Yerevan Web Meetings: Ինչպե՞ս տեսանյութերով գումար վաստակել ինտերնետում
Կայացել է Մեդիամաքսի նախաձեռնած Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում վարպետության երկրորդ դասը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի նախաձեռնած Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում հոկտեմբերի 22-ին Երեւանում կայացել է վարպետության երկրորդ դասը, որի նպատակն էր Հայաստանում ներկայացնել արտասահմանյան փորձը վեբ-քոնթենթի ստեղծման եւ առաջխաղացման ուղղությամբ:
Մեդիամաքսը Yerevan Web Meetings նախագիծն իրականացնում է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Վարպետության երկրորդ դասն անցկացրել է ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան, ով պատմել է առցանց տեսանյութերի միտումների եւ հեռանկարների, ինչպես նաեւ ինտերնետ-նախագծերի արդիականացման մասին: 2007-2009թթ. Աննա Զնամենսկայան զբաղեցրել է Rambler Media-ի կոմերցիոն տնօրենի պաշտոնը, իսկ այնուհետեւ գլխավորել Digital Access ընկերությունը:
Աննա Զնամենսկայան պատմել է, որ Ռուսաստանում շուրջ 42.3 մլն ինտերնետից օգտվողներ կամ ինտերնետ-լսարանի 85%-ը պարբերաբար դիտում է առցանց տեսանյութեր, եւ այս ցուցանիշով Ռուսաստանը զբաղեցնում է աշխարհում 6-րդ տեղը: Սակայն դիտումների քանակով Ռուսաստանը դեռեւս զիջում է Արեւմուտքին, Ճապոնիային եւ Չինաստանին: Ռուսաստանցի օգտվողներն օրեկան 20-25 րոպե են անցկացնում ինտերնետում տեսանյութեր դիտելով: Ռուսաստանում ինտերնետում տեսանյութեր  դիտողների 62%-ը 15-ից 35 տարեկան մարդիկ են, ընդ որում` հավասար գենդերային համաչափությամբ:
Աննա Զնամենսկայան պատմել է ինտերնետում տեսանախագծերի արդիականացման, տեսագովազդի նրբությունների եւ գովազդատուների հետ աշխատանքի մասին:
Նրա գնահատմամբ, ինտերնետ-վիդեոյի ոլորտում գլխավոր միտումներից կլինի այն, որ օգտվողների կողմից գեներացվող քոնթենթը (user generated content - UGC) «կգնա» սոցիալական ցանցեր, իսկ տեսառեսուրսները կանցնեն ավելի որակյալ եւ արտոնագրված քոնթենթի եւ կստանան ինտերնետ-հեռուստատեսության որակ:
«Քոնթենթով եւ տեխնոլոգիաներով ինտերնետը շարժվելու է հեռուստատեսության ուղղությամբ»,- ասել է Աննա Զնամենսկայան` նշելով, որ ինտերնետի մուտքով ժամանակակից հեռուստացույցներն ավելի մեծ տարածում են գտնում Ռուսաստանում եւ ողջ աշխարհում: Եթե 2010-ին Ռուսաստանում վաճառվել է ինտերնետի մուտքով 80 հազ. մուլտիմեդիա հեռուստացույց, ապա ընթացիկ տարում այդ ցուցանիշը հասել է արդեն 0,5 մլն-ի:
Նա նշել է նաեւ, որ համացանցում շարունակելու են հայտնվել թեմատիկ եւ հեղինակային տեսածառայություններ, որոնք գովազդատուներին կառաջարկեն նպատակային լսարան, իսկ օգտվողները սկսելու են ավելի շատ վճարել որակյալ տեսանյութերի համար:
Փորձագետը նշել է, որ տեսառեսուրսների հեղինակներին արժե մտածել նաեւ բջջային հեռախոսներում որակյալ տեսանյութերի հասանելիության մասին: Որպես օրինակ Աննա Զնամենսկայան նշել է Ճապոնիայի օրինակը, որտեղ բջջային ինտերնետ-թրաֆիկը գերազանցում է հաղորդալարայինը:
Աննա Զնամենսկայան հայտնել է, որ Ռուսաստանում տեսագովազդից ստացվող շահույթը առայժմ կազմում է ինտերնետ-գովազդի 2%-ը, սակայն, հաշվի առնելով  այն փաստը, որ 2 տարի առաջ տվյալ գովազդի չափաբաժինը կազմում էր 0%, «առաջխաղացումն ակնհայտ է»: Ինտերնետում տեսագովազդից ստացվող ընդհանուր հասույթը 2010-ին Ռուսաստանում կազմել է $ 20 մլն, եւ այս շուկան արագորեն աճում է:
«Ինտերնետում տեսագովազդի անպատեհությունն այն է, որ, ի տարբերություն բաններների, օգտվողները տեսագովազդը դիտարկում են որպես իմիջային, այլ ոչ թե որպես հստակ գործողությունների եւ քայլերի հանգեցնող երեույթ»,- ասել է Աննա Զնամենսկայան` հավելելով, որ հեղինակները երբեմն դիմում են հատուկ մարքեթինգային քայլերի, ինչպես, օրինակ, տեսանյութում գովազդային առարկաների «փլեյսմենթը» եւ ինտերակտիվ գովազդը, ինչպես օրինակ այստեղ:
Փորձագետը նշել է նաեւ, որ գովազդատուներ գրավելու նպատակով տեսառեսուրների տերերին հարկավոր է առաջարկել չափման համակարգ /վարկանիշներ/` հեռուստաալիքների կողմից առաջարկվող ռեյտինգների նման:
Հոկտեմբերի 29-ին Երեւանում նախագծի շրջանակներում վարպետության հաջորդ դասը կանցկացնի startup մենեջեր, БФМ.Ru-ի գլխավոր խմբագիր եւ Lenta.ru պորտալի հիմնադիր Անտոն Նոսիկը:

Yerevan Web Meetings: How to make money on online video?
Yerevan/Mediamax/. The second master class within Yerevan Web Meetings initiated by Mediamax and aimed at introducing the best foreign experience of building and promoting a web-content in Armenia was conducted in Yerevan on October 22.
Yerevan Web Meetings project is implemented by Mediamax owing to the general sponsorship of VivaCell-MTS, leading Armenian mobile operator.
The second master class was conducted by the Founder and Co-Shareholder of ivi.ru portal Anna Znamenskaya who spoke on the trends and prospects of online video and monetization of internet projects. In 2007-2009, Anna Znamenskaya was the Commercial Director of Rambler Media, then – the head of Digital Access Company.
Anna Znamenskaya said that about 42.3mln users or 85% of the Russian internet audience view online video on a regular basis and Russia is the sixth in the world by this index, still yielding to the West, Japan and China by the number of views. Russian viewers spend 20-25 minutes a day on average while watching online video on the internet. 62% of online video viewers in Russia are people aged 15-35 in almost equal gender proportion.
Anna Znamenskaya spoke about the types of monetization of video projects, about fine points of video ads on the internet and cooperation with the advertisers.
According to her, the main trend in the internet video will be as follows: the user generated content (UGC) will “go” to social networks and video resources will shift to a quality and licensed content and will acquire qualities of an internet TV. “The internet will move towards the TV by its content and technologies”, said Anna Znamenskaya noting that modern TVs with internet access are now getting more and more widely spread in Russia and in the world: 80 thousand multimedia TV sets with internet access were sold in Russia in 2010 whereas this year the sales already made 0.5mln.
She also noted that thematic and authorized video services are likely to emerge on the net which will offer advertisers a target audience and the users will pay more for a quality video content.
The expert pointed out that the owners of video resources should also think over the availability of quality videos on mobile devices. Anna Znamenskaya cited Japan as an example where mobile internet traffic already exceeds the wired one.
Anna Znamenskaya informed that a video ad brings in only 2% of the income of the internet advertising in Russia but it’s an “obvious breakthrough” if taken into account 0% share of this type of ad 2 years back. Overall income from video advertising on the internet in Russia made USD 20mln in 2010, and the market is dynamically growing.
“The drawback of the video ad on the internet is that unlike banners, users take a video ad as an image but not one which calls to action or purchases”, said Anna Znamenskaya adding that this is the reason why at times authors take up specific marketing steps, for instance, “placement” of advertised objects in the video or interactive video ad, as this one .
The expert also noted that owners of video resources should offer rating systems like those offered by TV channels to attract more advertisers.
The upcoming master class within the project will be conducted by a start-up manager, Editor-in-Chief of Bfm.ru and founder of Lenta.ru Anton Nosik in Yerevan on October 29.