Սպիտակի երկրաշարժի փորձին նվիրված գիտաժողով կանցկացվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանն ու Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն այսօր քննարկել են «Սպիտակի երկրաշարժը 30 տարի անց. Փորձ եւ հեռանկարներ» միջազգային գիտաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ գիտաժողովի նպատակն է համախմբել գիտնականներին՝ կիսվելու փորձով եւ քննարկելու այս բնագավառում առկա նորարարությունները եւ հետագա մարտահրավերները:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ միջոցառման կարեւորությունն ու գլխավոր ուղերձն այն է, որ հայ ժողովուրդը ոչ միայն հիշում է աղետալի երկրաշարժը եւ հարգում զոհերի հիշատակը, այլեւ առաջ է նայում եւ ձգտում ստեղծել դիմակայուն Հայաստան:
«Աղետների ռիսկի նվազեցումն առանց գիտության հնարավոր չէ պատկերացնել՝ ուստի ԱԻ նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է համագործակցել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հետ լայն ձեւաչափերով»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Готовится конференция, посвященная опыту Спитакского землетрясения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян и президент Национальной академии наук Радик Мартиросян обсудили сегодня подготовку международной конференции «Спитакское землетрясение: 30 лет спустя. Опыт и перспективы».
В МЧС отметили, что цель конференции – объединить ученых, чтобы поделиться опытом и обсудить инновации и новые вызовы.
Давид Тоноян подчеркнул, что важность и основной посыл мероприятия заключаются в том, что армянский народ не только помнит разрушительное землетрясение и чтит память погибших, но и смотрит вперед.
«Невозможно представить снижение рисков стихийный бедствий без науки, поэтому министерство по чрезвычайным ситуациям готово сотрудничать с Национальной академией наук в расширенных форматах»,- отметил Давид Тоноян.