Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը
«Ափսոս, որ հավաքածուիս պատկերագիրքն արդեն տպարանում է, եւ այս մեկը դուրս մնաց, բայց անպայման ապագայում այն կցուցադրենք»։ Օրեր առաջ ֆեյսբուքի իր էջում գրեց Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը եւ ցուցադրեց 18-19-րդ դարի «Մարաշի մի ֆանտաստիկ գործ»։
Նարեկը 70-ից ավելի հայկական ձեռագործների հավաքածու ունի։ Դրանք ներկայացրել է իր «Փրկեալ ձեռագործք հայոց» գրքում, որի շնորհանդեսը կայացավ 2019թ. ապրիլի 28-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։
Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը
Նարեկը ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանի թոռն է։ Նրանից ժառանգած ընտանեկան հարստությունները՝ ասեղնագործ աշխատանքների որոշ պատառիկներ, ձեռքը վերցնելուց հետո սկսել է մտածել իրեն վստահված առաքելության մասին։
«Այդ պատառիկները չունեին ամբողջական տեսք, հստակ երեւում էր, որ կտրված են։ Սկսեցի մտածել՝ գաղթականները, որոնք տնից քշվում էին ու չգիտեին՝ ողջ կմնան, թե չէ, ինչ ճակատագիր կունենան, ինչո՞ւ են իրենց հետ վերցրել ասեղնագործությունները։
Հավանաբար անգիտակցաբար, ինտուիտիվ, բայց համատարած, ամեն մեկին բաժին է հասել ինչ-որ մշակույթ, եւ այդ մշակույթը փրկելու, դուրս հանելու առաքելություն, պարտավորություն է եղել։ Ո՛չ տաքանալու էին դրանով, ո՛չ սրբվելու, ո՛չ վաճառելու էին, բայց դա անում էին հավանաբար, որ պահպանվի հիշողությունը, շարունակություն լինի արվեստի տեսակի եւ ավելի գլոբալ առումով՝ ինքնության։
Հասկացա, որ եթե մարդիկ էդպիսի քաջություն են ունեցել, այլ կարեւոր բաներ թողած՝ այդ պատառիկներն են բերել, եւ հիմա դրանք մեր ձեռքում են, ուրեմն որոշակի ուղերձ եւ առաքելություն կա մեզ փոխանցված»։
Ու սա դարձավ պատճառ, որ Նարեկը սկսի հետաքրքրվել հայկական տեքստիլով, ուսումնասիրել ասեղնագործական դպրոցները։ Փրկվածներից բացի, բազմաթիվ ձեռագործ աշխատանքներ մնացել էին Արեւմտյան Հայաստանում՝ գաղթած հայերի տներում, հետո թալանվել։ Կարեւոր խնդիր էր գտնել այդ աշխատանքները։
«Առաջին քայլը միջազգային շուկաներն ու աճուրդներն էին։ Փորձեցի որոնել «հայկական» անվան ներքո։ Ցավոք, ոչինչ չգտա ու հասկացա, որ ոչ միայն գույքն է յուրացվել, այլեւ դրանց հեղինակային իրավունքները։ Այդ ասեղնագործությունները հեղինակող ազգն ընդհանրապես ջնջված է։ Այն, ինչ հրատարակված է այս գրքում, մեծամասամբ աշխարհին ներկայացված է որպես օսմանյան ասեղնագործություն, ավելի ծայրահեղ աղբյուրներում՝ որպես թուրքական»,- ասում է Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը։
Փորձառությամբ ու կուտակած գիտելիքներն օգտագործելով՝ սկսել է ուսումնասիրել «օսմանյան» ձեռագործները՝ տարանջատելով հայկականի եւ ոչ հայկականի։ Նարեկն ասում է, որ թեեւ Օսմանյան կայսրության տարածքում ասեղնագործությամբ զբաղվել են կողք կողքի ապրող ազգերը, բայց հայկականները տարբերվում են գույնի, ճաշակի զգացողությամբ։ Հավաքածուի՝ 70-ի հասնող նմուշները՝ սրբիչներ, ծածկոցներ, թաշկինակներ, եկեղեցական զգեստներ ու դրանց առանձին հատվածներ, հիմնականում ներկայացնում են Վանի, նաեւ Մարաշի, Ուրֆայի, Այնթապի ասեղնագործական դպրոցը։
«Ինձ համար սա նկարչություն է։ Գործեր կան, որոնցում հստակ երեւում է՝ նկարիչ-դիզայներ պիտի լինեին, որ կարողանային այդ որակի աշխատանք անել։ Կային պրիմիտիվ արհեստավորների գործեր։ Քաղաքից քաղաք անցնելով՝ մշակութային տարբերությունները, ճոխությունները, ժամանակի «ռաբիսությունը» շատ հետաքրքիր ձեւով երեւում է։ Հատկապես ծովափնյա քաղաքներում պատահում էր, որ մի ֆրանսիական նավ գալիս ու հետն ասեղնագործություն էր բերում։ Որպես նորություն՝ հայկական մտածողության մեջ ներմուծվում էին ֆրանսիական, իտալական տարրեր։ Ամեն դեպքում, հայության թողած հետքն է»։
«Փրկեալ ձեռագործք հայոց» անգլերեն-հայերեն գրքով Նարեկը ոչ թե գիտական հարցեր բարձրացնելու, այլ հայկական ձեռագործները հանրայնացնելու խնդիր է դրել իր առջեւ։ Գիրքն ուղարկելու է աշխարհի կարեւոր թանգարաններ, հայագիտական կենտրոններ, թուրքական համալսարաններ։ Բայց նախեւառաջ, ասում է, կարիք կա Հայաստանում մեր մշակութային ժառանգությունը ներկայացնելու ու պահպանելու։
«Վերակենդանացում ասելով՝ նկատի չունեմ նույնությամբ ասեղնագործել այս ֆանտաստիկ սրբիչը։ Մեր կենցաղն այսօր փոխվել է, բայց մտածողությունը, ճաշակը, գունային զգացողությունը, արտաքին ազդեցությունները դեռեւս հետաքրքիր են ուսումնասիրության համար։ Պետք է վերադառնան մեր կենցաղ եւ մշակույթ, բայց այլ դրսեւորումներով։ Պարտադիր չէ, որ այդ նույն սրբիչն այսօր օգտագործենք, բայց դրա մի մասնիկը որեւէ դիզայներ կարող է օգտագործել ու վերապրեցնել կամ դրա հիման վրա ստեղծել նորը»։
Նարեկը շարունակում է համալրել հավաքածուն։ Ասում է՝ արդեն հիվանդություն է դարձել՝ հիվանդություն, որի համար բավականին թանկ է վճարում։
«Աշխարհը թեեւ այս գործերը չի առանձնացնում որպես հայկական, բայց գնահատում է կատարված աշխատանքը։ Չկա մի ընդհանուր շուկայական գին, բայց նրանք, ում ձեռքում են այս աշխատանքները, շատ լավ գիտեն դրանց արժեքը»։
Ձեռագործ աշխատանքների հետ բացահայտվում են նաեւ հետաքրքիր պատմություններ՝ թրքացած հայի, իսլամացած ընտանիքի, հայկական որեւէ գյուղի մասին։
Երկլեզու գրքի հրատարակությունը հայկական ձեռագործները հանրայնացնելու առաջին քայլն է։ Հաջորդը այդ աշխատանքների ցուցահանդեսն է լինելու։

Narek Van Ashughatoyan
“It is a pity the album is already at the printing house, so we can’t include this work in it, but we will definitely exhibit it in the future,” Narek Van Ashughatoryan posted on his Facebook page a few days ago along with a photograph of an 18th-19th century “fantastic piece of embroidery from Marash”.
Narek has a collection of over 70 pieces of embroidery. They are pictured in the book “Rescued Armenian Embroidery”, which was presented at the National Gallery of Armenia on April 28, 2019.
Narek Van Ashughatoyan Narek Van Ashughatoyan
Narek is the grandson of Hovhannes Sharamberyan, Honored Artist of the Armenian Soviet Socialist Republic (ASSR). After going through his heirlooms, small pieces of embroidery, Narek started thinking about the mission that was trusted to him through ownership of the items.
“It was clear the pieces were cut-outs, they were not complete. I began to wonder what was on the minds of the Armenian refugees who were fleeing their homes, not knowing if they would survive, and why they decided to take the pieces of embroidery with them.
Perhaps, it was an intuitive decision, but many refugees made it, so there was a sense of mission among them, a responsibility to save the pieces of culture they had and get it out of danger. The embroidery could not keep them warm or serve as clothing or a towel, they could not sell the cut-out pieces, but they probably still kept them to preserve the memory, give continuity to that art and, in a more global sense, maintain their identity.
I realized that if those people had the courage to leave more essential items behind to save these pieces, which I keep now, it means they passed down a specific message and mission to us,” told Narek.
That is how Narek started researched Armenian textile and schools of embroidery. Plenty of works were left in Western Armenia in the homes of Armenian refugees. These riches were stolen and recovering them is a difficult, but important work.
“First, I searched the foreign markets and auctions. I tried the tag “Armenian”, but I found nothing and realized that the Turks not only stole the works themselves, but violated the copyright as well. The nation that produced the pieces was simply wiped out of the picture. The works depicted in my book are presented to the world as Ottoman or even Turkish embroidery, in some extreme cases,” added Ashughatoyan.
Having learned from that experience, Narek used it and the knowledge he had to search for “Ottoman” embroidery pieces. Afterwards, he separated the Armenian pieces. According to Narek, they can be distinguished from the works by other nations living in the Ottoman Empire by specific colors and style. The pieces in Narek’s collection (towels, blankets, handkerchiefs, ecclesiastical attire, and cut-out pieces of them) present the embroidery schools of Van, Marash, Urfa and Ayntap.
“This is painting for me. I look at some of the pieces and I see clearly that the maker had to be a painter or a designer to be able to produce a work of such quality. There are some primitive works too. Going from school to school, you notice the differences between them, the embellishments, and the “bad taste” of that time as well. In coastal cities especially, Armenians adopted elements of French and Italian embroidery as they were exposed to the respective goods supplied by sea. Nevertheless, these pieces are still distinctively Armenian,” said Narek.
For Narek, the purpose of “Rescued Armenian Embroidery” is not to raise scientific issues, but to make Armenian works public. The book, written in Armenian and English, will be sent to the world’s key museums, Armenian Studies centers, and Turkish universities. However, Narek believes that first of all, Armenian culture should be presented and preserved in Armenia.
“When I say “revival”, I don’t mean copying this fantastic towel. Our daily life has changed, however, the mentality, taste, color choice and external factors are still an interesting topic for study. We need to revive our daily life and culture, just in different ways. We don’t have to use this towel today, but a designer can use the embroidery on that towel to revive the style or use it as a foundation to create something entirely new,” explained Narek.
Narek is still replenishing his collection. According to him, it has become an “additionc”, which is costing him quite a lot.
“Although the world does not distinguish these works as Armenian, it values them. There is no common market price, but people who keep these works are well aware of their value,” he said.
The pieces of embroidery also tell stories of Armenians who assimilated into the Turkish society, the Armenian families who converted to Islam, stories about different Armenian villages.
The bilingual book is the first step towards representation of Armenian embroidery. The next one will be the exhibition of the rescued embroidery pieces.