«Աղդամի մատույցներում Բասաեւն աղաչում էր իրեն օգնություն ուղարկել» - Mediamax.am
Այն, որ չեչեն գրոհայինների առաջնորդներից մեկը`Շամիլ Բասաեւը կռվել է Աբխազիայում, հայտնի փաստ է, սակայն հայերի դեմ ռազմական գործողություններում նրա մասնակցության մասին քչերը գիտեն:
Շամիլ Բասաեւ
Այն, որ չեչեն գրոհայինների առաջնորդներից մեկը`Շամիլ Բասաեւը կռվել է Աբխազիայում, հայտնի փաստ է, սակայն հայերի դեմ ռազմական գործողություններում նրա մասնակցության մասին քչերը գիտեն: Դա երեւի հենց Բասաեւի «շնորհիվ»է, ով հպարտանալու ոչինչ չուներ:
1996թ. ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Անատոլի Զինեւիչը, պատմում էր. «Բասաեւը 1993 թ. կռվել է մեր մոտ`Աղդամի մատույցներում: Եթե այն ժամանակ մենք իմանայինք, որ նա այդքան ողբերգական դեր է խաղալու Ռուսաստանի պատմության մեջ, կթքեինք բոլոր միջանցքների վրա եւ կվերցնեինք նրանց խումբը»: (Աղդամի գործողությունների ժամանակ հայկական միավորումները միջանցք էին թողել քաղաքում մնացած խաղաղ բնակիչների համար, որից օգտվեցին նաեւ զինվորականները, այդ թվում` չեչենները):
Անատոլի Զինեւիչը Բասաեւի մասին խոսում էր անթաքույց արհամարհանքով. «Ես ունեի նրա բանակցությունների ռադիոգրերը, որոնցում նա բառացիորեն աղաչում էր իրեն օգնություն ուղարկել: Հետագայում Բասաեւը խոստովանել էր, որ Ղարաբաղում կռվելը անիմաստ էր`ադրբեջանցիները չէին կարողանում, իսկ հայերին չես հաղթի»:
Ինքը Բասաեւը 2000թ. հարցազրույց էր տվել ANS ադրբեջանական հեռուստաընկերությանը, որում խոստովանել էր իր մասնակցությունը ղարաբաղյան պատերազմին: «Մենք եկանք Ղարաբաղ կռվելու ոչ թե ավարի, այլ Ջիհադի գաղափարի համար: Սակայն տեղ հասնելով եւ իրավիճակը տեսնելով` հասկացանք, որ այնտեղ չկա Ջիհադի եւ ոչ մի նշան»,- պատմել էր Բասաեւը:
Նրա խոսքերով, ադրբեջանական բանակում քիչ էին այնպիսի բարձրաստիճան հրամանատարները, որոնց «կարելի էր վստահել»: «Բացի այդ,- ասել էր Բասաեւը,- հայերն ավելի լավ էին նախապատրաստվել պատերազմին»:
Շամիլ Բասաեւը նաեւ ասել էր, որ Շուշիի անկումը պայմանավորված էր կազմակերպվածության բացակայությամբ եւ ադրբեջանական բանակն անարդյունավետ ղեկավարելու հանգամանքով: Նրա խոսքերով, «100 զինված մարդիկ կարող էին պահել Շուշին մեկ տարվա ընթացքում»: Իր իսկ խոսքերով, վերոնշյալ պատճառներից ելնելով, 1993-ին նա որոշեց Ղարաբաղից դուրս բերել իր ենթակայության տակ գտնվող չեչենական ջոկատները:
2000թ. Բասաեւը չգիտես ինչու հաճախ էր հիշում Հայաստանի եւ Ղարաբաղի մասին: Հունիսին նա բաց նամակով դիմել էր Իրանի ղեկավարությանը, որտեղ ասվում էր.
«Ինչո՞ւ եք օգնում Հայաստանին, երբ ադրբեջանցիները իրենց մեծամասնությամբ, կրոնով եւ էթնիկ ծագմամբ ձեր ամենամոտ ազգականներն են»:
Նույն թվականի հոկտեմբերին, երեւի թե մոռանալով հայերի հետ պատերազմելու իր դառը փորձի մասին, Շամիլ Բասաեւը նամակ էր ուղարկել Հեյդար Ալիեւին.
«Մենք ուզում ենք վստահեցնել Ադրբեջանի նախագահին, որ ամբողջապես աջակցում ենք ազգային անկախության եւ տարածքային ամբողջականության համար ձեր արդարացի պայքարին: Մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը բոլոր կողմերից շրջապատված է թշնամիներով, եւ նույնիսկ Իրանը, ով պետք է ձեր բնական դաշնակիցը լիներ, մեծամասամբ հայամետ քաղաքականություն է վարում: Ծանր է դա գիտակցելը»:
«Մենք լուրջ մտադրություններ ունենք օգնելու Ադրբեջանի մահմեդականներին ռուս ագրեսորներին պարտության մատնելուց հետո: Չենք կասկածում, որ այդ օրը հեռու չէ»,- գրել էր Բասաեւը:
Financial Times թերթը 2002 գրում էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում կռվել է նաեւ արաբ հրամանատար Հաթաբը. վերջինս  ոչնչացվել է 2002-ին` Բասաեւի մահից 4 տարի առաջ:

«Под Агдамом Басаев умолял выслать ему подмогу» - Mediamax.am
То, что один из лидеров чеченских боевиков Шамиль Басаев воевал в Абхазии, является широко известным фактом, а о его участии в боевых действиях против армян знают немногие.
Шамиль Басаев
То, что один из лидеров чеченских боевиков Шамиль Басаев воевал в Абхазии, является широко известным фактом, а о его участии в боевых действиях против армян знают немногие. В этом «заслуга» самого Басаева, которому было просто нечем «гордится».
В 1996 году начальник Штаба Армии Обороны НКР, генерал-лейтенант Анатолий Зиневич, прошедший Афганистан, рассказывал следующее: «Басаев в 1993 году воевал здесь у нас, под Агдамом. Если бы мы тогда знали, что он сыграет столь трагическую роль в истории России, мы бы плюнули на все эти коридоры и накрыли бы его группу». (Во время Агдамской операции армянские формирования оставили коридор для оставшихся в городе мирных жителей, которым воспользовались и военные, в том числе и чеченцы).
Анатолий Зиневич говорил о Басаеве с плохо скрываемым презрением: «У меня были радиоперехваты его переговоров, в которых он буквально умолял выслать подмогу. Потом Басаев признался, что в Карабахе воевать нецелесообразно: азербайджанцы не умеют, армян не победишь».
Сам Басаев дал в 2000 году интервью азербайджанской телекомпании ANS, в котором признал свое участие в караюахской войне: «мы пришли воевать за Карабах не из-за трофеев, а за идею Джихада». Однако, рассказывал Басаев, «когда мы прибыли на место и увидели ситуацию, то поняли, что здесь нет ни одного признака Джихада». Он говорил, что в азербайджанской армии было очень мало высокопоставленных командиров, кому «можно было доверять». Кроме того, заявил Басаев, «армяне были лучше подготовлены к войне».
Шамиль Басаев говорил, что падение Шуши было обусловлено отсутствием необходимой организованности и неэффективным руководством азербайджских войск. По его словам, «100 вооруженных людей могли удерживать Шушу в течение года». Басаев говорил, что исходя из вышеперечисленных причин он и принял в 1993 году решение о выводе подконтрольных себе чеченских отрядов из Карабаха.
В 2000 году, Басаев почему-то часто вспоминал об Армении и Карабахе. В июне
он обратился с открытым письмом к руководству Ирана, в котором писал: «Почему вы помогаете Армении против Азербайджана, когда азербайджанцы, в своем большинстве, и по вере и по этническому признаку являются вашими ближайшими родственниками?».
А в октябре того же года, видимо забывший свой горький опыт войны с армянами, Шамиль Басаев написал письмо Гейдару Алиеву:
«Мы хотим заверить президента Азербайджана, что мы всецело поддерживаем вашу справедливую борьбу за свою национальную независимость и территориальную целостность. Мы видим, что Азербайджан окружен врагами со всех сторон, и даже Иран, который должен быть вашим естественным союзником, ведет большей частью проармянскую политику. Это горько осознавать»
«У нас есть серьезные намерения помочь мусульманскому народу Азербайджана, после того как нанесем поражение российским агрессорам. И мы не сомневаемся, что этот день недалеко», - писал Басаев.
Газета Financial Times писала в 2002 году, что по ее данным, в Нагорном Карабахе воевал также полевой командир Хаттаб, который был уничтожен в 2002 году, за 4 года до смерти Басаева.