Արմինե Բարխուդարյանը
Գեւորգ Ոսկանյան, Հայկ Հովհաննիսյան, Արմինե Բարխուդարյան. երեք հայ բժիշկներին «Ավրորա»-ի դափնեկիր  Թոմ Քաթինան վստահեց իր առաքելությունը:
Նրանց՝ Սուդան մեկնելու եւ դժվարագույն պայմաններում աշխատելու պատրաստակամության շնորհիվ բժիշկ Թոմը կարողացավ մի քանի օր թողնել Նուբայի լեռները՝ վստահ լինելով, որ իր հիվանդներն ապահով ձեռքերում են:
Բժիշկների  «գործուղումը» տեւել է մեկ ամիս, որից մի քանի օր ծախսել են միայն Նուբա հասնելու համար: Կիրակնօրյա պատարագին Թոմ Քաթինան հիվանդանոցի անձնակազմին ներկայացրել է հյուրերին, նրանց տեղավորել իր նախկին կացարանում, որտեղ ապրում էր նախքան ամուսնանալը: Հայ բժիշկների սնունդը սուդանցիների համար «ճոխ» էր՝ լոբի եւ բրինձ, աշխատանքային պայմանները՝ դժվարին, ցավոք՝ նաեւ կորուստներով: Իրենց արածը հերոսություն չեն համարում, ընդհակառակը՝ շնորհակալ են ընձեռված հնարավորություն, ստացած փորձառության ու ապրումների համար:
Հայ բժիշկները Հայ բժիշկները
Ամենադժվարը պահը հիվանդին կորցնել է
Հայկ Հովհաննիսյան - Ցանկացած բժշկի համար ամենադժվարը հիվանդ կորցնելն է: Բերկրանքը ես ապրում, երբ հիվանդն առողջանում է: Նույնը Նուբայում էր: Երբ հիվանդին արաբերեն հարցնում ես՝ քեֆդ ինչպե՞ս  է, ասում են՝ թամամ, այսինքն՝ լավ եմ,  քեզ լավ ես զգում, ոգեշնչվում ես: Ցավոք սրտի, կորուստ ունեցանք: Հրազենային ծանր վիրավորումով մի հիվանդի վիրահատել էինք, բայց քանի որ ինտենսիվ թերապիայի որեւէ հնարավորություն չկա, արեցինք՝ ինչ կարող էինք, բայց երրորդ օրը երիկամային անբավարարվածությունից մահացավ:
Հայկ Հովհաննիսյանը Հայկ Հովհաննիսյանը
Գեւորգ Ոսկանյան- Պատրաստակամություն հայտնեցինք լինելու մի տեղում, որտեղ կան որոշակի նեղություններ, վտանգներ:
Աֆրիկան մեզ համար ամեն ինչով անսովոր էր, այդքան բարձր մրջնաբներ միայն ֆիլմերում ենք տեսել, մի քանի օր ուսումնասիրում էինք ինչպես էին մրջյունները մտնում-դուրս գալիս, երեխաները ծիծաղում էին մեզ վրա, ասում էին՝ այս կավաջիները, որ սպիտակ մարդ է նշանակում, ովքե՞ր են:
Ամենադժվարը տեսնելն է անապահով, սոված, մեզ համար գոնե անհասկանալի ապագայով (Աստված տա, աշխարհի հզորների համար հասկանալի ու պայծառ լինի), շատ լավ, ազնիվ, աղոթող, բարի ժողովուրդ: Թոմ Քաթինայի կյանքով պետք է մի նոր լույս սփռել, ինչպես հոգեւոր գրքում է ասվում՝ ճրագը չեն վառում եւ  թախտի տակ դնում կամ պահում, պետք է այդ լույսը վառել ու տարածել:
Գեւորգ Ոսկանյանը Գեւորգ Ոսկանյանը
Ես համոզված եմ, որ այդ լույսը շատ սրտեր կմտնի, եւ մարդկանց կյանքում ինչ-որ բան կփոխվի: Շատերս կհասկանանք, որ բարի գործեր անելու համար Նուբա հասնել պետք չէ: Մեր տանը, մեր բակում, մեր քաղաքում, մեր գյուղում շատ տեղեր կան ծառայելու: Ես դեռեւս Արցախում եմ առաջին անգամ զգացել, որ ինչ-որ մեկին պետք եմ, երբ պատերազմի ժամանակ վիրավոր ընկերոջս եմ օգնել: Կարծում եմ, որ մեզնից ոչ ոք ի վիճակի չէ ինքն իրենից որեւէ բան անել, պարզապես եթե լինենք այն միջոցը, որով Աստծուն կծառայենք, Աստծո լույսը կսփռվի, դա մեզ համար բարձրագույն կոչում կլինի:
«Երբ ստացա հրավերը, առանց մտածելու ասացի՝ այո»
Արմինե Բարխուդարյան – Ես միշտ մտածում էի Աֆրիկա գնալու մասին: Անցյալ տարի, երբ տեսա Թոմ Քաթինային, շատ տպավորվեցի, բայց ինձ համար այնքան անհասանելի ու անհնար էր թվում, որ ես էլ կարող եմ ապրել այն պայմաններում, անել այն գործը, ինչ՝ ինքն է անում: Բժիշկ լինելով՝ ինձ համար շատ դժվար էր պատկերացնել Թոմ Քաթինայի վիճակը, թե ինչպես է ապրում, ինչ հիվանդների է բուժում, իսկ ես Երեւանում ապրում եմ շատ լավ պայմաններում: Դա ինձ համար մի քիչ անընդունելի էր: Սկսեցի ակտիվ հետաքրքրվել, թե ինչպես կարող եմ գնալ Աֆրիկա՝ որպես կամավոր: Ծանոթներից մեկը, որն ապրում է Քենիայում, խորհուրդ տվեց դիմել այնտեղի հիվանդանոց: Նամակ գրեցի, դրական պատասխան ստացա ու մեկնեցի: Հետո, երբ «Ավրորա»-ից հրավերը ստացա, չեք պատկերացնում իմ ուրախությունը: Ես մեկ տարի առաջ մտածում էի այդ մասին, բայց անիրականանալի երազանք էր: Միանգամից, առանց մտածելու ասել եմ՝ այո: Բուժքույրերը մինչեւ հիմա ինձ նամակներ են գրում, նույնիսկ նեղացել են, որ գնացել եմ:
Արմինե Բարխուդարյանը Արմինե Բարխուդարյանը
Ես մանկաբարձ եւ ու մոտ 20 ծնունդ եմ ընդունել: Այնտեղ բազմակնությունը տարածված է, եւ մի կինը կյանքի ընթացքում 10-20 երեխա է ունենում: Եթե հետագայում նույնիսկ Սուդան չգնամ, Քենիա հաստատ կրկին գնալու եմ:
Բարեկամություն փոքրիկ սուդանցիների հետ
Գեւորգ Ոսկանյան- Մեր բնակարանից հոսպիտալ կարճ ճանապարհին երեք երեխա կային, որոնք շորեր փռած գետնին, ապրում էին փողոցում: Հայկը սովորեցրել էր, որ պիտի գան, ձեռքով բարեւեն: Շփոթել էին ինձ Հայկի հետ: Գնում եմ, վազելով գալիս են հետեւիցս: Ես էլ չգիտեմ՝թե ինչ են ուզում:
Հայկ Հովհաննիսյան - Սովորեցնելը ժամանակ էր պահանջում, որովհետեւ երբ սկզբում տեսնում էին, վազում էին իրենց ծնողների մոտ, լացում էին, չէին մոտենում: Հետո կամաց-կամաց, երբ ձեռք ես մեկնում, կոնտակտը ստացվում է: Հետո արդեն՝ կավաջի՝ սպիտակ մարդ գոռալով գալիս են, իրար հետեւից խփում են ձեռքիդ ու նույնը հետ գնալուց: Պարտաճանաչ, ամեն անգամ:
Սուդանում կարիքները շատ են
Գեւորգ Ոսկանյան – Նուբայում առաջին ամենաանհրաժեշտ սարքը արհեստական շնչառության ապարատն է, որի բացակայության պատճառով ես հիվանդ եմ կորցրել: Վազում էի այս կողմ-այն կողմ, բոլոր աշխատողներին դիմում էի, բայց հետո հասկացա, որ ստիպված եմ պարզապես մի քանի շատ ցածր մակարդակի բժշկական քայլեր անել, որոնք տեխնիկապես հնարավոր են անել, եւ աղոթել:
Հայկ Հովհաննիսյան- Լինել միակ բժիշկը՝ շատ դժվար է, բայց Թոմ Քաթինան ստեղծել է համակարգ՝ բժիշկներից ցածր, բուժքույրերից բարձր մասնագետներ կան, որոնց միջոցով կարողանում է համակարգել աշխատանքը: Բավականին խելացի աշխատակազմ ունի:
Աստծո հետ ամեն մի հանդիպում նրանց կյանքում ամենամեծ տոնն է
Գեւորգ Ոսկանյան - Այնտեղ մարդիկ, որոնք ընդամենը 6-7 տարի առաջ ընդհանարապես մերկ են ման եկել, պատարագի են գնում մաքուր, արդուկված տաբատներով ու վերնաշապիկներով, կոշիկներով, որն իրենց ունեցած միակն էր: Մենք հասկացանք, որ ամեն մի պատարագ իրենց համար տոն է: Այնտեղ դու իսկապես զգում ես, որ մարդիկ հավատում են, որ Աստված կա: Ու Աստծո հետ ամեն մի հանդիպում նրանց կյանքում ամենամեծ տոնն է: Երանի մեր կյանքում էլ այդպես լիներ: Իրենք ամենաքիչ վստահությունն ունեն մարդկանց վրա, իրենց ամենամեծ օգնականն Աստված է: Ես դա զգացի, երբ օդանավ էինք նստում: Օդաչուն ոտքը դրեց օդանավ թե չէ ոչ միայն աղոթեց, այլ ասաց՝ եկեք աղոթենք: Իր համար շատ տարօրինակ էր, որ մենք զարմացանք, որովհետեւ իրենք իրենց կյանքի ամենակարեւոր պահերին հաստատ աղոթում են: Համոզված եմ, որ մեր բոլոր վախերը կպակասեն եւ ապագայի մեր տեսլականը ավելի պայծառ կլինի, երբ իրականում հույսն Աստծո վրա դնենք եւ ոչ՝ մեզ վրա:

Gevorg Voskanyan, Hayk Hovhannisyan, and Armine Barkhudaryan are the three Armenian doctors that Aurora Prize Laureate Tom Catena trusted to take on his mission.
Thanks to their readiness to travel to Sudan and work in the hardest conditions, Dr. Tom Catena was able to leave Nuba Mountains for several days with certainty that his patients were in safe hands.
The three doctors’ “business trip” lasted for one month, with few days spent on just reaching Nuba. At the Sunday mass, Tom Catena introduced the guests to the hospital staff and arranged them in his former accommodation, where he lived before getting married. Armenian doctors had a rich meal by Nubian standards - beans and rice; working conditions were difficult, and unfortunately, not void of losses. They don’t believe their actions to be heroic. On the contrary, the three doctors are grateful for the opportunity and experience.
Armenian doctors Armenian doctors
The hardest moment is losing the patient
Hayk Hovhannisyan: For any doctor, the most difficult thing is to lose a patient. You feel happy when your patient gets better. The same goes for Nuba. When you ask the patient in Arabian how they’re feeling and they answer, “Tamam” - meaning “well” - you feel good and encouraged.
Hayk Hovhannisyan Hayk Hovhannisyan
Unfortunately, we lost a patient. We operated on a patient with serious gunshot wound, and we did everything we could without intensive care, but they died on the third day from kidney failure.
Gevorg Voskanyan: We expressed our readiness to work in a place with certain limitations and dangers.
Everything was unusual for us in Africa: we’ve only ever seen such high anthills in films. We watched the ants enter and exit for several days, and the children were laughing at us, saying, “Who are these kavajis (white people)?”
Gevorg Voskanyan Gevorg Voskanyan
The most difficult part is seeing the disadvantaged, hungry, good, honest, kind people with future we cannot imagine. Tom Catena’s life should be a source of light, as it says in the Holy Book: you don’t light a lamp and keep it under the bed, you spread the light it gives. I am certain that light will enter into many hearts and something will change in people’s lives. Many of us will understand how much we can do without traveling to Nuba. There are many places to serve in our home, our yard, our city, and our village. For the first time I felt I was needed back in Artsakh, when I helped a wounded friend during the war. I don’t think any of us can do much on our own, but we can be the method through which we serve God’s purpose, spreading light – that will be our highest calling.
“When I got the invitation, I said “Yes” at once”
Armine Barkhudaryan: I always thought about going to Africa. When I saw Tom Catena last year, I was impressed very much, but the idea that I could live in such conditions and do similar work seemed far and unattainable. As a doctor, I found it very difficult to imagine Tom Catena’s situation, how he lives, what patients he treats, while I a in Yerevan in excellent conditions. It was unacceptable for me. I started inquiring how I could go to Africa as a volunteer. An acquaintance of mine, who lives in Kenya, recommended contacting a local hospital. I emailed them, got an affirmative answer, and left for Kenya. Later I received an invitation from the Aurora Initiative, and you can’t imagine how happy I was. I thought about it a year ago, but it was just a dream. I said “Yes” at once, without even thinking. The nurses still write to me, they even feel offended that I left.
Armine Barkhudaryan Armine Barkhudaryan
I am an obstetrician, I delivered around 20 babies. Polygamy is widespread there, and a woman has 10-20 children throughout her life. Even if I don’t return to Sudan, I will definitely travel to Kenya again.
Friendship with Sudan kids
Gevorg Voskanyan: There were three children, who lived on the road to hospital. Hayk taught them to approach and greet us. One time they mistook me for Hayk. I was just walking and they ran after me, but I couldn’t figure out what they wanted.
Hayk Hovhannisyan: It took time to teach them that, because first they would run to their parents, crying, when they first saw me. Step by step, we established a contact. Then they came up to me, shouting “kavaji” – white man – and clapped my hand, and they did so every time we met.
Needs are numerous in Sudan
Gevorg Voskanyan: The most needed equipment in Nuba is the artificial lung. I lost a patient because we didn’t have it. I ran in circles, asking every staffer, but then I realized all I could do was to implement some technically possible medical procedures and pray.
Hayk Hovhannisyan: Being the only doctor is very hard, but Tom Catena created a system with people who are not quite doctors but more than nurses and who make it possible to manage the work. His staffers are smart people.
Every meeting with God is the biggest holiday in their lives
Gevorg Voskanyan: Here the people, who walked around naked 6-7 years ago, now come to the church dressed in clean and ironed trousers and shirts, and their only pair of shoes. We realized that each trip to church was a holiday for them. There you really feel that people believe there is God. And every meeting with God is the biggest holiday in their lives. I wish it was the same for us. They have the least faith in people, and their biggest supporter is God. I felt that when we were boarding the plane. As the pilot entered the cabin, he not only prayed himself, but said, “Let us pray.” It was strange for him that we were surprised, because they always pray in important moments. I’m certain that all fears will fade and our vision for future will be brighter if we really have faith in God and not just rely only on ourselves.