Արմինե Բարխուդարյանը
Գեւորգ Ոսկանյան, Հայկ Հովհաննիսյան, Արմինե Բարխուդարյան. երեք հայ բժիշկներին «Ավրորա»-ի դափնեկիր  Թոմ Քաթինան վստահեց իր առաքելությունը:
Նրանց՝ Սուդան մեկնելու եւ դժվարագույն պայմաններում աշխատելու պատրաստակամության շնորհիվ բժիշկ Թոմը կարողացավ մի քանի օր թողնել Նուբայի լեռները՝ վստահ լինելով, որ իր հիվանդներն ապահով ձեռքերում են:
Բժիշկների  «գործուղումը» տեւել է մեկ ամիս, որից մի քանի օր ծախսել են միայն Նուբա հասնելու համար: Կիրակնօրյա պատարագին Թոմ Քաթինան հիվանդանոցի անձնակազմին ներկայացրել է հյուրերին, նրանց տեղավորել իր նախկին կացարանում, որտեղ ապրում էր նախքան ամուսնանալը: Հայ բժիշկների սնունդը սուդանցիների համար «ճոխ» էր՝ լոբի եւ բրինձ, աշխատանքային պայմանները՝ դժվարին, ցավոք՝ նաեւ կորուստներով: Իրենց արածը հերոսություն չեն համարում, ընդհակառակը՝ շնորհակալ են ընձեռված հնարավորություն, ստացած փորձառության ու ապրումների համար:
Հայ բժիշկները Հայ բժիշկները
Ամենադժվարը պահը հիվանդին կորցնել է
Հայկ Հովհաննիսյան - Ցանկացած բժշկի համար ամենադժվարը հիվանդ կորցնելն է: Բերկրանքը ես ապրում, երբ հիվանդն առողջանում է: Նույնը Նուբայում էր: Երբ հիվանդին արաբերեն հարցնում ես՝ քեֆդ ինչպե՞ս  է, ասում են՝ թամամ, այսինքն՝ լավ եմ,  քեզ լավ ես զգում, ոգեշնչվում ես: Ցավոք սրտի, կորուստ ունեցանք: Հրազենային ծանր վիրավորումով մի հիվանդի վիրահատել էինք, բայց քանի որ ինտենսիվ թերապիայի որեւէ հնարավորություն չկա, արեցինք՝ ինչ կարող էինք, բայց երրորդ օրը երիկամային անբավարարվածությունից մահացավ:
Հայկ Հովհաննիսյանը Հայկ Հովհաննիսյանը
Գեւորգ Ոսկանյան- Պատրաստակամություն հայտնեցինք լինելու մի տեղում, որտեղ կան որոշակի նեղություններ, վտանգներ:
Աֆրիկան մեզ համար ամեն ինչով անսովոր էր, այդքան բարձր մրջնաբներ միայն ֆիլմերում ենք տեսել, մի քանի օր ուսումնասիրում էինք ինչպես էին մրջյունները մտնում-դուրս գալիս, երեխաները ծիծաղում էին մեզ վրա, ասում էին՝ այս կավաջիները, որ սպիտակ մարդ է նշանակում, ովքե՞ր են:
Ամենադժվարը տեսնելն է անապահով, սոված, մեզ համար գոնե անհասկանալի ապագայով (Աստված տա, աշխարհի հզորների համար հասկանալի ու պայծառ լինի), շատ լավ, ազնիվ, աղոթող, բարի ժողովուրդ: Թոմ Քաթինայի կյանքով պետք է մի նոր լույս սփռել, ինչպես հոգեւոր գրքում է ասվում՝ ճրագը չեն վառում եւ  թախտի տակ դնում կամ պահում, պետք է այդ լույսը վառել ու տարածել:
Գեւորգ Ոսկանյանը Գեւորգ Ոսկանյանը
Ես համոզված եմ, որ այդ լույսը շատ սրտեր կմտնի, եւ մարդկանց կյանքում ինչ-որ բան կփոխվի: Շատերս կհասկանանք, որ բարի գործեր անելու համար Նուբա հասնել պետք չէ: Մեր տանը, մեր բակում, մեր քաղաքում, մեր գյուղում շատ տեղեր կան ծառայելու: Ես դեռեւս Արցախում եմ առաջին անգամ զգացել, որ ինչ-որ մեկին պետք եմ, երբ պատերազմի ժամանակ վիրավոր ընկերոջս եմ օգնել: Կարծում եմ, որ մեզնից ոչ ոք ի վիճակի չէ ինքն իրենից որեւէ բան անել, պարզապես եթե լինենք այն միջոցը, որով Աստծուն կծառայենք, Աստծո լույսը կսփռվի, դա մեզ համար բարձրագույն կոչում կլինի:
«Երբ ստացա հրավերը, առանց մտածելու ասացի՝ այո»
Արմինե Բարխուդարյան – Ես միշտ մտածում էի Աֆրիկա գնալու մասին: Անցյալ տարի, երբ տեսա Թոմ Քաթինային, շատ տպավորվեցի, բայց ինձ համար այնքան անհասանելի ու անհնար էր թվում, որ ես էլ կարող եմ ապրել այն պայմաններում, անել այն գործը, ինչ՝ ինքն է անում: Բժիշկ լինելով՝ ինձ համար շատ դժվար էր պատկերացնել Թոմ Քաթինայի վիճակը, թե ինչպես է ապրում, ինչ հիվանդների է բուժում, իսկ ես Երեւանում ապրում եմ շատ լավ պայմաններում: Դա ինձ համար մի քիչ անընդունելի էր: Սկսեցի ակտիվ հետաքրքրվել, թե ինչպես կարող եմ գնալ Աֆրիկա՝ որպես կամավոր: Ծանոթներից մեկը, որն ապրում է Քենիայում, խորհուրդ տվեց դիմել այնտեղի հիվանդանոց: Նամակ գրեցի, դրական պատասխան ստացա ու մեկնեցի: Հետո, երբ «Ավրորա»-ից հրավերը ստացա, չեք պատկերացնում իմ ուրախությունը: Ես մեկ տարի առաջ մտածում էի այդ մասին, բայց անիրականանալի երազանք էր: Միանգամից, առանց մտածելու ասել եմ՝ այո: Բուժքույրերը մինչեւ հիմա ինձ նամակներ են գրում, նույնիսկ նեղացել են, որ գնացել եմ:
Արմինե Բարխուդարյանը Արմինե Բարխուդարյանը
Ես մանկաբարձ եւ ու մոտ 20 ծնունդ եմ ընդունել: Այնտեղ բազմակնությունը տարածված է, եւ մի կինը կյանքի ընթացքում 10-20 երեխա է ունենում: Եթե հետագայում նույնիսկ Սուդան չգնամ, Քենիա հաստատ կրկին գնալու եմ:
Բարեկամություն փոքրիկ սուդանցիների հետ
Գեւորգ Ոսկանյան- Մեր բնակարանից հոսպիտալ կարճ ճանապարհին երեք երեխա կային, որոնք շորեր փռած գետնին, ապրում էին փողոցում: Հայկը սովորեցրել էր, որ պիտի գան, ձեռքով բարեւեն: Շփոթել էին ինձ Հայկի հետ: Գնում եմ, վազելով գալիս են հետեւիցս: Ես էլ չգիտեմ՝թե ինչ են ուզում:
Հայկ Հովհաննիսյան - Սովորեցնելը ժամանակ էր պահանջում, որովհետեւ երբ սկզբում տեսնում էին, վազում էին իրենց ծնողների մոտ, լացում էին, չէին մոտենում: Հետո կամաց-կամաց, երբ ձեռք ես մեկնում, կոնտակտը ստացվում է: Հետո արդեն՝ կավաջի՝ սպիտակ մարդ գոռալով գալիս են, իրար հետեւից խփում են ձեռքիդ ու նույնը հետ գնալուց: Պարտաճանաչ, ամեն անգամ:
Սուդանում կարիքները շատ են
Գեւորգ Ոսկանյան – Նուբայում առաջին ամենաանհրաժեշտ սարքը արհեստական շնչառության ապարատն է, որի բացակայության պատճառով ես հիվանդ եմ կորցրել: Վազում էի այս կողմ-այն կողմ, բոլոր աշխատողներին դիմում էի, բայց հետո հասկացա, որ ստիպված եմ պարզապես մի քանի շատ ցածր մակարդակի բժշկական քայլեր անել, որոնք տեխնիկապես հնարավոր են անել, եւ աղոթել:
Հայկ Հովհաննիսյան- Լինել միակ բժիշկը՝ շատ դժվար է, բայց Թոմ Քաթինան ստեղծել է համակարգ՝ բժիշկներից ցածր, բուժքույրերից բարձր մասնագետներ կան, որոնց միջոցով կարողանում է համակարգել աշխատանքը: Բավականին խելացի աշխատակազմ ունի:
Աստծո հետ ամեն մի հանդիպում նրանց կյանքում ամենամեծ տոնն է
Գեւորգ Ոսկանյան - Այնտեղ մարդիկ, որոնք ընդամենը 6-7 տարի առաջ ընդհանարապես մերկ են ման եկել, պատարագի են գնում մաքուր, արդուկված տաբատներով ու վերնաշապիկներով, կոշիկներով, որն իրենց ունեցած միակն էր: Մենք հասկացանք, որ ամեն մի պատարագ իրենց համար տոն է: Այնտեղ դու իսկապես զգում ես, որ մարդիկ հավատում են, որ Աստված կա: Ու Աստծո հետ ամեն մի հանդիպում նրանց կյանքում ամենամեծ տոնն է: Երանի մեր կյանքում էլ այդպես լիներ: Իրենք ամենաքիչ վստահությունն ունեն մարդկանց վրա, իրենց ամենամեծ օգնականն Աստված է: Ես դա զգացի, երբ օդանավ էինք նստում: Օդաչուն ոտքը դրեց օդանավ թե չէ ոչ միայն աղոթեց, այլ ասաց՝ եկեք աղոթենք: Իր համար շատ տարօրինակ էր, որ մենք զարմացանք, որովհետեւ իրենք իրենց կյանքի ամենակարեւոր պահերին հաստատ աղոթում են: Համոզված եմ, որ մեր բոլոր վախերը կպակասեն եւ ապագայի մեր տեսլականը ավելի պայծառ կլինի, երբ իրականում հույսն Աստծո վրա դնենք եւ ոչ՝ մեզ վրա:

Геворг Восканян, Айк Ованнисян, Армине Бархударян - трое армянских врачей, которым доверил свою миссию лауреат «Авроры» Том Катена.
Благодаря их готовности поехать в Судан для работы в непростых условиях,  доктор Том смог на некоторое время покинуть Нубийские горы, будучи уверенным, что его пациенты остались в надежных руках.
«Командировка» врачей длилась месяц. На воскресной службе Том Катена представил гостей персоналу больницы, потом разместил их в своем старом доме, где жил до женитьбы. Еда армянских врачей была «роскошной» для суданцев – фасоль и рис, рабочие условия - сложными. Но они не считают свою деятельность героизмом, более того, благодарны за предоставленную возможность, полученный опыт и переживания.
Армянские врачи Армянские врачи
Самое трудное – потерять больного
Айк Ованнисян – Для любого врача самое трудное - это потерять больного. Чувствуешь облегчение и радость, когда больной идет на поправку. То же самое было в Нубе. Когда спрашиваешь больного на арабском, как его самочувствие, и он отвечает «тамам», то есть - «хорошо», чувствуешь себя хорошо, воодушевляешься. Увы, потерь избежать не удалось. Мы прооперировали пациента с тяжелым огнестрельным ранением, но в госпитале не было каких-либо возможностей для интенсивной терапии. Мы сделали все, что могли, но на третий день он умер от почечной недостаточности.
Айк Ованнисян Айк Ованнисян
Геворг Восканян – Африка для нас была непривычной во всех смыслах. Такие огромные муравейники мы видели только в фильмах и несколько дней изучали движение муравьев. Дети смеялись над нами, говорили, «кто такие эти каваджи», что в переводе означает «белый человек».
Геворг Восканян Геворг Восканян
Самое сложное – это видеть необеспеченный, голодный, но честный, добрый народ с неопределенным, по крайней мере для нас, будущим. Жизнь Тома Катены распространяет новый свет. Я уверен, что этот свет поселится во многих сердцах, в жизни людей что-то изменится. Многие поймут, что для добрых дел вовсе необязательно добираться до Нубы. В нашем доме, нашем дворе, нашем городе есть много возможностей для добрых дел. Еще в Арцахе я впервые почувствовал, что нужен кому-то, когда помог раненому другу.
«Когда получила предложение, недолго думая, ответила «да»
Армине Бархударян – Я всегда думала о том, чтобы поехать в Африку. В прошлом году, услышав о Томе Катене, была очень впечатлена, но мне не верилось, что я смогу жить в таких условиях и делать ту же работу, что и он. Я начала активно интересоваться, как можно поехать в Африку в качестве волонтера. Один из моих знакомых, который живет в Кении, посоветовал обратиться в местную больницу. Я написала письмо, получила положительный ответ и уехала.
Я была чрезвычайно рада и взволнована, получив приглашение от «Авроры». Год назад я думала об этом, но тогда это казалось несбыточной мечтой. Долго не думая, я ответила «да».
Армине Бархударян Армине Бархударян
Я акушер и приняла в Нубе около 20 родов. Там распространено многоженство, и женищина в течение жизни рожает 10-20 детей. Если даже я не поеду снова в Судан, то обязательно вернусь в Кению.
В Судане много проблем
Геворг Восканян - Самое необходимое в Нубе - это аппарат искусственного дыхания, из-за отсутствия которого я потерял больного. Бегал туда-сюда, обращался ко всем сотрудникам, потом понял, что просто должен сделать несколько возможных в данной ситуации шагов, и молиться.
Айк Ованнисян – Трудно быть единственным врачом, но Том Катена создал систему и подготовил специалистов, которые по своему уровню ниже врачей, но выше медсестер. Это довольно толковый персонал.
Встреча с Богом - самый большой праздник
Геворг Восканян -  В Нубе живут люди, которые 6-7 лет назад ходили абсолютно голыми, а сегодня идут на службу в церкви в чистых, брюках и сорочках, туфлях, которые являются их единственной одеждой. Каждая служба для них – это праздник. Там ты действительно чувствуешь, что люди верят в существование Бога. И каждая встреча с Богом - самый большой праздник в их жизни. Вот бы и в нашей жизни было так. Они меньше всех уповают на людей, их главный помощник – это Бог. Я почувствовал это, когда мы садились в самолет. Летчик, едва вступив на борт, не только помолился, но и сказал «давайте помолимся». Уверен, что все наши страхи уйдут, и наше видение будущего станет более ярким, если мы уверуем в Бога.