Գարիկ Իսրայելյան. Հոքինգը մարդ էր, ով ցանկանում էր ապրել ամեն ինչ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխարհն այսօր սգում է անվանի բրիտանացի ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգի մահը, իսկ մտերիմները թերթում եւ վերհիշում են 76 տարեկանում տիեզերք հեռացած գիտնականի կյանքի էջերը:
Սթիվեն Հոքինգը ջերմ հարաբերություններ ուներ հայազգի գիտնական Գարիկ Իսրայելյանի հետ, աջակցում էր նրա հիմնադրած Starmus գիտության եւ արվեստների փառատոնին:
Այսօր Մեդիամաքսի հետ զրույցում Գարիկ Իսրայելյանն ասել է, որ «կորցրել է հրաշալի ընկերոջ, մեծագույն մարդու, մարտիկի եւ երազողի: Մարդ, ով ոգեշնչում էր իր սերնդից շատերին»:
«Սթիվեն Հոքինգը մահացավ մարտի 14-ին, նույն այն օրը, երբ ծնվել է Ալբերտ Էյնշտեյնը եւ նույն տարիքում, որում մահացել է նա: Որքան համընկնումներ…
Ես հասկանում եմ, որ այն քիչ մարդկանցից եմ, ում բախտ է վիճակվել անձամբ հանդիպել Սթիվենին:
2015-ին հիմնադրեցինք Սթիվեն Հոքինգի անվան մեդալը: Մենք շատ երջանիկ էինք, երբ Starmus փառատոնը ստացել էր Սթիվենի համաձայնությունը՝ նրան հարգանքի տուրք մատուցելու համար: Մարդիկ ինձ հարցնում էին՝ ինչպե՞ս կարելի է հարգանքի տուրք մատուցել ողջին: Եւ ես պատասխանում էի՝ դա այն է, ինչ մենք պարտավոր ենք անել, քանի որ այնպիսի մարդիկ, ինչպիսին Հոքինգն է, պետք է զգան մեր հարգանքը: Այժմ ես շատ հպարտ եմ Starmus-ի երրորդ գրքով, որը կոչվում է «Հորիզոնից անդին. հարգանքի տուրք Սթիվեն Հոքինգին»: Չեմ հասկանում՝ ինչու են մարդիկ սպասում, որ ինչ-որ մեկը մահանա, հետո միայն նրան տան աշխարհի բոլոր գերազանցությունները, ինչո՞ւ դա չեն անում, երբ մարդը ողջ է:
Կարծում եմ, որ Կանարյան կղզիները (այստեղ են անցկացվել Starmus փառատոնները - խմբ.) շատ հաջողակ էին Սթիվեն Հոքինգին երեք անգամ հյուրընկալելով: Այժմ մենք վավերագրական ֆիլմ ենք պատրաստում այդ զարմանահրաշ պատմությունների մասին:
Սթիվեն Հոքինգն այլեւս մեզ հետ չէ, բայց նրա ոգին այստեղ է՝ ինձ հետ, Starmus-ի մասնակիցների, Բրայան Մեյի, Ալեքսեյ Լեոնովի հետ: Նա միշտ ներկա կլինի: Քչերը գիտեն, որ նա Starmus-ն առաջադրել է Աստուրիայի արքայազնի մրցանակի: Ես դեռ պահում եմ Սթիվենի նամակը, եւ այն այնքան ոգեւորիչ է, որ ինձ ստիպում է մտածել, որ այդ փառատոնը պետք է առաջ ընթանա:
Ես կհիշեմ Սթիվենին, որպես մարդ, ով ցանկանում էր ապրել, փորձել եւ տեսնել ամեն ինչ, լսել, թե ինչ են խոսում շրջապատում (քչերը գիտեին, բայց նա շատ ուշադիր հետեւում էր եւ լսում ամեն ինչ): Երազող մարդ, ով կարող է բարկանալ, բայց մեկ րոպե անց ժպիտով կատակներ անել: Ես կարծում եմ, որ դա շատ մարդկային է: Այդպիսին էր Սթիվենը, իմ եւ Starmus-ի մեծագույն ընկերը»,- Մեդիամաքսին ասել է Գարիկ Իսրայելյանը:

Гарик Исраелян: Хокинг хотел попробовать все - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня мир скорбит о смерти известного британского физика-теоретика, астронома Стивена Хокинга, а близкие вспоминают и листают страницы жизни ученого, ушедшего в космос в возрасте 76 лет.
Стивен Хокинг поддерживал теплые отношения с ученым армянского происхождения Гариком Исраеляном, содействовал проведению основанного им фестиваля науки и искусств Starmus.
В беседе с Медиамакс Гарик Исраелян отметил, что «потерял замечательного друга, великого человека, борца и мечтателя. Человека, который воодушевлял многих представителей своего поколения».
«Стивен Хокинг умер 14 марта – в день, когда родился Альберт Энштейн, и в том же возрасте, что и он. Сколько совпадений… Я осознаю, что являюсь одним из немногих людей, которым посчастливилось лично встречаться со Стивеном.
В 2015 году мы учредили медаль имени Стивена Хокинга. Мы очень обрадовались, когда Стивен одобрил фестиваль Starmus, призванный воздать дань уважения ему. Люди спрашивали меня, как можно воздавать дань уважения живому человеку? И я отвечал: это наша обязанность, поскольку такие люди, как Хокинг, должны ощущать наше уважение. Сейчас я горжусь третьей книгой Starmus, которая называется «По ту сторону горизонта: дань уважения Стивену Хокингу». Не понимаю, почему люди ждут смерти человека, чтобы одаривать его почестями? Почему все это не делается при жизни?
Думаю, Канарским островам (здесь проводились фестивали Starmus-ред.) повезло трижды принять Стивена Хокинга. Сейчас мы работаем над документальными фильмами об этих удивительных историях.
Стивена Хокинга больше нет с нами, но его душа здесь, со мной, с участниками Starmus,  Брайаном Мэйем, Александром Леоновым. Он всегда будет с нами. Немногие знают, что он выдвинул Starmus на премию принца Астурийского. Я все еще храню письмо Стивена. Оно настолько воодушевляющее, что заставляет меня думать о развитии фестиваля.
Я буду вспоминать Стивена как человека, который хотел жить, пробовать и увидеть все, слышать, о чем говорят в окружении (мало кто знает, что он внимательно слушал и следил за всем). Это был мечтатель, который мог разозлиться, но спустя минуту шутить с улыбкой на лице. Таким был Стивен»,- отметил Гарик Исраелян.