Հայաստանում զենքով ոչ մի հարց չի լուծվելու, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ «արկածախնդրություն փնտրողները պետք է քաջ գիտակցեն՝ Հայաստանում պետականության հիմքերը խարխլելու փորձերը դատապարտված են ձախողման»:
«Հայաստանում բռնությամբ եւ զենքով ոչ մի հարց չի լուծվելու: Ուժի օրինական կիրառման մենաշնորհը պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը: Ինչ-ինչ հարցեր, վեճեր, դժգոհություններ, տարաձայնություններ քննարկելու եւ լուծելու համար Սահմանադրությամբ եւ օրենքով ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտները եւ մեխանիզմները»,- ասել է նախագահը Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվան նվիրված նիստին:
Նրա խոսքով՝ ԱԱԾ-ն եւ իրավապահ մյուս մարմիններն ունակ են չեզոքացնելու նման ցանկացած ոտնձգություն:
«Կարծում եմ՝ անցյալ տարի հուլիսին ձեր հետեւողական գործողություններն ու հավասարակշռված մոտեցումները խոսքերիս լավագույն ապացույցն են: Նրանք, ովքեր ապագայում փորձելու են իրենց անձնական կամ խմբային շահերին հասնել հակաիրավական գործելակերպով, խորհուրդ եմ տալիս զերծ մնալ արկածախնդրությունից»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ ոմանք փորձում են ծայրահեղացնել անվտանգության եւ ազատության հարաբերակցությունը՝ դրանք դարձնելով բացարձակ երկընտրանքի առարկա:
«Նման հակադրումը կեղծ է եւ ինձ համար անընդունելի: Անվտանգությունը եւ ազատությունը ոչ թե հակադիր, այլ փոխկապակցված եւ փոխգործակցող երեւույթներ են»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ նախագահն անհրաժեշտ է համարել
հետեւել միջազգային կառույցների հետազոտություններին եւ վարկանիշներին:
«Կոռուպցիայի վերաբերյալ Հայաստանի ցուցանիշներում նահանջ չպետք է լինի: Անգամ եթե խոսքը ոչ թե բուն կոռուպցիայի, այլ դրա ընկալման մասին է, անհրաժեշտ է գտնել եւ բացահայտել այն թերությունները, որոնք հանգեցնում են նման ընկալման»,- ասել է նա:
Խոսելով թվային ենթակառուցվածքների վրա կատարված հարձակումների մասին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ միայն 2017-ին կանխվել է պետական մարմինների տեղեկատվական համակարգեր եւ պաշտոնական կայքեր անօրինական մուտք գործելու կամ այլ հարձակումների շուրջ 1,5 մլն փորձ:
«Խոսքս, իհարկե, միկրոխնդիրների մասին չէ: Մենք չենք պատրաստվում պարզունակ լուծումներ տալ՝ սահմանափակելով խոսքի ազատությունը կամ տեղեկատվություն հաղորդելու կամ տարածելու իրավունքը: Ինտերնետի գրաքննություն Հայաստանում չի լինելու, օրենքով չարգելվածը՝ թույլատրված է: Համոզված եմ, որ Հայաստանի հասարակությունն այնքան հասուն է, որ կարող է այս միկրոխնդիրները լուծել ինքնակարգավորման մեխանիզմով»,- նշել է նախագահը:

Weapons can solve no issue in Armenia, President says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan stated today that "Adventure seekers should realize that trying to undermine the foundation of Armenian state is doomed to failure.”
“Violence and weapons will solve no issue in Armenia. Only the Republic of Armenia has a monopoly on legally using force. All the necessary institutions and mechanisms have already been created by the Armenian Constitution to solve certain issues, conflicts, complaints and misunderstandings,” said President Sargsyan during the session, dedicated to the National Security Officer’s Day.
According to him, National Security Service and other law enforcement structures have the right to eliminate any threat to the Armenian state.
“I think that your consistent actions and balanced approaches during the developments in July of 2016 are the best evidences of my words. To all those who will try to pursue personal or group interests by illegal methods, I advise to avoid similar adventures,” President Sargsyan said.
According to Serzh Sargsyan, some people try to extremize the security-freedom correlation, turning it into an absolute dilemma.
“This contrast is fake and acceptable for me. Security and freedom are not opposed but rather interrelated and interoperable elements,” he said.
Touching upon the fight against corruption, President Sargsyan suggested following the researches and ratings from international structures.
“Armenia should not register any decline in fight against corruption even if we take the perception of corruption instead of the corruption itself. We need to discover all the shortcomings that bring the perception that we have now in Armenia,” he said.
Touching upon the attacks committed against the Armenian digital infrastructures, Serzh Sargsyan said that only in 2017 Armenia has prevented over 1,5m various attacks, including attempts of hacking state information systems and official web pages.
“Of course, I am not speaking now about the small issues. We are not going to give simple answers by restricting freedom of speech or the right to disseminate information. We will not have internet censorship in Armenia. What is not restricted by the law is practically allowed. I think that the Armenian public is mature enough to be able to solve these issues by mechanism of self-regulation,” the President of Armenia concluded.