Բեռլինի Aurora Dialogues-ում քննարկվել են միգրացիոն ճգնաժամի լուծումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Բեռլինում անցկացվել է «Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման եւ ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով Aurora Dialogues-ը՝ ընդգծելով Գերմանիայում եւ Եվրամիությունում թեմայի կարեւորությունը:
Միջոցառման ընթացքում, որին մասնակցել են հեղինակավոր հումանիտար եւ մարդու իրավունքների  պաշտպանությամբ զբաղվող գործիչներ, այդ թվում՝ Մերի Ռոբինսոնը, Լեյմա Գբովեն եւ Նորբերտ Լամերտը, ծավալվել է քննարկում եւ հնչել են առաջարկներ, թե ինչպես Գերմանիան եւ ԵՄ-ն կարող են լուծում տալ գլոբալ միգրացիոն եւ փախստականների մարտահրավերներին:
Մարդիկ թերագնահատում են գլոբալ միգրացիոն խնդրի ծավալները
Համաժողովի ուշադրության կենտրոնում գլոբալ միգրացիոն խնդիրն էր եւ դրա մեծ ծավալները. 65 միլիոն մարդ լքել է իր տունը, եւ 700 միլիոնն ամբողջ աշխարհում կարտագաղթեր, եթե հնարավորություն ունենար: Այս թվերը չեն ընդգրկում այն բնակչությանը, որին հիմնականում չեն անդրադառնում միգրացիայի շուրջ հանրային քննարկումներում, ինչպիսիք են ներքին տեղահանված անձինք կամ 200 միլիոն մարդիկ, որոնք տեղահանման սպառնալիքի տակ են կլիմայական փոփոխությունների եւ մինչեւ 2050թ. դրա հետեւանքների պատճառով:
Իրականության թերընկալումը եւ դրա հետ կապ չունենալը՝ քննարկման կենտրոնում
Հիմնական զեկուցող Նորբերտ Լամերտը, որը Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին նախագահն է, ասել է. «Խոսել միգրացիայի մասին հաճախ նշանակում է խոսել սխալ ընկալումների մասին»:
Մասնակիցները համակարծիք էին, որ հանրային քննարկումների հիմքում թերընկալումներ կան, մի փաստ, որը հստակորեն արտահայտված է 2017թ. «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչում, որը միջազգային հետազոտություն է՝ նվիրված հումանիտար հրատապ հիմնախնդիրների շուրջ հանրային ընկալումների վերհանմանն ու վերլուծությանը: Հետազոտությանը, որին մասնակցել է 6500 հոգի՝ 12 երկրից, փաստում է, որ մարդիկ կարծում են, որ իրենց երկրներն արդեն չափազանց շատ գործ են արել փախստականների համար, եւ որ աշխարհում մարդիկ գնալով ավելի հոռետես են դառնում մարդկանց՝ անհատական կամ խմբակային փոփոխություն բերելու ունակության նկատմամբ: Հարցվածների ընդամենը 9 տոկոսն է հավատում, որ իրենց գործունեությունը կարող է փոփոխություններ բերել փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի լուծման հարցում:
Ինդեքսում արտահայտված խզումը եւ թերըմբռնումների շուրջ փաստարկները խթանել են միգրացիայի եւ ինտեգրացիայի շուրջ հանրային քննարկումների աճին, եւ փորձագետները փաստում են, որ առկա քննարկումը հավասարակշռված չէ եւ կտրված է իրականությունից:
Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին Բարձր հանձնակատար եւ Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնն ասել է. «Պատմությունները կարեւոր են, բայց ցավոք մենք շատ քիչ բան ենք լսում գործընթացում ընդգրկված մարդկանցից: Կարեւոր է հատկապես այն, թե ինչ է կատարվում մարդկանց հետ, երբ նրանք տեղաշարժի մեջ են որպես փախստականներ»: Նա նաեւ պնդել է, որ խնդրի արտացոլումը մեդիայում հաճախ շատ միակողմանի է եւ բացասական, ու որ խնդիրը քաղաքական տեսանկյունից արտացոլելը կարող է ազդել քննարկման եւ դրա ծավալների ընկալման վրա, եւ վերջապես, նպաստել արդյունավետ ինտեգրացիային:
«Մենք պետք է հաղթահարենք զգացմունքների եւ իսկական փաստերի միջեւ խզումը»,- ասել է Բունդեսթագի նախկին նախագահ Ռիտա Զյուսմութը:
«Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության հիմնադիր Ինգրիդ Համն էլ նշել է. «Մենք պետք է մտածենք ավելի քան գլոբալ մտածողությամբ: Երբ խոսում ենք միգրացիայի եւ փախչելու պատճառների մասին, պետք է նշել տեղեկատվության պակասը, ինչպես նաեւ Աֆրիկայի եւ Եվրոպայի միջեւ երկխոսության աճող անհրաժեշտությունը»:
Հստակ եւ համախմբված գործելու կոչ՝ Եվրոպային
Քննարկումների մասնակիցները համաձայնեցին, որ թափանցիկ կառավարումը միգրացիայի եւ ինտեգրացիայի հաջողության նախապայմաններից է: Ռիտա Զյուսմութը նշել է. «Քսենոֆոբիայի դեմ պայքարի համար միգրացիայի  ավելի հստակ կառավարումն անհրաժեշտություն է: Գերմանիան չունի ներգաղթի մասին օրենք, որը կնպաստեր ավելի հստակ, հեշտ եւ համակարգված գործընթացի կայացմանը»:
Բանախոսները նաեւ քննադատել են Եվրամիությանը՝ տարածաշրջանային մակարդակում համագործակցության պակասի համար՝ փախստականների ճգնաժամը լուծելու եւ խնդիրը կառավարելու համար համակարգված գործընթացի ձեւավորման գործում ոչ բավարար աշխատանքի համար: Նրանք փաստում էին, որ կարեւորագույն եվրոպական երկրներն իրականությունը եւ դրա ծավալները լավ չեն ընկալում:
Նորբերտ Լամերտը շեշտել է, որ քննադատությունն «ընկալելու հնարավորությունների» մասին ավելի քիչ է, քան այն մասին, որ չկա ընդհանուր պատասխանատվություն եւ նվիրվածություն՝ լուծելու խնդիրը: «Եթե կա մի երկիր, որտեղ միգրացիայի մասին իրազեկվածությունը չի կարող սահմանափակվել պատերով, դա Գերմանիան է: Միգրացիան հանկարծակի արտակարգ դրություն չէ. պատմականորեն այն մեր իրականության նորմալ բաղադրիչներից է եղել՝ ներկայացնելով ինչպես խնդիրներ, այնպես էլ՝ հնարավորություններ»,- ասել է Լամերտը:
Պետության եւ մասնավոր հատվածի աճող համագործակցություն
Փորձագետները կարեւորեցին պետական եւ մասնավոր նախաձեռնությունների միջեւ համագործակցության բարելավման անհրաժեշտությունը:
«Գեյթս» հիմնադրամի եվրոպական գրասենյակի տնօրեն Անյա Լանգենբուխերն ընդգծել է հանուն զարգացման մասնավոր նախաձեռնությունների կարեւորությունը՝ ասելով.
«Մասնավոր նախաձեռնությունները ծառայում են որպես խթանիչներ: Միաժամանակ մենք նվազեցնում ենք ներդրողների համար ռիսկերը եւ ունենում ենք հստակ, չափելի նպատակներ: Սա առավելություն է պետական ներդրումների նկատմամբ»:
Dialogues-ի մասնակիցները եզրափակել են քննարկումները՝ նշելով, որ անմիջապես գործելը եւ լրացուցիչ քննարկումներն ամենակարեւորն են՝ տեւական միգրացիոն ճգնաժամը լուծելու համար:
Բեռլինի Aurora Dialogues-ին մասնակցել են այնպիսի հեղինակավոր գործիչներ, ինչպիսիք են Գերմանիայի բողոքական եկեղեցու նախկին նախագահ Վոլֆգանգ Հուբերը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ եւ Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին Բարձր հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը, Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Գեերտ Կապելաերեն, Աֆրիկայի հարցերով Գերմանիայի կանցլերի անձնական ներկայացուցիչ Գյունտեր Նուկեն, «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի ղեկավար Քրիստոֆ Բոշը, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբովեն եւ ուրիշներ:
Համաժողովը տեղի է ունեցել «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի Բեռլինի ներկայացուցչության գրասենյակում եւ կազմակերպված էր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության եւ «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի համատեղ ուժերով՝ «Մերկատոր» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Բեռլինի Aurora Dialogues-ի ծրագրի, բանախոսների եւ կազմակերպիչների մասին հավելյալ տեղեկատվություն կարելի է գտնել այստեղ:

Yerevan/Mediamax/. The Aurora Dialogues, "Millions on the Move: Need for Development and Integration,” was held on December 4th and 5th in Berlin – chosen due to the significance of the theme to both Germany and the European Union.
The event, attended by key humanitarian and human rights figures including Mary Robinson, Leymah Gbowee and Norbert Lammert, sought to catalyze conversation and propose ideas on how Germany and the EU could identify solutions to the most pressing global migration and refugee challenges.
People underestimate the scale of the global migration issue
A key focus of the conference was global migration and the vast scale of the issue. There are 65 million people who have fled their home countries, and another 700 million people worldwide who would consider migrating if they had the chance. These numbers don’t include the populations typically excluded from the public debate on migration, such as internally displaced people (IDPs) or the more than 200 million people living with the threat of displacement due to climate change and its effects by 2050.
Misconceptions and Disconnection with Reality Characterize the Current Debate
Keynote speaker Norbert Lammert, former President of the German Bundestag, said, “To talk about migration often means to talk about misconceptions.”
Participants agree that public debate is based on misconceptions – a notion clearly supported by the results of the 2017 Aurora Humanitarian Index, an international survey examining public response to pressing humanitarian challenges and the ways they’ve been confronted. The Index, which surveyed 6,500 people from 12 countries, found that a majority think that their country has done more for refugees than it actually has, and that people around the world are increasingly skeptical of the individual or collective ability to make a real difference. Only nine percent of those surveyed think that their actions can make a difference in finding a solution to the global refugee crisis.
The disconnection demonstrated in the Index, and arguments of misconceptions, have led to increased calls for civil discussion on migration and integration, as experts argued the existing debate is unbalanced and detached from reality.
Mary Robinson, former UN High Commissioner for Human Rights and former president of Ireland, said at the Dialogues, “Stories are important, but unfortunately we hear too little about the people involved. What actually happens to the people whilst on the move as refugees, is important.” She also argued the image the media often portrays is too one-sided and negative, and that framing the issue politically could influence the debate and ultimately frame conversation’s scope and impact successful integration.
“We have to overcome the gap between perceived emotions and real facts,” said Rita Süssmuth, former president of the German Bundestag.
Dr. Ingrid Hamm, founder of the Global Perspectives Initiative also commented, “We need to adjust our way of thinking to be far more global. When it comes to topics of migration and reasons for flight, there remains a huge lack of information, as well as an increasing need for a stronger dialogue between Africa and Europe.”
Calling for a clear and collective European approach
Dialogues participants agreed that clear governance is a basic prerequisite for success in migration and integration. Rita Süssmuth noted, “Clearer governance regarding migration is the key to fighting xenophobia. Germany is missing an official immigration law – this would increase clarity, ensuring an easier, more coordinated process.”
Speakers also criticized the EU for the lack of cooperation on the regional level in tackling the refugee crisis and insufficient action to establish coordinated processes for handling the issue, arguing that several key European states are not recognizing the reality and scale of the situation.
Norbert Lammert argued that the criticism is less about the “absorption capacity” and more about the fact that there isn’t a sense of shared responsibility and commitment to solving the problem. “If there is one country in which there is wide awareness that migration cannot be hindered by walls, then it’s Germany. Migration is not a sudden state of emergency but, with respect to historical context, a normal aspect of our history – presenting both problems and opportunities,” said Lammert.
Increased public and private cooperation
Experts highlighted the need for improved coordination between public and private initiatives.
Anja Langenbucher, director of the European office at the Gates Foundation, underlined the importance of private initiatives in the development sector, saying, “Private initiatives act as catalysts. At the same time we decrease risks for investors and have clear, quantitative goals. This is an advantage in contrast to public investments.”
Dialogues participants concluded the conversations noting that immediate action and additional conversations are of the utmost importance in addressing the longstanding migration crisis.
The Aurora Dialogues Berlin welcomed key figures such as the former Chair of the Council of the German Protestant Church, Prof. Dr. Wolfgang Huber; former president of Ireland and UN High Commissioner for Human Rights, Mary Robinson; UNICEF’s regional director for Middle East and North Africa, Geert Cappelaere; the German Chancellor’s Personal Representative for Africa, Günter Nooke; the Head of the Robert Bosch Stiftung, Christof Bosch; and Nobel Prize laureate Leymah Gbowee, among several others.
The conference, held in the Robert Bosch Stiftung Auditorium in Berlin, and was organized in partnership by the Aurora Humanitarian Initiative, Global Perspectives Initiative and Robert Bosch Stiftung, with the help of Stiftung Mercator.
You will find more information about the program, speakers and organizers of the Aurora Dialogues Berlin here.