Լեգենդար ամերիկացի լրագրողը վարպետության դաս է տվել Մեդիամաքս-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրահռչակ ամերիկացի լրագրող եւ վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ Ջոն Ալփրթը (Jon Alpert) հոկտեմբերի 17-ի Երեւանում վարպետության դաս է տվել Մեդիամաքսի լրագրողների համար:
Ավելի քան 40 տարի առաջ իր աշխատանքային կարիերան սկսած, աշխարհի բազմաթիվ թեժ կետերում եղած, Ֆիդել Կաստրոյի եւ Սադամ Հուսեյնի հետ հարցազրույցներ անցկացրած, բազմաթիվ Emmy մրցանակներին արժանացած Ջոն Ալփրթը պատմել է իր կյանքի մասին, ներկայացրել դրվագներ իր վավերագրական ֆիլմերից եւ պատասխանել լրագրողների հարցերին:
«Ես չունեմ լրագրողի կրթություն: Ես իմ աշխատանքային փորձը սկսել են Նյու-Յորքում: Երկու տարի աշխատում էի որպես տաքսու վարորդ, եւ իմ առաջին ֆիլմը հենց տաքսու մասին էր», - հիշում էր լրագրողը:
«Իմ ամենամեծ ցնցումներից մեկն Իրաքն էր, երբ մի քանի օրվա ընթացքում ես բազմիցս ականատես եղա, թե ինչպես են անդամահատում զինվորների ձեռքերն ու ոտքերը Իրաքի ամերիկյան ռազմական հոսպիտալում», - խոստովանել է Ջոն Ալփրթը: Իրաքում մնալու արդյունքում նկարահանվեց  4 Emmy մրցանակների արժանացած «Բաղդադ: շտապ օգնություն» ֆիլմը:
Իր վերջին ֆիլմերից մեկի` «Ոչ բնական աղետ Չինաստանում: Սիչուան նահանգի արցունքները» (China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province) համար Ջոն Ալփրթն առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի: Այս ֆիլմում ներկայացված է 2008-ի աղետալի երկրաշարժից հետո չինական Սիչուան նահանգում ստեղծված իրավիճակը: Հեռուստալրագրողին հաջողվել է ներկայացնել բողոքի ցույցերը եւ փոխանցել այն ծնողների վիշտը, ովքեր կորցրել էին իրենց զավակներին հիմնականում այն պատճառով, որ նահանգի դպրոցներից շատերը ավերվել էին, այն դեպքում, երբ շատ հարեւան շինություններ մնացել էին անվնաս: Ինչպես Ջոն Ալփրթը ներկայացրել է իր ֆիլմում, հիմնական պատճառը դպրոցների շինարարության ժամանակ անորակ նյութերի կիրառումն էր: Այս ֆիլմի համար հեռուստալրագրողը Չինաստանում հայտարարվել է “անցանկալի անձ”:
«Այո, ես բազմիցս ստիպված եմ եղել շրջանցել օրենքն իմ ֆիլմերը նկարահանելու համար: Կարծում եմ, եթե այդպես չանեի, ապա չէի կարողանա նկարահանել իմ ֆիլմերից շատերը, մասնավորապես` Չինաստանի մասին», - խոստովանել է հեռուստալրագրողը:
Երկար տարիներ Ջոն Ալփրթը միակ ամերիկացի լրագրողն էր, ով հնարավորություն ուներ այցելելու Կուբա եւ հանդիպել Ֆիդել Կաստրոյի հետ:
«Մի անգամ ես մի ողջ շաբաթ անցկացրեցի Ֆիդելի հետ: Մենք կարող էինք խոսել ամեն ինչի մասին` քաղաքականության, ձկնորսության, սիգարների», - հիշում է լրագրողը` ներկայացնելով գարեջուր խմող, սիգար ծխող, ՄԱԿ-ում ելույթ ունեցող եւ իր աղջկա ուսուցչին բացատրողական նամակ գրող Կոմանդանտեի մասին պատմող ֆիլմի դրվագներ:
Արդյո՞ք դժվար է ԱՄՆ-ում աշխատել Ջոն Ալփրթի նման անկախ լրագրողին: «Ես երկու անգամ ընդգրկվել եմ «սեւ ցուցակում», այդ թվում` Ծոցի առաջին պատերազմի մասին նկարահանած տեսանյութի համար: Սակայն այժմ իրավիճակը փոխվել է` զինվորականները ինձ սիրում են”, - կատակում է Ջոն Ալփրթը:
Ջոն Ալփրթը Հայաստան է ժամանել Alternative Resources in Media նախագծի հրավերով: Նախագծի ղեկավարն է Մանանա Ասլամազյանը, ով երկար տարիներ գլխավորում էր Internews-ի գրասենյակը Ռուսաստանում եւ մեծ ներդրում է ունեցել Ռուսաստանի հեռուստատեսության զարգացման գործում:

Legendary American journalist and documentary film maker Jon Alpert conducted a master class for Mediamax’s journalists in Yerevan on October 17
Aram Araratyan, Karen Antonyan, Jon Alpert and Ara Tadevosyan
Yerevan/Mediamax/. Legendary American journalist and documentary film maker Jon Alpert conducted a master class for Mediamax’s journalists in Yerevan on October 17.
A winner of several Emmy Awards, Jon Alpert, who had visited numerous hotspots on the globe and interviewed Fidel Castro and Saddam Hussein during his 40-year career path, spoke about his life demonstrating fragments from his documentaries and answered the journalists’ questions.
“I don’t have a journalism degree. I started my career in New York, worked as a taxi driver for 2 years and one of my first films was one about a taxi”, the TV reporter recalls.
“Iraq was one of my greatest shocks as I saw soldiers having arm and leg amputations several times in the U.S. hospital in Iraq over a few days”, Jon Alpert said. As a result of his stay in Iraq, he shot “Baghdad Emergency Room” which won 4 Emmy Awards.
Jon Alpert was an Oscar nominee for one of his recent films, China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province. The film features the situation in the Chinese Sichuan province which was greatly damaged after the destructive earthquake in 2008. The reporter managed to show the protest actions and convey the grief of parents who had lost their children as the majority of the schools in the province were destroyed whereas other neighboring buildings were undamaged. As Jon Alpert shows in his film, this resulted from low-quality materials used for building the schools. Due to this film, the TV reporter was declared a persona non grata in China.
“Yes, I had to break the law more than once to shoot my films. I think if I didn’t do that I wouldn’t manage to shoot the majority of my films, those about China in particular”, confessed the reporter.
Jon Alpert has long been the only American journalist to have had the opportunity to visit Cuba and meet with Fidel Castro.
“Once I spent a whole week with Fidel. I would talk to him about politics, fishing and cigars, many different things”, the reporter recalls showing some frames with legendary Comandante while sipping beer, smoking cigars, speaking at the UN and writing an explanatory note to his daughter’s teacher for missing the lessons at school.
Is it difficult to work as an independent journalist, as Alpert, in the U.S? “I was twice blacklisted, for my report on the Gulf War including. But the situation has changed and now the military servicemen like me”, jokes Jon Alpert.
Jon Alpert arrived in Armenia on the invitation of Alternative Resources in Media project headed by Manana Aslamazyan who has long been the head of Internews in Russia and made a significant contribution to the development of regional TV in Russia.