Լեգենդար ամերիկացի լրագրողը վարպետության դաս է տվել Մեդիամաքս-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրահռչակ ամերիկացի լրագրող եւ վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ Ջոն Ալփրթը (Jon Alpert) հոկտեմբերի 17-ի Երեւանում վարպետության դաս է տվել Մեդիամաքսի լրագրողների համար:
Ավելի քան 40 տարի առաջ իր աշխատանքային կարիերան սկսած, աշխարհի բազմաթիվ թեժ կետերում եղած, Ֆիդել Կաստրոյի եւ Սադամ Հուսեյնի հետ հարցազրույցներ անցկացրած, բազմաթիվ Emmy մրցանակներին արժանացած Ջոն Ալփրթը պատմել է իր կյանքի մասին, ներկայացրել դրվագներ իր վավերագրական ֆիլմերից եւ պատասխանել լրագրողների հարցերին:
«Ես չունեմ լրագրողի կրթություն: Ես իմ աշխատանքային փորձը սկսել են Նյու-Յորքում: Երկու տարի աշխատում էի որպես տաքսու վարորդ, եւ իմ առաջին ֆիլմը հենց տաքսու մասին էր», - հիշում էր լրագրողը:
«Իմ ամենամեծ ցնցումներից մեկն Իրաքն էր, երբ մի քանի օրվա ընթացքում ես բազմիցս ականատես եղա, թե ինչպես են անդամահատում զինվորների ձեռքերն ու ոտքերը Իրաքի ամերիկյան ռազմական հոսպիտալում», - խոստովանել է Ջոն Ալփրթը: Իրաքում մնալու արդյունքում նկարահանվեց  4 Emmy մրցանակների արժանացած «Բաղդադ: շտապ օգնություն» ֆիլմը:
Իր վերջին ֆիլմերից մեկի` «Ոչ բնական աղետ Չինաստանում: Սիչուան նահանգի արցունքները» (China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province) համար Ջոն Ալփրթն առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի: Այս ֆիլմում ներկայացված է 2008-ի աղետալի երկրաշարժից հետո չինական Սիչուան նահանգում ստեղծված իրավիճակը: Հեռուստալրագրողին հաջողվել է ներկայացնել բողոքի ցույցերը եւ փոխանցել այն ծնողների վիշտը, ովքեր կորցրել էին իրենց զավակներին հիմնականում այն պատճառով, որ նահանգի դպրոցներից շատերը ավերվել էին, այն դեպքում, երբ շատ հարեւան շինություններ մնացել էին անվնաս: Ինչպես Ջոն Ալփրթը ներկայացրել է իր ֆիլմում, հիմնական պատճառը դպրոցների շինարարության ժամանակ անորակ նյութերի կիրառումն էր: Այս ֆիլմի համար հեռուստալրագրողը Չինաստանում հայտարարվել է “անցանկալի անձ”:
«Այո, ես բազմիցս ստիպված եմ եղել շրջանցել օրենքն իմ ֆիլմերը նկարահանելու համար: Կարծում եմ, եթե այդպես չանեի, ապա չէի կարողանա նկարահանել իմ ֆիլմերից շատերը, մասնավորապես` Չինաստանի մասին», - խոստովանել է հեռուստալրագրողը:
Երկար տարիներ Ջոն Ալփրթը միակ ամերիկացի լրագրողն էր, ով հնարավորություն ուներ այցելելու Կուբա եւ հանդիպել Ֆիդել Կաստրոյի հետ:
«Մի անգամ ես մի ողջ շաբաթ անցկացրեցի Ֆիդելի հետ: Մենք կարող էինք խոսել ամեն ինչի մասին` քաղաքականության, ձկնորսության, սիգարների», - հիշում է լրագրողը` ներկայացնելով գարեջուր խմող, սիգար ծխող, ՄԱԿ-ում ելույթ ունեցող եւ իր աղջկա ուսուցչին բացատրողական նամակ գրող Կոմանդանտեի մասին պատմող ֆիլմի դրվագներ:
Արդյո՞ք դժվար է ԱՄՆ-ում աշխատել Ջոն Ալփրթի նման անկախ լրագրողին: «Ես երկու անգամ ընդգրկվել եմ «սեւ ցուցակում», այդ թվում` Ծոցի առաջին պատերազմի մասին նկարահանած տեսանյութի համար: Սակայն այժմ իրավիճակը փոխվել է` զինվորականները ինձ սիրում են”, - կատակում է Ջոն Ալփրթը:
Ջոն Ալփրթը Հայաստան է ժամանել Alternative Resources in Media նախագծի հրավերով: Նախագծի ղեկավարն է Մանանա Ասլամազյանը, ով երկար տարիներ գլխավորում էր Internews-ի գրասենյակը Ռուսաստանում եւ մեծ ներդրում է ունեցել Ռուսաստանի հեռուստատեսության զարգացման գործում:

Ереван/Медиамакс/. Легендарный американский журналист и документалист Джон Алперт (Jon Alpert) провел 17 октября в Ереване мастер-класс для журналистов Медиамакс.
Начавший свою карьеру более 40 лет назад, побывавший в многочисленных горячих точках планеты и интервьюировавший Фиделя Кастро и Саддама Хусейна, обладатель нескольких премий Emmy Джон Алперт рассказал о своей жизни, продемонстрировал отрывки из своих документальных фильмов и ответил на вопросы журналистов.
«У меня нет журналистского образования. Я начинал свою карьеру в Нью-Йорке. Два года я работал таксистом, и одним из моих первых фильмов был как раз таки фильм о такси», - вспоминает телерепортер.
«Одним из самых моих больших потрясений был Ирак, когда за несколько дней я неоднократно видел, как солдатам ампутируют руки и ноги в американском военном госпитале в Ираке», - признается Джон Алперт. Итогом его пребывания в Ираке стал фильм «Багдад: скорая помощь», получивший 4 премии Emmy.
За один из последних фильмов «Нестихийное бедствие в Китае. Слезы провинции Сычуань», (China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province) Джон Алперт был номинирован на премию «Оскар». В этом фильме показывается ситуация в китайской провинции Сычуань, пострадавшей от разрушительного землетрясения в 2008 году. Телерепортер сумел показать акции протеста и передать горе родителей, потерявших своих детей из-за того, что большинство школ в провинции оказалось разрушено, тогда как многие другие соседние здания остались неповрежденными. Причиной этого, как показывает в своем фильме Джон Алперт, стало то, что для строительства школ использовались некачественные материалы. За этот фильм телерепортер был объявлен в Китае персоной нон-грата.
«Да, мне неоднократно приходилось обходить закон, чтобы делать свои фильмы. Думаю, если бы я этого не делал, я не смог бы сделать многие из своих фильмов, в частности, про Китай», - признался репортер.
Долгие годы Джон Алперт был единственным американским журналистом, который имел возможность посещать Кубу и встречаться с Фиделем Кастро.
«С Фиделем однажды я провел целую неделю. С ним мы могли говорить о всем: о политике, о рыбалке, о сигарах», - вспоминает репортер, демонстрируя кадры легендарного Команданте, потягивающего пиво, курящего сигары, выступающего в ООН, и пишущего разъяснительную записку учительнице его дочери за пропуск занятий в школе.
Сложно ли работать независимым журналистом, каким является Алперт, в США? «Меня дважды включали в «черный лист», в том числе и за репортаж во время первой Войны в заливе. Но сейчас ситуация изменилась - военные меня любят», - шутит Джон Алперт.
Джон Алперт прибыл в Армению по приглашению проекта Alternative Resources in Media, руководителем которого является Манана Асламазян, которая долгие годы возглавляла Internews в России и внесла огромный вклад в развитие регионального телевидения в России.