Հայաստանում H1N1-ով պայմանավորված մահվան մեկ դեպք է գրանցվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում H1N1-ով պայմանավորված՝ 2019թ. մահվան մեկ դեպք է գրանցվել:
Նա հայտնել է, որ մահացածը կին է, որը զուգահեռ այլ հիվանդություններ է ունեցել։
Հայաստանում գրիպի համաճարակ չկա
Արտավազդ Վանյանը հայտնել է նաեւ, որ ներկայում գրիպով ծանր հիվանդներ կան եւ չի բացառել, որ մահվան այլ դեպքեր լինեն։
«Ներկա պահին հետազոտել ենք մոտավորապես 549 նմուշ, որից 51-ը, այսինքն՝ 9% -ը H1N1 է, 24%-ը՝ այլ շնչառական վարակներ կամ վիրուսներ»,- ասել է առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը:
Արտավազդ Վանյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում պոլիկլինիկական դիմելիությունը կազմում է մոտ 1251 անձ, նախորդ տարի այս ցուցանիշը 967 էր։

Yerevan /Mediamax/. Director General of the National Center for Disease Control and Prevention of the Armenian Healthcare Ministry Artavazd Vanyan has revealed there is one registered case of death from H1N1 flu in Armenia since the start of 2019.
According to him, the diseased is a woman who suffered from other illnesses as well.
There is no flu epidemic in Armenia
Mr. Vanyan added there are seriously ill patients and he could not rule out more casualties.
“We have tested about 549 samples and found out that 9% of them (51) contain H1N1 and 24% indicate other respiratory infections or viruses,” he said.
Artavazd Vanyan also said 1251 people have applied to the polyclinics against 967 registered last year.
Inpatient facilities are currently caring for 693 patients as compared to 658 they admitted in 2018.