Հայաստանում H1N1-ով պայմանավորված մահվան մեկ դեպք է գրանցվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում H1N1-ով պայմանավորված՝ 2019թ. մահվան մեկ դեպք է գրանցվել:
Նա հայտնել է, որ մահացածը կին է, որը զուգահեռ այլ հիվանդություններ է ունեցել։
Հայաստանում գրիպի համաճարակ չկա
Արտավազդ Վանյանը հայտնել է նաեւ, որ ներկայում գրիպով ծանր հիվանդներ կան եւ չի բացառել, որ մահվան այլ դեպքեր լինեն։
«Ներկա պահին հետազոտել ենք մոտավորապես 549 նմուշ, որից 51-ը, այսինքն՝ 9% -ը H1N1 է, 24%-ը՝ այլ շնչառական վարակներ կամ վիրուսներ»,- ասել է առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը:
Արտավազդ Վանյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում պոլիկլինիկական դիմելիությունը կազմում է մոտ 1251 անձ, նախորդ տարի այս ցուցանիշը 967 էր։

В Армении зафиксирован случай смерти от вируса H1N1 - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Гендиректор национального центра по контролю и предотвращению заболеваний Минздрава Армении Артавазд Ванян сообщил сегодня, что в Армении в 2019 году зарегистрирован случай смерти, обусловленный вирусом H1N1.
Он отметил, что от вируса умерла женщина, которая страдала и от других заболеваний.
Артавазд Ванян не исключил других случаев смерти, так как на данный момент есть тяжелобольные гриппом лица.
«В настоящее время исследованы 549 проб, из которых 51, то есть 9%,  показали вирус H1N1, 24% – другие дыхательные заболевания или вирусы»,- сказал представитель здравоохранительного ведомства.
Артавазд Ванян сообщил, что на данный момент за помощью в поликлиники обратился 1251 человек, в прошлом году этот показатель составлял 967.
В стационарных медучреждениях сегодня проходят лечение 693 пациента по сравнению с прошлогодними 658.