Իգոր Խալաթյանը Երեւանում` երիտասարդ լեռնագնացների հետ:
Մայիսին լրացավ Էվերեստի գագաթը առաջին անգամ նվաճելու 60-ամյա հոբելյանը. 1953թ. աշխարհի ամենաբարձր գագաթն (8848 մետր) առաջին անգամ բարձրացան Էդմունդ Հիլարին եւ Թենցինգ Նորգեյը:
60 տարվա ընթացքում աշխարհի ամենաբարձր լեռն է բարձրացել շուրջ 4 հազար մարդ, որոնց թվում` 4 հայեր: Նրանցից մեկը Իգոր Խալաթյանն է, ով նվաճել է Էվերեստը 2002 թվականին: 1990-ականների սկզբին Իգորը տեղափոխվել է ԱՄՆ՝ մշտական բնակության: Երեւան կատարած վերջին այցի ընթացքում նա հանդիպել է Մեդիամաքսի թղթակցին:
- Ինչի՞ց է սկսվել այդ ամենը:
- Արագածից: Մինչ այդ ես ակտիվորեն զբաղվում էի լողով, իսկ ընկերներս լեռներն էին բարձրանում: Անկեղծ ասած, չէի հասկանում, թե ինչու են մարդիկ սար բարձրանում: Մի անգամ հրավիրեցին ինձ միանալ իրենց: Հիշում եմ, վատ եղանակ էր, ամպրոպ: Արդեն գագաթին ես շուրջս նայեցի, տեսա Արտաշատի լույսերը: Այնպիսի զգացողություն էր… Դա ոչ մի ուրիշ բանի նման չէր: Դրանից հետո ես ամեն շաբաթ լեռնագնացությամբ էի զբաղվում: Սկսեցի շատ ճանապարհորդել Կովկասում:
Մինչ Էվերեստը 15 տարի անընդմեջ ակտիվ զբաղվում էի սպորտով: Բացի ֆիզիկական պատրաստվածությունից, մարդիկ պետք է ունենան ինչ-որ լրացուցիչ տվյալներ, ինչ-որ նախատրամադրվածություն, ինձ համար դա մինչ օրս մեծ հանելուկ է: Կան մարդիկ, ովքեր իրենց լավ են զգում բարձրության վրա, ես նույնպես նրանց թվին եմ պատկանում. բարձունքում ես ինձ ավելի լավ եմ զգում, քան հարթավայրում:
- ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո շարունակո՞ւմ էիր զբաղվել ալպինիզմով:
- Այո, Նյու-Յորքից քիչ հեռու նկատել էի համապատասխան ժայռեր, նույնիսկ հանդիպեցի ծանոթներիս Մոսկվայից, եւ սկսեցինք միասին զբաղվել:
Մինչ ԱՄՆ տեղափոխվելը ես հաղթահարեցի Էլբրուսը՝ Եվրոպայի ամենաբարձր կետը: Հետո բարձրացա Մաք Քինլի եւ Ակոնկագուա՝ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաների ամենաբարձր գագաթները: Որքան երկար ես զբաղվում լեռնագնացությամբ, այնքան ավելի ես ցանկանում բարձրանալ: Էվերեստը դրա տրամաբանական շարունակությունն էր: Կիլիմանջարո (Աֆրիկա) բարձրացա արդեն Էվերեստից հետո, որպեսզի հանգստանայի: Գնացի ոչ ստանդարտ երթուղով, սովորական երթուղին փակ էր ուժեղ քարանկման պատճառով: Նույնիսկ ստիպված եղա կաշառել ուղեկցորդիս:
Էվերեստի ստորոտից մինչեւ գագաթը կարելի է հասնել 5 օրվա ընթացքում, բայց ողջ նախապատրաստական ընթացքը տեւեց 73 օր՝ կլիմային ընտելանալը ներառյալ: Տեղի բնակիչները՝ շերպերը, շատ սնահավատ են: Մինչ բարձրանալը արշավախմբի անդամներից յուրաքանչյուրը պետք է անցնի «օրհնության» արարողությունը, որը կոչվում է Պուդջա: Նրանք վստահ են, որ դա լեռնագնացներին կփրկի հնարավոր պատահարներից:
- Ինչի՞ պետք է պատրաստ լինի մարդը ավելի քան 8 կիլոմետր բարձրության վրա:
- Այնտեղ գրեթե մշտապես ուժեղ քամի է, 50 աստիճան ցուրտ: Օրգանիզմն արագ սկսում է թուլանալ, հիմնական վտանգներն են թոքերի եւ ուղեղի այտուցը: Առաջին ախտանիշների դեպքում հարկավոր է անհապաղ սկսել ներքեւ իջնել: Օդը չի բավականացնում: Քանի որ ես ծրագրավորող եմ, ինձ հուզում էր այն, որ նման պայմաններում ուղեղիս որոշ բջիջները կարող են մահանալ, եւ հետագայում ես չեմ կարողանա լիարժեք զբաղվել իմ աշխատանքով (ժպտում է): 2002թ. արշավի սեզոնի մեկնարկին Էվերեստի բազային ճամբարում հավաքվել էր շուրջ 3 հազար մարդ ողջ աշխարհից, երկու շաբաթվա ընթացքում նրանց թիվը կիսով չափ կրճատվեց, իսկ գագաթին հասան միայն 50 հոգի:
- Ի՞նչն է օգնում առաջ ընթանալ՝ չնայած նշված բոլոր դժվարություններին:
- Ցանկությունն ապացուցելու ինքդ քեզ, որ դու կարող ես դա անել: Մեր կյանքը դարձել է շատ թե քիչ անվտանգ, ավտոմատացված: Քիչ մեթոդներ են մնացել իսկապես ստուգելու ինքդ քեզ: Իսկ լեռնագնացությունն օբյեկտիվ թեստ է, որը բացահայտում է մարդկանց բնավորությունը, նրանք բացվում են՝ դառնալով այնպիսին, ինչպիսին կան իրականում:
Ես հաճախ էի հետեւում, թե ինչպես են «դուխով» տղամարդիկ լեռներում փոխվում: Մի դեպք պատմեմ Նյու-Յորքից ժամանած մի երիտասարդի մասին, որին հանդիպել էի Ալյասկայի լեռներից մեկը բարձրացող արշավախմբի կազմում: Նախքան արշավը նրան տեսել էի Նյու-Յորքի ռեստորաններից մեկում: Հիացած ունկնդիրներով շրջապատված՝ նա պատմում էր, թե ինչպես է սիրում ռիսկը եւ ինչպես է պատրաստվում «հաղթահարել այդ լեռը»:
Իգոր Խալաթյանը:
Լուսանկարը` Ի. Խալաթյանի արխիվից:
Երկու շաբաթ անց՝ լեռան վրա, նա ծնկաչոք լաց էր լինում եւ ինձ ասում. «Իգո՛ր, չթողնե՛ս մահանամ, ես չեմ ցանկանում մեռնել»:
Մեզ հաջողվեց նրան դուրս բերել այնտեղից եւ տուն վերադարձնել` ողջ ու առողջ: Երկու շաբաթ հետո կրկին հանդիպեցի նրան՝ կրկին շրջապատված հիացած ունկնդիրներով, որոնց նա պատմում էր, թե ինչպես իրեն գրեթե հաջողվեց նվաճել այդ լեռը, եւ միայն պատահականությունը նրան թույլ չտվեց հասնել գագաթին (ժպտում է):
Եվ դա միակ դեպքը չէ: Ցավոք, պետք է արձանագրեմ, որ այսօր իսկական տղամարդիկ շատ քիչ են մնացել: Բարեբախտաբար, լուրջ լեռնագնացների շրջանում նրանք բացարձակ մեծամասնություն են կազմում:
- Չէ՞ որ լեռներն ունեն իրենց կանոններն ու էթիկան:
- Լեռներում լինում են այնպիսի պայմաններ, երբ մարդն օգնության կարիք է ունենում, բայց շատերը կարող են պարզապես անցնել կողքով` նույնիսկ առանց կանգ առնելու: Ես հանդիպել եմ այդպիսի դեպքերի: Բայց խորհրդային դպրոցը խիստ տարբերվում է, այնտեղ փոխօգնությունը մշտապես առկա է: Ես հնարավորություններիս ներածին չափով փորձում եմ մարդկանց օգնել լեռներում:
- Ամեն տարի Էվերեստում մարդիկ են մահանում, նրանց մարմինները այդպես էլ մնում են լեռան վրա…
- Այո, ցավոք, բարձունքի ճանապարհին տեսնում ես զոհվածների մարմիններ… Բայց նույնիսկ դրան ես սովորում: Էվերեստի ստորոտում կա մի վայր, որտեղ զոհվածների հիշատակին տեղադրում են բուրգեր, այնտեղ դրանք մեծ թիվ են կազմում…
- Հետադարձ հայացք գցելով 2002թ.` ինչպիսի՞ զգացողություններ են առաջանում:
- Որքան շատ ժամանակ է անցնում, այնքան ավելի քիչ եմ հավատում: Վստահ կարող եմ ասել, որ այլեւս երբեք չեմ կրկնի դա: Էվերեստի գագաթը բարձրացա մայիսի 16-ին. եղանակային պայմանների տեսանկյունից դա միակ բարենպաստ օրն էր: Լեռնագնացներն այլ վերաբերմունք ունեն լեռների, բնության նկատմամբ: Մենք ասում ենք. ոչ թե ես եմ նվաճել լեռը, այլ նա է թույլ տվել իր գագաթը բարձրանալ: Նույնը նաեւ իմ պարագայում է: Լեռը բարենպաստ էր տրամադրված իմ հանդեպ, եւ ես կարողացա գագաթը բարձրանալ: Չեմ ցանկանում չարաշահել:
Երկու ամիս ես միայն ձյուն ու սառույց էի տեսել: Երբ իջնելիս քարերի վրա մամուռ տեսա, մի ամբողջ ժամ նստել եւ նայում էի դրան: Դա ասես հրաշք լիներ, ես հասկանում էի, թե ինչ հիանալի է ապրելը:
Կա մի թերություն. սովորում ես սուր զգացողություններին: Երբ գտնվում ես ներքեւում, ամեն բան խլանում է, զգացողություններն այն չեն` մոխրագույն են, միշտ փնտրում ես ինչ-որ բան, ինչ-որ փոխարինում այդ զգացողություններին: Ներքեւում դրան կարող է փոխարինել երաժշտությունը, բնության ու մարդկանց գեղեցկությունը: Բնության գեղեցկությունը հանգստացնում է: Բացի այդ, ի հայտ են գալիս նոր հետաքրքրություններ, օրինակ, ցանկանում եմ վերջապես պարել սովորել (ժպտում է):
Իգոր Խալաթյանը Արարատ լեռան վրա:
- Ի՞նչ ծրագրեր ունես:
- Բոլոր մայրցամաքների 7 ամենաբարձր գագաթներից դեռեւս չեմ եղել երկուսում` Վինսոն գագաթում (Անտարկտիդայի ամենաբարձր կետը) եւ Պունչակ-Ջայա լեռան վրա (Օվկիանիայի ամենաբարձր կետը): Վերջինս գտնվում է ջունգլիներում, որտեղ մինչ օրս բնակվում են մարդակեր ցեղեր, այնպես որ հարկավոր է ոչ միայն բարձրանալ այդ լեռը, այլ նաեւ այնտեղից կենդանի վերադառնալ (ժպտում է):
- Քեզ երջանիկ համարո՞ւմ ես:
- Բոլոր մարդիկ զբաղված են երջանկության որոնմամբ: Երջանկությունը անորսալի հասկացություն է, իսկ լեռնագնացությունը հնարավորություն է տալիս զգալ այդ անորսալիությունը:
Ալպինիզմն ինձ համար համեմատելի է երաժշտության ու պոեզիայի հետ: Լեռները հնարավորություն են տալիս հասկանալ եւ գիտակցել, թե ով ենք մենք իրականում, եւ մարդկանց առջեւ բացում են անհավանական գեղեցիկ աշխարհ:

Игорь Халатян в Ереване с молодыми альпинистами.
В мае этого года в мире справили 60-ю годовщину первого покорения Эвереста – в 1953 году первыми покорителями самой высокой вершины мира (8848 метров) стали Эдмунд Хиллари и Тенцинг Норгей.
За 60 лет на вершину мира поднялось около 4 тысяч человек. Среди них - 4 армянина. Один из них Игорь Халатян, который покорил Эверест в 2002 году. С начала 1990-х Игорь переехал на постоянное жительство в США. В ходе последнего визита в Ереван он встретился с корреспондентом Медиамакс.
- С чего все началось, Игорь?
- С Арагаца. До этого я активно занимался плаванием, а друзья ходили в горы. Честно говоря, я не понимал, зачем люди ходят в горы. И однажды они позвали меня с собой. Помню, была плохая погода, гроза. Уже на вершине я оглянулся по сторонам, увидел огни Арташата. Такое ощущение… Это не было похоже ни на что другое. После этого я каждую неделю ходил в горы. Стал много ездить по Кавказу.
До Эвереста я активно занимался спортом в течение 15 лет. Кроме физической подготовки, у людей должны быть еще какие-то дополнительные данные, какая-то предрасположенность, для меня до сих пор это большая загадка. Есть люди, которые хорошо себя чувствуют на высоте, я тоже из них: на высоте чувствую себя лучше, чем на равнине.
- Ты продолжил заниматься альпинизмом после того, как переехал в США?
- Да, недалеко от Нью-Йорка я приметил подходящие скалы, даже встретил знакомых из Москвы, стали вместе заниматься.
До переезда в США я совершил восхождение на Эльбрус - высшую точку Европы. Потом на Мак-Кинли и Аконкагуа - высочайшие вершины Северной и Южной Америки. Чем больше ты занимаешься альпинизмом, тем выше тебе хочется забраться. Эверест стал логическим продолжением. На Килиманджаро (Африка) я поднялся уже после Эвереста, чтобы отдохнуть. Я пошел нестандартным путем, обычный маршрут был закрыт из-за сильного камнепада. Мне даже пришлось подкупить проводника.
От подножия до вершины Эвереста можно дойти за 5 дней, но весь период восхождения вместе с акклиматизацией занял у меня 73 дня. Местные жители - шерпы - очень суеверные люди. До восхождения каждый из членов экспедиции должен пройти церемонию освещения, которая называется Пуджа. Они уверены, что это убережет альпинистов от возможных происшествий.
- К чему должен быть готов человек на высоте свыше 8 километров?
- Там - постоянные лавины, сильный ветер, 50 градусов мороза. Организм быстро начинает слабеть, основная опасность - оттек легких и отек мозга. При первых симптомах надо начинать немедленный спуск. Не хватает воздуха. Поскольку я программист, то меня волновало, что в таких условиях некоторые клетки моего мозга могут отмереть, и в дальнейшем я не смогу полноценном заниматься своей работой (улыбается). В начале экспедиционного сезона в 2002 году в базовом лагере Эвереста собралось около 3 тысяч человек со всего мира, в течение двух недель их осталось меньше половины, а до вершины добрались лишь 50 человек.
- Что помогает идти вперед, несмотря на все отмеченные вами трудности?
- Желание доказать себе самому, что ты сможешь это сделать. Наша жизнь стала более или менее безопасной, автоматизированной. Осталось мало способов реально проверить себя. А альпинизм - это объективный тест, который выявляет характер людей, они раскрываются и становятся такими, какие есть на самом деле.
Я часто наблюдал, как «крутые» мужчины в высокогорье менялись и теряли свою «крутизну». Был один случай с парнем из Нью-Йорка. По воле случая он оказался в составе экспедиции, восходившей на одну из гор на Аляске. Я встретился с ним еще до экспедиции в одном из ресторанов Нью-Йорка. Окруженный восторженными слушателями, он рассказывал о том, как он любит риск и как он собирается «сделать эту гору».
Игорь Халатян.
Фото: из архива И. Халатяна.
Спустя две недели, на горе, он плакал, стоя на коленях и говорил мне: «Игорь, не дай мне умереть, я не хочу умирать».
После того, как нам удалось его вытащить оттуда и вернуть домой целым и невредимым, спустя две недели я встретил его вновь, снова окруженного восторженными слушателями, которым он рассказывал о том, как ему удалось почти что покорить эту гору и только чистая случайность не позволила ему взойти на вершину (улыбается).
И это не единственной случай. С сожалением должен констатировать, что настоящих мужчин осталось очень мало, и к счастью - среди серьезных альпинистов - их абсолютное большинство.
- В горах ведь свои кодекс и этика поведения?
- В горах бывают такие условия, когда человек нуждается в помощи, но многие могут просто пройти мимо и даже не остановиться. Я сталкивался с такими случаями. Но советская школа сильно отличается, в ней взаимовыручка всегда присутствует. И я по своих сил возможностей сил стараюсь помогать людям в горах.
- Ежегодно на Эвересте погибают люди, их тела так и остаются на горе…
- Да, к сожалению, на пути к вершине замечаешь тела погибших… Но даже к этому привыкаешь. На подходах к Эвересту есть место, где в память о погибших устанавливают пирамиды, там их большое количество...
- Если бросить взгляд назад, на 2002 год, какие возникают эмоции, ощущения?
- Чем больше проходит времени, тем меньше верится. Могу с уверенностью сказать, что больше никогда не повторю этого. Я поднялся на вершину Эвереста 16 мая - это был единственный благоприятный с точки зрения погодных условий день. У альпинистов другое отношение к горам, к природе. Мы говорим: не я покорил гору, а она разрешила подняться на свою вершину. Со мной было тоже самое. Гора была ко мне благосклонна, и я смог подняться на вершину. Не хочу злоупотреблять.
Два месяца я видел только снег и лед. Когда спускался, увидел мох на камнях - я час сидел и смотрел на него. Это было как чудо, я понимал, как здорово жить.
Есть один минус - привыкаешь к острым ощущениям. Когда находишься внизу, все приглушенно, не те ощущения, какие-то серые, постоянно ищешь что-то, какую-то компенсацию этим ощущениям. Внизу компенсацией для меня может быть музыка, красота природы и людей. Красота природы успокаивает, объясняет. Кроме того, появляются новые интересы, например, хочу наконец научиться танцевать (улыбается).
- Какие планы на будущее?
- Из 7 высочайших вершин всех континентов я пока не был на двух пик Винсон (высшая точка Антарктиды) и гора Пунчак-Джая на острове Новая Гвинея (высшая точка Океании). Последняя находится посреди джунглей, в которых до сих пор обитают людоеды, так что надо не только подняться на гору, но и выбраться оттуда живым (улыбается).
Игорь Халатян на горе Арарат.
- Чувствуешь себя счастливым?
- Все люди заняты поисками счастья. Счастье - это неуловимое понятие, одно уж точно: альпинизм дает возможность ощутить эту неуловимость.
Альпинизм для меня - это что-то схожее с музыкой и поэзией. Горы дарят тебе возможность понять и осознать, кто ты есть на самом деле, и раскрывают перед тобой невероятно красивый мир.