Հայաստանը EBU-ին անվտանգության հատուկ պայմաններ չի ներկայացրել`Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլին» մասնակցելու համար - Mediamax.am
10426 դիտում
Հայաստանը EBU-ին անվտանգության հատուկ պայմաններ չի ներկայացրել`Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլին» մասնակցելու համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերությունը /Հ1/ չի դիմել Եվրոպական հեռարձակողների միությանը (EBU)` Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012» մրցույթին մասնակցելու համար անվտանգության հատուկ պայմաններ ապահովելու հայտով:
Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում այս մասին ասել է Եվրատեսիլի անցկացման պատասխանատու Սիետսե Բաքերը (Sietse Bakker):
Ավելի վաղ Հ1-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոհար Գասպարյանն ասել էր, որ Երեւանում դեռ վերջանական որոշում չի կայացվել «Եվրատեսիլ»-ում Հայաստանի մասնակցության կապակցությամբ: Նրա խոսքերով, Հ1-ը դիմել է EBU-ին հայաստանյան պատվիրակության անվտանգության երաշխիքների համար եւ սպասում է պատասխանի:
Սիետսե Բաքերն ասել է, որ «մենք նախորդ տարվա հունիսից երկխոսություն ենք վարում Հ1-ի հետ` Եվրատեսիլ-2012 մրցույթում իրենց մասնակցության առնչությամբ»:
«Ներկայումս չենք կարող ոչ հաստատել, ոչ հերքել իրենց մասնակցության հարցը, քանի որ մտադիր ենք մասնակիցների ամբողջական ցուցակը հրապարակել հաջորդ շաբաթ եւ չենք մեկնաբանում առանձին պետությունների մասնակցության հարցը», - ասել է Սիետսե Բաքերը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
«EBU-ն անվտանգության երաշխիքներ չի տրամադրում, քանի որ դա մեր գործառույթը չէ: Սակայն մենք անվտանգության երաշխիքներ եւ ծառայություններ ստանալու հայտով դիմում ենք տեղական հեռարձակողին կամ համապատասխան իշխանություններին/գործընկերներին: Ինչ վերաբերում է այս տարվա մրցույթին, մենք Ադրբեջանի վարչապետից անվտանգության երաշխիք ենք ստացել բոլոր պատվիրակությունների համար: Բացի այդ, նախորդ տարվա օգոստոսին Բաքվի քաղաքային իշխանությունների հետ քննարկվել է հայաստանյան պատվիրակության հավանական մասնակցության հարցը, որի նպատակն էր հաստատել, որ անվտանգության երաշխիքները տարածվելու են նաեւ հայաստանյան պատվիրակության վրա: Բոլոր հավանական մասնակիցները, այդ թվում `Հ1-ը, տեղեկացվել են Ադրբեջանի վարչապետի կողմից տրված երաշխիքների մասին», - ասել է Սիետսե Բաքերը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
Եվրատեսիլյան կրքեր
Վերջին 8 ամիսների ընթացքում Հայաստանում քննարկվում  է Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ» մրցույթին մասնակցելու հարցը: Հասարակության մեջ հնչում են տարբեր կարծիքներ, արժե արդյո՞ք մասնակցել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կայանալիք մրցույթին, թե` ոչ:
Միակարծիք չեն նաեւ հայաստանյան կատարողները: Օրինակ երգիչ Ռազմիկ Ամյանն ասել էր, որ առաջարկ ստանալու դեպքում չի պատրաստվում մասնակցել «Եվրատեսիլ» մրցույթին Բաքվում: Իսկ «Ռեինկարնացիա» խմբի երգիչ Ռոլանդը www.Bravo.am-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «հենց այսօր պատրաստ եմ մեկնել եւ ելույթ ունենալ Բաքվի կենտրոնում, խնդիր չեմ տեսնում»:

Armenia didn’t send EBU specific security requests for its participation in “Eurovision” in Baku - Mediamax.am
10429 views
Armenia didn’t send EBU specific security requests for its participation in “Eurovision” in Baku
Yerevan/Mediamax/. Armenian Public TV (APTV) didn’t send the European Broadcasting Union (EBU) specific security requests for its participation in Eurovision 2012 to be held in Baku.
Sietse Bakker, Event Supervisor Eurovision Song Contest, said this in his interview to Mediamax.
Earlier this week, official representative of the APTV Gohar Gasparyan said that Yerevan didn’t make a final decision on participation in “Eurovision” yet. According to her, the Armenian Public TV requested the EBU for security guarantees and waited for a reply.
Sietse Bakker said that “we have been in a dialogue цшер APTV about their participation in the 2012 Eurovision Song Contest since June”.
“At this moment, we are not in the position to confirm or deny their participation, since we only announce the full participants list next week and do not comment on individual country's participation”, said Sietse Bakker in his interview to Mediamax.
“The EBU itself does not provide security guarantees, since providing such service is outside of our scope. However, we do request security guarantees and services from the Host Broadcaster and the respective authorities and/or partners. In this year's case, we have been given security guarantees applicable to all participating delegations from the Prime Minster of Azerbaijan. Additionally, Armenia's possible participation has been discussed with Baku city officials in August of last year, to reaffirm that security guarantees would apply to the Armenian delegation specifically as well. All potential participants, including AMPTV, have been informed about the PM's guarantees”, said Sietse Bakker in his interview to Mediamax.
Eurovision “Passions”
The issue of participation in “Eurovision” contest in Baku has been actively discussed in Armenia over the past 8 months. There are various opinions whether or not Armenia should participate in the contest in the capital of Azerbaijan where anti-Armenian propaganda is maintained on a state level.
There is no unanimity among the Armenian singers as well. For example, singer Razmik Amyan said that he wouldn’t participate in “Eurovision” contest if he was offered. And singer of “Reincarnation” Roland said in his interview to www.Bravo.am that “I am ready to set off right now and sing in the center of Baku, I don’t see any problems”.