Բեռլինի Aurora Dialogues-ում քննարկվել են միգրացիոն ճգնաժամի լուծումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Բեռլինում անցկացվել է «Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման եւ ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով Aurora Dialogues-ը՝ ընդգծելով Գերմանիայում եւ Եվրամիությունում թեմայի կարեւորությունը:
Միջոցառման ընթացքում, որին մասնակցել են հեղինակավոր հումանիտար եւ մարդու իրավունքների  պաշտպանությամբ զբաղվող գործիչներ, այդ թվում՝ Մերի Ռոբինսոնը, Լեյմա Գբովեն եւ Նորբերտ Լամերտը, ծավալվել է քննարկում եւ հնչել են առաջարկներ, թե ինչպես Գերմանիան եւ ԵՄ-ն կարող են լուծում տալ գլոբալ միգրացիոն եւ փախստականների մարտահրավերներին:
Մարդիկ թերագնահատում են գլոբալ միգրացիոն խնդրի ծավալները
Համաժողովի ուշադրության կենտրոնում գլոբալ միգրացիոն խնդիրն էր եւ դրա մեծ ծավալները. 65 միլիոն մարդ լքել է իր տունը, եւ 700 միլիոնն ամբողջ աշխարհում կարտագաղթեր, եթե հնարավորություն ունենար: Այս թվերը չեն ընդգրկում այն բնակչությանը, որին հիմնականում չեն անդրադառնում միգրացիայի շուրջ հանրային քննարկումներում, ինչպիսիք են ներքին տեղահանված անձինք կամ 200 միլիոն մարդիկ, որոնք տեղահանման սպառնալիքի տակ են կլիմայական փոփոխությունների եւ մինչեւ 2050թ. դրա հետեւանքների պատճառով:
Իրականության թերընկալումը եւ դրա հետ կապ չունենալը՝ քննարկման կենտրոնում
Հիմնական զեկուցող Նորբերտ Լամերտը, որը Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին նախագահն է, ասել է. «Խոսել միգրացիայի մասին հաճախ նշանակում է խոսել սխալ ընկալումների մասին»:
Մասնակիցները համակարծիք էին, որ հանրային քննարկումների հիմքում թերընկալումներ կան, մի փաստ, որը հստակորեն արտահայտված է 2017թ. «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչում, որը միջազգային հետազոտություն է՝ նվիրված հումանիտար հրատապ հիմնախնդիրների շուրջ հանրային ընկալումների վերհանմանն ու վերլուծությանը: Հետազոտությանը, որին մասնակցել է 6500 հոգի՝ 12 երկրից, փաստում է, որ մարդիկ կարծում են, որ իրենց երկրներն արդեն չափազանց շատ գործ են արել փախստականների համար, եւ որ աշխարհում մարդիկ գնալով ավելի հոռետես են դառնում մարդկանց՝ անհատական կամ խմբակային փոփոխություն բերելու ունակության նկատմամբ: Հարցվածների ընդամենը 9 տոկոսն է հավատում, որ իրենց գործունեությունը կարող է փոփոխություններ բերել փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի լուծման հարցում:
Ինդեքսում արտահայտված խզումը եւ թերըմբռնումների շուրջ փաստարկները խթանել են միգրացիայի եւ ինտեգրացիայի շուրջ հանրային քննարկումների աճին, եւ փորձագետները փաստում են, որ առկա քննարկումը հավասարակշռված չէ եւ կտրված է իրականությունից:
Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին Բարձր հանձնակատար եւ Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնն ասել է. «Պատմությունները կարեւոր են, բայց ցավոք մենք շատ քիչ բան ենք լսում գործընթացում ընդգրկված մարդկանցից: Կարեւոր է հատկապես այն, թե ինչ է կատարվում մարդկանց հետ, երբ նրանք տեղաշարժի մեջ են որպես փախստականներ»: Նա նաեւ պնդել է, որ խնդրի արտացոլումը մեդիայում հաճախ շատ միակողմանի է եւ բացասական, ու որ խնդիրը քաղաքական տեսանկյունից արտացոլելը կարող է ազդել քննարկման եւ դրա ծավալների ընկալման վրա, եւ վերջապես, նպաստել արդյունավետ ինտեգրացիային:
«Մենք պետք է հաղթահարենք զգացմունքների եւ իսկական փաստերի միջեւ խզումը»,- ասել է Բունդեսթագի նախկին նախագահ Ռիտա Զյուսմութը:
«Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության հիմնադիր Ինգրիդ Համն էլ նշել է. «Մենք պետք է մտածենք ավելի քան գլոբալ մտածողությամբ: Երբ խոսում ենք միգրացիայի եւ փախչելու պատճառների մասին, պետք է նշել տեղեկատվության պակասը, ինչպես նաեւ Աֆրիկայի եւ Եվրոպայի միջեւ երկխոսության աճող անհրաժեշտությունը»:
Հստակ եւ համախմբված գործելու կոչ՝ Եվրոպային
Քննարկումների մասնակիցները համաձայնեցին, որ թափանցիկ կառավարումը միգրացիայի եւ ինտեգրացիայի հաջողության նախապայմաններից է: Ռիտա Զյուսմութը նշել է. «Քսենոֆոբիայի դեմ պայքարի համար միգրացիայի  ավելի հստակ կառավարումն անհրաժեշտություն է: Գերմանիան չունի ներգաղթի մասին օրենք, որը կնպաստեր ավելի հստակ, հեշտ եւ համակարգված գործընթացի կայացմանը»:
Բանախոսները նաեւ քննադատել են Եվրամիությանը՝ տարածաշրջանային մակարդակում համագործակցության պակասի համար՝ փախստականների ճգնաժամը լուծելու եւ խնդիրը կառավարելու համար համակարգված գործընթացի ձեւավորման գործում ոչ բավարար աշխատանքի համար: Նրանք փաստում էին, որ կարեւորագույն եվրոպական երկրներն իրականությունը եւ դրա ծավալները լավ չեն ընկալում:
Նորբերտ Լամերտը շեշտել է, որ քննադատությունն «ընկալելու հնարավորությունների» մասին ավելի քիչ է, քան այն մասին, որ չկա ընդհանուր պատասխանատվություն եւ նվիրվածություն՝ լուծելու խնդիրը: «Եթե կա մի երկիր, որտեղ միգրացիայի մասին իրազեկվածությունը չի կարող սահմանափակվել պատերով, դա Գերմանիան է: Միգրացիան հանկարծակի արտակարգ դրություն չէ. պատմականորեն այն մեր իրականության նորմալ բաղադրիչներից է եղել՝ ներկայացնելով ինչպես խնդիրներ, այնպես էլ՝ հնարավորություններ»,- ասել է Լամերտը:
Պետության եւ մասնավոր հատվածի աճող համագործակցություն
Փորձագետները կարեւորեցին պետական եւ մասնավոր նախաձեռնությունների միջեւ համագործակցության բարելավման անհրաժեշտությունը:
«Գեյթս» հիմնադրամի եվրոպական գրասենյակի տնօրեն Անյա Լանգենբուխերն ընդգծել է հանուն զարգացման մասնավոր նախաձեռնությունների կարեւորությունը՝ ասելով.
«Մասնավոր նախաձեռնությունները ծառայում են որպես խթանիչներ: Միաժամանակ մենք նվազեցնում ենք ներդրողների համար ռիսկերը եւ ունենում ենք հստակ, չափելի նպատակներ: Սա առավելություն է պետական ներդրումների նկատմամբ»:
Dialogues-ի մասնակիցները եզրափակել են քննարկումները՝ նշելով, որ անմիջապես գործելը եւ լրացուցիչ քննարկումներն ամենակարեւորն են՝ տեւական միգրացիոն ճգնաժամը լուծելու համար:
Բեռլինի Aurora Dialogues-ին մասնակցել են այնպիսի հեղինակավոր գործիչներ, ինչպիսիք են Գերմանիայի բողոքական եկեղեցու նախկին նախագահ Վոլֆգանգ Հուբերը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ եւ Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի նախկին Բարձր հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը, Մերձավոր Արեւելքում եւ Հյուսիսային Աֆրիկայում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Գեերտ Կապելաերեն, Աֆրիկայի հարցերով Գերմանիայի կանցլերի անձնական ներկայացուցիչ Գյունտեր Նուկեն, «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի ղեկավար Քրիստոֆ Բոշը, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբովեն եւ ուրիշներ:
Համաժողովը տեղի է ունեցել «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի Բեռլինի ներկայացուցչության գրասենյակում եւ կազմակերպված էր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության եւ «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի համատեղ ուժերով՝ «Մերկատոր» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Բեռլինի Aurora Dialogues-ի ծրագրի, բանախոսների եւ կազմակերպիչների մասին հավելյալ տեղեկատվություն կարելի է գտնել այստեղ:

Ереван/Медиамакс/. «Диалоги Авроры» под названием «Миллионы в движении – время развития и интеграции» прошли 4 и 5 декабря в Берлине. Место проведения было выбрано с учетом важности этой темы как для Германии, так и для Европейского союза.
Мероприятие посетили ведущие гуманитарные деятели и правозащитники, в том числе Мэри Робинсон, Лейма Гбови и Норберт Ламмерт, которые вместе с другими участниками провели плодотворные дискуссии и обменялись идеями, способными помочь Германии и Евросоюзу найти решения самых острых глобальных вызовов, касающихся миграции и беженцев.
Люди недооценивают масштаб глобальной проблемы миграции
Главной темой конференции стала глобальная миграции и масштаб этой проблемы. 65 млн людей были вынуждены покинуть родные страны, а еще 700 млн поступили бы так же, если бы у них была возможность. Эта статистика не учитывает тех, кого обычно исключают из общественных дискуссий на тему миграции, в том числе внутренне перемещенных лиц (ВНЛ) и более чем 200 млн людей, которые могут стать беженцами к 2050 году из-за изменения климата и его последствий.
Для современных дискуссий характерны ложные представления и оторванность от реальности
Норберт Ламмерт, бывший председатель немецкого бундестага и один из ключевых докладчиков конференции, сказал: «Говорить о миграции зачастую значит говорить об ошибочных представлениях».
Участники отметили, что общественные обсуждения часто основаны на ложных представлениях о проблеме, что ясно подтверждается результатами Гуманитарного индекса «Аврора» – 2017, специального исследования, посвященного общественному восприятию важнейших гуманитарных проблем и их решений. В опросе приняли участие 6500 респондентов из 12 стран, и результаты показывают, что большинство людей склонны считать, что их страна сделала для беженцев больше, чем она сделала в реальности, и что люди по всему миру все меньше верят в способность отдельных людей или организаций изменить ситуацию к лучшему. Только 9% опрошенных полагают, что их действия могут помочь найти решение глобальной проблемы беженцев.
Принимая во внимание продемонстрированную результатами индекса разобщенность и превалирование ошибочных представлений, эксперты все более активно призывают начать новый общественный диалог о миграции и интеграции, так как существующие дискуссии недостаточно сбалансированы и оторваны от реальности.
Бывший Верховный комиссар ООН по правам человека и экс-президент Ирландии Мэри Робинсон заявила на Диалогах: «Истории – это важно, но мы, к сожалению, не так много слышим о тех, кого это касается напрямую. То, что происходит с беженцами, которые были вынуждены покинуть родные края, очень важно». Она также подчеркнула, что СМИ зачастую рассказывают о таких людях негативно и предвзято, и что перевод этой проблемы в политическую плоскость мог бы повлиять на ее обсуждение и в конечном итоге сделать его более масштабным, способствуя успешной интеграции.
«Мы должны преодолеть разрыв между эмоциями и реальными фактами», – отметила бывший председатель немецкого бундестага Рита Сюссмут.
Доктор Ингрид Хамм, основатель инициативы Global Perspectives, заявила: «Нам пора начать мыслить гораздо более глобально. Когда речь заходит о проблеме миграции и причинах, заставляющих людей покинуть родную страну, недостаток информации становится очевиден, как и растущая потребность в более эффективном диалоге между Африкой и Европой».
Необходимость выработки ясного и единого европейского подхода
Участники Диалогов пришли к выводу, что ясное руководство абсолютно необходимо для успешной миграции и интеграции. «Большая прозрачность – ключевой элемент борьбы с ксенофобией. Германии недостает официального закона об иммиграции, который бы внес ясность и обеспечил более простой и скоординированный процесс», – подчеркнула Рита Сюссмут.
Спикеры также раскритиковали Евросоюз за отсутствие сотрудничества на региональном уровне в том, что касается решения кризиса беженцев, и за проявленную пассивность относительно создания совместных процедур, которые могли бы помочь справиться с проблемой, а также отметили, что несколько ключевых европейских государств не признают масштаб ситуации и ее реалии.
Норберт Ламмерт напомнил, что критика касается не столько способности страны принять определенное количество беженцев, сколько отсутствия ощущения общей ответственности и готовности решать проблему. «Если есть в мире страна, история которой доказывает, что возведение стен не способно ограничить миграцию, то это Германия. Миграция – это не чрезвычайная ситуация, которая возникает внезапно. С некоторыми оговорками относительно исторического контекста, миграция – это нормальное историческое явление, которое несет в себе как проблемы, так и возможности», – сказал он.
Потребность во взаимодействии частных и государственных инициатив
Эксперты подчеркнули необходимость более эффективного взаимодействия частных и государственных инициатив.
Аня Лангенбюхен, глава европейского отделения Фонда Билла и Мелинды Гейтс, высказалась относительно важности частных инициатив в области развития:
«Частные инициативы работают как катализаторы. В то же время мы сокращаем риски для инвесторов и намечаем ясные, измеримые цели. В этом наше преимущество по сравнению с государственными инвестициями».
В завершение дискуссии участники Диалогов пришли к выводу, что для решения острой проблемы миграции необходимы дополнительные обсуждения и безотлагательные действия.
В «Диалогах Авроры» в Берлине приняли участие бывший председатель Совета Евангелической церкви Германии профессор Вольфганг Хубер, бывший Верховный комиссар ООН по правам человека и экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, региональный директор ЮНИСЕФ для Ближнего Востока и Северной Африки Герт Каппелаэр, особый представитель канцлера Германии по вопросам Африки Гюнтер Нуке, председатель совета попечителей Фонда имени Роберта Боша Кристоф Бош, лауреат Нобелевской премии Лейма Гбови и многие другие.
Конференция прошла в представительстве Фонда имени Роберта Боша в Берлине и стала возможной благодаря совместным усилиям Гуманитарной инициативы «Аврора», Фонда имени Роберта Боша и инициативы Global Perspectives, а также поддержке Фонда «Меркатор».
Дополнительная информация о программе, спикерах и организаторах Диалогов «Аврора» в Берлине в 2017 году доступна здесь.