Լուսանկարը` Զավեն Սարգսյանի արխիվից
Հուլիսի 9-ին համացանցում հայտնվեց մի ֆիլմ, որը գրեթե 50 տարի կորած էր համարվում: Հայկական հեռուստատեսության «Երեւան» կինոմիավորման 1969 թվականին նկարահանված ֆիլմն էր՝ «Երազողներ» ռոք-խմբի մասին:
Ահա այն.
«Հայկական» «Բիթլզ»
1966-ին երաժշտասերներն առաջին անգամ գնեցին «Երազողներ» խմբի համերգի տոմսերը: Մենահամերգը Կոմպոզիտորների տան դահլիճում էր: Պոլիտեխնիկի ուսանողները՝ Հրայր Կոտոյանը, Զավեն Սարգսյանը, Հակոբ Պետրոսյանը, Երվանդ Երզնկյանը, Սլավա Բունիաթյանը (վերջինին փոխարինեց Արմեն Զաքարյանը), ոգեշնչված լիվերպուլյան աշխարհահռչակ քառյակից, 1965-ին ստեղծեցին իրենց խումբը: Սկզբում նրանք ելույթ էին ունենում Պոլիտեխնիկում, երգում տարբեր միջոցառումների ժամանակ: Շատերը «Բիթլզ»-ի երգերն առաջին անգամ լսում էին նրանց կատարմամբ:
«Երազողներ» խումբը «Երազողներ» խումբը
««Բիթլզ»-ն ամբողջ աշխարհի համար հեղափոխություն էր: Իրենք մեզ փոխեցին, մենք էլ՝ ուրիշներին: Հայաստանում մարդիկ մեզ ընկալում էին որպես «Բիթլզ», որովհետեւ նրանց երգերը լայն տարածում չունեին: Ես կիթառի խմբակ ունեի, 20-30 երեխա գալիս էր կիթառ սովորելու, որ Girl-ը կամ ուրիշ հայտնի երգ նվագի ու երգի»,- հիշում է խմբի մենակատար, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը:
«Երազողներ»-ին «Բիթլզ»-ի ձայնասկավառակները հիմնականում հասնում էին արտերկրից Հայաստան սովորելու եկած ուսանողների շնորհիվ: Խմբի տղաների հույսն իրենց երաժշտական լսողությունն էր: Լարում էին ականջներն ու փորձում վատ ձայնագրություններից վերարտադրել երգերի նոտաներն ու բառերը: Դրան գումարվում էր նաեւ անգլերենի վատ իմացությունը:
«Հայկական» «Help»
Ռեժիսոր Անատոլի Մոկացյանը Հունգարիայում «Բիթլզի» մասին պատմող  «Help» ֆիլմը դիտելուց հետո «Երազողներ»-ին առաջարկեց մի կարճ ժապավեն էլ նրանց մասին նկարել: ՀԽՍՀ հեռուստատեսության ու ռադիոհաղորդումների պետական կոմիտեի նախագահ, առաջադեմ Ջոն Կիրակոսյանին գաղափարը դուր եկավ:
Երաժշտական ֆիլմի սցենարը պարզ էր՝ խմբի տղաների հետ մեկ օր անցկացնել Սեւանում: Մեկ օրը նկարահանելու համար 15 օր ու մեծ ջանքեր պահանջվեցին: Զավեն Սարգսյանը վերհիշում է նկարահանման դժվարությունները: Տեխնիկա չկար, գործիքները վատն էին: Դժվար էր տրամադրվել ու նորմալ երգել:
«Երազողներ» խումբը Սեւանում՝ ֆիլմի նկարահանման ժամանակ «Երազողներ» խումբը Սեւանում՝ ֆիլմի նկարահանման ժամանակ
«Ըստ սցենարի, մենք պետք է Երեւան-Սեւան ավտոճանապարհին մեքենաներ կանգնեցնեինք: Բայց այն տարիներին մայրուղով շատ քիչ մեքենաներ էին անցնում, հիմնականում՝ բեռնատարներ: Խնդրեցինք պետավտոտեսուչներին, որ մեքենաները կանգնեցնեն, մի տեղ հավաքեն, հետո միանգամից բաց թողնեն, որ հոսքի տպավորություն ստեղծվի»:
Հինգ աղջիկ՝ լավ կազմվածքով
Հրայր Կոտոյանի «Երազիր մեզ հետ» հեղինակային երգի կատարմամբ տղաները հասան Սեւան: Նկարահանումների հիմնական հարթակը լճափն էր:
«Հիմա դժվար է պատկերացնել, բայց Սեւանում նորմալ կազմվածքով, լողազգեստով աղջիկ չկար: Կանանցից շատերը խալաթներով էին, մյուսներն էլ համապատասխան չէին: Երեւանից ավելի հարմար արտաքինով հինգ աղջիկ բերեցինք»,- պատմում է Զավեն Սարգսյանը:
Ֆիլմում յոթ երգ է հնչում. երկուսը հատուկ գրված են խմբի համար, մեկը «Բիթլզ»-ի երգացանկից է, մյուսները Կոմիտասի երգերի մշակումներն են:
«Ինչպե՞ս կարելի է աղավաղել Կոմիտասին»
1969-ին պատրաստ էր Հայկական հեռուստատեսության «Երեւան» կինոմիավորման  ֆիլմը՝ «Երազողները» անսամբլի մասին: Այդ ընթացքում Ջոն Կիրակոսյանն այլ աշխատանքի էր անցել, իսկ նոր ղեկավարությունն արգելեց ֆիլմը եթեր թողնել.
«Երազողները պետք է ցանքատարածքներ գնան ու քրտնաջան աշխատեն, այլ ոչ թե մազերը երկարեցնեն եւ կիթառներով ծնգծնգացնեն»:
Ֆիլմը միայն մեկ անգամ ցուցադրվեց Արվեստի աշխատողների տանը (Армянский дом работников искусства-АДРИ):
«Ֆիլմը քննադատեցին: Հիմնական առիթը Կոմիտասի մշակումներն էին, որ շատ խնամքով ու հետաքրքիր ձեւով էին արել էին Հրայր Կոտոյանը եւ Երվանդ Երզնկյանը: Ասում էին՝ ինչպե՞ս կարելի է աղավաղել Կոմիտասին: Կողմ արտահայտվողներ էլ եղան: Բայց արդյունքում թույլ չտվեցին ֆիլմը եթեր գնա»:
Երգացանկն առաջին անգամ չէ, որ խնդիր էր դառնում «Երազողներ»-ի համար:
«Եթե ուզում էիր հյուրախաղերի գնալ, ծրագիրդ նախապես հաստատված պիտի լիներ: Մենք չէինք կարող գրել, որ «Բիթլզ» ենք երգելու: Հրայր Կոտոյանի հայրը՝ կոմպոզիտոր Վաղարշակ Կոտոյանը,  ծրագիրը հաստատելու իրավունք ուներ: Մենք էլ խորամանկություն արեցինք, գրում էինք՝ «Անգլիացի հանքափորերի երգ», հեղինակներ՝ Լենոն, Մաքարթնի:
Այն ժամանակ ո՞վ էր հասկանում: Գրում էինք նաեւ մի քանի երգի անուն, որոնք երբեք չենք կատարել: Այդպես, 1965-ին գնացինք Մոսկվա, հաջողությամբ մի քանի համերգ տվեցինք: 1967-ին Խարկով գնացինք, համերգ տվեցինք 900 տեղանոց դահլիճում: Աղջիկները հերթ էին կանգնում, որ մեզնից ստորագրություն վերցնեն»,- հիշում է Զավեն Սարգսյանը:
Ֆիլմի կորուստն ու հայտնությունը
Արվեստի աշխատողների տանը կայացած ցուցադրությունից հետո «Երազողները» ֆիլմը կորավ: Շուրջ 50 տարի անց Երվանդ Երզնկյանն ու Զավեն Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանին պատմեցին արգելված ու կորած ֆիլմի մասին:
Օրեր առաջ Ռուբեն Ջաղինյանը զանգահարեց Զավեն Սարգսյանին, թե՝ ֆիլմը գտնվել է, թվայնացվել է, վարորդը շուտով կբերի: Ինտերնետով ֆիլմն ուղարկում են
Սան-Դիեգո՝ Հրայր Կոտոյանին, եւ Լոնդոն՝ Արմեն Զաքարյանին: Զավեն Սարգսյանը գտնված «Երազողները» դիտել է կնոջ ու թանգարանի աշխատակիցների հետ, հետո թոռներն են նայել:  «Շատ հուզիչ էր»,- ասում է:

Фото: из архива Завена Саргсяна
В 1966 году любители музыки впервые купили билеты на концерт «Мечтателей». Концерт прошел в зале ереванского Дома композиторов. Студенты политеха Грайр Котоян, Завен Саргсян, Акоп Петросян, Ерванд Ерзнкян, Слава Буниатян (последнего впоследствии сменил Армен Закарян), вдохновленные всемирно известной ливерпульской четверкой, создали в 1965 году свою группу. Сначала они выступали в Политехническом институте, пели на различных мероприятиях. Многие в Армении впервые слушали песни
«Битлз» именно в их исполнении.
Группа  «Мечтатели» Группа «Мечтатели»
«Группа «Битлз» была для всего мира революцией. Они меняли нас, а мы – других. В Армении люди воспринимали нас как «Битлз», потому что их песни не были широко известны. У меня был кружок гитары, 20-30 детей приходили учиться играть на гитаре, чтобы играть и петь Girl или другую известную песню», - вспоминает солист группы, директор музея Сергея Параджанова Завен Саргсян.
Записи «Битлз» доходили до «Мечтателей» в основном благодаря иностранным студентам. Вся надежда ребят была на свой слух - навостряли уши и пытались воспроизводить ноты и слова песен.
«Армянский» «Help»
После просмотра в Венгрии фильма «Help», повествующего о «Битлз», режиссер Анатолий Мокацян предложил «Мечтателям» снять короткую ленту о них. Главе государственного комитета по телевидению и радио Армянской ССР, прогрессивному человеку Джону Киракосяну идея понравилась.
Сценарий фильма был прост: провести день с ребятами группы на Севане. Чтобы снять один день, потребовалось 15 дней и немалые усилия. Завен Саргсян вспоминает трудности съемочного процесса: не было нормальной техники, инструменты были некачествеными. Было трудно настроиться и нормально выступать.
Группа  «Мечтатели» на Севане, во время съемок фильма Группа «Мечтатели» на Севане, во время съемок фильма
«По сценарию мы должны  были останавливать машины на автодороге Ереван-Севан. Но в те годы на трассе было очень мало машин, в основном - грузовики. Мы просили инспекторов ГАИ останавливать машины, собирать в одном месте, потом отпускать, чтобы создалось впечатление потока».
Пять девушек с красивой фигурой
Исполняя авторскую песню Грайра Котояна «Мечтай со мной» парни добирались на Севан. Основной съемочной площадкой был берег озера.
«Сегодня сложно представить, но тогда на Севане не было девушек в купальниках, с нормальной фигурой. Многие женщины купались в халатах. Мы привели из Еревана пять девушек с более приемлемой внешностью»,- вспоминает Завен Саргсян.
В фильме звучит семь песен: две были специально написаны для группы, одна из репертурара «Битлз», остальные -  переработка произведений Комитаса.
«Как можно искажать Комитаса?»
В 1969 году фильм кинообъединения «Ереван» Армянского телевидения о группе  «Мечтатели» был готов. Но за время съемок Джон Киракосян ушел на другую работу, а новое руководство запретило пускать фильм в эфир.
«Мечтатели должны на целину ехать и там вкалывать, а не отращивать волосы и бренчать на гитарах».
Фильм был показан всего один раз – просмотр состоялся в Армянском доме работников искусств (АДРИ).
«Фильм раскритиковали. Основным поводом для критики стали обработки Комитаса, которые очень бережно и интересно сделали Грайр Котоян  и Ерванд Ерзнкян. Нам говорили: «Как можно искажать Комитаса?». Были и те, кто выражался в поддержку фильма. Но в итоге в эфир его не пустили».
Репертуар не единожды становился проблемой для «Мечтателей».
«Если мы хотели отправиться на гастроли, программа должна была быть заранее утверждена. Мы не могли заявить, что будем петь «Битлз». Отец Грайра Котояна –композитор Вагаршак Котоян – имел право на утверждение программы. Мы прибегали к хитростям, писали - «Песня английских шахтеров», авторы: Ленон и Маккартни.
В 1965 году мы поехали в Москву, дали несколько успешных концертов. В 1967 году в Харьков выступили в 900-местном зале. Девчонки становились в очередь, чтобы взять у нас автографы»,- вспоминает Завен Саргсян.
Пропажа и возрождение фильма
После показа в АДРИ фильм «Мечтатели» пропал. Спустя около 50 лет Ерванд Ерзнкян и Завен Саргсян рассказали о запрещенном и пропавшем фильме главе совета Общественного телевидения Рубену Джагиняну.
Несколько дней спустя Рубен Джагинян позвонил Завену Саргсяну и сказал, что фильм не только нашли, но и оцифровали. Друзья отправили фильм в Сан-Диего, Грайру Котояну, и в Лондон, Армену Закаряну. Завен Саргсян смотрел найденный фильм с женой и сотрудниками музея, потом - вместе с внуками. «Было очень трогательно»,- говорит он.