Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Արաբ գրողների միության անդամ Նորա Արիսսյան այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է, որ այս գիշեր պայթյուն է գրանցվել Դամասկոսի Մեզզեյ թաղամասում, որտեղ գտնվում է ՀՀ դեսպանատունը:
ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը Մեդիամաքս-ին հայտնել է, որ մանրամասները ճշտվում են:
Մարտի 18-ին Հալեպում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել է հայազգի Արաքս Պետրոսյանը, վիրավորվել են Սիրայի 5 հայազգի քաղաքացիներ:
Ս.թ. փետրվարին Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկը, գրող եւ հրապարակախոս Յասին Ալ Հաջ Սալեհն ասել էր, որ Սիրիայի հայերին վտանգի չի սպառնում:
“Չեմ հասկանում, թե ինչու է առաջացել այն մտավախությունը, թե նրանք ճնշումների կենթարկվեն: Սա, կարծում եմ, ավելորդ անհանգստություն է: Որեւէ մեկը հայերին որեւէ բանում չի մեղադրում… Համենայն դեպս, ես նման բան չեմ լսել: Հայերն ապրում են այստեղ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո: Նրանք լիովին ինտեգրված են սիրիական հասարակությանը եւ նրա մի մասն են կազմում”, - ասել էր նա:
Նորա Արիսսյանն ասել է, որ այսօր Հալեպում տեղի է ունեցել Արաքս Պետրոսյանի հուղարկավորությունը:
“Վիրավորները մեկ ընտանիքի անդամներ են, որոնք բնակվել են պայթյունին մոտ գտնվող շենքում”,- նշել է Նորա Արիսսյանը:
Նրա խոսքով, մտահոգություն է առաջացնում այն, որ պայթյունը տեղի է ունեցել քրիստոնեական թաղամասում, որի մեջ է մտնում նաեւ հայկական թաղամասը:
“Պայթյունը եղել է այն ժամին, երբ հայկական վարժարաններից երեխաները տուն էին գնում”,- ասել է Արիսսյանը:

An explosion burst out near the Armenian Embassy in Damascus - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. A blast took place near the district of Mazzei of Damascus where the Armenian Embassy is located last night.
Representative of the Armenian community of Syria, member of the Union of Arab Writers Nora Arissian said this talking to Mediamax.
Spokesman for the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan informed Mediamax that the details of the incident are being found out.
As a result of the explosion in Aleppo on March 18, Syrian-Armenian Araks Petrosyan died and 5 Armenians, Syrian citizens, were injured.
“Nothing threatens to the Armenians in Syria”
Nora Arissian said that the funeral of Araks Petrosyan took place in Aleppo today.
“The wounded are members of the same family which lived in the building located near the epicenter of the explosion”, she said.
Nora Arissian is concerned about the fact that the explosion took place in a Christian district in which the Armenian community is located.
“The explosion burst out when children returned home from the Armenian colleges”, added Nora Arissian.