«Սասնա Ծռեր»-ը հորդորում է չլռել Գյումրիի սպանության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Սասնա Ծռեր» կուսակցության քարտուղարությունն այսօր հայտարարություն է տարածել «ռուսաստանցի զինծառայողի կատարած հերթական սպանության առիթով»:
Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը միայն ընտրություններից հետո է հաստատել, որ Գյումրիում 57-ամյա Ջուլիետտա Ղազարյանի սպանության գործով ձերբակալվել է ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայող:
Մինչդեռ դեպքը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 2-ին եւ նույն օրն իսկ, ըստ լրատվամիջոցների տվյալների, շրջանառվում էր նույն վարկածը՝ ռուս զինծառայողը դեկտեմբերի 2-ի վաղ առավոտյան դաժանորեն ծեծել է փողոցը մաքրող կնոջը, որը մահացել է հիվանդանոցում:
Հատկապես 2015 թվականի հունվարի 12-ին տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդից հետո ակնհայտ դարձավ, որ ռուսաստանյան ռազմական ներկայության վերաբերյալ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված միջազգային պայմանագրերի եւ Ռուսաստանի Սահմանադրության իրավակարգավորումներով ստեղծված է այնպիսի մեխանիզմ, որը բացառում է նման դեպքերում ռազմակայանի զինծառայողի նկատմամբ Հայաստանի արդարադատության լիարժեք իրականացումը:
Մամուլի հրապարակումներ կան, որ այս անգամ եւս ռուսաստանյան զինծառայողը գտնվում է ռազմակայանի տարածքում եւ, ինչպես Պերմյակովի պարագայում, քննչական գործողությունները կատարվում են այդ տարածքում:
Եթե այդպես է, ապա պետք էլ չէ որեւէ հույս ունենալ, թե ռուսական կողմը կհանձնի նրան: Ռուսաստանի Սահմանադրությունն ուղղակի արգելում է դա: Փաստորեն՝ Հայաստանի տարածքում գերակայում են Ռուսաստանի Սահմանադրությունն ու իրավազորությունը:
Եթե այս անգամ էլ լռենք եւ քայլեր չձեռնարկենք, հաջորդ ողբերգական դեպքը չի ուշանալու: Հայաստանի տարածքում պետք է վերականգնվի Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ իրավազորությունը:
«Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցությունը Հայաստանի կառավարությանը հորդորում է այս ողբերգական դեպքը առիթ դարձնել՝ առնվազն Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության պայմանների վերանայման գործընթաց սկսելու եւ այդ գործընթացը Ռուսաստանի հետ արժանապատիվ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորության վերածելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

«Сасна Црер» призывают не замалчивать убийство в Гюмри - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретариат партии «Сасна Црер» распространил сегодня заявление в связи с «очередным убийством, совершенным российским военнослужащим».
«Генеральная прокуратура Армении только после выборов подтвердила, что по делу об убийстве 57-летней Джульетты Казарян задержан военнослужащий российской военной базы.
В то время как инцидент произошел 2 декабря, и, согласно данным СМИ, в тот же день распространялась та же версия, что российский военнослужащий ранним утром 2 декабря жестоко избил убирающую улицу женщину, которая умерла в больнице.
Особенно после убийства семьи Аветисян 12 января 2015 года стало ясно, что договор между Арменией и Россией относительно российской военной базы и правовые нормы российской Конституции формируют такой механизм, который в подобных ситуациях исключает полноценное применение армянского правосудия к военнослужащим российской базы.
Согласно публикациям в СМИ, на этот раз тоже российский военнослужащий находится на территории военной базы, и, как и в случае с Пермяковым, следственные работы проводятся там же.
Если это так, то не нужно надеяться, что российская сторона его сдаст. Российская Конституция просто запрещает это. Фактически, на территории Армении превалируют российская Конституция и правосудие.
Если мы и на этот раз будем молчать и не предпринимать действий, следующий трагический инцидент не заставит себя ждать. На территории Армении должен быть восстановлен армянский суверенитет и правосудие.
Всеармянская партия «Сасна Црер» призывает правительство Армении превратить этот инцидент, как минимум, в повод для начала процесса пересмотра условий присутствия российской военной базы в Армении и в возможность утверждения достойных отношений с Россией»,- говорится в заявлении.