Լուսանկարը` Բեռլինի կինոփառատոն
2017 թվականին Մեդիամաքսը տարբեր հարցազրույցներ է հրապարակել՝ քաղաքական գործիչների, արվեստագետների, գիտնականների եւ լրագրողների հետ: Տարեվերջին ընտրել ենք դրանցից 10-ը՝ առանձնացնելով որոշ հատվածներ:
Կարեն Կարապետյան. «Չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել»
- Այս պաշտոնում ինձ ամենաշատը զարմացրել է այն, որ պոպուլիզմը դարձել է ուժեղ գործոն: Շատ են մարդիկ, որոնք տեսախցիկի առջեւ մի բան են ասում, տեսախցիկից դուրս՝ այլ բան, իսկ իրականում մտածում՝ լրիվ այլ բան: Ինքս երբեւէ տեսախցիկի առջեւ չեմ ասել որեւէ բան, որին չեմ հավատացել: Չեմ փորձում որեւէ մեկին արհեստական դուր գալ, սուտ խոսելը սկզբունքորեն չեմ ընդունում: Լինում են դեպքեր, երբ ճիշտն ասել չես կարող, բայց, կարծում եմ, չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել:
- FAST-ի նպատակները ամբողջական են։ Մենք ցանկանում ենք ստեղծել ամբողջական էկոհամակարգ, որն առաջ կմղի տեխնոլոգիական նորարարությունը եւ գիտական առաջընթացը։ Դա անելու համար անհրաժեշտ է թիրախավորել բոլոր կարեւոր միջոցները՝ մտավոր, ֆինանսական, ցանցային՝ ստեղծելով «ցունամի», որն իրար հետեւից ալիքներ է բերում:
- Ես կփոխեի բարձրագույն կրթության ամբողջ համակարգը: Տեխնոլոգիաներն արագ զարգանում են, եւ Հայաստանը պետք է փորձի բարեփոխումներ կատարել բուհական ոլորտում, պարզել՝ բոլոր համալսարանները կամ նույնիսկ դրանցից շատերն արդյոք պե՞տք է, որ զբաղվեն հետազոտական աշխատանքներով: Հետազոտությամբ զբաղվելը մեծ գումարներ է պահանջում, այնպես որ, գուցե հարկավոր է դասակարգել համալսարանները ըստ այն ուղղությունների, որոնք կարեւոր են տարածաշրջանի համար:
Գալինա Տիմչենկո. Աուդիոյի վերածնունդը թրենդ կդառնա
- Ի՞նչ է անում լրագրողը՝ պատմություն է պատմում: Յուրաքանչյուր տաղանդավոր մարդ, որը պատմություն է պատմում, կարող է լրագրող դառնալ, սակայն նաեւ պետք է տիրապետի մի շարք կարեւոր հմտությունների: Լրագրողի դիպլոմը այդ հմտությունների ձեռքբերումն ամենեւին չի երաշխավորում:
Լարիսա Հովհաննիսյան. Կարեւոր է յուրաքանչյուր երեխան
- Շատ հաճախ կրթական համակարգի խնդիրները պայմանավորված են ոչ թե նրանով, որ ոլորտի պատասխանատուները չեն ցանկանում որեւէ լավ բան անել, այլ պարզապես շատերը հեռու են այն իրականությունից, որն առկա է դպրոցներում, հատկապես՝ մարզերում: Հավանաբար, նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ չեն դասավանդել դպրոցներում եւ անձամբ չեն առնչվել այդ խնդիրներին: Անհնար է կազմել արդյունավետ ծրագիր կրթական ոլորտի համար, եթե չես շփվում աշակերտի հետ, ով տեսնում է հորը տարվա մեջ լավագույն դեպքում մի քանի շաբաթ, դպրոց է գալիս կիսասոված, չունի նորմալ կոշիկ եւ չգիտի, ինչպես օգնել մորը կերակրել եղբորն ու քույրերին:
Յոսի Մելման. Ադրբեջանի թիվ մեկ հանրային թշնամին դարձա
- Ես դարձա Ադրբեջանի թիվ 1 հանրային թշնամին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում մի քանի սարսափելի, կեղտոտ հոդվածներ հրապարակվեցին, որոնցում ինձ անվանում էին «հայկական լոբբիի գործակալ», «թուլամորթ լրագրող», «կաշառված լրագրող» եւ այլն:
- Անկախ միջազգային իրադրությունից, Հայաստանը պետք է ձգտի հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որն իրեն թույլ կտա առաջ մղել իր ազգային շահերը Հյուսիս-Հարավ եւ Արեւելք-Արեւմուտք առանցքներով: Դա պետք է դառնա հայկական քաղաքականության կոնստանտը՝ հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական դիրքը. քաղաքականության մեջ աշխարհագրությունը շատ դեպքերում ճակատագրական նշանակություն է ունենում:
Միշել Մայոր. Հետհայացք ապագային կամ կյանք Երկրից դուրս
- Այո, ես ընդունում եմ, որ կյանքը կանոնավոր երեւույթ է, որն առաջանում է տիեզերքի զարգացման ընթացքում, դրա համար էլ բազմաթիվ մոլորակների վրա պետք է լինի: Այդ տեսանկյունից իմ հետազոտությունները հենց դրա համար էլ կատարվում են, որովհետեւ մենք գտնում ենք, որ կյանք կարող է լինել նաեւ այլ մոլորակների վրա, երկիրը միակը չէ:
Վիտալի Բալասանյան. Աղդամի ուղղությամբ սարսափելի տեսարան էր
- Բանակում հիմա զգոնությունը շատ բարձր է: Ամեն բան իր տեղում է, բայց կամ մի «բայց». ամեն ինչ պետք է անենք պատերազմը հեռու պահելու համար: Դա մեզ համար չէ, որ ասում եմ. դատելով Հայաստանի եւ Արցախի նախագահների ելույթներից եւ փոխգործակցության պլանի առկայությունիցˋ նոր հարձակման դեպքում Հայաստանը ձեռնպահ չի մնալու:  Տա Աստված, որ չգա այդ օրը, այլապես, վստահ եմ, Ադրբեջանը լուրջ խնդիրներ է ունենալու:
Շառլ Ազնավուր. «Մոտեցեք ճիշտ դռներին եւ բացեք դրանք»
- Ես շատ հետաքրքրասեր եմ եւ ինձ համար երբեք սահմաններ չեմ դրել, ինձ հետաքրքիր է եղել այլ մշակույթներ բացահայտել, գրավել աշխարհի տարբեր մասերում գտնվող մարդկանց սրտերը եւ ես ամեն ինչ եմ արել դրա համար։ Սա նաեւ ֆիզիկական մեծ աշխատանք է։ Երբ երիտասարդ էի, մեկ օրվա մեջ երեք համերգ էի ունենում` ցերեկը, երեկոյան եւ գիշերը։ Վերջին չվերթով թռչում էի մեկ այլ քաղաք եւ հաջորդ օրը շարունակում նույն ոգով։ Քչերը կարող են նման ռիթմի դիմանալ, երեւի դա է պատճառը, որ 92 տարեկանում դեռ շարունակում եմ ելույթներ ունենալ ամբողջ աշխարհում։

Photo: Berlin Film Festival
In 2017 Mediamax published various interviews with politicians, artists, scientists and journalists. We have chosen our top 10 interviews of 2017 and present certain extracts to your attention.
Karen Karapetyan: Lying is never an option
- In this position, I was surprised the most when I discovered that populism became a significant factor. There are many people who say one thing in front of the camera and another without a camera around, and what they really think is something else completely. I personally never said on camera something I didn’t believe. I’m not trying to get anyone to like me. I find lying unacceptable. Sometimes you can’t tell the truth, but I believe you never have to lie.
- FAST objectives are holistic. We want to elevate the entire ecosystem, to create an ecosystem that will drive technological innovation, and scientific advancement. In order to do that, you would need to target all the significant capacities – intellectual, financial, network capacities – and create a tsunami that brings in a wave after a wave and lifts these capacities.
- I would change the whole system of higher education. The technologies are rapidly developing and I believe Armenia should try now to implement reforms in the university sector, try to find out whether all the universities or even many of them should in fact do research. Research costs a lot of money, so maybe you have to categorize universities by topics that are important for the region.
Galina Timchenko: Audio revival will become a trend (in Armenian)
- So what is the job of a journalist? It’s to tell a story. If you are talented and you can tell a story, then you can also become a journalist. Nevertheless, you need to have certain important skills, which the diploma in journalism doesn’t necessarily guarantee.
Larisa Hovannisian: The State should prioritize every child
- Not all problems in our education system are conditioned by the unwillingness of responsible people to do something good. Sometimes they are just far from the reality at schools, especially in regions. It’s like that they have never taught at a school that has faced education challenges for years. You can’t implement education reforms without the opportunity to communicate with students, who see their fathers at best several weeks a year. These kids come to school half-starved, without normal shoes and any idea on how to help their mothers feed their brothers and sisters.
Yossi Melman: I became Number 1 Public Enemy in Azerbaijan
- I became Number 1 public enemy in Azerbaijan. There were some terrible, nasty media reports about me in Azerbaijan. The called me “an agent of Armenian lobby”, “weak journalist”, “corrupt journalist”, etc.
- No matter what the international environment is, Armenia should still have a goal of situating itself in a position where it can conduct policies that promote its national interests both North-South, East-West. That should still be a constant of Armenian policy because of its geographical location, and geography is destiny in politics in many ways.
Michel Mayor: A look to the future and life outside the Earth (in Armenian)
- Yes, I believe that life is a regular phenomenon, which appears as a result of the development of the universe, so it should exist in various planets. From this point, my researches are aimed at proving that life can be in other planets.
Vitaly Balasanyan: The view from Aghdam was horrifying (in Armenian)
- The vigilance in the Army is very high now. Everything is in order, but we still have to do everything possible to prevent the war. I came to this conclusion from the statements of the Presidents of Armenia and Artsakh, as well as the format of their collaboration. In case of an attack, Armenia will certainly respond. I wish God doesn’t let that happen, or else Azerbaijan is going to have big problems.
Charles Aznavour: Find the right doors and open them
- I’m very curious, so I’ve never limited myself. It was interesting to meet other cultures and win hearts worldwide, and I did everything for it. It’s a great physical effort as well. I used to give three concerts a day when I was young - in the morning, in the evening and at night. I took the last flight to the next city and did the same there. Not many people can keep up with such rhythm, so I suppose, that’s why I’m still touring at age 92.