Տուն՝ բառերից ու նկարներից այն կողմ
Մեդիամաքսը եւ UWC Դիլիջան քոլեջը սկսում են համատեղ նախագիծ, որի շրջանակում ներկայացնելու են տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողների պատմությունները՝ Դիլիջանի, Հայաստանի եւ այստեղ իրենց կյանքի մասին:
Լուսիա, Իսպանիա, UWC Դիլիջան ’16
Լուսիան UWC Դիլիջանի հիմնադիր սերնդի ուսանողներից է։ 2016թ. մայիսին դպրոցն ավարտելուց հետո նա ընդունվել է University College of London (UCL)։ Լուսիան շարունակում է պահել UWC Դիլիջանի հետ կապը. նա ակտիվորեն մասնակցում է դպրոցի շրջանավարտների ասոցիացիայի ստեղծմանը, իսկ 2017թ. ամռանը վերադարձավ Դիլիջան երկամսյա կամավորության։ Այժմ Լուսիան անդամակցում է UCL հայկական համայնքին, որը կապող օղակի դեր է կատարում համալսարանի ուսանողական կյանքի ու հայկական մշակույթի, լեզվի ու հասարակության միջեւ։
Ես դեռ հիշում եմ այն օրը, երբ առաջին անգամ տեսա Դիլիջանը։ Իմ ներքին անհանգիստ ու շփոթված իրավիճակը համընկնում էր ճանապարհի անհանգիստ ոլորանների հետ։ Թունելից դուրս թվում էր, թե երկնքից ընկնում ես մշտադալար ծառերի ամպի մեջ։ Դիլիջանը չբացահայտված դրախտ էր թվում՝ թաքնված լեռների անծայրածիր օվկիանոսի մեջ։
Դեռ չբացահայտված առեղծվածի նման, այդ պահին անհնարին էր թվում այն, որ այդ անծանոթ վայրը ձեռք կբերի անգին կարեւորություն, եւ թե ինչպես դրա ամեն մի անկյունը իմ սրտում մի անփոփոխ ու հավիտենական տեղ կզբաղեցնի։
Ուշ ամառվա տապը մեզ ողջունեց անամպ կապույտ երկնքով եւ մշտական արեւի լույսով, առաջնորդելով մեր առաջին քայլերը դեպի Դիլիջան։
Դանդաղ ու անվճռականորեն մենք բացահայտեցինք քաղաքին ամֆիթատրոնից նայելու, գետի մոտ կանաչ տաղավարում արեւածաղիկ ուտելու հաճույքը, զվարճանքների պուրակի միջով կեսօրվա զբոսանքների գեղեցկությունը. այնքան ներդաշնակ էր այդ ամեն ինչը, կարծես քայլելիս լինեիր մոռացված ֆիլմի տաղավարի միջով։ Կամաց-կամաց մենք սովորեցինք գնահատել գետի ներդաշնակ ձայնը՝ մեր ապագա երկու տարիների երաժշտությունը, առավոտյան երգող թռչունների մելամաղձոտ մեղեդին, ամառվա հանկարծակի փոթորիկները, հովտում որոտացող ամպրոպի ուժն ու դրան հաջորդող ծիածանների խոնարհ գեղեցկությունը։
Լուսանկարը` UWC Dilijan College
Շրջապատված անծայրածիր անտառով, լեռան լանջի ճանապարհին, մենք գերվել էինք ուշ կեսօրվա արեւի լույսով՝ արտացոլված ծառերի վրա։ Նայելով դեպի ապագա՝ հորիզոնում երեւացող լեռներից այն կողմ, դեպի փողոցներ ու շինություններ, անհանգիստ մտածում էինք, թե որն է լինելու մեր տունը ապագա երկու տարիների ընթացքում։
Աշունը, զարմանալիորեն, ծաղկման շրջան էր։ Մի օր արթնանալով՝ տեսնում էիր շրջապատող լեռան լանջերը, որ ողողված էին վառ դեղին, շագանակագույն ու նարնջագույն գույներով, ասես նկարչի ներկապնակ լիներ։ Տերեւների աստիճանաբար թափվելու հետ մեր վստահությունն էր աճում՝ մեր քայլերի եւ մեր շրջապատը բացահայտելու համար։ Մենք հեռանում էինք հիմնական փողոցներից ու զգում աշխարհից կտրվելու հաճույքը՝ թեյ խմելով ու ծիրանի չիր ուտելով գերեզմանատան վերեւում նստած։ Վայելում էինք անտառի միջով դեպի հազարամյա մատուռներն ու դեպի աննկարագրելի տեսարաններ տանող չնախատեսված արշավների հրճվանքը։ Դիլիջանի մարդկանց ամաչկոտ հետաքրքրությունը ողջույնի ժպիտի էին վերածվել։ Եղանակի ցրտելու հետ օտարները հարազատ էին դարձել, իսկ մեր սրտերը տաքացել էին, որովհետեւ Դիլիջանն իսկապես տուն էր դարձել։
Նայելով երկնքին, մի գիշեր ձյան աստղազարդ փաթիլները մեղմորեն ցած թափվեցին. երկար սպասված ձյունը վերջապես եկավ։ Հաջորդ առավոտյան, վարագույրը բացելուց հետո, մի երազանքային ու հեքիաթային լանդշաֆտ բացվեց. ձյան փափուկ վերմակը ծածկել էր լեռները, տանիքներն ու ծառերը, հեռավոր գագաթները դարձնելով կարծես սառցապատ հարսանեկան տորթեր։ Սառույցի վրա արեւի կուրացնող ճառագայթներից կիսով չափ փակած մեր աչքերով դժվար էր հավատալ, որ իսկապես ապրում ենք այս հրաշքի մեջ։ Դիլիջանի ձմեռը մեզ սովորեցրեց գնահատել գեղեցիկ ձմեռային օրերը, երբ ցուրտ ջերմաստիճանները փոխհատուցվում են լուսավոր կապույտ երկնքով, որը ձգում է դեպի դուրս։ Մոխրագույն երկինքներն ու մռայլ կեսօրերը մեզ հնարավորություն տվեցին բացահայտել մուրաբայով թեյն ու գաթան, իսկ գետի երկայնքով ծույլ զբոսանքները փոխարինվեցին արագ քայլերով՝ խուսափելով սառույցներից։ Ձմեռն իրեն բնորոշ շափյուղա փայլ ուներ. մի կախարդական հարմարավետ մթնոլորտ, որը մեզ ավելի մոտեցրեց մեր միջավայրին, որը զրոյից ցածր ջերմաստիճանում էր։
Գարունը կամաց եկավ՝ մեր սպիտակ լեռներում թաքնված վախկոտ կանաչ ծառերով, ամաչկոտ ծաղիկներով ու թռչունների վերադարձով։ Գարունը եկավ ինչպես մի շրջանի փակում եւ նորի սկիզբ, մեզ կամաց-կամաց ետ բերելով դեպի խիտ կանաչ անտառ, որը մի տարի առաջ օտար էր, իսկ հիմա լուռ վկա էր դարձել։ Վկա՝ բոլոր անփոխարինելի վայրկյանների, հազվադեպ փորձառությունների, եզակի ընկերությունների, ուրախության ու վշտի արցունքների, անզսպելի ծիծաղի, անհամեմատելի անհատական աճի, որ Դիլիջանը մեզ բերեց մեր առաջին տարվա ընթացքում։
Դիլիջանի նկատմամբ ունեցած բացառիկ կապը, իր ամեն մի վերափոխված անկյունով ու անհասանելի լեռնագագաթներով, անհնար է արտահայտել բառերով։ Ամեն երեկո, արեւամուտին, ես հիշում եմ հեռավոր գագաթներից այն կողմ երեւացող արեւին նայելը, վերջին ճառագայթները, որ նրբորեն համբուրում էին տանիքները, վարդագույնը, որ պատել էր մեր թաքնված գիշերը, եւ իսկապես օրհնված լինելու զգացումը։ Օր օրի ես փորձում էի լուսանկարել այդ տեսարանը, բայց ոչ մի նկար այն չեր կարող նկարագրել։ Նկարները ոչ միայն չէին կարողանում պատկերել այդ հիասքանչ լանդշաֆտը, այլեւ այն յուրահատուկ փորձը, որ Դիլիջանը բերում է յուրաքանչյուր անհատի, որը բախտավոր է ներգրավված լինել իր մշտական փոփոխվող, բայց գեղեցիկ մնացող լեռներով։ Լինի դա օր թե մի ամբողջ կյանք, Դիլիջանն ունի մի աննկարագրելի կախարդանք, եւ մի անգամ այնտեղ լինելով, դու քեզ տանն ես զգում։

Дом за пределами слов и рамок - Mediamax.am
Медиамакс и колледж UWC Dilijan начинают совместный проект, в рамках которого будут представлять истории студентов из разных стран о Дилижане и жизни в Армении.
Люсия, Испания, UWC Дилижан ’16
Люсия - одна из студенток первого поколения UWC Дилижана. После окончания учебы в мае 2016 года она поступила в University College of London (UCL). Люсия продолжает активно участвовать в жизни колледжа: она помогает в становлении ассоциации выпускников UWC Дилижана, а летом 2017 года вернулась в Дилижан на двухмесячную стажировку. Также она активный член армянского сообщества в UCL – оно является связующим звеном между студенческой жизнью в университете и армянской культурой, языком и обществом.
Я все еще помню свою первую встречу с Дилижаном. Смешиваясь с волнением, смятением и эмоциями, беспорядок в моей голове гармонировал с беспокойством извилистой дороги. Выезжая из туннеля в долину, я чувствовала, будто падаю с неба сквозь вечнозеленое облако деревьев. Дилижан казался неподдельным Эдемом, скрытым среди бесконечного океана гор.
В то время, как мне еще только предстояло разгадать загадку, невозможно было предсказать, что это чужое место сможет приобрести бесценное значение, как каждый из его углов прочно займет неизменное место в моем сердце.
Теплота позднего лета приветствовала нас безоблачным синим небом и постоянным солнечным светом, сопровождая наши первые шаги в Дилижане. Медленно, нерешительно, мы научились наслаждаться видом на город из амфитеатра, с удовольствием грызть семечки в зеленой беседке у реки, красотой дневных прогулок по старому парку аттракционов, настолько спокойному, что он порой напоминал забытую всеми съемочную площадку.
Не торопясь, мы учились ценить гармоничный звук реки, нашу мелодию на два года, мягкое щебетание птиц утром, внезапные летние штормы, мощь грома, вибрирующего в долине, и скромную красоту последовавшей за ним радуги. Охваченные лесом, на полпути к горному склону, мы были очарованы солнечным светом, отражающимся на деревьях. Глядя вперед, за горные вершины на горизонт, на улицы и здания ниже, мы были в восторге от того, что должно было стать нашим домом на следующие два года.
К удивлению, осень была периодом расцвета. Проснувшись однажды, окружающие нас горные склоны испытывали неослабевающий взрыв яркой охры, ярко-желтого, интенсивного бордового, мерцающего оранжевого, пылкого коричневого цвета, как палитра эксцентричного и нерешительного художника. Постепенное падение листьев сопровождалось растущей уверенностью в наших шагах и растущей смелостью исследовать наше окружение. Мы начали уходить с главных улиц, наслаждаться тем, чтобы уйти от мира, пить чай с сушеными абрикосами на вершине кладбища, нас начали увлекать незапланированные походы по лесу с целью наткнуться на многовековые монастыри и захватывающие дух виды. Застенчивое любопытство жителей Дилижана превратилось в приветливые улыбки, а наши застенчивые взгляды - в обычные приветствия. По мере того, как иностранное стало знакомым, по мере того как погода становилась все холоднее, наши сердца стали теплее, когда в Дилижане мы начали по-настоящему чувствовать себя как дома.
Однажды ночью, глядя на небо, мы заметили серебряный дождь из снежинок: наконец наступил долгожданный снегопад. На следующее утро, открыв занавески, мы увидели сказочный пейзаж: белое, пушистое одеяло снега покрыло наши горы, закрыло крыши, замаскировало деревья, делая отдаленные вершины похожими на обледенелые свадебные торты. Когда наши глаза были полузакрыты из-за резкого отражения солнца на льду, было трудно поверить, что мы действительно жили в этой стране чудес. Зима в Дилижане научила нас ценить прекрасные зимние дни, когда студеная погода компенсируются ярким синим небом, которое все еще вытаскивало нас на улицу. Серые небеса и мрачные дни заставили нас открыть утешительный мурабба-чай и теплую гату, а ленивые прогулки по реке заменились быстрыми прогулками, дабы избежать скользких ледяных тарелок. У зимы был характерный сапфировый блеск; волшебная утешительная атмосфера, которая приблизила нас к нашему окружению через связь, которая выдержала бы температуру выше и ниже нуля.
Весна тихо пришла в форме робких зеленых пятен на наших длинных белых горах, застенчивых цветков и возвращения щебетания птиц. Весна стала закрытием цикла и началом нового, медленно вернув нам густой зеленый лес, который, хотя и был чужим год назад, теперь стал молчаливым свидетелем. Свидетелем всех незаменимых моментов, необыкновенного опыта, уникальных дружеских отношений, слез радости и горя, неконтролируемого смеха, несравнимого саморазвития, к которым Дилижан по-разному привел нас всех в наш первый год.
Исключительная привязанность, которую я имею к Дилижану, к каждому из его малопонятных углов и недостижимым горным вершинам, сложно выразить словами. Я помню, как каждый вечер на закате солнце сидело на вершине горы, последние лучи нежно целовали крыши, розовый оттенок купал наш скрытый драгоценный камень на дне долины и казался действительно благословленным. День за днем я пыталась уловить этот кадр, но ни один снимок не смог его захватить. Фотографии не могли передать не только великолепный пейзаж, но и те уникальные впечатления, которые Дилижан приносит каждому человеку, которому посчастливилось быть охваченным его многолетними, но постоянно меняющимися, торжественно красивыми горами. Будь то день или целая жизнь, Дилижан обладает неописуемой магией и, однажды под своим заклинанием, навсегда заставляет тебя чувствовать себя как дома.