Լուսանկարը` Զավեն Սարգսյանի արխիվից
Հուլիսի 9-ին համացանցում հայտնվեց մի ֆիլմ, որը գրեթե 50 տարի կորած էր համարվում: Հայկական հեռուստատեսության «Երեւան» կինոմիավորման 1969 թվականին նկարահանված ֆիլմն էր՝ «Երազողներ» ռոք-խմբի մասին:
Ահա այն.
«Հայկական» «Բիթլզ»
1966-ին երաժշտասերներն առաջին անգամ գնեցին «Երազողներ» խմբի համերգի տոմսերը: Մենահամերգը Կոմպոզիտորների տան դահլիճում էր: Պոլիտեխնիկի ուսանողները՝ Հրայր Կոտոյանը, Զավեն Սարգսյանը, Հակոբ Պետրոսյանը, Երվանդ Երզնկյանը, Սլավա Բունիաթյանը (վերջինին փոխարինեց Արմեն Զաքարյանը), ոգեշնչված լիվերպուլյան աշխարհահռչակ քառյակից, 1965-ին ստեղծեցին իրենց խումբը: Սկզբում նրանք ելույթ էին ունենում Պոլիտեխնիկում, երգում տարբեր միջոցառումների ժամանակ: Շատերը «Բիթլզ»-ի երգերն առաջին անգամ լսում էին նրանց կատարմամբ:
«Երազողներ» խումբը «Երազողներ» խումբը
««Բիթլզ»-ն ամբողջ աշխարհի համար հեղափոխություն էր: Իրենք մեզ փոխեցին, մենք էլ՝ ուրիշներին: Հայաստանում մարդիկ մեզ ընկալում էին որպես «Բիթլզ», որովհետեւ նրանց երգերը լայն տարածում չունեին: Ես կիթառի խմբակ ունեի, 20-30 երեխա գալիս էր կիթառ սովորելու, որ Girl-ը կամ ուրիշ հայտնի երգ նվագի ու երգի»,- հիշում է խմբի մենակատար, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը:
«Երազողներ»-ին «Բիթլզ»-ի ձայնասկավառակները հիմնականում հասնում էին արտերկրից Հայաստան սովորելու եկած ուսանողների շնորհիվ: Խմբի տղաների հույսն իրենց երաժշտական լսողությունն էր: Լարում էին ականջներն ու փորձում վատ ձայնագրություններից վերարտադրել երգերի նոտաներն ու բառերը: Դրան գումարվում էր նաեւ անգլերենի վատ իմացությունը:
«Հայկական» «Help»
Ռեժիսոր Անատոլի Մոկացյանը Հունգարիայում «Բիթլզի» մասին պատմող  «Help» ֆիլմը դիտելուց հետո «Երազողներ»-ին առաջարկեց մի կարճ ժապավեն էլ նրանց մասին նկարել: ՀԽՍՀ հեռուստատեսության ու ռադիոհաղորդումների պետական կոմիտեի նախագահ, առաջադեմ Ջոն Կիրակոսյանին գաղափարը դուր եկավ:
Երաժշտական ֆիլմի սցենարը պարզ էր՝ խմբի տղաների հետ մեկ օր անցկացնել Սեւանում: Մեկ օրը նկարահանելու համար 15 օր ու մեծ ջանքեր պահանջվեցին: Զավեն Սարգսյանը վերհիշում է նկարահանման դժվարությունները: Տեխնիկա չկար, գործիքները վատն էին: Դժվար էր տրամադրվել ու նորմալ երգել:
«Երազողներ» խումբը Սեւանում՝ ֆիլմի նկարահանման ժամանակ «Երազողներ» խումբը Սեւանում՝ ֆիլմի նկարահանման ժամանակ
«Ըստ սցենարի, մենք պետք է Երեւան-Սեւան ավտոճանապարհին մեքենաներ կանգնեցնեինք: Բայց այն տարիներին մայրուղով շատ քիչ մեքենաներ էին անցնում, հիմնականում՝ բեռնատարներ: Խնդրեցինք պետավտոտեսուչներին, որ մեքենաները կանգնեցնեն, մի տեղ հավաքեն, հետո միանգամից բաց թողնեն, որ հոսքի տպավորություն ստեղծվի»:
Հինգ աղջիկ՝ լավ կազմվածքով
Հրայր Կոտոյանի «Երազիր մեզ հետ» հեղինակային երգի կատարմամբ տղաները հասան Սեւան: Նկարահանումների հիմնական հարթակը լճափն էր:
«Հիմա դժվար է պատկերացնել, բայց Սեւանում նորմալ կազմվածքով, լողազգեստով աղջիկ չկար: Կանանցից շատերը խալաթներով էին, մյուսներն էլ համապատասխան չէին: Երեւանից ավելի հարմար արտաքինով հինգ աղջիկ բերեցինք»,- պատմում է Զավեն Սարգսյանը:
Ֆիլմում յոթ երգ է հնչում. երկուսը հատուկ գրված են խմբի համար, մեկը «Բիթլզ»-ի երգացանկից է, մյուսները Կոմիտասի երգերի մշակումներն են:
«Ինչպե՞ս կարելի է աղավաղել Կոմիտասին»
1969-ին պատրաստ էր Հայկական հեռուստատեսության «Երեւան» կինոմիավորման  ֆիլմը՝ «Երազողները» անսամբլի մասին: Այդ ընթացքում Ջոն Կիրակոսյանն այլ աշխատանքի էր անցել, իսկ նոր ղեկավարությունն արգելեց ֆիլմը եթեր թողնել.
«Երազողները պետք է ցանքատարածքներ գնան ու քրտնաջան աշխատեն, այլ ոչ թե մազերը երկարեցնեն եւ կիթառներով ծնգծնգացնեն»:
Ֆիլմը միայն մեկ անգամ ցուցադրվեց Արվեստի աշխատողների տանը (Армянский дом работников искусства-АДРИ):
«Ֆիլմը քննադատեցին: Հիմնական առիթը Կոմիտասի մշակումներն էին, որ շատ խնամքով ու հետաքրքիր ձեւով էին արել էին Հրայր Կոտոյանը եւ Երվանդ Երզնկյանը: Ասում էին՝ ինչպե՞ս կարելի է աղավաղել Կոմիտասին: Կողմ արտահայտվողներ էլ եղան: Բայց արդյունքում թույլ չտվեցին ֆիլմը եթեր գնա»:
Երգացանկն առաջին անգամ չէ, որ խնդիր էր դառնում «Երազողներ»-ի համար:
«Եթե ուզում էիր հյուրախաղերի գնալ, ծրագիրդ նախապես հաստատված պիտի լիներ: Մենք չէինք կարող գրել, որ «Բիթլզ» ենք երգելու: Հրայր Կոտոյանի հայրը՝ կոմպոզիտոր Վաղարշակ Կոտոյանը,  ծրագիրը հաստատելու իրավունք ուներ: Մենք էլ խորամանկություն արեցինք, գրում էինք՝ «Անգլիացի հանքափորերի երգ», հեղինակներ՝ Լենոն, Մաքարթնի:
Այն ժամանակ ո՞վ էր հասկանում: Գրում էինք նաեւ մի քանի երգի անուն, որոնք երբեք չենք կատարել: Այդպես, 1965-ին գնացինք Մոսկվա, հաջողությամբ մի քանի համերգ տվեցինք: 1967-ին Խարկով գնացինք, համերգ տվեցինք 900 տեղանոց դահլիճում: Աղջիկները հերթ էին կանգնում, որ մեզնից ստորագրություն վերցնեն»,- հիշում է Զավեն Սարգսյանը:
Ֆիլմի կորուստն ու հայտնությունը
Արվեստի աշխատողների տանը կայացած ցուցադրությունից հետո «Երազողները» ֆիլմը կորավ: Շուրջ 50 տարի անց Երվանդ Երզնկյանն ու Զավեն Սարգսյանը Հանրային հեռուստաընկերության խորհրդի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանին պատմեցին արգելված ու կորած ֆիլմի մասին:
Օրեր առաջ Ռուբեն Ջաղինյանը զանգահարեց Զավեն Սարգսյանին, թե՝ ֆիլմը գտնվել է, թվայնացվել է, վարորդը շուտով կբերի: Ինտերնետով ֆիլմն ուղարկում են
Սան-Դիեգո՝ Հրայր Կոտոյանին, եւ Լոնդոն՝ Արմեն Զաքարյանին: Զավեն Սարգսյանը գտնված «Երազողները» դիտել է կնոջ ու թանգարանի աշխատակիցների հետ, հետո թոռներն են նայել:  «Շատ հուզիչ էր»,- ասում է:

Photo: from Zaven Sargsyan’s archive
A film about the Armenian “Dreamers” rock band shot in 1969 by the Armenian TV appeared on the web on July 9. It has been considered to be lost for nearly 50 years.
Here it is:
The “Armenian” “Beatles”
In 1966, for the first time music lovers bought tickets to the concert of the “Dreamers” rock band. The concert was held at the House of Composers in Yerevan. Inspired by the world famous band from Liverpool, in 1965 Armenian students Hrayr Kotoyan, Zaven Sargsyan, Hakob Petrosyan, Yervand Yerznkyan and Slava Buniatyan (who was later replaced by Armen Zakaryan), founded their own band. Their first gigs took place at the Engineering University. The band also performed at various events, and many people heard the Beatles’ songs from them for the first time.
The “Dreamers” rock band The “Dreamers” rock band
“The Beatles made a revolution in the whole world. They changed us, and we changed the others. Here in Armenia we were perceived as the Beatles, because their songs were mostly unknown to the public. Back then I was teaching a group of 20-30 kids to play a guitar. They were playing the “Girl” or some other famous song and singing along,” the lead singer of the band, Director of Sergey Parajanov museum Zaven Sargsyan recalls.
The “Dreamers” got the Beatles albums from international exchange students mainly. The band members were listening to these low quality records and trying to play the tunes by ear and learn the words. But since they didn’t speak English well enough, it was not an easy task to handle.
The “Armenian” “Help”
When Director Anatoly Mokatsyan watched a movie about the Beatles named “Help” in Hungary, he got an idea to shoot a short film about the “Dreamers”, and John Kirakosyan, then the Chairman of the State Committee on Television and Radio Broadcasts of Armenia, approved the innovative idea.
The scenario was quite simple: to spend a day with the band members in Sevan. It took 2 weeks to film “one day”. Zaven Sargsyan recalls all the problems which accompanied the whole process. They had no proper equipment and it was hard to tune in and just sing.
The “Dreamers” in Sevan during shooting The “Dreamers” in Sevan during shooting
“According to the scenario we were supposed to stop cars on Yerevan-Sevan highway. But there were quite a few cars on the roads back then and these were mainly trucks. So we asked the police to stop the cars, gather them in one place and then send them on their way one by one, thus creating a fake traffic.”
Five well-shaped girls
So, the guys headed for Sevan singing Hrayr Kotoyan’s “Dream with us” on the whole drive. The shooting was to take place on the beach.
“Today it sounds unbelievable but it was impossible to find a beautiful, well-shaped girl wearing a swimsuit in Sevan back then. Most of the women were wearing robes, not swimsuits, and the others did not match our criteria. So we brought five girls from Yerevan with us,” Zaven Sargsyan recalls.
Seven songs were used in the film: two were written especially for the band, one was from the Beatles’ repertoire and the others were the interpretations of Komitas.
“How can one distort Komitas?”
The film about the “Dreamers” band was finished in 1969. But unfortunately at that time John Kirakosyan left the position of the Chairman of the State Committee on Television and Radio Broadcasts of Armenia and the new leadership banned the screening.
“The “Dreamers” should work hard instead of growing their hair and strumming their guitars.”
The film was shown only once at the Armenian House of Art Workers.
“The film was criticized, mainly because of the new and interesting interpretations of Komitas which were made by Hrayr Kotoyan and Yervand Yerznkyan. The authorities were strictly against touching Komitas and distorting his heritage, as they claimed. As a result the film was banned and never aired.”
It was not the first time that the play list became a problem for the “Dreamers”.
“If you had ever wanted to go on a tour you should have had your play list approved beforehand. We could have never stated that we were going to perform the Beatles’ songs. Hrayr Kotoyan’s father, composer Vagharshak Kotoyan, was authorized to approve the roster. We cheated a little stating that we were going to sing the English coal miners’ song written be Lennon and McCartney.
Who understood the specifics back then? We also put down a couple of song names which we had never performed. Thus, in 1965 we traveled to Moscow and had several concerts there. In 1967 we had a concert in Kharkov. The girls were waiting in lines to have our autographs,” Zaven Sargsyan remembers.
The loss and the reappearance of the film
After the “Dreamers” was shown at the Armenian House of Art Workers, the film was lost. Almost 50 years later Yervand Yerznkyan and Zaven Sargsyan discussed the issue with the Chairman of the Council of Public TV and Radio Company of Armenia, Ruben Jaghinyan.
A couple of days ago Ruben Jaghinyan called Zaven Sargsyan and told him that the film had been found and digitalized. Zaven Sargsyan emailed it to Hrayr Kotoyan in San Diego and Armen Zakaryan in London. Zaven Sargsyan watched the newly-found film with his wife and museum co-workers, as well as his grandchildren. “It was very exciting,” he says.