Փրիթչարդ. «Լիդիան»-ը համապատասխանում է ամենաբարձր ստանդարտներին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում եւ Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առեւտրի եւ ներդրումների հարցերով հանձնակատար, խորհրդարանական Մարկ Փրիթչարդն ասել է, որ Ամուլսարի ոսկու հանքը շահագործող «Լիդիան» ընկերությունը հավատարիմ է շրջակա միջավայրի պահպանության ամենաբարձր ստանդարտներին բոլոր գործընթացներում:
Այս մասին հանձնակատարն ասել է Banks.am-ին տված բացառիկ հարցազրույցում:
««Լիդիան»-ն այստեղ խոշոր գումարներ, եւ որ ամենակարեւորն է՝ մարդկային ռեսուրս է ներդրել: Ընկերությունը զգալի ներդրում է կատարում Հայաստանի տնտեսության մեջ»,- ասել է բրիտանացի հանձնակատարը;
Անդրադառնալով հաճախ հնչող մտահոգություններին, թե ընկերության գործունեությունը շրջակա միջավայրի համար ռիսկեր է պարունակում, Մարկ Փրիթչարդը նշել է.
«Բնապահպանական տեսանկյունից՝ կապ չունի դա մեծ, թե փոքր ընկերություն է, հանքարդյունաբերողների եւ բնապահպանների միջեւ լարվածություն միշտ էլ առկա է: Սա նորություն չէ, եւ ամենայն հավանականությամբ, իրավիճակը երբեւէ չի փոխվի: Մի կողմից, քննադատությունը նաեւ առողջ երեւույթ է, քանի որ նպաստում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը: Մյուս կողմից, ընկերություններն ու երկրներն առաջընթացի կարիք ունեն, եւ իմ պատկերացմամբ՝ «Լիդիան»-ը հավատարիմ է շրջակա միջավայրի պահպանության ամենաբարձր ստանդարտներին բոլոր գործընթացներում»:
Բրիտանացի պաշտոնյան նկատել է, որ հանքարդյունաբերական ընկերություններին քննադատողներ միշտ կլինեն:
«Բայց «Լիդիան»-ն արել եւ անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի համապատասխանի Հայաստանի՝ շրջակա միջավայրի պահպանման ամենաբարձր ստանդարտներին»,- ասել է նա:

Photo: http://home.bt.com/
Yerevan /Mediamax/. British Trade Envoy to Armenia and Georgia, MP Mark Pritchard said that Lydian, which is responsible for Amulsar gold project, has the highest standards of environmental protection in all their business dealings.
He made this statement in an exclusive interview to Banks.am.
“Lydian has invested huge amount of money here, and most importantly, lots of people. It’s bringing a real contribution to the economy of Armenia,” the British Envoy said.
Touching upon the widespread concerns on the environmental risks that the company’s operation may entail, Mark Pritchard noted:
“On the environmental side, whether it’s a big or a small company, there are always tensions between mining and environmentalists. That’s nothing new and will probably never change. But companies and countries need to progress and I understand that Lydian has the highest standards of environmental protection in all their business dealings.”
The British official remarked that mining companies will always have their critics.
“But Lydian has done its utmost and will continue to do the best to make sure the company meets the highest environmental standards of Armenia,” he said.