Քննչական կոմիտեն արձագանքել է ELARD-ի մասին մեր հարցմանը
Փետրվարի 22-ին հրապարակել էինք Ամուլսարը, Քննչական կոմիտեն եւ ընտրված ELARD-ը. 7 դրվագ հոդվածը եւ ներկայացրել էինք, որ Ամուլսարի հանքի աուդիտ անցկացնելու համար ընտրված լիբանանյան Earth link & Advanced Resources Development (ELARD) ընկերությունը չի պատասխանել մեր հարցերին:
ELARD Lebanon ընկերության բնապահպանական հարցերով տնօրեն Ռիկարդո Խուրիի հետ պայմանավորվածություն ունեինք այն մասին, որ իրեն կուղարկենք հարցազրույցի գրավոր հարցերը, սակայն ավելի ուշ պարոն Խուրին գրեց, որ չի կարող տրամադրել պատասխանները՝ առանց Քննչական կոմիտեի համաձայնության:
Փետրվարի 22-ին նամակ ուղարկեցինք Քննչական կոմիտե՝ խնդրելով պատասխանել հետեւյալ հարցերին.
1. Արդյո՞ք ՀՀ Քննչական կոմիտեն որեւէ սահմանափակում է սահմանել ELARD ընկերության՝ հայաստանյան մամուլի հետ շփումների համար:
2. Եթե նման սահմանափակում գոյություն ունի, արդյո՞ք այն տարածվում է նաեւ այն հարցերի պատասխանների վրա, որոնք վերաբերում են ELARD ընկերության փորձառությանը եւ նախկինում իրականացված աշխատանքներին:
3. Արդյո՞ք ELARD-ն Ամուլսարի հանքի շահագործման նպատակով նշանակված համալիր փորձաքննություններն իրականացնելիս հանդես է գալիս որպես անկախ ընկերություն:
Փետրվարի 26-ին ստացել ենք Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Կ. Հովհաննիսյանի պատասխանը որը, ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ի պատասխան Ձեր՝ 22․02․19թ․ հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ Elard ընկերությունը ներգրավվել է համալիր փորձաքննության իրականացմանը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող  քրեական գործի շրջանակներում, հետեւաբար՝ դրա վերաբերյալ մանրամասներն ու տեղեկությունը համարվում են նախաքննության տվյալ եւ հրապարակման ենթակա չեն առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության։ Ուստի, հաշվի առնելով նախաքննության հանգամանքը, համալիր փորձաքննության հետ կապված ցանկացած հարցի պարզաբանում վերապահված է վարույթն իրականացնող մարմնին։
Ինչ վերաբերում է ELard ընկերության կողմից նախկինում իրականացված աշխատանքներին, ապա 2018թ․ նոյեմբերի 8-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից հայտարարված նախաորակավորման ընթացակարգի շրջանակներում մրցույթին մասնակցելու համար սահմանված են եղել մի շարք  չափորոշիչներ, այդ թվում նաեւ՝ կատարված աշխատանքները եւ փորձաքննությունը։ Elard ընկերությունը բավարարել է նախաորակավորման փուլում  հայտարարված պահանջները։
ELard ընկերությունը ոլորտի հեղինակավոր, հավատարմագրված ընկերություն է, որը հայտարարված մրցույթի շրջանակներում ճանաչվել է հաղթող։ Քրեական գործի շրջանակներում իրականացված համալիր փորձաքննության արդյունքներով ընկերությունը տրամադրելու է համապատասխան եզրակացություն, որը, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով, գնահատվում է վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից»։
Մեր կարծիքով, կոմիտեի պատասխանը եւ նկարագրած ընթացակարգը վկայում է այն մասին, որ Elard-ը փաստացի հանդես չի գալիս որպես անկախ ընկերություն (ընկերության անկախության անհրաժեշտության մասին  բազմիցս խոսել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը), քանի որ.
-մամուլի հետ շփվելու հնարավորություն չունի եւ չի կարող տեղեկատվություն տրամադրել իր հետազոտության մեթոդաբանության մասին;

On February 22 Mediamax published the article “Amulsar, Investigative Committee, and ELARD: a story in 7 parts” which told that Earth Link & Advanced Resources Development (ELARD), chosen to conduct the audit of the Amulsar gold mine, did not reply to our questions.
Mediamax contacted ELARD and the company’s Director for Environment in Lebanon Ricardo Khoury agreed to answer questions in written form, however, a little later Mr. Khoury wrote to say he could not proceed with the agreement without the consent of the Investigative Committee of Armenia.
Mediamax contacted the Investigative Committee on February 22 with the request to answer the following questions:
1. Did the Investigative Committee set any restrictions for the communication between ELARD and the Armenian press?
2. If so, do these restrictions concern the inquiries about the experience and previous projects of ELARD?
3. Does ELARD perform as an independent company during the comprehensive investigation of the Amulsar mine operation?
On February 26 Deputy Chief of the Investigative Committee Administration Karen Hovhannisyan sent to Mediamax the following response:
“In response to your inquiry of 22.02.19, the Investigative Committee informs that ELARD is involved in the comprehensive study that is a part of the criminal case investigated by the General Department of the Investigation of PIC of the Investigative Committee. Therefore, the details and information about the case are considered the data of preliminary investigation and are not subject to disclosure without the consent of the investigating body. Given the mentioned circumstance of preliminary investigation, the investigating body will provide comments to any inquiry into the comprehensive study.
As for the projects ELARD has implemented previously, the Investigative Committee set a number of standards that the companies applying for the pre-qualification tender had to comply with, including previous projects and studies, and ELARD met all requirements.
ELARD is a well-known, accredited company that won the tender announced by the Investigative Committee. In the end of the comprehensive study, conducted as part of the investigation of the criminal case, ELARD will provide an assessment which will be reviewed by the investigating body in accordance with the Criminal Procedure Code of Armenia.”
I believe that the response of the committee and the described procedure mean that ELARD does not act as an independent company (Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan often highlighted that the independence of the auditor was a necessity) for the following reasons:
- ELARD cannot communicate with the press and can’t provide information about the methodology of the audit;