Լուսանկարը` Բեռլինի կինոփառատոն
2017 թվականին Մեդիամաքսը տարբեր հարցազրույցներ է հրապարակել՝ քաղաքական գործիչների, արվեստագետների, գիտնականների եւ լրագրողների հետ: Տարեվերջին ընտրել ենք դրանցից 10-ը՝ առանձնացնելով որոշ հատվածներ:
Կարեն Կարապետյան. «Չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել»
- Այս պաշտոնում ինձ ամենաշատը զարմացրել է այն, որ պոպուլիզմը դարձել է ուժեղ գործոն: Շատ են մարդիկ, որոնք տեսախցիկի առջեւ մի բան են ասում, տեսախցիկից դուրս՝ այլ բան, իսկ իրականում մտածում՝ լրիվ այլ բան: Ինքս երբեւէ տեսախցիկի առջեւ չեմ ասել որեւէ բան, որին չեմ հավատացել: Չեմ փորձում որեւէ մեկին արհեստական դուր գալ, սուտ խոսելը սկզբունքորեն չեմ ընդունում: Լինում են դեպքեր, երբ ճիշտն ասել չես կարող, բայց, կարծում եմ, չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել:
- FAST-ի նպատակները ամբողջական են։ Մենք ցանկանում ենք ստեղծել ամբողջական էկոհամակարգ, որն առաջ կմղի տեխնոլոգիական նորարարությունը եւ գիտական առաջընթացը։ Դա անելու համար անհրաժեշտ է թիրախավորել բոլոր կարեւոր միջոցները՝ մտավոր, ֆինանսական, ցանցային՝ ստեղծելով «ցունամի», որն իրար հետեւից ալիքներ է բերում:
- Ես կփոխեի բարձրագույն կրթության ամբողջ համակարգը: Տեխնոլոգիաներն արագ զարգանում են, եւ Հայաստանը պետք է փորձի բարեփոխումներ կատարել բուհական ոլորտում, պարզել՝ բոլոր համալսարանները կամ նույնիսկ դրանցից շատերն արդյոք պե՞տք է, որ զբաղվեն հետազոտական աշխատանքներով: Հետազոտությամբ զբաղվելը մեծ գումարներ է պահանջում, այնպես որ, գուցե հարկավոր է դասակարգել համալսարանները ըստ այն ուղղությունների, որոնք կարեւոր են տարածաշրջանի համար:
Գալինա Տիմչենկո. Աուդիոյի վերածնունդը թրենդ կդառնա
- Ի՞նչ է անում լրագրողը՝ պատմություն է պատմում: Յուրաքանչյուր տաղանդավոր մարդ, որը պատմություն է պատմում, կարող է լրագրող դառնալ, սակայն նաեւ պետք է տիրապետի մի շարք կարեւոր հմտությունների: Լրագրողի դիպլոմը այդ հմտությունների ձեռքբերումն ամենեւին չի երաշխավորում:
Լարիսա Հովհաննիսյան. Կարեւոր է յուրաքանչյուր երեխան
- Շատ հաճախ կրթական համակարգի խնդիրները պայմանավորված են ոչ թե նրանով, որ ոլորտի պատասխանատուները չեն ցանկանում որեւէ լավ բան անել, այլ պարզապես շատերը հեռու են այն իրականությունից, որն առկա է դպրոցներում, հատկապես՝ մարզերում: Հավանաբար, նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ չեն դասավանդել դպրոցներում եւ անձամբ չեն առնչվել այդ խնդիրներին: Անհնար է կազմել արդյունավետ ծրագիր կրթական ոլորտի համար, եթե չես շփվում աշակերտի հետ, ով տեսնում է հորը տարվա մեջ լավագույն դեպքում մի քանի շաբաթ, դպրոց է գալիս կիսասոված, չունի նորմալ կոշիկ եւ չգիտի, ինչպես օգնել մորը կերակրել եղբորն ու քույրերին:
Յոսի Մելման. Ադրբեջանի թիվ մեկ հանրային թշնամին դարձա
- Ես դարձա Ադրբեջանի թիվ 1 հանրային թշնամին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում մի քանի սարսափելի, կեղտոտ հոդվածներ հրապարակվեցին, որոնցում ինձ անվանում էին «հայկական լոբբիի գործակալ», «թուլամորթ լրագրող», «կաշառված լրագրող» եւ այլն:
- Անկախ միջազգային իրադրությունից, Հայաստանը պետք է ձգտի հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որն իրեն թույլ կտա առաջ մղել իր ազգային շահերը Հյուսիս-Հարավ եւ Արեւելք-Արեւմուտք առանցքներով: Դա պետք է դառնա հայկական քաղաքականության կոնստանտը՝ հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական դիրքը. քաղաքականության մեջ աշխարհագրությունը շատ դեպքերում ճակատագրական նշանակություն է ունենում:
Միշել Մայոր. Հետհայացք ապագային կամ կյանք Երկրից դուրս
- Այո, ես ընդունում եմ, որ կյանքը կանոնավոր երեւույթ է, որն առաջանում է տիեզերքի զարգացման ընթացքում, դրա համար էլ բազմաթիվ մոլորակների վրա պետք է լինի: Այդ տեսանկյունից իմ հետազոտությունները հենց դրա համար էլ կատարվում են, որովհետեւ մենք գտնում ենք, որ կյանք կարող է լինել նաեւ այլ մոլորակների վրա, երկիրը միակը չէ:
Վիտալի Բալասանյան. Աղդամի ուղղությամբ սարսափելի տեսարան էր
- Բանակում հիմա զգոնությունը շատ բարձր է: Ամեն բան իր տեղում է, բայց կամ մի «բայց». ամեն ինչ պետք է անենք պատերազմը հեռու պահելու համար: Դա մեզ համար չէ, որ ասում եմ. դատելով Հայաստանի եւ Արցախի նախագահների ելույթներից եւ փոխգործակցության պլանի առկայությունիցˋ նոր հարձակման դեպքում Հայաստանը ձեռնպահ չի մնալու:  Տա Աստված, որ չգա այդ օրը, այլապես, վստահ եմ, Ադրբեջանը լուրջ խնդիրներ է ունենալու:
Շառլ Ազնավուր. «Մոտեցեք ճիշտ դռներին եւ բացեք դրանք»
- Ես շատ հետաքրքրասեր եմ եւ ինձ համար երբեք սահմաններ չեմ դրել, ինձ հետաքրքիր է եղել այլ մշակույթներ բացահայտել, գրավել աշխարհի տարբեր մասերում գտնվող մարդկանց սրտերը եւ ես ամեն ինչ եմ արել դրա համար։ Սա նաեւ ֆիզիկական մեծ աշխատանք է։ Երբ երիտասարդ էի, մեկ օրվա մեջ երեք համերգ էի ունենում` ցերեկը, երեկոյան եւ գիշերը։ Վերջին չվերթով թռչում էի մեկ այլ քաղաք եւ հաջորդ օրը շարունակում նույն ոգով։ Քչերը կարող են նման ռիթմի դիմանալ, երեւի դա է պատճառը, որ 92 տարեկանում դեռ շարունակում եմ ելույթներ ունենալ ամբողջ աշխարհում։

Фото: Эдгар Барсегян
В 2017 году Медиамакс публиковал разные интервью с политиками, деятелями искусства, учеными и журналистами. К концу года мы отобрали 10 из них, выделив некоторые отрывки.
Карен Карапетян: «Нет случаев, когда следует лгать»
- На этой должности меня больше всего удивило то, что популизм стал сильным фактором. Много людей, которые говорят перед камерой одно, за кадром – другое, а на самом деле думают нечто третье. Я никогда не говорил перед камерой чего-либо, во что не верил. Не пытаюсь кому-либо искусственно понравиться, ложь для меня принципиально неприемлема. Бывают случаи, когда не можешь сказать правду, но, на мой взгляд, не бывает случаев, когда следует лгать.
- Цели FAST целостны. Мы хотим создать целостную экосистему, которая будет продвигать технологические инновации и научный прогресс. Для этого необходимо мобилизовать все средства (интеллектуальные, финансовые, сетевые), создавая «эффект «цунами».
Карапет Андраникян: Армении следует совместить интеллект и эмоции
- Я бы изменил всю систему высшего образования. Технологии быстро развиваются, и Армения должна совершить реформы в вузовской сфере и выяснить, должны ли все университеты или их большая часть из них заниматься исследовательской деятельностью? Исследования требуют больших вложений, и, возможно, нужно классифицировать университеты по тем направлениям, которые важны для региона.
Галина Тимченко: «Трендом станет возрождение аудио»
- Чем занимается журналист? Он рассказывает историю. Каждый талантливый человек, который рассказывает историю, может стать журналистом, конечно, попутно обладая несколькими важными навыками. Диплом журналиста вовсе не обеспечивает наличие этих навыков.
Лариса Ованнисян: Каждый ребенок должен стать приоритетом для государства
- Очень часто проблемы в образовательной системе обусловлены не тем, что люди, ответственные за нее, не хотят сделать что-то хорошее, а тем, что многие далеки от реальности, которая есть в школах, в особенности - в регионах. Возможно, среди них есть люди, которые уже много лет не преподавали в школах и не сталкивались с проблемами воочию. Невозможно написать действенную программу реформ в сфере образования, если ты не общаешься с учеником, который видит отца в лучшем случае несколько недель в году, приходит в школу полуголодным, не имеет нормальной обуви и не знает, как помочь матери прокормить своих братьев и сестер.
Йосси Мельман: Я стал «врагом номер 1» для Азербайджана
-  Я стал «врагом общества» номер 1 в Азербайджане. В азербайджанских СМИ было несколько ужасных, грязных статей обо мне. Они называли меня «агентом армянского лобби», «слабым журналистом», «коррумпированным журналистом» и так далее.
- Вне зависимости от международной  обстановки, Армении надо стремиться оказаться в таком положении, которое позволит ей продвигать свои национальные интересы по осям Север-Юг и Восток-Запад. Это должно стать константой армянской политики ввиду географического положения страны – в политике география во многих случаях имеет судьбоносное значение.
Мишель Майор: Взгляд в будущее или жизнь вне Земли (на армянском)
- Да, я признаю, что жизнь – это систематическое явление, которое возникает в результате развития космоса, поэтому она должна существовать на многих планетах. С этой точки зрения, мои исследования проводятся именно с этой целью, поскольку, на наш взгляд, жизнь может существовать также и на других планетах.
Виталий Баласанян: На агдамском направлении мы видели ужасную картину
- Сейчас в армии высокий уровень бдительности. Все на своем месте, но есть одно «но»: нужно сделать все, чтобы избежать войны. Я это говорю не для нас: судя по выступлениям президентов Армении и Арцаха, а также исходя из существующего плана взаимодействия, в случае нового нападения Армения в долгу не останется. Дай Бог, чтобы этот день не настал. В противном случае, уверен, что у Азербайджана возникнут серьезные проблемы.
Шарль Азнавур: «Находите правильные двери и открывайте их»
- Я очень любознательный и поэтому никогда не ограничивал себя. Мне было интересно знакомиться с другими культурами, завоевывать сердца людей по все миру, и я делал для этого все. Это еще и большой физический труд. В молодости я давал по три концерта в день: днем, вечером и ночью. Вылетал последним рейсом в следующий город и продолжал в том же духе на следующий день. Такой ритм способны выдержать немногие, видимо, поэтому в 92 года я продолжаю гастролировать по всему миру.