ՀՀ դեսպանը ծանոթացել է Հալեպի վերականգման ծրագրերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը այցելել է Հալեպ եւ ծանոթացել է քաղաքի վերականգնմանն ուղղված ջանքերին:
ԱԳՆ-ում նշել են, որ Հալեպում ՀՀ նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը դեսպանին ներկայացրել է հյուպատոսության գործունեության հիմնական ուղղությունները: Քննարկվել են հալեպահայ համայնքի եւ Հալեպի նահանգային իշխանությունների հետ համագործակցության խորացման հնարավորությունները:
Դեսպանն այցելել է նաեւ հյուպատոսության հիմնական շենք եւ ծանոթացել շենքի ընդհանուր վիճակին՝ ուսումնասիրելով հյուպատոսության աշխատանքները հիմնական շենքում վերսկսելու հնարավորությունը: 2012թ. զինյալների հարձակման պատճառով հյուպատոսությունը տեղափոխվել էր ավելի ապահով հայաբնակ թաղամաս:
Հալեպի նահանգապետ Հուսեյն Դիաբի հետ հանդիպմանն ամփոփվել են Հալեպում ռազմական գործողությունների ընթացքում կրած նյութական վնասները:
Նահանգապետն անդրադարձել է քաղաքի վերականգնման մի շարք նախագծերի իրականացմանը: Քննարկվել են դրանց Հայաստանի մասնակցության, ինչպես նաեւ երկկողմ համագործակցության աշխուժացման հեռանկարները:
Նահանգապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ, որը լավագույնս դրսեւորվել է Հալեպում շրջափակման օրերին ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության անխափան գործունեությամբ:
Հալեպի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն Արշակ Փոլադյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է ուշադրության կենտրոնում պահել հայության խնդիրները եւ գործադրելու է հնարավոր բոլոր ջանքերը հայրենակիցների հոգսերը թեթեւացնելու համար:

Посол Армении ознакомился с программами восстановления Алеппо - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Сирии Аршак Поладян посетил Алеппо и ознакомился с усилиями, направленными на восстановление города.
В МИД отметили, что новый генеральный консул Армении в Алеппо Армен Саргсян представил послу основные направления деятельности консульства. Обсуждались вопросы углубления сотрудничества с армянской общиной и властями Алеппо.
Посол посетил также основное здание консульства и ознакомился с состоянием здания, изучив возможность возобновления работ консульства в основном здании. В 2012 году из-за нападения боевиков консульство переместилось в более безопасный армянонаселенный район.
На встрече с губернатором Алеппо Хусейном Диабом был представлен материальный ущерб, нанесенный в ходе военных действий в Алеппо. Обсуждались перспективы участия Армении в программах по восстановлению города, а также активизация двустороннего сотрудничества.
Губернатор высоко оценил сбалансированную позицию Еревана по сирийскому кризису, которая наилучшим образом проявилась бесперебойной деятельностью генерального консульства Армении во время блокады Алеппо.
На встрече с представителями армянской общины Алеппо Аршак Поладян отметил, что Армения приложит все усилия для облегчения состояния своих соотечественников.