«Սասնա Ծռեր»-ը հորդորում է չլռել Գյումրիի սպանության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Սասնա Ծռեր» կուսակցության քարտուղարությունն այսօր հայտարարություն է տարածել «ռուսաստանցի զինծառայողի կատարած հերթական սպանության առիթով»:
Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը միայն ընտրություններից հետո է հաստատել, որ Գյումրիում 57-ամյա Ջուլիետտա Ղազարյանի սպանության գործով ձերբակալվել է ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայող:
Մինչդեռ դեպքը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 2-ին եւ նույն օրն իսկ, ըստ լրատվամիջոցների տվյալների, շրջանառվում էր նույն վարկածը՝ ռուս զինծառայողը դեկտեմբերի 2-ի վաղ առավոտյան դաժանորեն ծեծել է փողոցը մաքրող կնոջը, որը մահացել է հիվանդանոցում:
Հատկապես 2015 թվականի հունվարի 12-ին տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդից հետո ակնհայտ դարձավ, որ ռուսաստանյան ռազմական ներկայության վերաբերյալ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված միջազգային պայմանագրերի եւ Ռուսաստանի Սահմանադրության իրավակարգավորումներով ստեղծված է այնպիսի մեխանիզմ, որը բացառում է նման դեպքերում ռազմակայանի զինծառայողի նկատմամբ Հայաստանի արդարադատության լիարժեք իրականացումը:
Մամուլի հրապարակումներ կան, որ այս անգամ եւս ռուսաստանյան զինծառայողը գտնվում է ռազմակայանի տարածքում եւ, ինչպես Պերմյակովի պարագայում, քննչական գործողությունները կատարվում են այդ տարածքում:
Եթե այդպես է, ապա պետք էլ չէ որեւէ հույս ունենալ, թե ռուսական կողմը կհանձնի նրան: Ռուսաստանի Սահմանադրությունն ուղղակի արգելում է դա: Փաստորեն՝ Հայաստանի տարածքում գերակայում են Ռուսաստանի Սահմանադրությունն ու իրավազորությունը:
Եթե այս անգամ էլ լռենք եւ քայլեր չձեռնարկենք, հաջորդ ողբերգական դեպքը չի ուշանալու: Հայաստանի տարածքում պետք է վերականգնվի Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ իրավազորությունը:
«Սասնա Ծռեր» համահայկական կուսակցությունը Հայաստանի կառավարությանը հորդորում է այս ողբերգական դեպքը առիթ դարձնել՝ առնվազն Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմական ներկայության պայմանների վերանայման գործընթաց սկսելու եւ այդ գործընթացը Ռուսաստանի հետ արժանապատիվ հարաբերություններ հաստատելու հնարավորության վերածելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Photo: Press service of military base
“The Office of Prosecutor General of Armenia waited until completion of the elections to confirm that a soldier from the Russian military base was arrested in connection with the murder of 57-year-old Julietta Ghazaryan in Gyumri.
However, the crime took place on December 2 and according to media reports, there was a suspicion on the same day that in the early hours of morning, a Russian soldier viciously beat a woman who was employed as a street cleaner and died in the hospital.
Particularly after the murder of the Avetisyan family that happened on 12 January 2015 in the same town, it became clear that the agreement between Armenia and Russia on the latter’s military presence in Armenia along with the legal regulations of Russian Constitution created a mechanism that prevents the Armenian side from fully serving justice against the perpetrator.
Some media reports indicate that the soldier under suspicion is still at the base and the investigation is being carried out there, the same way as in Permyakov’s case [the soldier who murdered the Avetisyan family – Mediamax].
If so, we should not hope that Russia will extradite him. The Russian Constitution simply prohibits that. In fact, Russian Constitution and authority prevail in the Armenian territory.
If we remain silent and do nothing this time too, another tragedy will not be long in coming. Armenia’s self-governance and authority must be restored in the Armenian territory.
Sasna Tsrer pan-Armenian party urges the Armenian Government to take this tragic occurrence as the reason to at least begin revision of the terms and conditions of Russian military presence and turn that process into an opportunity to build dignified relations with Russia,” reads the statement.