Հայաստանում զենքով ոչ մի հարց չի լուծվելու, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ «արկածախնդրություն փնտրողները պետք է քաջ գիտակցեն՝ Հայաստանում պետականության հիմքերը խարխլելու փորձերը դատապարտված են ձախողման»:
«Հայաստանում բռնությամբ եւ զենքով ոչ մի հարց չի լուծվելու: Ուժի օրինական կիրառման մենաշնորհը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը: Ինչ-ինչ հարցեր, վեճեր, դժգոհություններ, տարաձայնություններ քննարկելու եւ լուծելու համար Սահմանադրությամբ եւ օրենքով ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտները եւ մեխանիզմները»,- ասել է նախագահը Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվան նվիրված նիստին:
Նրա խոսքով՝ ԱԱԾ-ն եւ իրավապահ մյուս մարմիններն ունակ են չեզոքացնելու նման ցանկացած ոտնձգություն:
«Կարծում եմ՝ անցյալ տարի հուլիսին ձեր հետեւողական գործողություններն ու հավասարակշռված մոտեցումները խոսքերիս լավագույն ապացույցն են: Նրանք, ովքեր ապագայում փորձելու են իրենց անձնական կամ խմբային շահերին հասնել հակաիրավական գործելակերպով, խորհուրդ եմ տալիս զերծ մնալ արկածախնդրությունից»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ ոմանք փորձում են ծայրահեղացնել անվտանգության եւ ազատության հարաբերակցությունը՝ դրանք դարձնելով բացարձակ երկընտրանքի առարկա:
«Նման հակադրումը կեղծ է եւ ինձ համար անընդունելի: Անվտանգությունը եւ ազատությունը ոչ թե հակադիր, այլ փոխկապակցված եւ փոխգործակցող երեւույթներ են»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ նախագահն անհրաժեշտ է համարել
հետեւել միջազգային կառույցների հետազոտություններին եւ վարկանիշներին:
«Կոռուպցիայի վերաբերյալ Հայաստանի ցուցանիշներում նահանջ չպետք է լինի: Անգամ եթե խոսքը ոչ թե բուն կոռուպցիայի, այլ դրա ընկալման մասին է, անհրաժեշտ է գտնել եւ բացահայտել այն թերությունները, որոնք հանգեցնում են նման ընկալման»,- ասել է նա:
Խոսելով թվային ենթակառուցվածքների վրա կատարված հարձակումների մասին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ միայն 2017-ին կանխվել է պետական մարմինների տեղեկատվական համակարգեր եւ պաշտոնական կայքեր անօրինական մուտք գործելու կամ այլ հարձակումների շուրջ 1,5 մլն փորձ:
«Խոսքս, իհարկե, միկրոխնդիրների մասին չէ: Մենք չենք պատրաստվում պարզունակ լուծումներ տալ՝ սահմանափակելով խոսքի ազատությունը կամ տեղեկատվություն հաղորդելու կամ տարածելու իրավունքը: Ինտերնետի գրաքննություն Հայաստանում չի լինելու, օրենքով չարգելվածը՝ թույլատրված է: Համոզված եմ, որ Հայաստանի հասարակությունն այնքան հասուն է, որ կարող է այս միկրոխնդիրները լուծել ինքնակարգավորման մեխանիզմով»,- նշել է նախագահը:

Ни один вопрос в Армении не будет решаться с помощью оружия, заявил президент - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «искатели авантюр должны прекрасно понимать, что попытки расшатать основы армянской государственности обречены на провал».
«Ни один вопрос в Армении не будет решаться путем насилия или оружия. Монополия на законное применение силы принадлежит Республике Армения. Конституцией и законодательством созданы все необходимые институты и механизмы для обсуждения и решения определенных вопросов, споров, недовольств, разногласий»,- отметил президент на заседании, приуроченном ко Дню работника органов национальной безопасности.
По словам Сержа Саргсяна, СНБ и другие правоохранительные органы способны нейтрализовать любые подобные притязания.
«На мой взгляд, ваши взвешенные и последовательные шаги в июле прошлого года служат лучшим доказательством моих слов. Всем, кто в будущем попытается противозаконными действиями достичь своих личных или групповых целей, советую воздержаться от приключений»,- отметил президент.
По словам Сержа Саргсяна, некоторые пытаются противопоставить безопасность свободе, превратив эти явления в предмет абсолютной дилеммы.
«Подобное противопоставление ложно и неприемлемо для меня. Безопасность и свобода не противоречат друг другу, а, наоборот, являются взаимосвязанными и взаимодополняющими явлениями»,- отметил он.
Говоря о борьбе против коррупции, президент посчитал необходимым следить за исследованиями и рейтингами международных структур.
«Позиции Армении не должны отступать в рейтингах, касающихся Армении. Даже если речь идет не о коррупции, а ее восприятии, необходимо найти и выявить те недостатки, которые приводят к такому восприятию»,- заявил он.
Говоря об атаках на цифровые инфраструктуры, Серж Саргсян заявил, что только в 2017-м было пресечено около 1,5 млн попыток незаконного входа на официальные страницы и информационные системы государственных органов и другие нападения.
«Безусловно, речь идет не о незначительных проблемах. Мы не собираемся давать примитивные решения, ограничивая свободу слова или право распространения информации. В Армении не будет цензуры на интернет: все, что не запрещено законом, дозволено. Уверен, что армянское общество настолько зрелое, что может решать такие проблемы посредством механизмов саморегулирования»,- отметил президент.