Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Արաբ գրողների միության անդամ Նորա Արիսսյան այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է, որ այս գիշեր պայթյուն է գրանցվել Դամասկոսի Մեզզեյ թաղամասում, որտեղ գտնվում է ՀՀ դեսպանատունը:
ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը Մեդիամաքս-ին հայտնել է, որ մանրամասները ճշտվում են:
Մարտի 18-ին Հալեպում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել է հայազգի Արաքս Պետրոսյանը, վիրավորվել են Սիրայի 5 հայազգի քաղաքացիներ:
Ս.թ. փետրվարին Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկը, գրող եւ հրապարակախոս Յասին Ալ Հաջ Սալեհն ասել էր, որ Սիրիայի հայերին վտանգի չի սպառնում:
“Չեմ հասկանում, թե ինչու է առաջացել այն մտավախությունը, թե նրանք ճնշումների կենթարկվեն: Սա, կարծում եմ, ավելորդ անհանգստություն է: Որեւէ մեկը հայերին որեւէ բանում չի մեղադրում… Համենայն դեպս, ես նման բան չեմ լսել: Հայերն ապրում են այստեղ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո: Նրանք լիովին ինտեգրված են սիրիական հասարակությանը եւ նրա մի մասն են կազմում”, - ասել էր նա:
Նորա Արիսսյանն ասել է, որ այսօր Հալեպում տեղի է ունեցել Արաքս Պետրոսյանի հուղարկավորությունը:
“Վիրավորները մեկ ընտանիքի անդամներ են, որոնք բնակվել են պայթյունին մոտ գտնվող շենքում”,- նշել է Նորա Արիսսյանը:
Նրա խոսքով, մտահոգություն է առաջացնում այն, որ պայթյունը տեղի է ունեցել քրիստոնեական թաղամասում, որի մեջ է մտնում նաեւ հայկական թաղամասը:
“Պայթյունը եղել է այն ժամին, երբ հայկական վարժարաններից երեխաները տուն էին գնում”,- ասել է Արիսսյանը:

Ереван/Медиамакс/. Минувшей ночью произошел взрыв в районе Меззей города Дамаска, где расположено посольство Армении.
Об этом в беседе с Медиамакс сегодня сказала представитель армянской общины Сирии, член Союза арабских писателей Нора Ариссян.
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сообщил Медиамакс, что подробности инцидента уточняются.
В интервью Медиамакс в феврале этого года один из представителей сирийской оппозиции, писатель и публицист Яссин Аль-Хадж Салех сказал, что армянам Сирии опасность не угрожает.
«Не понимаю, почему возникла тревога, что они окажутся под давлением. Думаю, это беспокойство излишне. Никто ни в чем не винит армян... По крайней мере, я ничего подобного не слышал. Армяне живут здесь после Первой мировой войны. Они полностью интегрированы и составляют часть сирийского общества»,- сказал Яссин Аль-Хадж Салех.
В результате взрыва 18 марта в Алеппо погибла армянка Аракс Петросян, пострадало пять армян - граждан Сирии.
Нора Ариссян сказала, что сегодня в Алеппо прошли похороны Аракс Петросян.
«Раненые являются членами одной семьи, которая проживала в здании, расположенном рядом с эпицентром взрыва»,- сказала она.
Нора Ариссян обеспокоена тем, что взрыв прогремел в христианском районе, в котором проживает также армянская община.
«Взрыв прогремел тогда, когда дети возвращались домой из армянских колледжей»,- добавила Нора Ариссян.