ լինելով, որ ներկայացնելով մեր փորձն ու գիտելիքները, մենք կկարողանանք ստեղծել եւ զարգացնել նոր գաղափարներ, որոնք հնարավոր կլինի գործնականում կիրառել»,- նշել է UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Երեք օրվա ընթացքում Diaspora Dialogues-ի մասնակիցները, այդ թվում՝ UWC Dilijan-ի ուսանողները, միմյանց կներկայացնեն գաղափարներ, ռազմավարություններ եւ ոգեշնչող պատմություններ: Քննարկումներում «բանախոսներ» չեն լինելու, որովհետեւ հենց մասնակիցներն են ապահովելու բովանդակությունը:
Ակնկալվում է քննարկումների արդյունքում առաջացած գաղափարներն ու մտքերը ներկայացնել ավելի մեծ լսարանի՝ բլոգի, էսսեների կամ գրքի տեսքով, զարգացնելու սփյուռքի առաջնորդների հաջորդ սերնդին, ինչպես նաև հիմնել համերաշխության ցանց՝ սփյուռքի տարբեր համայնքների միջեւ:

Inaugural Diaspora Dialogues to be held in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia will host the inaugural Diaspora Dialogues gathering of diaspora leaders on October 8-10 in Dilijan and Yerevan.
The event was organized by Common Purpose leadership development organization in cooperation with UWC Dilijan and with the support of Aurora Humanitarian Initiative.
“People all over the world face complex problems that cross boundaries. And so we need leaders who can cross the boundaries too. The Diaspora Dialogues is a unique opportunity to bring together exceptional leaders who have spent their lives crossing boundaries. It’s enormously exciting,” Founder and Group Chief Executive of Common Purpose Julia Middleton said.
The participants of Diaspora Dialogues come from diverse backgrounds and have years of experiences. They represent education, business, philanthropy, innovation, civil society and humanitarian organizations.
“There is no coincidence that the inaugural Diaspora Dialogues are being held at UWC Dilijan in Armenia because this is a hub for future leaders who are becoming bridges for different communities and fighting the fragmentation in the world. We welcome diaspora leaders in UWC Dilijan with the confidence that through sharing knowledge and experiences we will create and develop new ideas that will lead to practical actions in our societies,” said Veronika Zonabend, Co-founder and Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan.
Participants of Diaspora Dialogues, including UWC Dilijan students, will exchange ideas, strategies and inspiration during these three days. There will be no “speaker” in the traditional sense because participants themselves will provide the content.
The organizers expect to create a source of thought leadership, which can be shared with a wider audience through blogs, essays and possibly a book to develop the next generation of bridge builders as well as to establish a web of solidarity across different diaspora communities.