Հայ-ռուսական կենտրոնի համալրումը շարունակվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Էնրիկո Ապրիամովն այսօր մասնակցել է Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնում ռուսական փրկարարական գույքի հերթական խմբաքանակի հանձնման արարողությանը:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ այս խմբաքանակը ներառում է 2 միավոր «Կամազ» մակնիշի  ամենագնաց հրշեջ-փրկարարական մեքենա եւ 161 միավոր փրկարարական վրան:
«Կամազ» մակնիշի մեքենաներն ունեն 9 տոննա տարողությամբ ջրային բակ, զինված են հատուկ փրկարարական գույքով եւ նախատեսված են մասնավորապես օդակայաններում փրկարարական ու հրդեհաշիջման աշխատանքներ կատարելու համար: Մոտ ապագայում կենտրոնը կհամալրվի այս մեքենաների ավելի կատարելագործված մակնիշներով:
Ստացված 161 միավոր փրկարարական վրաններից 110-ը նախատեսված են 10, իսկ 51-ը՝ մինչեւ 30 մարդ տեղավորելու համար:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ պայմանավորվածության համաձայն՝ 2017թ. կենտրոնին տրամադրվելու է շուրջ $ 16 մլն-ին համարժեք աջակցություն, որը ներառում է փրկարարական գույք եւ սարքավորումներ:

Армяно-российский центр получил очередную партию оборудования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении Энрико Априамов сегодня принял участие в церемонии передачи очередной  партии российского спасательного оборудования Армяно-российскому центру гуманитарного реагирования.
В МЧС отметили, что эта партия включает 2 единицы пожарно-спасательных вездеходов марки «КамАз» и 161 единицу спасательных палаток.
Машины марки «КамАз» оснащены водяным баком вместимостью 9 тонн, специальным спасательным оборудованием и предназначены, в частности, для спасательных работ и работ по тушению пожара в аэропортах. В ближайшем будущем центр будет пополнен усовершенствованными марками этих машин.
Из 161 единицы полученных спасательных палаток 110 предназначены для размещения 10, а 51 – для 30 человек.
Согласно договоренности между Арменией и Россией, в 2017 году центру будет предоставлена помощь в размере $ 16 млн, включающая спасательную технику и оборудование.